Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ptjj
16. říj 2012

@janakkk ok, diky, tak ja vezmu ty 😉

helulela
16. říj 2012

@janinala obsáhlá recenze, netušila jsem, že Bamboolik má i vv a flísáky, musím dostudovat 😉 Je to super, když jsi našla výbavičku, která vám takhle pěkně sedne 🙂
Zuzi, to je reklama, že? 🙂 @bamboolik

eicul82
16. říj 2012

Je toto KIKKO®BMB Bambusové ubrousky Colours 30x30cm dobré používat jako vkládačky? 🙂

helulela
16. říj 2012

@johanka12 utěsňování novoskladu kolem nožiček je hezky vidět tady na videu

https://www.youtube.com/watch?v=gasWvBJEDlU

(od 1:35 min) Nehody se stávají, ale ne až tak, že by ti nestačily šestery svrchňáky. Jinak bych taky doporučovala kalhotovky, levnější jsou Baby Lucy nebo bazarové Anavy.

helulela
16. říj 2012

@eicul82 do novoskladu se dá, ale existují lepší

katyxq
16. říj 2012

@johanka12 A co Haipa-Daipa nebo Bamboolik svrchňáky? Ty mají okolo nožiček lemování flísem, to těsní dost dobře. Plus bych se zaměřila na důvod tak řídké stolice (nechala udělat výtěr, dávala probiotika, pokud jsou i jiné problémy, tak uvažovala i o potravinových alergiích).

bamboolik
16. říj 2012

@helulela už jsem právě i psala Janinale, že takové superlativy nemám snad ani sama na svých stránkách 😀 Ale to víš že mě to těší 🙂
VV budou co nevidět v nabídce, měla je jako testovací, stejně tak i flísáky, ale ty ještě nevím, jeslti zařadíme. Máme zatím jiné priority-novinky, na kterých pracujeme 😉

bamboolik
16. říj 2012

@eicul82 no jako vkládačku si to teda fakt nedokážu představit. Ale jsou super na utírání všeho možného, momentálně u nás fungují jako super jemné kapesníky a uvažuju o dokoupení dalších 🙂

bamboolik
16. říj 2012

@johanka12 za nás svrchňáky ti oblečení sice ochrání, ale fakt bych zkusila nějakou variantu kalhotkových vnitřních plenek, jinak ti to pravděpodobně na těch svrchňácích skončí vždycky, když to má tak super tekuté.

mahafi
16. říj 2012

@eicul82 já jsem je jako vkládačky do novoskladu dávala, ale je to spíš na začátky, pak už čůrají víc a nepoberou to. ale uplatnění pro ně mám i teď, přesně takové, jaké píše @bamboolik 🙂, určitě se ti neztratí 🙂

janinek
16. říj 2012

@janistr
@katyxq Tak to dopadlo dobre, byla pocurana jen trochu. A pak jeste krasne curala do 7umyvadla, coz s emalokdy stane. U odpoledniho vetrani pak uz to byla zase klasika pet minut nad umyvadlem nic, dat na deku a fontanka do minuty. Si ze me dela asi sradnu 🙂

Prochazim si porad ted svoji sbirku a s tezkym srdcem vybiram easyfitky k prodeji :( Ale proste proa dkupuji dalsi plinky a urcite s tim jen tak neprestanu, tak jsem se rozhodla, ze ty pouzivane prodam ted pred Vanoci.

aemmi
17. říj 2012

@janinala super recenze, já se na bamboolika taky chystám, jen musím pořešit, jaké zakoupit vnitřní a vkládací pleny, chci je hlavně na ven, asi jsou poměrně štíhlý, ne?

lenka5731
17. říj 2012

@aemmi ta největší vkládací plena je fakt ohromná...mám je vyfocené v albu vedle Easy

aemmi
17. říj 2012

@lenka5731 díky, koukla jsem, to je ta batolecí? já ted dávám na ven kalhotovku, ale radši jsem měla SIO systém, přece jen tu plenku pak nemá kolem bříška, jenže žádnej z tech co jsme měly už nedostačoval, škoda, že si ty plíny nemůžu osahat, přece jen z fotky se toho moc nepozná

lenka5731
17. říj 2012

@aemmi názvy nevím a hledat to teď nemám čas, ale toho velkého specifického tvaru má bamboolik jen jednu, podle mě se to nedá splést.

aemmi
17. říj 2012

@lenka5731 jasně,to bude určitě ona

luciesofi
17. říj 2012

@bamboolik Tak uvažuju o pořízení vaší nejmenší sady - svrchňáky + 3 vnitřní pleny....do jakého věku by to asi mohlo stačit než bude potřeba ta batolecí? Kuju 🙂

bamboolik
17. říj 2012

@luciesofi je to fakt různorodé, odhadem tak do těch 6mesíců. Ale fakt záleží na tom, jak máš učůrané miminko. Jedna maminka dává tu základní savost ještě holčičce v roce a já dávám od 6m jen s batolecí, s krátkou mu to vydrží tak max 1,5h. Jaké plenky běžně používáš? Pokud dáváš třeba jen čtvercovku na novosklad, tak úplně v pohodě, pokud třeba plně vycpanou kvalitní kalhotovku, tak určitě bude potřeba batolecí.

bamboolik
17. říj 2012

@aemmi vkládací plenky jsou 3 typy. Základ tvoří tvarovaná plenka, která se vpíná do kalhotek a na kterou se uchycují další vkládačky a to buď krátká nebo batolecí (dlouhá).
Pokud je chceš spolehlivé hlavně na ven, tak jednoznačně pro roční dítko tu batolecí variantu. Máme přímo batolecí testovací sadu, kde jsou 3 tvarované plenky a 3 batolecí plenky.
Odkud jsi? V Brně a v Praze jsou k vidění na Bráně, na dalších kamenných prodejnách se pracuje.

luciesofi
17. říj 2012

@bamboolik Tak pro představu - právě jsem přebalovala - malá měla plínku 2 hodiny - kalhotovku Anavy na snapku s oběma vkládačkami a vpředu to měla úplně pročůrané.... řekla bych, že pro nás má smysl spíš ta batolecí sada... 😅
Čč už skoro nepoužívám....novosklad už na ní neumotám, dávám je jen občas na rovno s bambusovou vkládačkou, ale jen v případě, že to bude mít max hodinu....🙂 Asi mám učůrané dítě....😀
Děkuju! 🙂

bamboolik
17. říj 2012

@luciesofi tak to je holka velmi výkonná 😀 Tak to raději tu batoelcí, ať máš na vycházkách jistotu 🙂

aemmi
17. říj 2012

@bamboolik ale ta tvarovaná plenka je bud menší a nebo taky batolecí, jestli to dobře chápu? Na ni můžu přichytit bud krátkou vkládací a nebo batolecí vkládací a nebo obě? Právě že ošahat si plenky nemám kde, bydlíme v Horní Dolní v ráji šumavském 😀 sice občas jezdíme přes Prahu, ale v blbý časy. Tu sadu, jak píšeš, nikde nevidím, našla jsem jen sadu s j ks svrchnáčků a 3 ks vnitřní plenky batolecí?

Jinak malá je zase nějaká zapruzená, má malé bílé puchýřky, přijde mi, jako kdyby byla popálená vlastní močí ☹

zlilly
17. říj 2012

@bamboolik pořád na vás čtu nějakou chválu.... kruci kruci , já si snad pořídím třetí dítě, abych ty plínky měla proč koupit.

bamboolik
17. říj 2012

@aemmi tvarovaná je jen jedna a tvoří základ vnitřní plenky. Pokud na tvarovanou dáš krátkou, tak máš vnitřní plenu. Pokud na tvarovanou dáš batolecí, tak máš vnitřní plenu batolecí. Takže to, ajk píše ty, ty svrchňáky a 3ks vnitřní plenky batolecí je to samé, ajk píšu já. DOufám, že už jsem to napsala srozumitelně 🙂

@zlilly tomu říkám obětavý zákazník 😀 😀

luciesofi
17. říj 2012

@bamboolik Mno, takže už vím, co objednám v listopadu 😀 (abych neobjedávala jen ty sepračky, že jo 😀

bamboolik
17. říj 2012

@luciesofi 😀

aemmi
17. říj 2012

@bamboolik ahá, tak až ted jsem to pochopila, v tom případě si asi obejdnám tu batolecí sadu...a kdybych chtěla savost ještě zvýšit, tak na to připnu i tu krátkou plenku vkládací?

aemmi
18. říj 2012

@bamboolik Ještě pár dotazů, prosím tě. Bude v dohledný době na skladě více kusů těch krátkých vkládacích plenek? Když si objednám sadu, tak barvu svrchních kalhotek mám napsat do poznámky, nebo si pak vybrat nemůžu? A koukala jsem, že prodáváte i kukličky outlast, což je super, sháním ji a takhle ušetřím na poštovným, ale ta růžová ve velikosti 2 by čistě náhodou nebyla?

cervena_vila
18. říj 2012

Tak zase po měsíci u doktorky, zase v pěkné látkovce. Doktorka si ji celou pečlivě prohlídla, jak se zapíná, vkládačky... Konstatovala, jak má Maya pěknou kůži kolem genitálu a jak ty pamperskové děti jsou jedno jako druhé odřené a zarudlé. Asi si kvůli ní pořídím ještě nějaké pěkné plínky na parádu 😵

dandelion
18. říj 2012

@cervena_vila :( já už chci taky zase látkováááááát... :/