Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aemmi
28. lis 2012

@lynks jinak jsou to klasický jednovelikostní svrchnáky, velikost si upravíš pomocí patantků vpředu

betysek
28. lis 2012

@lynks Tak teď čtu, co jsem napsala. Samozřejně mám hodně vícevelikostních 😀 svrchňáku po starší.

vendisek23
28. lis 2012

@jasekd jé díky za odpověď, já si ani nevšimla zprávy 🙂 Mě ty pastelky nepřijdou ani moc hrubý, s octem neperu, protože peru najednou plínky i z bambusu, ale o octu jsem četla. Plenky narovno, to si budu muset najít recept 🙂 Svrchňáky používám babyidea merino nebo imsevimse Zoo a jsou akorát, merino mám nejraději 🙂 Tím to nebude...
Nočník jsem pravda ještě nezkusila, přijde mi, že čůrá furt 🙂

mircisek
28. lis 2012

Holky, mám kluka rok a pět měsíců, skoro 12 kg. Spí často na bříšku se zadkem vyšpuleným nahoru. Doteď jsme často používali jednorázovku na noc, ale ráda bych dávala na noc látkovky. Máte nějaký fígl, aby to neprosakovalo na bříšku?
Taky musím dokoupit svrchňáky. Imse Vimse, co mám po starším mi snad všechny prosakují přes švy a to je peru šetrně. 😠 Máte je už teda vyzkoušený? A dobrý?

lynks
28. lis 2012

@mircisek taky mám takovou zkušenost s Imse vimse svrchňáky, proto budu kupovat ty od bamboolika.

mircisek
28. lis 2012

@lynks Tak je taky zkusím. 😉 Moc jsi mě potěšila, že to není mnou. 😝

zaneta2
28. lis 2012

@betysek asi teda pořídím i separačky. a ještě jeden dotaz jsou vhodné čvercovky ty staré? co máme doma uschované ještě po nás? nebo je lepší pořídit nové. jak se to se savostí? chtěla bych dávat jenom jednu a k tomu případně vkládačku, aby nebyly miminka moc objemné.

betysek
28. lis 2012

@zaneta2 myslím, že nemusíš mít strach. Ty staré čtvercovky jsou podle toho, co tu psaly holky lepší, že nové - teď koupené. Čtvercovka s vkládačkou mi dnes pro 6,5 kg mimčo stačila na 3 hod odpoledního spánku a ani nebyla durch... 😀

lenka5731
28. lis 2012

@zaneta2 ono záleží jaké konkrétně čtvercovky máš... já mám těch "po nás" 65 a jejich kvalita je různá, některé jsou opravdu silné, vysokogramážní a jiné jsou průhledné jak záclony. Takže ty staré plíny automaticky nemusí znamenat kdovíjaké terno 🙂

filipatereza
28. lis 2012

Já na noc vřele doporučuji noční Anavy a přes ně vlnáky. Na Bamboolikovi mi vadí, že i na noc je v těch svrchnácích ten méně prodyšný (méně než vlna, více než jednoráz🙂 PUL...

zaneta2
28. lis 2012

@betysek
@lenka5731 snad aspoň některé využiji. ještě zkusím sehnat po rodině, abych nemusela kupovat. jinak jak často asi perete? vůbec si to nedokážu představit, pak hlavně to skladování, aby mi to nesmrdělo v domě. jaký prací prášek nebo nějaké speciální přípravky

madlisek
28. lis 2012

Dotaz trochu mimo plenky - s jakými látkovými vložkami do podprsenky jste byly spokojené?

janinek
28. lis 2012

@zaneta2 Ja mam ty stare docela tluste, ale par jich je tam take jetejsich. Z novych kupuj libstat extra, ty jsou pevne.

Kup si kybl v Ikee, ma nejak 20 neco litru a je levny. Ja mam teda kybl 16 litru a prijde mi akorat na moji frekvenci prani a aby pracka nebyla moc plna. Ale mela jsem ho v sade, jinak bychtake koupila Ikeu. Na viko muzes dovnitr prilepit slipovku a nakapat na ni teatree oil. Smrdet doma ti to nebude. Jen pri otvirani. Pere se kazdy druhy treti den podle potreby a vybavy. Ja ted peru kazdy den teda, ale nemusela bych.

@betysek Tak to by nasi nestacilo, ona je fakt desne ucurana. Ale je fakt, ze ja davam plinu pred krmenim a ona asi dost cura u toho. Jenze kdyz nedej boze po koju usne, tak ji chci mit v 'nove' pline aspon.

janinek
28. lis 2012

@madlisek Ja mam little lamb a jsem spokojena moc, prijde mi, ze jsem to tu psala pred par dny uz, tak sorry kdyztak, ze se opakuji. Akorat musim rict, ze mam 11 a 13cm a ty 11 jsou na ma prsa male. Jinak jsou pekne tenke a prijemne. Mam i par Haipa Daipa a ty jsou tlsute a ne tak prijemne, ani je nenosim. Po vypranis e tak divne zkrabately. A nemam teda jinak moc s cim porovnat, papirove jsem nikdy nemela. A teda pod tenkym trickem jsou videt.

lenka5731
28. lis 2012

Holky, pokud se chcete pobavit cizím neštěstím, tak máte možnost 😝 😀 Před časem jsem tu psala, že mi v žádné lékárně nechtějí navážit lanolín. Včera jsem to zkusila ve stejné lékárně a magistra řekla, že mi ho tedy do zítra připraví. Dnes si pro to slavnostně dojdu a ona na mě vybalila cenu 149 Kč za 55 gramů 😅 😅 😅 No vzala jsem si ho, poprvé a asi naposled. Prosím vás, na kolik použití by to tak mělo vystačit? 55 gramů? Vím, že se všude uvádí kávová lžička, ale dáváte ji zarovnanou, nebo kolik se na ni vejde? Nerada bych s tím teď plýtvala, když je to taková vzácnost 😝

janinek
28. lis 2012

@lenka5731 😀 😀 😀 promin, ale to se neda

betysek
28. lis 2012

@madlisek Já mám Anavy ty s vnější flísovou vrstvou a spokojenost maximální.

lenka5731
28. lis 2012

@madlisek má zkušenost s Anita, Avent a Anavy bambus. A Anita jsou NEJ. Tenké a tvarované.

betysek
28. lis 2012

@lenka5731 Já koupila 50g za 70 Kč. A i tak jsem přemýšlela, jestli se mi nevyplatí koupit koupit na netu velké balení 500g. Protože spořeba byla fakt děsná. Málá už v noci moc nekadila, ale jak jsem dala vlňáky, tak vždycky kadila a vždycky to proteklo. 😀 Tak jsem zatím přestala vlňáky používat.... Jinak jsem dávala plus mínus zarovnanou lžičku a impregnovala 2 vlňáky zároveň, abych taky jakoby ušetřila....

dandelion
28. lis 2012

@madlisek mám podprsenkové vložky do anavy s fleesem a spokojenost veliká 🙂

betysek
28. lis 2012

@zaneta2 Kup si kbelík s víkem. Peru každý druhý den, ty uvidíš, podle toho jak moc budeš látkovat, možná u dvojčat i každý den. Já jsem taky ze začátku prala každý den, přidávala jsem k nim i pobliňděné pleny. Nic nesmrdí, pokud to jde, je lépe mít kbelík na nějakém chladnějším místě (třeba v chodbě). Na praní používám Batole a jsem spokojená. Kupovala jsem ho přes net přímo u výrobce. http://www.qalt.cz/praci-prostredky-pro-deti/ba...
Vzala jsem nějaký prací prášek i mamce, tak že to bylo bez poštovného.... 😀 Jinak si ještě kup žlučové mýdlo (nejlevnější v DM) na potření pokaděných plín, líp se pak vyperou.

madlisek
28. lis 2012

@dandelion @janinek @lenka5731 Děkuju 🙂 Dnes jsem jedny ty Anavy koupila, řekla jsem si, že to bude sázka na jistotu, když jsem s ostatními výrobky spokojená 🙂 Anita vůbec neznám, podívám se po nich.

katyxq
28. lis 2012

@madlisek Já mám prsní vložky Anavy z obou stran bambusové (ty jsou prodyšnější, ale víc provlhnou) a z jedné strany flísové (teď v zimě hezky zahřívaní prsa 😀, kvůli mlíku je už nepotřebuju, nosím je spíš ze zvyku).

katyxq
28. lis 2012

@mochenkaa Zkus nadnést, že po novém roce budou plínky - i látkové dražší (zvýšení DPH 😠), tak že bys nakoupila ještě letos 😉 😀.

brambora20
28. lis 2012

@vendisek23 jsem asi něco přehlídla....bambus se nemůže prát s octem?
Já dávám ocet do každého praní místo aviváže, je to blbě?

mochenkaa
28. lis 2012

@katyxq 😀 😀 Bohužel kvůli financím to nejde 😒 Teď je blbé období a tak únor/březen už má být výrazně líp, takže do té doby musím fakt postupně 😀
Ale uvědomila jsem si, že vlastně hned po vánocích je Davida, takže mu dáme ke svátku plínku 😀 A musím zpracovat mamku a ségru ať mu koupí na svátek taky plínku 😎 Ségra v pohodě, ale mamka mě nazvala blbou 😀

brambora20
28. lis 2012

@zaneta2 slyšela jsem, že ty po nás byly nejlepší, pže se to tehdy ještě nešidilo....Já vůbec nevím, co mám za značku po starším synovi...na jedněch byl Hybler, ale nepříjdou mi nic moc 😒 dokupovala jsem Kiko s tou největší gramáží, co jsem našla a příjde mi, že taky nejsou nic moc....všecky děsně zhrubly...
asi bych podruhé šla do těch Libštátských, nan ty jsem slyšela dobré ohlasy

mmiirrkkaa
28. lis 2012

@mircisek Já měla na noc noční Anavy, ale ty tedy prd vydržely. Teď dávám nočního Bamboolika + 2 batolecí vkládačky a ještě je tam rezerva (spí 12hodin). Na ně dávám vlňáky Disana. Ale sedí přes ně i pulky Haipa Daipa. U těch mi vyhovuje ten flísový lem.

brambora20
28. lis 2012

@katyxq cooo, to se týká i látkových...no, to je teda mazec 😠

brambora20
28. lis 2012

@mochenkaa že látkuješ? U mně si okolo ťukali na čelo komplet všichni....ségra teda pak slevila...ale i tak si dělá prdel, kdysi začnu háčkovat vložky...spolu s tím sjem začla zkoušet hodně věcí domácích- knedlíky, nudle, chl.kvas apod., tak proto 😅 Jsem azstánce, že zkusit se má všechno!
Nakonec mi vyuaukřila v těhu něějaké plenky a ted na Vánoce dostanem i svrchnáky Anavy.