Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
19. pro 2012

@betysek jenom jednou. ale je to zdlouhavý!!! já už nechci, chci je používat 😀 jako že to mám takhle uschlý znovu dát do lázně a znovu usušit a ještě jednou???

betysek
19. pro 2012

@terezka312 tak to se mi ještě nepoštěstilo, máme celých 6 měsíců aspoň 1 pokaděnou plínu denně 😀

betysek
19. pro 2012

@terezka312 jo, jo. Ale ty Disany jsou hutnější než IV, tak bude možná stačit 2x. Nebo víc vycpat plínu. Taky jsem si říkala, že asi vlňáky snesou těžko plínu durch jako PULky....

terezka312
19. pro 2012

@betysek víc vycpat plínu už asi ne, je to noční kalhotovka anavy, ta už je vycpaná dost. většinou má ráno plínu durch, ale vzadu na zádíčkách je suchá (no jo, chlapeček), ale dneska byla mokrá i na zádech na jedné straně a přesně tam to provlhlo přes vlňáky, asi že tam je větší tlak, jak na zádech spí, všude jinde to bylo v pohodě 😒 Zkusím ještě jednu noc, protože to se mi fakt stalo poprvé, aby ta plína byla mokrá i vzadu, a pak kdyžtak provedu impregnaci číslo dva (nerada) 😠

dandelion
19. pro 2012

@elvis12 hele tak je třeba jedno za měsíc projeď na 60 pro dobrej pocit :D 🙂 no problem 🙂 capri uvážím :D

janinek
19. pro 2012

@terezka312 No pisu na angl. klavesnici, no 🙂

terezka312
19. pro 2012

@janinek Mně je to jasný, jen mě to pobavilo 🙂

mmiirrkkaa
19. pro 2012

Holky k těm nosítků. Má cenu pořizovat ho pro 14měsíční dítě? Nám budou dělat reknostrukci výtahu, tak by se asi šiklo, ale nevím, jestli už na to prcek není moc velký...

dandelion
19. pro 2012

@mmiirrkkaa není 🙂) manduca je do 3 let psaná 🙂 ;) dokonce se dělají i nosíka pro předškoláky.. 🙂 takže nikdo není dost velký na nosítko :D

terezka312
19. pro 2012

@mmiirrkkaa Podle mě čistě záleží na tobě, jestli dítě tou dobou uneseš nebo ne. A pokud si nechceš kvůli tomu nosítko kupovat, můžeš si ho půjčit v půjčovně.

lenka5731
19. pro 2012

@terezka312 já mám disany lanolinované 1x (mastičkou Babylove na bradavky) a drží spolehlivě, má je běžně 12 hodin a udržely i celkem mokrou jednovelikostní anavku..
@mmiirrkkaa kolik váží? pokud ho uneseš ty, tak ta ergo nosítka jsou cca do 18-20 kg

terezka312
19. pro 2012

@lenka5731 hmm, tak to neni moc povzbudivý 😒 tak je někde chyba, ale v tý lázni byly kalhotky skoro 20 hodin. tak buĎ je špatná lázeň, nebo pak ten ocet

terezka312
19. pro 2012

@lenka5731 jo a měl je taky 12 hodin a ta plína byla ale dost slušně mokrá

lenka5731
19. pro 2012

@terezka312 ocet jsem nepoužila... nevím, jak moc ti malý pije, naše večer dá mezi 110-230 ml, v noci už nepije, a disany to vždy daly hned po prvním lanolinování....

ty vlastně máš tu kúru Imse Vimse, viď? Mně Ulrich taky nefungoval, dávala jsem ho na shorties a bylo to jako bych nepoužila žádnou impregnaci. Zkus podruhé přímo lanolín nebo tu Babylove mastičku a bez octa a určitě to bude ok.

terezka312
19. pro 2012

@lenka5731 no v noci pije tak 3x, takže toho vyčůrá docela dost :-/ jj, imse vimse. docela jsem tomu za tu cenu věřila 😅 a ta mastička se používá jak?

mahafi
19. pro 2012

@terezka312 u nás pije jak duha 😀 a disanz drží po prvním lanolinování. lanolinovala jsem lanolinem z lékárny 🙂. ale tčřeba mi provklhají ty nádherný skapi ☹

lenka5731
19. pro 2012

Holky, tak 6 Anavek z Ekoplen doma 😵 😵 😵 Zatím nerozbaleno.
Mám dilema, jestli to nechat až pod stromek, starší dcera převzetí balíku neviděla (je u babičky), takže mám skvělou příležitost.... Tak mám, nemám? 😀

filipatereza
19. pro 2012

@lenka5731 Nech si to pod stromeček🙂 Bude to hezké překvapení🙂

terezka312
19. pro 2012

@mahafi hm, tak fakt nevim. už jsem si nechala koupit tu babylove mastičku, dostanu se k ní až v neděli, ale pak asi provedu opětovné lanolinování, ač nerada, nalanolinovala jsem troje vlňáky a teď abych to dělala znova. jako buď to je tím přípravkem imse vimse samotným, nebo tím použitím octa, nevim, ale jinak jsem snad postupovala správně

lenka5731
19. pro 2012

@filipatereza Překvapení to bude každopádně, protože už jsem zapomněla, které vzory jsem to vybrala 😀 😀 😀

filipatereza
19. pro 2012

@lenka5731 Ty jo, úplně ti závidím ten balíček na pod stromečkem..🙂

aemmi
19. pro 2012

@lenka5731 já bych to nevydržela a rozbalila hned 😀 je to vlastně dárek pro tebe, nebo pro malou? 😀 mně ještě dnes ppl přiveze balík Anav, jsem trochu rozmrzelá, že to bude večer, když přijedou normálně kolem poledne, tak počkám, než jde malá spát a pak si to v klidu rozbaluju, prohlížím a kochám se, takhle mi do toho bude načuhovat manžel 😒 😅 a navíc jsem chtěla jít brzy spát 😒

pampeliska1
19. pro 2012

@lenka5731 nech si to pod stromeček 😉 I když musela bych to schovat někam hodně hluboko, abych na to neviděla a nelákalo mě to :D

mochenkaa
19. pro 2012

@elvis12 @dandelion Já se tu nad Capri rozplívala 😀 A přemýšlím, kolik PUL užiju. Mám 1x anavy, 1x capri a 1x bamboolik. Asi budu potřebovat ještě jedny Capri, co? 😀
@lenka5731 Já plíny vybalila z krabice. A jednu kalhotkovku a jedny PUL anavy jsem dal bokem, že je dostane pod stromek a na svátek od mojí mamky. Ale byl to boj vybrat které dostaneme až příští týden 😀

lenka5731
19. pro 2012

Tak jsem to nerozbalila, naopak jsem to zabalila do dárkového papíru a dala až na dno obří krabice s dárky 😀 😀 Dost pochybuju, že tenhle dárek nějaký jiný překoná 😝 😀

katcur
19. pro 2012

holky, chtěla bych si kupit AIO, chtěla jsem Anavy, ale někdo psal, že se nemá kupovat od jedné značky víc plenek, nevím totiž, jestli malé budou sedět dobře (5m, 7 kg), mám si koupit i jiné, jaké? Třeba Lollipop nebo Imse Vimse, co Tots Bots, jaké máte zkušenosti... díky za odpověď.

katcur
19. pro 2012

a mám si vzít Anavy na sucháč nebo patentky?

mahafi
19. pro 2012

@katcur Já mám téměř všechny plenky anavy a jsem s nima moc spokojená. Mám teda na patentky, když jsem je kupovala, tak na sucháč nebyly 🙂. Imse Vimse flanelový jsem měla jen na minimimi, ale to u vás už nehrozí 🙂, tots bots máme bamboozle (ale ne ty stretch, mám nějakou starší řadu) a anavy rozhodně nepřekonají 🙂.

filipatereza
19. pro 2012

@katcur Zkus vzít určitě Anavy a třeba jednoho Bamboolika a event.Tots Bots a uvidíš, co vám bude vyhovovat. Dají se třeba tyto na zkoušku koupit i z bazárku a pak dokoupit nové ty, co vám budou sedět...
Jinak já jsem Anavová, takže je taky doporučuju🙂

terezka312
19. pro 2012

@katcur já mám anavy a s těma jsem spokojená, pak swb econappi a ta je výborná, jen drahá 😠