Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lusinta
10. čer 2009

tb AIO- já je měla a poslala jsem je dál.jako nejsou vyloženě špatný,ale na IB nemají🙂
můj ýebříček aio plen:
1.místo IB,
MMT
BG
SW-ale musí se dovycpat
pak na stejné úrovni takový normoš - ptit,tb
na posledním místě IV )nesedí a musí s ekupovat pořád nové velikosti) a popolini

CT nemám zatím moc vyzkoušené,takže nemůžu zařadit🙂

všem ke státnicím gratuluji!!!!

matilko
10. čer 2009

evi, ja som zatiaľ stretla tiež len plienkoimúnne mudry a to chodíme zásadne v IB, aj k našej, aj na nožičky, proste všade... a až dneska si naša mudra povšimla tú nádheru na prdelke, tak som mala radosť 🙂 je síce pravda, že plienky tomu vývoju fakt malinko bránia, ale kde je napísané, že dieťa musí byť zabalené? kajkulka je nahatá furt 😀 síce mám všetko počúrané a spotrebu plienok na ktorých leží nehoráznu, ale vôbec mi to neva, ona je spokojná, krásne sa pretáča, cvičí a tým pádom som spokojná aj ja 🙂 IB sú inak super plienky na cvičenie, niekedy využívam aj frote žinky z Ikea a vo 🙂 cvičenie jedna radosť 🙂

evicka7
10. čer 2009

lus díky

my třeba měli aio popo fakt rádi, dokud V. byly ty Ska a nečůrala megadávky, teď už nám nestačí

IB jsou nej, nej, nej, teď sice jedním počůrem zdojíme vše, že musím vyprat i kalhotky, ale stejně jsou super, no když nad tím tak přemýšlím, tak asi mám ty IB aio raději než sio

tak to tu swb teda brát nebudu, teď jsou to fakt mega dávky, takže bych určo musela dovycpat a to by zas byl balík

lenkicka
10. čer 2009

holky, jak slyším vaši chválu na IB, tak už se na ně mooc těším...jsem nová látkařka a vidím ,že jsem to vzala za správný konec....a nejspíš nezůstanu jen u jedné 😀 😀 😀

schnek
10. čer 2009

já bych dala IB, BBH a BG vícevelikostní, Starbunz, MMT na SZ, MMT na patenty, další jsme neměli 😉

matilko
10. čer 2009

lenkicka,jasnačka, IB je fakt fajnová plienočka, škoda, že ich nemám viac... ale neva, ja to postupne nazbieram 🙂 a chystám sa aj na CT 😉

khamoro
10. čer 2009

Lus,
Já ty TB teprve zkouším, společně s CT, ale musim říct, že střihově nám asi víc sednou ty TB. Savost zatím neposuzuju, ještě nejsou tak oprané. MMT je střihově taky super a dost mi vyhovuje Thirsties, že se dá krásně dovycpat a střihem sedí, ale nehorázně dlouho schne 😖 . Nevím proč, ale IB ve mně nebudí důvěru, ale když je tady všechny tak chválíte, tak možná při další návštěvě Brna...

kubinkov
10. čer 2009

FT = Flexi Tots ☹ Krásně měkká, ale málo trvanlivá plínka. ☹

makinka.1
10. čer 2009

Ja teda davam na prvni misto australskou BBH a az pak IB,pak uz mam jen P´tit AIO,do ty davam bambusovou vkladacku.Fakt me stve,ze jsem tu BBH objednala jen jednu a ze jsem vcera cumela na televizi,kdyz tu Mysinka nabizela tu zelenou.... ☹

osma
10. čer 2009

ja se pridam k hodnoceni AIO, u me je poradi: BG vicevelikostni, IB SIO, CDB, MMT, IB AIO
SW mi obcas, i pres veskera opatreni, protekaji okolo nozicek. IV jsem hned poslala dal, moc tuhe a objemne.

CT - mam s nima problem, me proste protekaji, nejak se mi desne zdrcla ta vypln uvnitr a pri nandavani se mi misty krouti ta vnitrni strana ven, musim to prekrucovat, abych to ucpala dovnitr. Mate nekdo stejne zkusenosti nebo neco delam spatne? Davam jen jednu vkladacku na patentky.

marcelkad
10. čer 2009

Osma - napadá mě jestli se to nestalo při praní -a na kolik jsi to prala? Já peru na 60 a nic se mi nezdrclo. Nikde nic nevyčnívá, prostě dám obě vkládačky, nasadím na prcka a je to úpně OK. Nebo že by špatná plenka už od výrobce? Můžeš to nafotit? Já jsem s CT spokojená, mám objednanou další.

lenkicka
10. čer 2009

kubinkov: tak vidím, že jsem měla štěstí v neštěstí 😀 ...měla jsem ji objednanou, ale už na skladě nemají vel.2, tak jsem místo ní vzala TB Organic...tak uvidíme 😎

khamoro
10. čer 2009

Chváíte tady BG. TO tu AIO nebo kapsovku? Ta AIO je docela levná 😕 a dokonce levnější než kapsovka BG... To nechápu 😲

lucinecka
10. čer 2009

Ahoj holky, teď jsem dodělala otázky o obhajobě, uf 😝 A zítra mě čeká poslední den šprtání, v pátek v 8 ráno držte palečky, budu to potřebovat 🙂

Schneku, gratulka ke zkoušce 😵 Doufám že to štěstí se nás látkujících studujících maminek bude držet i nadále 😀

Jinak k tématu 🙂 Souhlasím, IB jsou i u nás nej plínka 😵 Mudru máme imunní 🙄 A díky holky za radu poskládat čč víc vepředu, Luky dneska nepročural lovíky ani jednou, fakt mám pocit že to hned líp saje a víc vydrží. Tak snad to tak bude i nadále. 🙂

pavluskak
10. čer 2009

Ahoj holky, nějak nezvládám dočítat, tak netuším, jestli to tu už bylo.... prosím jaké máte zkušenosti s látkováním o dovolené... pojedeme asi na 10 - 14 dní... prvních 4 - 5 dní mám celkem vyřešeno, absolvujeme 2 návštěvy, tak doufám, mě vyprat v pračce nechají 😀 ale pak to bude horší a obávám se, že to v ruce nevyperu pořádně, aby nesmrděly... máte nějaké zkušenosti a tipy... díky.... manžel i mamka mě od toho teda zrazují a prý v rámci klidné dovolené nestrávené nad plínkama mám koupit jednorázovky.... když nebude zbytí jsem ochotná udělat kšeft DM a koupit Alany... ale zatím se bráním....

lusinta
11. čer 2009

a jedete k moři nebo po čr?
u moře no rpoblem.tam ty plínky tak strašně rychle shcnou,že nám stačilo vzít 8ks.každý den večer jsem je hodila do kyblíku,ráno přemáchla s almawinem a bylo to. letos bych to dělala tak,že hodím do kyblíku s miofreshem,ráno jen vymáchám a pověsím.přes dopoledne uschnou a valí se dál🙂
kdybys vzala hlavně čč,tk ty jsou suché ještě rychleji...

schnek
11. čer 2009

tak M. se prudí z medvídka ☹ umyla jsme mu dneska zadek, radovala jsem se, jak už se odprudil, že už má jenom pár pupínků a on se mi po utření medvědem před očima zase zaprudil, normálně mu okamžitě naskočily rudý flekance ☹ tak nevím, jestli je to samotným medvědem, nebo ho máme zadělanej dlouho, nebo je moc koncentrovanej... každopádně ho teď nějakou chvíli vynecháme

olbramka
11. čer 2009

holky, látkařili jste některá s dítkem v nemocnici?

angetha
11. čer 2009

Tak mi přišla IB SIO od Lusinty 😵 😵 😵 😵

katwind
11. čer 2009

Ahojky, hlásím, že mi dorazil balíček z brány, ježiš taky to tak milujete rozbalovat tu krabici a kochat se a kochat se?🙂 😀
Akorát teda nevím, jak já budu nosit miminko, mám šátek Storch, krásná barva, velikost údajně dle tabulek přesně, ale já to v životě neuvážu!! 😝 Potřebovala bych nějaký kurz, jenže tady nic není nikde 😒 se to nenaučím z těch brožurek, mi někde vypadne 😝 😀

mysinka
11. čer 2009

Katwind, nebooooj! Když jsem se to naučila já (a troufám si říct, že dobře), naučí se to už kdokoliv 😀 Taky jsem se na tom nejdřív málem oběsila, ale to se poddá 😉

lenkicka
11. čer 2009

katwind: taky mám Storch....a ta brožura je fakt děsná 😀 ...mrkni se na

http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=6&gs... (ten jsem používala 1.měsíc) a ten jsem se naučila teď, je super na léto...mimi tam má na zádech jen 1 vrstvu...http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=6&gs...

no a když bys chtěla pomoct a máš kameru a skype...tak to můžeme zkusit třeba i tak 😀...oba úvazy jsem se naučila po prvním ukázání....fakt je to lehký...ale na začátku jsem z toho byla taky pěkně vyklepaná 😀 😀 😀

na plochý uzel kašli...dělám úplně obyč a vůbec neklouže...a stačí jen jeden ( i dvojitý je zbytečný) 😎

byyz
11. čer 2009

olbram ne, narychlo jsem běžela koupit balík plínek 😔 vůbec jsem nevěděla jak to tam bude

matilko
11. čer 2009

katwind, taky šátkujeme a zvládli sme to!!! kolíbku s kapsou som sa učila ale hrozne dlho a doteraz mám pocit, že to nie je môj obľúbený uvaz, ale malú tam dávam ked fakt nemôže zaspať, alebo zrovna teraz, včera sme boli očkovať, no a od tej doby príšerné histeráky u zaspávania, ona mi zaspáva vždycky sama pekne v postielke a teraz hruza des, no tak kolíbka pomohla... inak obľúbený máme kríž s kapsou, to je ten druhý odkaz, čo ti dávala lenkicka, s ním som už aj pochodila celé Brno a bránu 😉

schnek
11. čer 2009

kat, vyper ho bez aviváže a dejte si ho na gauč nebo do křesla a seďte na něm, bude krásně měkoučkej 🙂 a pak už to půjde samo 🙂

tak máme podle mudr plenkovou dermatitidu, zatracenej medvíek 😠

zmuzle
11. čer 2009

Holky, ja jsem se teda taky jeste neodhodlala k tomu prvnimu uvazu! Prijde mi to desne slozity podle tech obrazku 😒

schnek, teda to mi je lito. Zacnu si davat bacha na Medvidka a fakt ho zacnu delat v mensim mnozstvi. Taky ho spotrebovavam pekne dlouho...

sonulah
11. čer 2009

jaaaaaaaaj, jsem teď - horká hlava - poslala katwind IP, jak vbavlnce jsou super fotogalerie a teď si posunu stránku tady a koukam, že jsem zase Cimrman na patentím úřadě 😀 😀

aaaaachjoooooo 😀 😀

lucie.krajcarova
11. čer 2009

holky, dají se koupit samostatně bambusové vložky? náš mladej dost čůrá, tak třeba by mu to pomohlo. a co je to za plínku IB, jaká zkratka?

schnek
11. čer 2009

sonulah, našla se ta plínka, cos jí nemohla najít?

sonulah
11. čer 2009

holky, nám vždycky v nevhodnou chvíli ty AIO provlhnou.... ☹ jak IB, tak AM.... tak nevim, já skoro začínam preferovat táhnutí jedněch rezervních vlňáčků a plín a instalaci druhejch LVB na tělo s jednou obyč.plenou... (mi dneska i v šátku v pohodě neprovlhly jersejky s mulwindel na 12tiny a to ta plena byla durch)
přitom ty mešavky všechny taaaaaak miluju 😉