Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
21. črc 2011

@lichtakova ja jsem pouzivala vv, ale ne kikko, mela jsem popolini. 30ks ti bude bohate stacit. Ja jich mela 36ks, ale bylo to dost predimenzovane a fakt jsme prebalovali casto. vv poskladas bud na kluka nebo na holku (navod treba tady http://www.branakdetem.cz/clanky/galerie), ja jsem potom skladala jeste takovym svym zpusobem na sirku na 1/4 (koukni ke me do fotoblogu). Obcas jsem davala dovnitr vkladacku, ale v poho by to zvladlo bez. Vkladacku muzes pouzit napr ikea zinky. Ale pokud budes na noc pouzivat anavy vv, tak to bude bohate stacit. A na to dovnitr jen separacky a nahoru svrchnaky.

rozarka65
21. črc 2011

@lichtakova Já jich mám taky 30 a stačí to...🙂

jmakovka
22. črc 2011

@mmiirrkkaa Gmini jsem koupila a jsou úplně nanic. Protíkaj všemi směry a navic jsou "igelitovy" měla jsem je jen jako záložní a použila asi 2x. S kikko zkušenost nemám. Doporučila bych Bambino Mio (na čtverce a vrstvené - drží dobře plínu - ale neřekla bych, že je to vhodné na novorozence - dokud je plně kojený a řídké kadění - dost často se zašpiní kalhotky. Já to taky dělala tak, že jsem plínu různě nedoborně omotala kolem dítěte, aby vznikla jakási "kalhotovka" a použila jsem větší kalhotky a docela to šlo. Ale přijde mi to obecně spíš lepší na dítě, které už chodí trochu na nočník, pro rychlé a pohodlné použití (já měla vrstvené p.). Lepší jsou údajně Imse Vimse (kde lze použít i kalhotovka plína a rovné prý taky udrží. Osobní zkušenosti, ale nemám. Určitě se vyplatí kvalitní kalhotky. Nekupovala bych, ale ty nejmenší a vůbec asi ob. číslo vynechat. BM mají 5 velikostí. Jinak jsem měla Haipa daipa pul - s těma jsem byla spokojená - dobře se perou (flees) lemy, ale chce to nějaký "držák" na plínu - můžeš vyrobit levně např. ze starých triček, nebo vázat do čtvercovky, nebo novoroz. sklad. Na malé mimčo můžeš také použít - ušít fleesové kalhotky (levné, dobře se perou, rychle schnou), ale chce to taky dítě "omotat" do plínyv pod kalhotky. Obecně bych řekla, že kalhotovky plíny jsou neporovnatelné s čč nebo vrstvenými min. dokud je dítě plně kojeno a nepříjímá tuhou stravu.

lichtakova
22. črc 2011

@sussanah díky moc, já jsem myslela, že vv se přeloží v těch švech a ono je to naopak, tak moc děkuju za odkazy 🙂
@rozarka65 dik 🙂

mmiirrkkaa
22. črc 2011

Díky moc za vaše připomínky. Z toho my plyne, že bych si čč měla nechat spíše domácí provoz a balit spíše 1vv + 1 bambusová vkládačka (+ separačka); nebo jsem to špatně pochopila? V takovém případě bych si měla přikoupit na zkoušku několik vv (kolik?) a několik bambusových vkládaček (stejně jako vv/ stačí víc/míň)?

lichtakova
22. črc 2011

@mmiirrkkaa mně tady napsaly holky, že jedna vv stačí 🙂 , tak uvidíme 😉

mmiirrkkaa
22. črc 2011

@lichtakova To je nějak málo, ne? Vždyť než uschne... Látkování je větší věda, než jsem myslela. Čím víc člověk "ví", tím je bezradnější ...

helulela
22. črc 2011

@mmiirrkkaa @lichtakova jedna vv myšleno jako bez vkládačky, samotná stačí. Vkládačky si pořiď do čč na novosklad. Vv se dají skládat po švech i proti, jak vám to víc vyhovuje, ale holky, nečekejte od nich zázraky. Savostí lepší než čč, na starší dítko narovno ok, ale u malého s vaječinou to kolem nožiček moc netěsní, takže se budete muset smířit s častěji pokakanýma svrchňákama. Miru, když je ještě nemáš koupené, tak spíš na doplnění těch čč na ven popřemýšlej aspoň o vv Anavy, ty jsou pružné a těsní líp, a nebo rovnou o pár kalhotovkách. Z čč na vv si ohledně komfortu a jednoduchosti zas o tolik nepolepšíš.

mmiirrkkaa
22. črc 2011

@helulela A to bych pak dávala vv Anavy+separačku+kaťata? Nevím jak rychle to schne (počítám, že prát se bude minimálně ob dne), tak netuším, kolik kusů bych potřebovala - 3, 5,7, víc???

helulela
22. črc 2011

@mmiirrkkaa jo, přesně takhle. Schne tak den, takže záleží, kolik bys jich použila denně krát 3 (při praní obden).

mmiirrkkaa
22. črc 2011

@helulela Díky za trpělivost a vysvětlování. Myslím, že si k narozeninám udělám radost a pořídím si balíček od Anavy... A to jsem na začátku nechtěla do plen moc investovat, kdyby to náhodou "nešlo". Ale zase máte pravdu, že levná varianta člověka spíš odradí. Jinak jsem koukala na anvy na kaťata a zajímalo by mě, co je "lepší" - suchý zip či patenty? (bojím se, že sucháč dosuchá, ale zase je dle mého variabilnější než patenty...)

helulela
22. črc 2011

@mmiirrkkaa nemáš vůbec za co... je to tak, trochu zainvestovat se opravdu vyplatí. Já na začátku uvažovala podobně a pak jsem po 3 měsících obměňovala půlku výbavičky, takže mě to finančně vyšlo hůř, než kdybych koupila lepší věci rovnou. Ale i tak se to vrátí, u druhého mimi jsem dokoupila jen detaily.

helulela
22. črc 2011

@mmiirrkkaa ještě k dotazu
SZ rychlejší, variabilnější ALE omezená životnost (i když vydrží opravdu dlouho), děti se naučí rozdělat (patentky často taky), u některých kalhotek škrábe lozící děti na bříšku. Konkrétně u Anavy flísáků tu někdo psal, že ty patentkové se dají víc utáhnout. Mně vyhovuje obojí zapínání.

jasekd
22. črc 2011

@mmiirrkkaa Ja nemam Anavy, ale odpovim obecne, za me jednoznacne lepsi patentky, malej si suchace rozdelava, patentku si zatim nevsima...

mmiirrkkaa
22. črc 2011

@jasekd Dobrý potřeh, děkuji!!!

reruna
22. črc 2011

@mmiirrkkaa taky bych řekla, že lepší jsou patentky

kacenka_brno
22. črc 2011

ahoj asi se zblázním. Mám doma již jedno dítko a s manželem uvažujem o druhém, nyní padla řeč na pleny, nějak nevím proč, ale chtěla bych jít do látkových.. jenže jak to tady pročítám a už jen ten úvodní článek tady začínám se děsit. Nevím zda si neberu velké sousto. Netušila jsem, že existuje tolik druhů látkových plenek, zkoukla jsem nějaké videa a přeqapilo mě kolik toho na to dítě musím navléct, myslela jsem, že dám nějaký obdelní jako bylo za nás a na to zapínací látkovou kalhotkovou plenu. Jinak mi připadá, že to dítě toho má na sobě strašně moc a nemůže se skoro hýbat nožkama. Všechny co jste ty pleny vyzkoušely jste spokojené? Praly jste se s tím? Jak dlouho vám trvalo dát plenu než jste se to naučili? A když vidím ty ceny, opravdu se vyplatí nakoupit si ty látkové všechno co potřebuju a vyjde to levněji než jednorázovky? já jsem opravdu úplně paf kolik toho existuje ☹ ☹

zde videa kam jsem zatím koukla:
http://www.popolini.com/index.php?id=59
http://www.bambinomio.cz/

ivuska.h
22. črc 2011

@kacenka_brno No můžeš látkovat i "postaru" -- tj. klasické bílé čtverce a přes to svrchní kalhotky. Je to levné, ale má to "drobnou" nevýhodu -- málo to nasaje, takže třeba v noci nebo na ven to moc nefunguje a utíká z toho tekuté kojenecké kadění (svrchňáky ale většinou zachytí). Na druhou stranu čtverce rychle schnou a vyjde to fakt levně. BambinoMio, jak jsi dala odkaz, je něco podobného, jen se místo čtverců dávají tzv. vícevrstvé plenky, výhoda je jediná -- rychlejší poskládání plínkym skládáš jen na třetiny a ne na šestiny/osminy jako čtverec.

Kalhotkové pleny jsou savější, zapneš je na dítě (sucháč nebo patentky) a přes to dáš opět svrchňáky, aby to nepromoklo na oblečení. Odkazovala jsi na Popolini, to je jen jedna z mnoha značek kalhotkových plen, podle mě nepatří zrovna mezi ty nejoblíbenější a nejsavější. Cena většinou odpovídá kvalitě a savosti (bambus je savější a zároveň taky dražší).

Poslední varianta jsou pleny vše v jednom nebo pleny kapsové, ty už jsou nepromokavé tak jak jsou, jen zapneš na dítě a jdeš, vpodstatě jako jednorázovka. Jsou samozřejmě nejdražší, protože už obsahují nepromokavou vrstvu.

Dát plínu na dítě je úplně jednoduché, u kalhotkových a vše v jednom... Ty čtverce mi přijdou nejvíc pracné.

Jestli to vyjde levněji než jednorázovky -- záleží, jestli budeš sběratelka nebo jen uživatelka 🙂) V prvním případě ne, v druhém rozhodně ano.

Pohyblivost dítěte -- to vůbec není problém, dají se vybrat hodně štíhlé a přitom savé pleny. Většinou je to spíš jen pocit maminek, než reálné omezení dítěte.

kacenka_brno
22. črc 2011

@ivuska.h prosím můžem mi zde nebo do IP hodit odkaz nebo fotky co vlastně potřebuju? ☹ jsem z toho úplně v koncích. vůbec netuším kolik a co vlastně na to dítě dávat, videa mě úplně dostala, že se do toho dává tolik věcí, a ty přímo používáš jakou značku? jak myslíš sběratelka / uživatelka 😅

kacenka_brno
22. črc 2011

@ivuska.h pokud tomu začínám rozumět tak dám na dítě tuto http://www.vbavlnce.cz/latkove-plenky/kalhotkov... plenu a na ni dám tuto http://www.vbavlnce.cz/jednovelikostni-svrchni-... a to je ta svrchní část? takže má to dítko na sobě jen tyto 2 pleny nebo do té první ještě něco dávám, viděla jsem kdesi jakési kousky i jsem zde četla, že to vypadá jak velký toaletní papír to je co. Moc se omlouvám, jsem asi natvrdlá že. ☹

ivuska.h
22. črc 2011

@kacenka_brno Co potřebuješ, to se nedá tak přesně říct, záleží to na tom, co přesně si vybereš... ale u kvalitních kalhotkových plenek stačí obvykle 21-24 kusů plenek + 3 svrchní kalhotky v dané velikosti. Podrobněji viz např. http://www.latkovky.info/. Nebo se podívej do diskuze https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon....

Sběratelka -- fanatická nakupovatelka nových potisků plen, prostě musí všechno vyzkoušet a to leze do peněz 🙂) Uživatelka na potisky kašle, nakoupí výbavu a konec.

ivuska.h
22. črc 2011

@kacenka_brno Ano, přesně tak. Co dáš do té první (co má za úkol nasávat moč), to záleží, co výrobce už do plenky dal a jak moc je savá.

To, co vypadá jako toaletní papír, to je separačka, která ti ulehčí odstranění bobků z plínky -- vyhodíš ji do WC a na plínce v ideálním případě nezbyde žádná nečistota.

kacenka_brno
22. črc 2011

@ivuska.h tak to jsem určitě to druhé, chci ušetřit, vím kolik plen jsme spotřebovali ted u prvního dítka a chtěla bych jít raději do látkových, možná bych pořídila jedny hezké třeba k dr nebo tak ale jinak chci hlavně ušetřit. Moc děkuji za info vše si pročtu. Zjištuji si info dopředu 😉

ivuska.h
22. črc 2011

@kacenka_brno Jinak v Brně jsou teď tři kamenné prodejny s látkovkama, tam ti všechno ukážou a vysvětlí -- na Svoboďáku v průjezdu u Mamlasů Eco Capart, na Josefské naproti galanterii Brána k Dětem a na Bubeníčkově Dítě ze škatulky. Všichni mají i e-shopy.

kacenka_brno
22. črc 2011

a mohu ještě ta separačka našla jsem celulózové a viskózové, které jsou lepší či jaký je rozdíl, děkuji

sussanah
22. črc 2011

@kacenka_brno Iva to myslela tak, ze ono je totiz latkovani navykove a kdyz potom clovek vidi nejakou hezkou plenecku, tak ma co delat aby odolal a to je pak ta financni strankanekde jinde 😀 Me se latkovani vratilo zhruba po 10m, pouzivala jsem prevazne vicevrstve pleny (neco jako bambino mio), pak nejake kalhotove a bambusove vkladacky.
Na konkretni latkovou vybavu je dobre kouknout tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/nase-kon...
Jinak ten "toaletni papir" to jsou separacni plenky, davaji se mezi savou plinku a pokozku ditete. Maji funkci takovou, ze odvadeji vlhkost od pokozky ditka a vlastne i chrni plenku pred tim nejhorsim naporem kakani.
A jinak ano, ty 2 odkazy jak jsi dala, to je proste sava bavlnena plenka a na to se zapnou svrchni kalhotky. Pri vymene staci vymenit tu vnitrni pocuranou plenku, svrchni kalhotky staci vyvetrat a pro pristi prebaleni pouzit znovu (pokud nejsou pokakane samozrejme 😉

ivuska.h
22. črc 2011

@kacenka_brno To záleží, komu co víc vyhovuje, já používám jen celulózové. To si musíš vyzkoušet, nedá se to říct nějak obecně.

reruna
22. črc 2011

@kacenka_brno ahoj, doporučuju projdi si tyto články http://www.branakdetem.cz/clanky/latkove-pleny-... a pak i první stranu téhle diskuze, abys chápala zkratky, o čem se tu bavíme. Jakmile do toho pronikneš, nebude se ti to zdát vůbec těžké, dáš prostě plenku, stejně jako bys dala papírovou, ale přes ni ještě dáš nepromokavé kalhotky - pul, flísáčky nebo vlňáčky. Existují i plenky vše v jednom. Balík na zadečku je větší, ale stejně zezačátku spousta dětí má široké balení, a jak dítě roste, už to takový balík není, pohybu to nijak nebrání.

lusinta
22. črc 2011

Kači ještě jsou informace o látkovkách shrnuté zde
http://www.latkovepleny.info/

helulela
22. črc 2011

@ivuska.h uživatelka a sběratelka - to je dobrý 😀