Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
11. dub 2010

Ty plínky má na svědomí Terka Šámalová, co má sijemdetem.cz, takže ty materiály jsou opravdu ty samé, co na mých plínkách 🙂 V ruce jsem je neměla, ale střih je podle všeho o něco větší, než mám já a je to celé obracené, ne obšívané, jako u mých plínek.

kackaj
11. dub 2010

No, tak on nespával zrovna ani v těch 2 měsících, to bylo peklo, půl hodiny a pak zas čučel nebo bečel. Pak spával pěkně, ale teď když nemá běžný denní režim, jako že jsme u našich, nebo u nás návštěva nebo tak něco, tak to se mu pak fakt ne a nechce spát. Ale zatím ho vždycky nějak zpacifikuju, su přece mamka, ta se musí poslouchat 😉 😀

ladida.l
11. dub 2010

Kačko, ty pracuješ na mateřský? A co děláš, že jsem tak smělá?
Nás miláček nespí od narození - teda budí se tak po dvou hodinách minimálně a dožaduje se prsa - jsem zvědavá, v jakém věku ho to přejde - snad ho to nebude držet ještě ve škole 😀
A tu plínku z brány asi testnu 😀

kackaj
12. dub 2010

Ladid, my máme obchody, tak já takhle po nocích platím faktury a vystavuju faktury a tak...ale vcelku pohoda, jen se k tomu přes den nedostanu, tak kolikrát v týdnu ponocuju.
Ondra se od dvou měsíců buď nebudil nebo se budil jen jednou v noci, pak přišly příkrmy a teď nachlazeníčko a tak, tak se budí někdy i dvakrát a já protože vím, jak ho před spaním naprásknu kaší a pak se ještě dokojí, tak je mi jasný, že nemůže mít hlad. Tak dnes v noci jsem ho dvakrát utěšila v náručí a jedl až teď ráno. Doufám, že tak docílím toho, že až se mu jednou nebude chtít vstávat jen tak proto, aby cítil mamku, tak snad prospí zas celou noc, jak to dělal kdysi a nebude čekat žádnou odměnu v podobě mlíka nebo jiné tekutiny. Hlad teda asi fakt neměl, páč se nechal uchovat🙂 Trvalo to asi pět minut a byl klid🙂

butt
12. dub 2010

holky chtela jsem se vas zeptat, na jednovelikostni plinku se daji dat svrchnacky velikostne na novoska?nebo to do nich nenarvu?mozna uplne blbej dotaz 😀 ale napadlo me, ze u tech jednovelikostnich toho je vic, co se musi dat do svrchnaku...a jaky mate zkusenosti s jednovelikostnima svrchnackama?

ladida.l
12. dub 2010

butt, já jsem na onesize popo normálně používala eska svrch''ňáky

Prodávám nějaké plínky
https://www.modrykonik.cz/bazar/muj/

reruna
12. dub 2010

ladido ten odkaz máš asi nějak špatně, mě se zobrazí můj bazar, ne tvůj 😉 nebo na to klikám nějak blbě 😉

erinka83
12. dub 2010

reru, mně taky můj 😀

ladida.l
12. dub 2010
betelgeuzz
12. dub 2010

Já se taky divila, proč někdo dává odkaz na můj bazar 😀

Butt, já mám teď IV froté onesize a duhu a zrovna včera jsem na to rvala svrchňáky IV vel. M a říkala si, že na novoška by to teda nešlo. Tak nevím, jak se to povedlo Ladida 🙂

ladida.l
12. dub 2010

já jsem na ty popolinky normálně dávala IV obrázky es a HD v esku a v pohodě...

betelgeuzz
12. dub 2010

Lily, kalhotky po tobě nebudou PUL, to bude nějaký igelit, ve kterým se ti dítě akorát zapaří. Radši investuj do moderních PUL, třeba z druhé ruky. Já osobně bych teda nekupovala ve větších velikostech. Spíš doporučuji v S, nebo XS tak troje od různých značek. Pak zjistíš, které ti vyhovují nejvíc a ty pak koupíš i v další velikosti. Já měla BL fix, HD a IV a nejvíc mi vyhovovaly ty IV, ty už mám i v M.

ladida.l
12. dub 2010

Omlouvám se za další spam, ale už jsem na to asi přišla 😀
https://www.modrykonik.cz/bazar/prodejce/ladida.l/

kackaj
12. dub 2010

Jj Ladid,teď už jsi na to kapla🙂
Taky mame one size duhu a imse vimse vel. S na to šla v pohodě. Ony ty one size se ze začátku zmenšují ohrnutím předního okraje, takže pak získají tu velikost S.

butt
12. dub 2010

diky holky za postrehy 🙂 ja chapu, ze se to zmensi ohrnutim, jen ze ta latka se tim nevypari, ale zustane tam 😀 proto mi to vrtalo hlavou... 🙂
kacko tys myslim psala, ze mas jednovelikostni svrchnacky ze spokojenyhokojence, ze?jak jsi s nima spokojena?

kackaj
12. dub 2010

Butt, už je nemám, jedeme jen na vlňákách, ale jinak jsem s nima spokojená byla. Je to příjemný materiál, žádný igelit tam vidět není a fakt nám seděly... Prodala jsem je "malýmu prckovi", tak třeba ti tu napíše, jestli na sebe narazíte🙂

maly_prcek
12. dub 2010

Butt - jj, my jsme podědili 🙂 Já jsem s nima moc spokojená, materiál fajny, velikost dostatečná, sedí hezky, dají se křížit, té látka při zmenšení tam vůbec není moc. Akorát jsou takové tlustší, nezspodu je stejný materiál jako zvrchu takže se nedají jen přetřít... Jako záložní super, pokud bych měla jset jenom PULky, tak bych asi šla do vícvelikostních... 😉

katarina82
12. dub 2010

Prosííím, poraďte ty čč... Fakt se ty nebělené Kikko bambusky nesráží do obdelníku jako ty barevné??? A které jiné čč než Kikko lux byste z těch dražších doporučily?

zmuzle
12. dub 2010

Katarino, ty nebelene se mi po roce pouzivani nesrazily, teda resp. treba malicko 5ks plin neni uplny ctverec. Ale je to asi z mnozstvi 40 ks co mam a rozhodne to neni nudle jako z tech barevnych. Pak mam jeste IV a ty pouzivam msito osusky, mam ty veliky a jsou krasne heboucky a savy.

maly_prcek
12. dub 2010

Duzame: záleží na jaké plínky chceš bamb. froté nebo flís použít... Za sebe říkám raději froté, je takové tvarovatelnější 🙂, ale dávám nahoru stejně tričkovinu, pak to vůůůbec nehrubne. Flís mám ten tenký na vkládačky, je taky fajný, ale zas je tenký. Ten tlustý znám z vkládaček, ale mně teda zhrubnul.

lillyzelvicka:
Pro začátek na novoška jsou nejlepší čč (nějaké vícegramážní 160g/m2, např. Eco Lux od Kikka) na novosklad + PULky (za nás Thirsties, IV) + nějaké vkládačky (nej vkládačky za nás BI bamboo hour, ale na novoška stačí i míň savé, my měli dětské ručníčky z Ikea, nebo BL bambusové 30x30cm). My taky měli rádi flísáčky (natahovací Anavy od Ivušky), je to taková alternativa vlny, která rychle schne a neimpregnuje se...
Celkem aspoň 20ks čč.
PULky bych taky vzala jen XS a S, pak uvidíš, jestli nejet raději ve vlně... Podle mě stačí mít troje svrchňáky celkem. (Dvoje jsem točila, třetí byly záloha)
Kalhotkovky ber tak po 1-2ks, ale na malé miminko stejně moc nesedí a zbytečně dlouho schnou (my máme teď už skoro všechny kalhotkovky od Anavy, ostatní jsme prodali), sadu až takových, které vám budou sedět.
AIO - taky bych se obešla, ale k doktorce a na návštěvu a plavčo fajn (jsou míň objemné) - my máme Gro Baby a Cuddle (nám neprotěkají a poté, co jsem si ušila vkládačky s Pulem v místě nášivky jsou super spolehlivé) - stačí cca 3ks.
Jinak látkovky milujem a můžem jen doporučit 😵 😵 😵

Ohledně sourozenců...
Taky by mě to už lákalo, bříško mi chybí už tak od 3t od porodu 😀 (Do té doby jsem se nemohla ani pořádně hýbat, měli jsme blbý porod) Ale ze zdravotních důvodů by asi bylo lepší u nás cca rok a půl počkat... Nejsem moc rodící a těhu typ a s prckem už nepůjde půl roku ležet 😒

Pan syn taky teď moc nespí 😠

katarina82
12. dub 2010

zmuzle, díky. Ty máš celou výbavu z kikko bambusek? 😕 Hmm, že bych se na kikko luxky taky vyprdla a koupila jen nebělené bambusky? Jsi mi nasadila brouka do hlavy 🙂

lillyzelvicka
12. dub 2010

Ahojky,
tak já měla za to že si pořídím kalhotovky a vlňáčky pár vlkádaček možná dvě pulky ze dvě ty AIO.Proč ty čč pro novorozeně?V čem je to vhodnější?A co je to novosklad? Asi hloupé dotazy 🙂

betelgeuzz
12. dub 2010

Zmuzle, ale ty asi myslíš klasické kikko lux eco, ne? Protože bambusky, na které se ptá katarina jsou novinka, aspoň myslím. Předpokládám, že se ptáš na tyhle http://www.branakdetem.cz/bambusove-pleny-kikko...

betelgeuzz
12. dub 2010

Lily, čtverce jsou dobré proto, že mimčo téměř neustále kadí, takže musíš přebalovat třeba 12x denně. Ty čtverce rychle schnou, tak 12 hodin. KDyž budeš mít kalhotovky, budou schnout dlouho a je to dražší. Teda pokud bys měla sušičku, tak je ti tohle jedno.
Dobře shrnuté informace o výhodách a nevýhodách jednotlivých plenek najdeš tady: http://www.latkovepleny.info/ , najdeš tam i ty sklady. Novosklad je způsob složení čč tak, aby to kakání zůstalo v plence.

katarina82
12. dub 2010

betel, jo, přesně na ty se ptám 🙂

zmuzle, takže myslela jsi obyčejné kikko Lux nebo ty, co dávala betelqeuzz odkaz??? 😕 🙂

lillyzelvicka
12. dub 2010

betel: a jo tak už to chápu🙂 děkuju jdu kouknout na ty stránečky

maly_prcek
12. dub 2010

Lilly: jj, přesně tak, čč rychle schnou a krásně je utáhneš kolem nožiček, takže to mimčo neprokadí durch... Kalhotkovky (teď mám na mysli hlavně ty vicevelikostní, novorozenecké by to dělat neměly) na malé mimi netěsní často tak dobře, abykolem nožek něco neuniklo.

zmuzle
12. dub 2010

Katarino, ja myslela obyc Kikko Lux Eco nebelene.

zmuzle
12. dub 2010

Tamty novy se mi libi, ale taky bych se bala, jestli nebudou nudlovatet. Ja doma vazu cc, ale teda ted je to boj. Kalhotovky jem proto nejake nakoupila a AIO mam na ven a na behani po navstevach.

butt
12. dub 2010

kacka, prcek: diky holky 😉 prave jsem si rikala, ze bych je poridila jako zalozni 🙂