Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
24. dub 2009

Oukej, jednou stačí 😀

Dnes jsem si navíc u mojí maminy pojednala na šestinedělí zapůjčení takového toho malého mandlu pro domácnost... to se budou čč "žehlit" jedna báseň 😵

marcelkad
24. dub 2009

schnek, tak kdyby Ivuš nevyšla, určitě dej vědět 😉

schnek
24. dub 2009

no právě na ten flauš koukám a vyjde o pár korun dráž, tak bych ho asi vzala na tom MMB, jenom čekám, až ivuška objedná, jestli se to tam vešlo nebo ne 😉

schnek
24. dub 2009

ale jako měla bych pár věcí, co bych tam ráda vzala, až uvidím, kolik peněz máme po daních a porodným volný 😉 nějaký ty silikonový gumky, lemovací gumky, látky... škoda, že nevedou nějakou merino-metráž

osma
24. dub 2009

evicka7: Pred temer sedmi lety jsem o kalhotkovych plenach ani neslysela. Nemela jsem latkovky, ja to psala obecne o vecech na mimi. Mela jsem tenkrat 2x igelitove svrchnaky, ktere byly uplne k nicemu. Syn vyrostl na jednorazu.

Kam nasivate ty streva? Nejak se nechytam.

Ted me tak napadlo, kdybych dala streva z IB vel.M do vel.L, zmensim tim objem zadecku? Nebo je to nesmysl?

marcelkad
24. dub 2009

ty střeva si chceme ušít z kupované látky z Nového ZÉLANDU (jestli ovšem bude 😒 ), máme objednány i kleště na druky a druky, takže by to neměl být problém sešít kousky k sobě 😉 a máme vnitřek k plenkám na výměnu 😉

schnek
24. dub 2009

střeva do IB SIO = ty savý vnitřky 😉

osma
24. dub 2009

Aha, dik za osvetleni.
Ja si je zrovna objednala vel. L. Me se na tom libi i ta camfourova vlozka, ze je sucha a nekdy, kdyz se mi mala pokajdi trochu, tak vycistim jen to, jinam se to nerozleze. Prijde mi to desne vyhodne. 🙂

evicka7
24. dub 2009

schnek, myslím, že tohle je místo merino metráže dobrý, občas se tam najde i za polovinu, jsem si tuhle tuniku koupila na šátkování, ale měla dírku a vůbec mi neseděla, takže už je připravená na VO a možná poprosim kamarádku, ať mi z toho zkusí spíchnout vlňáky, jen musím pořešit zapínání, protože do objednávky s kleštěma jsem nešla

osma, já si samo taky chci nechat věci na další mimiše, jen nevím, jestli takovou dobu ty gumičky v pulkách a kalhotkovkách přežijou, takže jsem se rozhodla, že si nechám vše kromě těchto dvou věcí

evicka7
24. dub 2009

jsem tam nedala ten odkaz, kojo demence
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=19369489&tab=2

schnek
24. dub 2009

evičko, když to by mi bylo líto rozstříhat 😅

evicka7
24. dub 2009

no když měla tu díru 😉 a byla asi za 120, no taky jsem nad ní chvíli plakala 🙂

listicka77
24. dub 2009

koukejte, tyhle svrchňáky vypadaj fakt dobře! http://www.branakdetem.cz/_n010.htm

gedren
25. dub 2009

listi, tak to bude lepsi verze myho instantu 🙂

katty_k
25. dub 2009

ve ctvrtek jsem byla v Brane pro separacky a nejake malickosti a meli tam naprosto dokonale all in one kalhotky, vevnitr v cerne barve, zvenci vervenobile s obrysy zvirat, myslim ze australsky vyrobce, tak se pak taky pokochejte, na netu bohuzel nejsou, zatim
450,- 😀

kubinkov
25. dub 2009

katty: To jsou CT a jsou fakt krásné, na netu už jsou. 😉 Mám je v merku.

lusinta
25. dub 2009

katty-na netu jsou🙂 (v novinkách) akorát skladem poslední 2kusy.další várka za 3týdny🙂

ty tréninkovky jsou na instant🙂musí se do nich ještě nějaká obyč čč nebo 1vkládačka(dle potřeby a nehod dítěte) dát

makoush
25. dub 2009

schnek, marcelkad..tak jsem prosmejdila cely bc ale diskuzi s objednavanim jsem nenasla. Tak jsem ji napsala inter.postou, ale zatim zadna odpoved ☹ ja vam nevim,ale bc mi prijde dost neprehledny..chjo.. A flaus na mmb, kolik separacek - tak průmerne velikosti - se da z jednoho metru ušit? Jen abych mela nejakou prestavu a kalkulaci...dííííky..

schnek
25. dub 2009

tak jsme měli premiéru s mešavkama, M. sedí, má překřížený ucha a trochu volnější nožičky, ale nálož zůstala v pleně 😉 pokud bude jako brácha, má je na celý plínkový období 😀

zdenkaradek
25. dub 2009

u nás byla premiéra BBH mešavek včera, velikost M nám sedí dobře, uši zapínám tesně k sobě, takže věřím, že nám ještě nějakou dobu vydrží 😉 dala jsem je s tou bambusovou vkladkou a poberou toho opravdu hodně, asi víc než IB SIO. Jo a jinak je malý včera zvládnul obě pokřtít, s "kakoušem" se taky dobře popraly, okolo nožiček nic neproteklo, toho jsem se trochu obávala, jak je to tam takový zvlněný, takže super 🙂

makinka.1
25. dub 2009

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...
Velikost L je sice drobatko vetsi,ale neprotekla.Saje fakt dobre.Myslim,ze vydrzi az do konce plinkovani... 😀

animatua
25. dub 2009

ja jsem dala BBH mesavice na noc, dovnitr jeste navic bamboo prefold BBH a vydrzely celou noc, jsem fakt moc spokojena, co do savosti a nepropustnosti se s IB nedaji srovnat.. mame vel. L, je trochu vetsi, ale neprotyka a aspon nam vydrzi az do odpleneni (doufam 🙂 )

marcelkad
25. dub 2009

Lus, ty cushies Tushies - budou ještě jiné vzory v té další dodávce než které byly momentálně v nabídce? Mě se třeba líbí vzor modrý maskáč, která je na oficiálních stránkách CT, tak proto se ptám. A BBH budete na bráně taky někdy prodávat?

lusinta
26. dub 2009

bbh máme předobjednané,budou začátkem května
ct můžou být i jiné vzory🙂

sonulah
26. dub 2009

já dala taky AIO mešavici na noc, dovnitř (byla krize nočních plín) jsem dala 80ku mullwindel složenou na 12tiny a dopředu jsem dala tu origoš bambusovku přeloženou na půl a taky to neproteklo 🙂 (teda u nás je to na 1 obrčurýs, ale občas tou jednou dávkou proteče i popolinka s dvěma vkládačkama.. 😕
ale je fakt, že jinak dávam na plenu vlňáky a tohle je PUL, takže to asi taky hraje roli, že 😉

a přijde mi, že dost dlouho schnou ty gatě, na rozdíl od tý vkládačky, která uschne fakt za chvíli...

a zase musim říct, že IB jsou dobrý v tom, že se fakt nechaj vyměnit jen ty střeva, zatimco u AM (australská mešavice) je to "na vodpis" 😀

marci
26. dub 2009

Já jsem s mešavicí taky moc spokojená, velká nám není - je prostě taková robustnější 🙂 MM se nejdřív nějak nezamlouvala a dneska ráno mi řekl, proč jsem jich nevzala víc 😀

matilko
26. dub 2009

holky, prebaľujete v noci? ja sa s touto myšlienkou furt pohrávam a neviem sa rozhodnúť 😀 každopádne dávam na noc BE a v nej ešte bamboo hour zloženú na polovicu, v noci to vydržalo to pol štvrtej rána v naťahovacích vlniačkach, možno by to vydržalo až do siedmej, neviem... nie je blbé, že je mimčo tak dlho v mokrej plienke? naša dvojmesačná Kajka čúra vlastne nonstop, zvlášt ked ju kojím po 3hodinách.

marci
26. dub 2009

Já na IB SIO jinak nedám dopustit hlavně kvůli té možnosti vyměnit střeva, cpu do nich vv bummies, na doma při kratších intervalech přebalování je to super - je to oblíbená kombinace MM 🙂