Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
30. říj 2012

@littlemousecz Nejvíc bylo tyrkysových a už jsem měla i jednu sv. zelenou. Ale vyloučeno to bohužel není u žádné barvy.

jasekd
30. říj 2012

@aemmi Prala i skladovala jsem vzdy dohromady.

madlisek
30. říj 2012

@aemmi skladovat plíny budu dohromady, v pračce už to bude snad jedno 🙂

betysek
30. říj 2012

@ivuska.h Našila jsem si vkládačky z českého bambusového flísu ( z Šijeme dětem) a obentlovala, ale rolují se mi. Mám tedy jen obdélníky z jedné vrstvy a pak je různě skládám. Chtěla jsem jednu vrstvu kvůli schnutí. Co se s tím dá dělat?

aemmi
30. říj 2012

@ivuska.h
@jasekd
@madlisek Ok, díky, ono tak jako tak budu prát o dost častěji, s tím nic nenadělám, zasmrádlý mi plenky naštestí nezůstávají, to jsem vyřešila mácháním před samotným praním, tak ještě uvidím, kýblů s víkem mám naštestí když tak dost 🙂

bamboolik
30. říj 2012

@geena77 ahoj, klidně mi tykej, taky si všichni tykáme 🙂
Naše noční kalhotovka je vlastně 1 vrstva bmb flísu (jako BI) a pak všitá vkládačka 15x40cm ze 2 vrstev bmb froté a 1x bmb flís. To celé je v kapse, na povrchu (u zadečku miminka) je tenký protižmolkovací flís, bay bylo mimčo v suchu. Celá noční plenka je myšlena jako kapsovka proto, aby se na noc dala dovycpat čímkoliv, takže je lepší ty veci dávat do kapsy, za prvé to lépe drží na místě a neposouvá se to a za druhé se využije ta vrstva flísu. DO kapsy se toho vejde vcelku dost, maximum co jsem zkoušela bylo naše 2 batolecí a krátká vkládačka a to už je fakt mega savé, to nepročůrá ani náš průtokáč. Pokud máš dost vkládaček, tak je ta noční plenka dobrou volbou, savost už si zreguluješ a bude to držet na místě.

ivuska.h
30. říj 2012

@betysek Pokud je to šité na normálním stroji a ne na overlocku, tak se s tím bohužel nic dělat nedá, normální stroj to prostě při šítí vytahuje a pak se to roluje a kroutí o dost víc.

bamboolik
30. říj 2012

@aemmi jj chce to párkrát vyprat. Teď jsem si stáhla z výroby 3 nové batolecí plenky a taky koukám, co to je a to jich mám doma starších asi 20 😀 tak 4-5 vyprání a začne to být savé jak ďas 😉

littlemousecz
30. říj 2012

@ivuska.h Díky. Paní účet má,ale má tam více věcí, tak ho nechce dát z ruky (což chápu), ale kdyby byl problém, tak že se domluvíme. Vezmu je a uvidíme. Budu je teda potřebovat až na jaře, ale pro jistotu je zkusím vyprat, jak přijdou. Projeví se to hned nebo až po vícero vyprání?

mmiirrkkaa
30. říj 2012

@bamboolik Ahoj, řeším savou plenku na noc. Nevíš, jestli by do tvé noční kalhotovky šla nacpal vv Anavka ve velikosti S?

geena77
30. říj 2012

@bamboolik Tak ď. Asi objednám 🙂

bamboolik
30. říj 2012

@mmiirrkkaa S-ko určitě, M tam jde taky, ale já nemám ráda balík pod zádama. Mám pár domácích VV velikostně něco mezi S a M a někdy je tam taky dávám, je to potom fajn savá kombinace flísu a froté. Ta kapsa je poměrně dost prostorná.

mmiirrkkaa
30. říj 2012

@bamboolik Díky. Nicméně pokud tam na skládám tvoji batolecí plenku, tak to bude tenčí, jestli jsem to pochopila dobře...

mmiirrkkaa
30. říj 2012

@bamboolik A ještě mám dotaz, když bych chtěla použít samostatně tu noční kalhotkovou plenku (úplně bez vycpávky) přes den, kolik toho tak odhadem vydrží. Nebo používat ji naprosto nevycpanou je blbost?

ivuska.h
30. říj 2012

@littlemousecz Ono je to jedno, já stejně takto prokazatelně vadné zboží měním i bez dokladu.

ivuska.h
30. říj 2012

@mmiirrkkaa Sko se mi zdá na noc málo, resp. je to moc úzké...

ivuska.h
30. říj 2012

@mmiirrkkaa Složená bamb. vv má ve výsledku 8 vrstev froté. Ale nevím, kolik má vrstev ta vkládačka @bamboolik, já jsem ten systém pořád nějak nepochopila, resp. to názvosloví si nepamatuju a nevím, co vlastně znamená, když se řekně "batolecí plenka", jestli je to ta "vnitřní batolecí" nebo "batolecí vkládací" nebo obě... takže pak ani nevím, kolik vrstev to vlastně ve výsledku má 😀

bamboolik
30. říj 2012

@mmiirrkkaa ani ne tak tenci,spis M vv je dost dlouha,takze ti to udela balik az na pateri. Orig vkladacka je taky po cele delve,ale ty ostatni vkladacky maji cca 30cm takze si to muzes dat vic dopredu,pokud spi dite na zadech. Vv anavy je fajn sava,ale co se savosti tyce,tak mi vice vyhovuje kombinace flis a frote. Kdyz to spocitas na vrstvy,tak batoleci vkladacka ma ve vysledku 8 vrstev (2x bmb flis,1x frote,1xbmb platno),ja davam na noc 2 batoleci a jeste je tam ta originalni vsita,takze dost vrstev ve slusnem objemu. Zas oproti Vv jsou nase vkladacky uzsi,po vyprani se ustali na tech cca 10cm.

bamboolik
30. říj 2012

@mmiirrkkaa a samostatne na den v pohode,je tam celkem 2vrstvy flisu a 2vrstvy frote,pro pul rocni mimco na den,pokud neni prutokac, tak klidne.

ivuska.h
30. říj 2012

@bamboolik Ta vv M má na délku 40 cm, S 34 a šířku při poskládání na třetiny 11 cm, takže to by bylo nakonec rozměrově podobné, jak se ptala @mmiirrkkaa. No mě se to zdá prostě na šířku na noc málo, on se tím pak právě zvětšuje ten schod na zádech, když ta látka nejde tak do šířky. Ale fakt záleží, jak dítě čůrá, když vezmu, že mnohým na noc stačí klasická kalhotkovka s dlouhou vkládačkou (2x 3 vrstvy) a krátkou k tomu (4 vrstvy), ty mají právě těch 10-11 cm.

bamboolik
30. říj 2012

@ivuska.h no vv na sirku je podle me vic,tim jak tak jsou ty vrstvy frote takove hunate,tak je to trochu sirsi bych rekla. Spis ale je rozdil v tom seskoku na zadech jak pises, protoze nase batoleci se nesklada na delku uplne presne, takze jedna vrstva konci cca 2cm pred druhou, takze nemas nakonec takovy rozdil.
Je to hodne fakt i o tom, jak je mimco prutokac a jak spi, jestli na brise, boku atd.

janakkk
30. říj 2012

Zdravím 🙂 tak se mi dneska po mnoha měsících pročůralo dítě až do postele 🙂 měl odpoledne čč narovno a spal na boku a vzbudil se celej mokrej....holt, někdy se to nepovede 🙂 🙂

mmiirrkkaa
30. říj 2012

@ivuska.h @bamboolik Já dávám na noc anavy noční, ale ráno je na ždímání. Synovi je rok a spí v ní 9 hodin, tak hledám další varianty...

bamboolik
30. říj 2012

@mmiirrkkaamůžešzkusit tu naši noční a k tomu 2ks batolecí vkládací plenky jako vycpání. A to když dám našemu ( 13m), tak tam má ještě rezervu a to teda se vcelku v noci kojí. Má tu plínku cca 11h a kojím ho teď tak 4x za noc.

mmiirrkkaa
30. říj 2012

@bamboolik Díky moc, já nakrmím před sedmou, před osmou se vyčůrá a jde spát a pak spí vkuse těch 9 hodiny a to už je ta plenka fakt výživná...

mmiirrkkaa
30. říj 2012

@bamboolik Tak jsem si "udělala" radost a objednala si plenku a 2 vkládačky, tak jsem zvědavá, jak se na to bude tvářit junior 🙂 (Doufám, že líp, než můj účet... 😕

aemmi
30. říj 2012

@bamboolik tak dneska už v pohodě, po dvou vypráních to už saje 🙂 myslím, že budeme velice spokojený, konečně máme dobře fungující SIO systém 🙂

bamboolik
30. říj 2012

@aemmi To mě těší 🙂

@mmiirrkkaa tak dej potom vědět, jak vám sedí

maja.xx
30. říj 2012

@bamboolik ty počty na stránkách u nočních plen sedí? a budou ještě nějaké nové vzory? ta modrá a smetanová se zvířátky bude skladem?

ivuska.h
30. říj 2012

@mmiirrkkaa Ono se do ní dá ještě něco narvat, dlouhou bamb. vkládačku by určitě snesla, možná i dvě, v závislosti na velikosti dítěte. To už by nepřečůral ani slon 😀