Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elana
8. lis 2013

@cajomilka já nevím...upřímně myslím že je hodně málo AIO/SIO plen, který vydrží procházku s dvouleťákem bez protečení 😕 To bych si netroufla dát žádnou, ani bambusku teda...jen můj názor.

cajomilka
8. lis 2013

@elana To jo, ale to myslíš asi protečení kolem nožiček? To se nám taky stalo, ale tohle bylo něco jiného, plenka byla vlhká i uprostřed 😒 Jinak jednalo se o hodinový nákup, jen zrovna tou dobou malá hodně čůrala, i když před odchodem doma seděla dobu na nočníku a nic - bohužel zatím typická situace ☹
@evikmi Tohle je podle mě největší (a jedna z mála) nevýhoda AIO/SIO plenek - že prostě nevydrží na víc dětí, PUL se po nějaké době opotřebuje a začne propouštět, což mě zvlášť vzhledem k ceně pěkně štve. Kalhotkovky při dobré péči vydrží téměř věčně, zvlášť ty s patentky.

janinek
8. lis 2013

@cajomilka Hodinu vycpana nebo nevycpana? Ja ji vzdy vycpavam apson jednou kratkou vkaldackou, miva ji hodinu,dve, predtim cura do nocniku. Ale jinak cura neustale do pliny.

Na ven je pro me dobra AIO Basix nebo Simplex od Blueberry. Jdou dobre vycpat a prijde mi, ze proste maji dobry strih, ze vydrzi 2-3h nekdy. Ale hodinu mi teda vycpana vydrzi kazd aplina, i me tenke ctverce.

janinek
8. lis 2013

A po dnesku asi nova AIO favortika a to Bum Genius NEW Elemental, protoze ta naloz, co v ni zustala, prestoze nema dvojite lemy u nozicke, to je proste neuveritelne.

Video z YT

https://www.youtube.com/watch?v=QuyuVBOwtDM

Mne prislo puvodne divne, ze ma tak divne vsite ty vkladacky a dnes jsem pochopila, proc to tak je 🙂

aprilatko
9. lis 2013

Ahoj, poradite nekdo jake vlnacky na den aby byli co nejstihlejsi, pokukuju po bundle nebo merino na patentky. Nemate s nimi zkusenost? Diky

littlemousecz
9. lis 2013

@janinek pokusila jsem se vyfotit tu Anavku s Capri, snad je to z toho poznat. Má to prostě moc volný u těch nožiček, ale když zkrátím sed ještě víc, tak už mi zase leze plína ven v pase.

elana
9. lis 2013

@cajomilka proto nemám žádný AIO, protože odmítám jet PUL na 60°C. Ty SIO pleny se dají oddělit, kalhotky na 40°C, vkládačky na 60°C a pak vydrží taky.

ale jinak jsem myslela kolem nožiček i celkově provlhnutí...že to prostě už ani ten PUL někdy nedá. Na tohle jsou fajn Best Bottom, pže mají PUL dvojitej, to jsou fakt jediný, který mi opravdu NIKDY neprotekly a nepustily nic. Ale zas jsou tužší a míň pružný.

janinek
9. lis 2013

@littlemousecz To by melo jit nastelovat, uprostred zkus ten svrchnak povythanout nahoru nebo dolu. Nebo plinu zandat vic? Roztahnout ty lemy, to se tam nejak schova, to midela taky, musim to dosrovnat.

littlemousecz
9. lis 2013

@janinek díky, já to zkusím ještě nějak poštelovat, snad to půjde. Kdyžtak budu dávat ty Anavy, s těma je to lepší a asi prubnu ty flísáky, ty na to sedí parádně. Ještě jsem objednala Rumparooz, ty jsou taky hodně široký prý (a navíc se mi mooooc líbí 😀)a možná časem vyzkouším ty Bambiroxy a Ella´s. Mě přijde, že má malej hubený nožky. Na den máme Pop In a na ty si spousta mamin stěžuje, že škrtí na stehýnkách a Maxík je má v pohodě, tak jestli to není tím.

cajomilka
9. lis 2013

@janinek Blueberry jsem měla, ale prodala, protože ty dvě řady patentků jsou pro mě prostě hroznej vopruz. Navíc mě od těchhle (a SWB) plín odrazuje cena, použité po špatných zkušenostech kupovat nechci. Nicméně kdybych věděla, že mi vydrží i na druhé dítko, snad bych i šla do nové, ale musela by být na SZ.
@elana To s tím praním vím, ale na oddělené praní PUL a vnitřků jsem prostě moc líná, chci to mít co nejjednosušší, plíny potřebuju furt a kolikrát bych to neměla s čím vyprat, prostě by to už byla komplikace, kvůli který bych si mohla látkování rozmyslet.

sonka.77
13. lis 2013

Holky ještě mám dotaz. Jak řešíte oblečení? Ukázalo se, že dneska už výrobci nezohledňují používání látkových plen a všechno oblečení dělají úzké na papírovku. Takže malá dostala od příbuzných dvě fleecové soupravy a kalhoty jsou už teď jen tak tak a mikinka je velká, že by se do ní vešla dvakrát. Overálky kupuju o číslo až dvě větší, pak se tam vejde s plínou, ale zase má hodně dlouhé nohavice a rukávy. Máte nějaké rady a tipy?

@elana Eli, PULky se nemají prát na 60 C? Já myslela, že bez problémů a taky je tak peru. ☹

sonka.77
13. lis 2013

@elana Tak jsem koukla na Bamboolik a fakt na 40 C. To mi nějak uniklo, tak hlavně, že už to vím, snad se neponičily.

elana
13. lis 2013

@sonka.77 Soni ne, já to špatně napsala. Kvalitní PUL musí vydržet a taky vydrží prát na 60°C. Ale jeho životnost se tím výrazně zkracuje, sotva vydrží jedno dítě, na druhé už musíš zapomenout že bys používala stejné svrchňáky. Navíc podle mě to není nutné, nevidím vcelku důvod, proč prát pokaždé PUL na 60°C, když se (prakticky) nikde nedotýká nějaké citlivé kůže a není ani nijak zvlášť špinivý, nemá se to do něj jak zažrat atd. obvykle se umažou třeba kraje nebo tak, ale to jde snadno vymnout, přeprat v ruce a pak hodit do pračky (klidně na těch 40°C) a pro klid duše tam kápnout třeba Sanytol a hotovo.

jinak oblečení se přiznám, že jsem si žádných omezení nevšimla, ale já právě overaly dávala jen na noc (pro mě je to pyžamo prostě😅) a nějaké úzké oblečky (legíny, rifle) jsem nepoužívala-první že pro kluka se to nehodí😀, druhý že nemám ráda miminka oblečená alá dospělý. No a hlavní důvod...jela jsem vlastně ze začátku jen v SIO systému, který je z principu nejútlejší ze všech...

roma_ka
13. lis 2013

@elana "nemám ráda miminka oblečená alá dospělý" 🙂 mluvíte mi z duše 😎 a s útlostí SIO je to taky pravda 🙂

sonka.77
13. lis 2013

@elana aha, tak takhle to je, budu tedy prát na 40, radši.

My zatím frčíme v overalech, malá to má celý den a pak jí převléknu. Co jsi teda dávala malému miminku? Když ne overal ani kalhoty, tak už mě napadají jen dupačky a body (stejný problém jako u overalu) nebo šatičky s punčocháčema (u Bryndáčka asi ne 🙂 ).

elana
13. lis 2013

@sonka.77 no dávala jsem dupačky, polodupačky a body...ale právě mě se nezdá, že by to byl až takový problém. 90% body měl z Tesca, ty mi přijdou vcelku široký dost (vím že třeba nějaký Malewo, G-Mini atd. jsou užší, ale to se prodává spíš jen po dětských obchodech a je to dost drahý, neřeknu pár kousků na parádu, ale mít z toho výbavičku na blinkání, to asi ne) a ty dupanágle se mi zdají apriori střižený šířeji kolem pasu a zadečku, ten střih se mi zdá, že se od našich dětských dob nezměnil a jaký my nosily na zadku balíky.

asi se to fakt musí zkusit a prostě případně pořizovat o číslo větší rovnou a zahrnovat rukávky je-li to nutné, používat extendory na ty bodyna...víc mě asi nenapadá.

sonka.77
13. lis 2013

@elana oblečení mám většinou od kamarádek, po jejich dětech a s těma overálkama si poradím, ale je mi líto těch dvou krásných souprav, které asi bude nosit jen chvilku a pak jí zbudou dvě mikinky. 🙂 Myslím, že zkusím taky ty šatičky. Extendor už doma jeden mám, ale je dost velký, asi si vyrobím jeden na míru.

andelka
13. lis 2013

@sonka.77 overalky ohnout rukávy a ťapky fixovat ponožkama. U miminka s novoskladem celkem nebyl problém. Později je fakt,že jsem preferovala volnější kalhoty, tepláčky..hodně jsem dávala body s extendorem a polodupačky. Overal pak byl jen na spaní(s papírovkou). Teď mámtéž pár kalhot,které na látkovku (naven dávám kapsovky) nenarvu, tak je používám méně a spíš když dám papírovku,když jdem na dýl ven nebo na návštěvu. Doma má bavlněné tepláčky na gumu.

ivari007
13. lis 2013

@sonka.77 A co pouzivas za pleny, kalhotkovy? Nebo se nevejde ani s jednou ctvercovkou nebo s papirovkou? Nekdy ty velikosti vubec neodpovidaji.

Ale obleceni na latkovky je dobre tema. My taky mame problem, i kdyz spis co se tyka delky nez sirky.
Mate nejaky tip, u ktere znacky jsou spise kratsi nohavice a delsi telo? Overalky, dupacky. Anebo zimni kombineza? Chtela jsem poridit kombinezu, ale musela bych koupit o dve cisla vetsi, aby se vesel s plenou, a tam teda velke ohrnovani rukavu mi neprijde zrovna idealni. Nakonec to asi vyresi bunda, ale kdybyste mely nejaky tip, tak ho uvitam.

sonka.77
13. lis 2013

@ivari007 používám hlavně dvě pleny na novosklad a přes to PUL Bamboolik. Občas kalhotkové plenky Anavy. Papírovky vůbec. Možná je to fakt blbě od výrobce, ty soupravičky mi připadají, že sednou přesně, pokud je dítko bez plenky. 🙂

bamboolik
13. lis 2013

@sonka.77 prát na 60°C se PUL může, máme to u základních plen a svrchních napsané, že těch 40 stačí (právě proto, že pak PUL déle vydrží) ale dále v textu a v péči o pleny je samozřejmě popsáno, že 60°C se může. Musím to upravit, jestli to je ještě někde špatně, kdyžtak mi prosím napiš, jestli to někde vidíš jinak. Díky

sonka.77
13. lis 2013

@bamboolik je to tam tak jak píšeš, že stačí 40, ale že těch 60 se dá. Já myslela, že 60 je v pohodě, ale kvůli trvanlivosti budu radši prát na 40.

ivca_doubek
13. lis 2013

@sonka.77 Jen k té velikosti oblečení: my měli s látkovkou ozkoušené kalhoty George, ty mají většinou širší střihy. Ale měli jsme jen klučičí, s holčičím nevím, jestli pro ně nešijí "na tělo"... A jinak body, dupačky a overaly z Tesca - na ty nedám dopustit 😉

cajomilka
13. lis 2013

@sonka.77 Problém s oblečením jsem řešila taky, na noc dávám overálek s jednorázovkou, ale s dupačkami kromě několika hodně starých to bylo většinou špatný, pokud jsem nechtěla, aby měly hrozně dlouhé nohavice, nechávala jsem je mezi nožičkama rozepnuté nebo, pokud to šlo, nastavila je extendorem. U bodyček jsem taky dávala extendor. U kalhotek na ven a tepláčků překvapivě problém nebyl, úzké džíny malé prostě nedávám. Třeba teď má manžestráčky z HaM, do kterých by se i s látkovkou vešla dvakrát. Teď u druhého miminka plánuju spíš používat polodupačky a tepláčky než klasické dupačky. Jinak střihy, u kterých se počítá s látkovkou, mají takoví ti výrobci, co je mají v Bráně k dětem a podobných eko-obchodech - z českých určitě Farmers a Haipa-Daipa, obě značky můžu doporučit, ale jsou dost drahé 😒

elana
13. lis 2013

@sonka.77 jak tu padly nějaké české firmy, co šijou oblečení zohledňující látkovky, tak doplním ještě Veselá Nohavice. Ti mají taky střih upravený (pokud o něj máš zájem) a oblečení je moc hezké a kvalitní. Není to teda klasická miminčí kolekce, ale do jara už to nějak pořešíš a na jaře pak jejich manžestráčky a bavlněný sukýnky a šatičky nebudou mít v kraji konkurenci 😵

littlemousecz
14. lis 2013

@sonka.77 my používámě SIO Pop In, vv Anavy S na rovno s pulkama, flísákama nebo vlňáčkama a nebo kalhotkové Little lamb s pulkama. Teď už teda oblíkáme Bodyčka a tepláčky. Maximálně spokojená jsem s Lindexem (asi nejlepší, co máme). Nejsou teda úplně levný, ale dají se sehnat i v bazaru. Pak ještě HM. Overálky nám seděly Next nebo George (taky z bazaru, měli jsme jen pár nových,co jme dostali). Hodně dlouhý bodyčka máme z KIKu (tam jsou i za slušnou cenu).Na noc dáváme noční Anavy s pulkama a na to teda velikostně overálek nemám, ale řeším to spacím pytlem (máme ze sekáče George s rukávama).
@janinek nakonec jsem se zamilovala do těch Rumparooz, na noční Anavky sedí skvěle (mají o trochu větší ty křidýlka), jsou krásný (máme vzor Kangarooz) a určitě ještě minimálně jedny pořídím. Uchvátily i manžela, tak mi další nákup dokonce schvaluje, ale s tím, že vzor vybere on 😉

sonka.77
14. lis 2013

@ivca_doubek
@cajomilka
@elana
@littlemousecz

Holky díky moc za odpovědi! 🙂

cajomilka
14. lis 2013

@sonka.77 Přidám se k chvále bodyček z HaM, jsou dlouhá a přitom docela úzká a mají zapínání na ramínka, což je skvělý, když máš drobné dítko jako já. Nevýhodou je méně kvalitní tenčí bavlna, dřív se v ní udělá dírka. Z Lindexu mám jedno a je taky super. Bodyčka z Tesca mi připadají širší, což se pro nás úplně nehodí, ale zase jsou podle mě ze silnějšího materiálu než HaM a hlavně jsou kompatibilní s extendorem, což třeba všechny z HaM nejsou.

elana
15. lis 2013

@cajomilka ty preference obálkový vs. výstřih s patentky jsou hodně individuální, já mám taky od narození dlouhýho hubeňoura, ale přesto ty patentkový výstřihy ráda nemám a preferuju ty FF body z Tesca s obálkovýmm výstřihem...déle vydrží, lépe se mi to oblíká. Každý si musí najít to svoje, no 🙂

cajomilka
15. lis 2013

@elana To je zajímavý, mně na bodyčkách s roztahovacím výstřihem vadí, že se často hrozně vytahá a malé z něj pak lezou ramínka. Dokonce jsem uvažovala o tom, že na tyhle body nacvakám druky, ale vůbec mi to nešlo, tak jsem to zavrhla. Jak píšeš, každá si oblíbí něco jinýho, já třeba pro novorozence preferuju zavinovací a propínací body, aby se mu to nemuselo oblíkat přes hlavičku, někdo je zase nepoužívá vůbec.