Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

boudova
13. bře 2012

@neu.sona 🙂

aemmi
13. bře 2012

@boudova
@neu.sona HD, IV, Thirsties a flísáčky Anavy, myslím, že na ně snad sedí jakékoliv svrchńáčky

neu.sona
13. bře 2012

@aemmi Mně přijdou Anavy dost vysoké a HD Pul mi přišly zase dost nízké. Ale doma je nemám, tak asi jenom zdání 🙂. Děkuji moc.

rebelie
13. bře 2012

@boudova Já používala HD PULky, ale ty jsme teď nějak odložili (praktikujeme BKM, přes den má něco na sucháč, co se snáz sundá a v noci vlňáčky)... teď dáváme jen na noc a přes to IV vlňáky, ale vejde se to pod ně tak tak...
@aemmi PULky IV mi taky byly nejmíň sympatický, ale teď přes plenku na rovno, coby minimální plena při zkoušení BKM se docela užijou...
@elvis12 Mně přijde, že už toho máš dost, takže bych asi malé kapsovky nepořizovala... a jak píše aemni kapsovky ani AIO nebývají úplně úspěšné v udržení vaječiny... Nicméně pár kapsovek BG jednovelikostních bych si klidně dopřála - u nás vítězí a jsou to jediné plínky, u nichž si umím představit, že je tu nechám připravené někomu, kdo bude hlídat - ta plínka je fakt kompaktní, nic tam neupravuješ, neskládáš, jen zapneš (přijde mi, že pro babičky, dědečky a spol. je s tím ještě míň práce než s Anavy AIO - jinou AIO nemám, tak neposoudím).

boudova
13. bře 2012

@aemmi Dobrá zpráva 🙂

rebelie
13. bře 2012

@neu.sona Nevím, jak u staršího dítka, ale na malé mimčo sedí HD PULky na jednovelikostní Anavy kalhotovky dobře...

katyxq
13. bře 2012

@boudova @neu.sona Na jednovelikostní kalhotkovky Anavy dávám PULky Haipa-Daipa a posledních pár dní i Anavy flísáčky (kalhotkovky na zmenšené teď už na střední velikost a flísáčky na nejmenší velikost). Pod Thirsties duowrap vel. 1 jsem je nejvíc zmenšené kalhotkovky nacpala taky, ale bylo to naknop.

neu.sona
13. bře 2012

@katyxq
@rebelie Děkuji děkuji 🙂

neu.sona
13. bře 2012

Ještě by mě zajímalo, jestli nemáte někdo zkušenosti s plínkama popolini OneSize Duha, je to komplet 10 plínek. Na bráně jsou na ně třeba super recenze a všude jinde taktéž.
Jinde jsem slyšela na popolini nic moc, tak nevím.. Škoda, že neprodávají jen jednu :(.

http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1-1-LATKO...

lollaj
13. bře 2012

Holky a co svrchňáky G-MINI a Canpol babies?Máte je vyzkoušené?Překvapila mě cena-nízká.

ptjj
13. bře 2012

Ahoj, různých tvarovaných plen je nepřeberné množství značek a všechny tady píšete zkušenosti, takže se dá dobře vybrat, ale chtěla bych se zeptat, kde jste nakupovaly klasické čč? Máte zkušenosti s libštátskými? Jsou dobré? Nebo byste doporučily raději jiné?

mahafi
13. bře 2012

@ptjj Já mám na přebalování kikko lux eco (asi jako většina zde) a libštátské jsem měla pod hlavičku (než začly hrubnout), teď je mám jen tak přes kočárek, když svítí sluníčko nebo místo bryndáku k příkrmům).. s libštátskýma bych nepřebalovala..

mmiirrkkaa
13. bře 2012

@lollaj Na G-Mini jsem taky taky koukala a měla jsem možnost je vyzkoušet - ovšem je to jiná liga. Cena tady něco vypovídaá. Lepší jsou třeba Baby Lucy, nejsou předražená, ale sedí 😎

mmiirrkkaa
13. bře 2012

@ptjj Souhlas s mahafi. Na zadek libštát určo nebrat. Kikko lux jsou osvědčená kvalita.

lollaj
13. bře 2012

@mmiirrkkaa přijdou mi dost igelitové...protékaly?

mmiirrkkaa
13. bře 2012

@lollaj Jak jsou moc igelitové, tak dle mého blbě sedí, igelit se protrhe raz dva no a pak to teče 😒

lollaj
13. bře 2012

@mmiirrkkaa díky 😉 Mám objednané HD PULky, ale potřebuju nějaké dočasné řešení.Momentálně fungujeme s TB PULkama a HD flísákama a je to málo ☹

helulela
13. bře 2012

@neu.sona Duha je to samé jako toto, jen barevná http://www.branakdetem.cz/latkova-plena-one-siz... Nejsou úplně špatné, ale nám moc nesedí střih a taky je to bavlna, takže později savostí moc nestíhají. Za tu cenu určitě radši třeba Baby Lucy.
@lollaj cena odpovídá kvalitě, o G mini tu holky psaly, že fakt k ničemu. Na svrchňákách bych nešetřila, nejvíc na nich záleží. Jako plíny můžeš mít klidně obyč čč, ale svrchňáky radši osvědčené značky.

lollaj
13. bře 2012

@helulela jj,díky.Doufám,že ty HD se sloníkama dorazí do konce týdne... 😵

mmiirrkkaa
13. bře 2012

@lollaj Co se pulek týče, tak mám/měla jsem Baby Lucy, HD, Thirsties a Popoliny a se všema jsem spokojená. Nejlevnější ze všech jmenovaných jsou myslím ty Baby Lucy v bílém provedení. Jinak souhlasím, aspoň 3 svrchňáky jsou nutnost.

elvis12
13. bře 2012

Holky diky za rady! Zitra to tamnejak doladim.
@mmiirrkkaa @mahafi holky me ted prisly Kikko eco lux domu a jsou takovy divny na omak. To asi po vyprani povoli ne? Jsou takovy dost tuhy. Ale to je asi tim nevypranim. Je to mozny?

betelgeuzz
13. bře 2012

@neu.sona samostatně prodávají duhu na slune.eu, ale je to moje míň oblíbená plenka. Mezi nohama je dost široká a savost nic extra.

lollaj
13. bře 2012

ještě dotaz 😉 A co pulky Bambino Mio?Máte je vyzkoušené?....na rovný sklad čč

innes
13. bře 2012

Ahoj holky, měla bych na vás dotaz. Nevíte, jak je to s monitorem dechu respisense? Dává se za plínku a mě až teď docvaklo, jeilit nebude látkovka vadit 😕 U dcery jsme totiž měli Babysense. Díky 🙂

helulela
13. bře 2012

@lollaj ty jsou celkem fajn, u nás v Tescu byly o víkendu ve výprodeji kolem 150 Kč. Za tu cenu super 🙂

ameliejulliette
13. bře 2012

@innes My jsme měli Snuza Halo (taky za plínku) a buď jsme dávali za tepláčky a nebo na overálek jsem vyrobila takový pásek ze široké gumy. Za plínou nám to jednak moc nedrželo a jednak mě nebavily ty obstrukce při obsluze monitoru.

andelka
13. bře 2012

@elvis12 ony jsou takové pevnější, ale po vyprání a přežehlení mi přijdou OK a aspoň vydrží - po Danym čekají na druhé miminko.

boudova
13. bře 2012

@elvis12 A zkoušelas Kikko bambusové? Ty jsou jemnější.

boudova
13. bře 2012

Mnam 🙂 jsem se zamilovala....

lollaj
13. bře 2012

@helulela A už je nemají v akci,nevíš?