Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

olina.s
7. led 2010

eri, mám z ní divnej pocit, aby mimi neublížila.

ladida.l
7. led 2010

Ty Econappi jsou fakt úžasný - krásně sedí a působí hodně suše - a do té kapsy se dají pěkně dovycpat čímkoliv, máme je dva týdny a točím je furt, navíc pěkně rychle schnou a vydrží i nálož vaječiny - jsem do nich zamilovaná 😀
Olino: bez snapky určitě novosklad jde bez snapky - stačí ho jen přichytit svchňákama . Já jsem začala dávat snapku, až když byl Marek větší, třeba jen na takový rychlopřebalení, když nechci dávat svrchňáky.

erinbrock
7. led 2010

olina
jak se bude mimco hodne hybat tak to chce opravdu jak rika erinka hodne rychle...nebude se ti to moc darit...ja bych se byt tebou snapky nebala je to v pohode...mimcu neublizi...ja si taky rikala takova divna sponka a na plenky bez zapinani je to ta nejbajecnejsi vec..opravdu mimcu neublizi..a diky ni poradne utahnes novosklad...bez ni se ti to moc darit opravdu nebude....neboj... 🙂 😉

bury
7. led 2010

Holky chtěla jsem se zeptat jak je to s oblečením, když látkujete. Je nutný brát větší velikosti kvůli objemnosti plenek?

olina.s
7. led 2010

Holky, děkuju 😵

ivuska.h
7. led 2010

Evicko, no to záleží na výrobci, má to bý už brzo, popoháníme ho, jak se dá...

ivuska.h
7. led 2010

Jinak novosklad místo na snapku se dá i na špendlíky, ale to je asi ještě víc manipulace, než se snapkou...

erinbrock
7. led 2010

spendlik mam doma a nevytahla jsem ho a uz ani nevytahnu ...rozhodne je snapka jednoduchsi...co se tyka obleceni tak volnejsi v pase...ja kdyz tak davala volnejsi gumy do teplacku...bodycka o cislo vetsi nebo se da koupit extendor - takovy prodluzovak na bodycka...maji ho na brane...jinak jako obleceni mam oblibene body a polodupacky - teplacky do pasu co maji dole slapky jak normalni dupacky... 😉

romankav
7. led 2010

bury: záleží na plenkách, jak moc jsou objemné.. Některé vyjdou skoro stejně jako jednorázové, jiné jsou o hodně objemnější.. Nám to nikdy moc nevadilo, protože ty uzounké džíny pro kojence fakt nekupuju (to raději tepláčky nebo něco volnějšího).. 😅

katarina82
7. led 2010

Holky, pasuje extendor z Brány na bodyčka z Tesca a Cherokee? S těma bílýma Tesco jsem moc spokojená, chci je koupit i pro prcka.

kackaj
7. led 2010

Erin, taky mám ráda takovou kombinaci oblečení a teď přes zimu mám na Ondrovi nejraději punčocháčky, je v tom úplně zlatej...ta velká prcka a tenký nožičky...k sežrání 🙂
Jinak jsem právě udělala veeelikánskou objednávku...na bráně bambusové BBH a SWB econappi a na tuly-tuly jednu CB Aio s krásnýma ježečkama a mochomůrkama a pak kapsovku CB pruhovanou...už se těším. Ještě mi přijdou dvouje bundles kraťata,na ty jsem taky zvědavá. Doteď jedu bílý svrchňáky IV a pod to one size popolini, ale už to začíná být nuda, tak to trošku vosolíme🙂 Nechtěla jsem původně do látkování moc investovat, ale představa barevného zadečku někde na pískovišti nebo prostě v létě venku...hmmm, dostalo mě to, už jsem v tom až po uši🙂

marcelkad
7. led 2010

Kačko, extendor na tesco a cherokee pasuje.

Novosklad bez snapky jde v pohodě, stačí jen trochu vzručnosti, ono se to poddá. V podstatě snapku jsem používala minimálně.

CT mi protékaly, ale od té doby, co je ještě dovycpávám tímhle
http://www.sijemdetem.cz/cs/produkt/extra-sava-...
tak se to ani jednou nestalo. Chce to prostě víc savého, je tam hodně fleesu a po tom to prostě stéká a pak protéká. Já jsem s CT max. spokojená, navíc jsou moc pěkné.

Můžete někdo dát do alba ty Econappi, jak vypadají uvnitř? Díky

kvakulka
8. led 2010

Holky, jsem asi lemra, ale já prostě neumím se snapkou zacházet...Ještě se mi nepodařilo ji zaseknout do normální čtvercovky...jednou jsem se se zasekáváním lopotila pár minut, v plíně byly dírky, ale nakonec mi stejně snapka vyskočila- opravdu je i na něco jiného než na froté??

kvakulka
8. led 2010

Ještě otázka- mám nové Itti Bitti AIO- protýkají kolem nožiček- kde je chyba?Asi ve fleesu, ne? Asi potřeba nějak dovycpat?
koupila

erinka83
8. led 2010

erin, taky dávám body a polodupačky, extendor jsem nejdřív chtěla, ale když jsem věděla, že nepasuje na všechno, zkusila jsem to bez něj a body prostě nezapínám, jen přetáhnu ty polodupačky a pohoda, nic se nevyhrnuje... a ty dupky je potřeba s trošku širším rozkrokem, některý jsou extrémně štíhlý 😅
A mně ta snapka přijde úplně v poho, my často dáváme malé přes den jen čč na snapku, ať trochu větrá 🙂

kruciš, já snad budu muset zas něco koupit 😀 projistotu dám odkaz, co prodávám, šiklo by se mi trochu peněz 😀 http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=210330 a ještě přemýšlím, že bych moslala dál modré LVB crepe M, lákají mě nějaké natahovací, ale mám v plenkách tolik peněz, že už snad jen kus za kus 😅

majdula
8. led 2010

Extendor Manymonths nepasuje na body z CA napriklad, nemate zkusenosti s tim extendorem, co prodavaji tady?

http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22427...

evicka7
8. led 2010

kvakulko, musíš ji hodně natáhnout, pak drží

reruna
8. led 2010

ahoj, už jste to tady psali, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, dneska jsem chtěla vyzkoušet novou BL organic, malej se mi do toho okamžitě vyčural a vůbec se to nevsáklo, jen se to koulelo po povrchu... zlepší se to po více praních????

majdula
8. led 2010

Kvakulko, ja ji chytnu na dvou mistech a pridrzuju prstama a pak hooodne natahnu na treti misto a tam zaseknu a pak teprve drzi. Ve dvou bodech nedrzi, ve trech uz pak jo.

IB mi neprotekly zatim nikdy a to je vycpavam vsim moznym, kdyz dojdou origo streva... zalezi asi na objemu nozicek 😉

reruna
8. led 2010

aha, tak už jsem to našla, erinko tobě to dělaly myslím jedny IB, že se po nich jako koulela voda, je to ted lepší nebo jsi to reklamovala?

erinka83
8. led 2010

reru, nějak jsem se na to zatím vyprdla, prala jsem je asi 3x, ale Ivuska pak psala, že se fleec nemá prát ve slizu, což já jsem prala, tak možná to byl ten problém... ale jinak budu asi reklamovat ☹

katarina82
8. led 2010

fleec se nemá prát ve slizu? 😕 Já v něm peru 😕

luccii
8. led 2010

ahoj maminy, chtela bych zacit s latkovkami a resim, jake vv koupit? poradite? snapi sponku potrebuju, kdyz chci pouzivat vv + svrchnacky? s jake separacky jsou nejlepsi pro 7m mimco na prikrmech? dekuju moc!

erinbrock
8. led 2010

kackaj
ktere bundles objednala, jake barvy? ja potrebuju separacky, tak ze bych priobjednala taky, kdyz ty vlnaky jsou vsechny tak nadherne...jj ted pouzivame take puncochacky a kdyz body nedopneme tak to drzi uplne nejlepe...ach jo latkovani je droga....
luccii...vv a svrchnacky tam podle mne uz snapku nepotrebujes...my zacneme prikrmovat o vikendu takze neporadim...ja jsem zatim spokojena s viskozovyma separackama od popoliny... 😉

ladida.l
8. led 2010

vv se dají sepnout snapkou, když se nedávájí narovno, ale ty tenčí okraje se zahnou, vytvoří se jakoby trojúhelník a pak se to sepne snapkou podobně jako novosklad...

kikina987
8. led 2010

majduli,
jsou to extendory od Nature Babies, kupovala jsem je jak pises na http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22427... , a maji patentky stejne velikosti jako extendory od Manymonths... takze pokud jde o velikost patentek, tak na nektere bodycka z CAcka pasovat nebudou stejne jako Manymonths... tyhle extendory jsou jinak supr, jsem s nima spokojena, ucel splni a jsou o moc levnejsi... Taky jsem si vsimla, ze tam maji nejake nove extendory http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-23076..., s tema ale zkusenost nemam☹.
Mej se,
K.

erinka83
8. led 2010

kat, řešily jsme to začátkem ledna, prý potom nesaje... já mám BG kapsovky a ve slizu peru a řekla bych, že dobrý, asi záleží, jak co... Ivuska psala, že to má na něčem vyzkoušené, že se jí potom voda koulala, místo aby vsákla..

kackaj
8. led 2010

Erin, já budu mít bundles kráťata co mají tři barvy, jedny s modrým proužkem, jedny se zeleným. Ale budou z druhé ruky, domluvila jsem se s jednou maminkou na slepicarne (za výbornou cenu). Na brane jsou tedka s bundles vcelku na dne, chtela jsem ty malé merino kalhotky, ale nemají. Myslím jeste mají nejaké ty kratásky, ale ty já už nechci. Tak zkus to tam, nebo objednej odjinud, ceny jsou všude stejné + - pět korun🙂

kubinkov
8. led 2010

Balení do vv pomocí snapky je třeba tady:
http://www.diaperswappers.com/forum/showthread....
A jestli nespěcháš, tak bych počkala na tyhle vv od Ivušky:
http://www.flickr.com/photos/ivuskah/4243512385/
Jsou tak krásné... 😵 😵

reruna
8. led 2010

erinko jenomže já ve slizu neperu a BL organic je bavlna, tam není žádný fleece... a přesto se mi po tom čuránky koulely a zkoušela jsem to i s vodou a to samý, no nic, zkusím ještě oprat a dala jsem i dotaz na bránu, jestli s tím nemají zkušenosti, třeba je to normální a zmizí to po pár opráních, nikomu se to tady ještě nestalo???