Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janistr
13. zář 2012

@lenka5731
@luciesofi Plánuju je na Vánoce 🙂.

ptjj
13. zář 2012

@pampeliska1 @crawler budu muset ty Disany taky vytáhnout, když je tak chválíte, zatím mi leží v šuplíku

ptjj
13. zář 2012

@pampeliska1 na co ty vlňáčky dáváš? ještě vážeš novosklad? nebo jen na kalhotovky? na plínku narovno to asi nepůjde, co?

ptjj
13. zář 2012

ten můj dotaz, jak opravit porušený PUL, nějak zapadl, nevíte někdo, jak na to?

neu.sona
14. zář 2012

Ahoj holky, mám na Vás dotaz. Mám doma jedny vlnáčky Disany. Ty mám v plánu na noc. Jsem líná je naimpregnovat, takže jsem je ještě nevytáhla. Ale máme teď už hodně kalhotovek a jedeme převážně v nich, takže už je vytáhnu 🙂.

Chci se Vás zeptat, ráda bych jedny vlňáčky na patentky, ne natahovací. Poradíte, jaké jsou dobré? Nějak si nemůžu vybrat ☹. Chtěla bych nějaké univerzálnější, co se velikosti týče. Náš prcek má asi 6 kg a anavky jednovelikostní už nezmenšuju.

A taky se ode dneška řadím mezi závysláky. Mám 23 kalhotových Anavek , 1 flexitotku TB a 1 bamboozle TB 😀. Takže jsem ráda, že novosklad trošku odsunu na vedllejší kolej. Ale jen malinko 🙂.

luciesofi
14. zář 2012

@janistr Já bych taky chtěla koupit jednu k Vánocům 🙂 a ještě BB svrchňáky 🙂

dandelion
14. zář 2012

@luciesofi to je děsný ženy :D pořád jen nakupujete nějaký plíny :D já chci taky :D 🙂)

betysek
14. zář 2012

@dandelion Už jsem si dala stop stav. Ale jako janistr si říkám, že bych mohla pořídit nějaké nové Julče k Vánocům.🙂 Měla jsme v košíku před chvíli jedny Merinostar na snapku, ale nakonec jsem odolalala a košík vyprázdnila. ☹

janinek
14. zář 2012

@dandelion Ja bych chtela nakupovat, ale musim se krotit. Ted se mi pere ta BB minky velrybkova. Takze zitra ji hned dame.

Jinak Leus mela vcera TB EF V3 neplanovane pet hodin, necekala jsem, z epo koupani bdue spat tak dlouho, vestinou po nem krmim po 2 h a delsi blok ma az pak, pokud ho tu noc ma. No, ale podle vrchniho prebalovatele plenka ok, neprotekla, pokakana teda byla malo.

dandelion
14. zář 2012

@janinek ta velrybková je úžasná!!!

madlisek
14. zář 2012

@neu.sona Mně tady byly doporučeny vlňáčky Imse Vimse, mám dvoje a jsem s nimi nesmírně spokojená, jedeme vlastně jen v nich. Jsou zároveň na sucháč a patentky (asi jako když někdo nosí pásek i kšandy 😀 ), takže díky sucháči se v pase dobře přizpůsobí a díky patentkám drží pevně na místě 🙂 Jsou tuším trojvelikostní, na kalhotovky bys možná už užila vel. M, ale to jen odhaduju.

janinek
14. zář 2012

@dandelion Vid? Mne se take moc libi.

janistr
14. zář 2012

@luciesofi Mám přesně stejný plán 🙂.
@dandelion Tak přece první Vánoce, to bude taková výjimečná událost a Helča zatím Ježíškovi nenapíše, tak to za ní sfoukne mamka 🙂.

janistr
14. zář 2012

@dandelion Neprovokuj, já můžu až na ty Vánoce a beztak už tam je zájemce :D.

janinek
14. zář 2012

@janistr neboj, budou dalsi nabidky jiste.

helulela
14. zář 2012

Mám postřeh k Aitu kalhotovce. Zdá se mi, že dost povolují gumičky, srovnávala jsem to podle fotek a už opravdu není tolik "nabraná" kolem nožiček. Může to být tím, že jsou tam gumičky přišité rovně a ne cik-cak jako třeba u Anavy?

ivuska.h
14. zář 2012

@helulela Mluvíš o této plínce -- https://www.modrykonik.cz/fotoblog/helulela/alb... nebo o jiné? Tam totiž cikcak vidím, tak asi o jiné... Jinak některým typům gumky rovné šití vadí, jiným ne, takže se to nedá tak obecně říct.

helulela
14. zář 2012

@ivuska.h jj, o téhle, ono to jako cikcak vypadá, jak se tam látka skládá, ale gumička je prošitá rovně

ivuska.h
14. zář 2012

@helulela Aha, to je zajímavé. Tak leda napárat lem a zjistit, jestli je gumka prasklá nebo v čem je příčina. Důvodů povolení gumičky může být víc, každý má jinou příčinu.

aideen
14. zář 2012

Holky, jdu se zeptat ... Někde na diskusích o látkovkách jsem četla, že se do máchání plen dá přidat přípravek od massivy Permon máchadlo a že to plenky krásně změkčí. Máte někdo zkušenost? Přemýšlím, že máchadlo pořídím, protože mi plenky pomalu ale jistě začínají lehce hrubnout.

ivuska.h
14. zář 2012

@aideen Je v něm kys. citronová, takže pozor u plen, kde to výrobce zakazuje.

helulela
14. zář 2012

@ivuska.h ty plíny mám dvě a všimla jsem si toho u obou. Myslela jsem, že by to mohla být nějaká "systémová" chyba a napadlo mě tohle. Párat se mi moc nechce, už bych to nemusela dát dohromady. Zas tak mi to nevadí, těsnění kolem nožiček nepotřebuju, jen jsem nad tím začala dumat. Díky 🙂
@ptjj protékající švy u PUL kalhotek se doporučuje zamatlat voskem od Popolini. Jaký máš ty problém? Původní dotaz jsem přehlídla, promiň.

ptjj
14. zář 2012

@helulela nejsou to švy, mám porušený ten PUL u patentek, jak se vytahuje ta látka, když patentku rozepínáš, tak se ten PUL jakoby potrhal......ono to zatím nijak neprosakuje nebo jsem si toho aspoň nevšimla, ale kdyby náhodou......zkusím pořídit ten vosk, díky

pampeliska1
14. zář 2012

@ptjj ahoj, já dávám vlňáčky na kalhotovky. Na novosklad jsem to vůbec nezkoušela bo jsem se rozmazlila kalhotovkama 🙂 Ale zjistila jsem, že je to lepší na plenky s patentkama či SZ, ty na snapku se mi v tom nějak rozjížděly..Takže možná by se to rozjíždělo i u novoskladu..ale možná je to tím, že je máme trošku větší.

@neu.sona ta impregnace je raz dva 😉 A jsou fakt super!

ptjj
14. zář 2012

@pampeliska1 jj, to by se tedy asi rozjíždělo.......já snapku na novosklad nedávám, připadá mi, že bych poničila ty čč

pampeliska1
14. zář 2012

@ptjj aha..a jak to teda přichytíš? To mě vůbec nenapadlo 😅

janistr
14. zář 2012

@pampeliska1 Já taky nedávám, jen to jakoby zamotám kolem těla a svrchňáky už to chytí 🙂.

janinek
14. zář 2012

Tots bots nove vzory - Pariz a New York. BOze pomoc.

helulela
15. zář 2012

@ptjj aha, tak to nevím, takhle na ploše vosk asi moc držet nebude. Jsou nové? Že bys je mohla zkusit reklamovat.
@janinek to máš skoro stejné jako London, ty nepotřebuješ 😉 😀