Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aideen
24. zář 2012

@mina_ a kolik jich máš? celou výbavu?

aemmi
24. zář 2012

S těma Sketchkama to taky nechápu, kdo to kupuje a že ještě nezkrachovali? Mně by byla pozdezřelá už jen ta cena, vždyt ostatní pleny všech typů se pohybují někde jinde 😒

madlisek
24. zář 2012

@mina_ Na diskusích jsem taky viděla jen samá negativa. Ale třeba kamarádka má od Sketch ty bavlněný tvarovaný pleny a je s nimi nesmírně spokojená, dokonce doobjednávala další. Ovšem pokaždé, když přebaluje, jsou plíny absolutně nacucané, to třeba s klasickými čtvercovkami vůbec neznám. Takže asi záleží na tom, co člověk od pleny očekává a co snese. Můžeš je ještě vrátit (máš na to myslím 14 dní od doručení)?

mina_
24. zář 2012

@ivuska.h
@aideen
ještě to nepřišlo, ale zaplacené už to je... mám jich 20 za cca 1700,-.. Mám je kupované přes aukro, kde to má dobré recenze.... Vrátit to půjde asi těžko... Zkusíme to vydržet alespoň měsíc (to jsou zhruba náklady na papírovky), pokud se mi toho nepodaří zbavit...

mina_
24. zář 2012

všechno to jsou AIO

ivuska.h
24. zář 2012

@mina_ Proč těžko, od koho přesně to máš? Od výrobce nebo od nějaké sokromé osoby? Pokud to máš od kohokoliv podnikajícího, tak máš ze zákona nárok na vrácení nepoužitého zboží do 14 dní, nemusíš uvádět žádný důvod a jsou povinni ti vrátit i poštovné.

mina_
24. zář 2012

@ivuska.h snad to půjde... měla by to být přímo ta paní co to vyrábí, musím si pořádně přelouskat obch. podmínky, jestli tam nemá nějaký háček...
prodejce: http://aukro.cz/my_page.php?uid=11579908

mahafi
24. zář 2012

@mina_ tak jsem tam přečetla to, co by se tě mělo týkat a mělo by to být v pohodě, nez háčku 🙂, prostě to ani nerozbaluj, paní napiš nebo zavolej a pošli zpátky 🙂. Lepší to vrátit hned, než se s tím měsíc nervovat a pak jen těžko prodat 🙂.

aideen
24. zář 2012

@mina_ být tebou, tak je vrátím. Já s nimi osobní zkušenost nemám (díky bohu?), ale nešla bych do nich. Nečetla jsem na ně ani jeden kladný ohlas ...

madlisek
24. zář 2012

@mina_ souhlasím s ostatními, hned po obdržení zásilky paní napiš nebo zavolej, že to nechceš a pošli zpátky. Pokud by sis je nechala, stejně bys je potom s čistým svědomím nemohla nikomu prodat.

luciesofi
24. zář 2012

Dnska dorazily Blueberry Minky a SWB Econappi...jsem nadšená! 🙂 Jen těm BB by víc slušel bambus.....mikrovlákno moc ráda nemám...

ivuska.h
24. zář 2012

@mina_ Na tohle žádný háček neplatí, je to ze zákona tvoje právo a přes to prostě nejede vlak.

noone
24. zář 2012

@lenka5731 jj, BB a SW mam tak nejak ve fronte 🙂

@ivuska.h mozna by stacilo udelat nejakou fancy americkou stranku a nalepit si tam par "hvezdicek" (tech ruznych americkych oceneni, co stejne nic neznamenaji 😝 )

cervena_vila
24. zář 2012

@mina_ Já jsem je měla před dvěma lety a mají proměnlivou kvalitu. Jedna série jejich AIO "geniálních" plenek byla dobrá, další byly mizerné, savost 0 (savé jádro z fleesu, vsáklo se to rovnou do punčošek). Jejich barevné AIO mají střih naprosto nevhodný pro mrňata, netěsní kolem nožiček. Ale používala jsem je pro odpleněné batole jako noční kapsovku - vykuchala jsem je, vypárala (ne)savé jádro a vycpávala bambusem. Na velké dítě těsnily už dobře. Ovšem na tuhle funkci stačily tři....
S paní je dobrá domluva s vrácením zboží 😉 nebudeš první 😅

noone
24. zář 2012

@mina_ a pani uz je poslala? zavolala bych ji hned at je ani neposila... usetrite na postovnem obe 😉

mahafi
24. zář 2012

@noone tak to je blbý, když tam platí, že co je americký je dobrý.., je to fakt zajímavý 🙂. A ta místní znaačka je jaká? dá se to k něčemu přirovnat? jen ze zvědavosti 🙂.

ivuska.h
24. zář 2012

@noone hehe, s těmi oceněními jsi mě pobavila 😀 Škoda, že anketa Plena roku nemá hvězdičky 😀 A snad má u zákaznic aspoň trošku renomé... Jinak zájemci z USA už byli, ale poštovné od nás je příšerné, takže je to pak v praxi dost těžké.

helulela
24. zář 2012

@noone a v čem je problém - že málo látkují nebo že ti látkující nakupují jinde? Zkoušela jsi dělat třeba nějaké prezentace? A taky by mě zajímala ta místní značka 😉

noone
24. zář 2012

@ivuska.h tak to musi plena roku zmenit vizaz oceceni 😀. ale renome ma kazdopadne 🙂

@helulela oboje, nelatkuje tu skoro nikdo. v nasem 10tis. meste jsme 2 a jedna moje znama napul... resp. spis si jen ode me nakoupila vybavu a myslim ze to nepouziva vubec... (konkretni pocet vim proto, ze po porodu dochazi domu PA tak jsem se ji ptala...)
no a kdyz uz se nekdo chytne, tak se necha zlakat kecama na diskuzich, ktere jsou treba 5 let stare, ze v anglii je levnejc...

@helulela @mahafi mistni znacka je toto http://pleniceracman.si/

noone
24. zář 2012

@helulela jo a prezentaci jsem zkousela... byla jsem 2x v porodnici na predporodnich kurzech... prednasky jsou vzdycky na konci (o uskladneni pupecnikove krve apod.), takze kdyz jsem byla ja, vyhlasila se prezentace latkovek, 75% lidi se zvedlo a odeslo... a zbytek odesel v prubehu prezentace 😖 😠 . a to jsem mela s sebou treba itti bitti 😵 (ktere se tu mimochodem taky vubec neprodavaji, nechapu....)

helulela
24. zář 2012

@noone není to lehké být látkovková průkopnice 😖 Koukala jsem na ty Racman, textu rozumím houby, ale vizuálně jsou moc hezké.

helulela
24. zář 2012

Holky, pamatujete někdo počátky moderních látkovek v Čechách? Co existovalo, kde se nakupovalo a jak se látkovky šířily?

ivuska.h
24. zář 2012

@helulela Tak já pamatuju jen 5 let zpět, to tady byla vpodstatě hlavně Brána... Z plínek hlavně Popolini, Haipy, Imse, Ellas House, z AIO Itti Bitti, pak nějaké ty IguLee, Bum Genius myslím... Já jsem se o látkovkách dozvěděla z nějakého časopisu a chodila jsem nakupovat jen do Brány. Eshopů bylo málo.

mahafi
24. zář 2012

@noone @helulela Taky bych si tam vybrala, některé jsou krásné.. ale teda nerozumím ani slovu 😀.. ale co se mi líbí jsou penky na široký balení, to bych tenkrát ocenila.. 🙂.

noone
24. zář 2012

@helulela ja si pamatuju, jak moje kamaradka latkovala svoji holcicku kdyz ja jeste o detech zdaleka nepremyslela... a taky jsem si rikala ze je lehce prastena 😝. ona si i nechavala posilat bio potraviny nekde z brna ci odkud... tenkrat nebyly ani farmarske trhy... myslim ze jela v popolinkach, tehdy nic jinyho nebylo 🙂. to je vic jak 5 let nazpatek, ale kolik presne, to bych musela zapatrat...
za me byl hit haipa daipa 🙂, AIO byly nekvalitni, protekaly...

@ivuska.h jeste coushies tushies nebo jak se to psalo 😀

@mahafi @helulela to mi nerikejte ze se vam libi, to slyset nechci 😀 . musite psat jak jsou hnusne a ze nechapete jak to nekdo kupuje! 😝

helulela
24. zář 2012

@noone víš co, my fandíme těm lokálním značkám 😉 ale to neznamená, že bychom si nikdy nekoupily nic jiného 🙂

mina_
24. zář 2012

@noone
@cervena_vila
@aideen
tak jsem paní napsala, že chci odstoupit od obchodu v rámci 14 dní... uvidíme, za jak dlouho dostanu odpověď, jestli ji vůbec dostanu....

mahafi
24. zář 2012

@noone a když jsou tak oblíbený, tak jich vem pár pro svůj obchůdek.. nebo tam jedete každej obchod svojí značku (tak nějak mi to z toho vyplynulo).. ale já teda podnikání vůbec nerozumím, takže mám asi blbý poznámky :D

ivuska.h
24. zář 2012

@noone Jo vidíš. A ještě Star Bumz, ty s ušima.

noone
24. zář 2012

@helulela ja vim... prave ze lokalnim znackam fandi asi vsichni i ve slovinsku ☹ ... hodne casto to vidim v diskuzi ☹ . jako jo, ja jsem taky pro... ale rada bych si taky neco vydelala 😎

@mahafi napadlo me to, ze bych vzala ty racmanky plus nejaky easyfity, ale tady to je jak pises... kazdej svoje. krom toho ty tots bots maji samy zastaraly modely/vzory... (opet se projevuje jak je slovinsko male... asi maji stanovene nejake minimalni odbery a nestihaji to prodat aby mohli nakupovat novinky...) 😒

@ivuska.h jooo, ty byly desny 😀