Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
12. říj 2012

@janinek
@lenka5731 řešíte nové vzory BB a SWB? 🙂 Koukala jsem na FB a sloni jsou super...ale teda i ty příšerky 🙂

janinek
12. říj 2012

@dandelion Jsi jeji mamka, delas vsechno spravne, nikdo by to nedelal lepe. Podle me mas smulu, ze te neposlali na kozni nebo proste ze ji treba blbe diagnostikovali a proto se vam to vlece a porad toci dokola. Jak s eporadne zjisti, co ji je, nasadi spravna lecba, tak se toho zbavite a zapomenes na tyhle lapalie.

U nas je to tak vselijak, je ted v papirovkach od predevcira, jen ve stredu mela 2x latkovku, ze jsem s ebala, at to neprotece, jak jsme byly ve meste. Snazim se vetrat hodne, ona nejvic vetra pri prebalu, to nam trva desne dlouho, protoze sliknout, nad umyvadlo (tma minimalne pet minut), pak bojujeme na pultu, mazat, dat plinu, no operace na 15 minut minimalne. Dopo ted byla bez plinek, jen leginy, tak procurala ctvery, ja fakt ten signal nevidim nebo nepoznam. Plinky mame NATY - nature babycare, ted ma poslednich asi sedm, objednala jsem vcera dva baliky, tak snad prijdou v sobotu. RIkam si, ze bych zkusila zase latku.

A ma to lepsi, ale porad pupinky ma, mazu bepanthenem nebo nicim.

janinek
12. říj 2012

@luciesofi Jj, oboje je pekne, sloni teda hezci podle me. Akorat by me zajimalo, jestli jsou ty dva vzory uz vsechny nove nebo jeste neco pribyde? Jsou dost klucic.

lenka5731
12. říj 2012

@luciesofi
@janinek holky, to je všechno, tyhle dva vzory? to bych byla v klidu, protože jsou sice hezké, ale mít bych je už nemusela 🙂
sloni se mi líbí spíš tady http://www.uhanky.cz/kalhotkove-plenky/54-blueb... a pořád váhám, jestli vzít nebo ne... teď jsem začala přebalovat častěji, nadoma dávám jen samotné vkládačky, nebrání to v pohybu, ale předpokládám, že až bude starší a bude víc čůrat, tak to snad využijeme...

janakkk
12. říj 2012

@katyxq zrovna jsem chtěla tohle téma nadhodit, náš pediatr šel do důchodu, tak přemýšlím jestli zůstat u nové nebo jít jinam....

janakkk
12. říj 2012

@janinek a jaký mají BB na fb jméno? blueberry je tam milion ruznych 🙂

katyxq
12. říj 2012

@janakkk já právě furt nevím jestli měnit nebo ne, že jinde to o moc lepší nebude ... a vlastně pediatru zas tak moc nepotřebuju, podstatné věci (alergii, kojení, menší přibírání, (ne)očkování) jsem stejně nakonec líp zvládla bez ní než s ní 😒 (její rady nám nepomohly, spíš naopak).
No nic, jdu věšet plínky 😉.

janakkk
12. říj 2012

@janinek už jsem našla 🙂

madlisek
12. říj 2012

@dandelion Holky to už všechno napsaly, držím palce, ať je plíseň co nejdřív pryč. Jednorázovky používáme ty babylove nature a žádný problém, pokud Štěpánce nevadí, tak je to super! Snad se brzy dostanete k nějakému dobrému kožaři a budete vědět, na čem jste.

madlisek
12. říj 2012

@katyxq taky teď řeším změnu pediatry. S naší jsem byla až dosud spokojená, ale teď mě v jedné věci nemile překvapila a já nevím, jestli kvůli tomu dělat krok do neznáma 😒

zlatelevizeedna
12. říj 2012

@janinek to je dobre, ze jsou klucici, vy holky uz mate hezkych dost 😀, libi se mi sloni

helulela
12. říj 2012

@dandelion neblázni, nemůžeš za to, děláš všechno možné i nemožné, víc už nemůžeš. Leda dát si tu práci a pohledat dobrého kožaře, i kdybyste za ním měli někam dojet. Ano, opruzeniny jsou normální, ale ne nehojící se a takhle se opakující. To zavání systémovým problémem, ať už alergií nebo kvasinkou nebo něčím jiným. Zkoušet můžeš různé věci, ale bez diagnozy je to metoda pokus-omyl. A když je to v jednorázovkách lepší, tak je teď bez výčitek nebo spěchání zpátky do látky používej. Myslím na vás, ať se brzo někam pohnete.

janinek
12. říj 2012

@lenka5731 Ty tu mam nachystane ted na vyzkouseni.A asi na ne dojde, jelikoz mam jen 6 tech papirovek. A na nakup asi az odpo zitra, kde buhvi, zda je budou mit.

A nevim, jestli jako nove jsou jen tyhle dva nebo se jeste s necim vytasi.

@zlatelevizeedna Uznavam, z eholcicich vzoru je asi vice k mani.

luciesofi
12. říj 2012

@janakkk Nebyla to tedy otázka na mě, ale na FB jsou jako Swaddlebees & Blueberry Diapers 😉

janinek
12. říj 2012

Jo, holky, nesmejte se, ale papirovky, jak se to dava? Kolem nozicek jsou takove vejirky, to ma prijti ven nebo dovnitr? Ja to davam ven teda. Tak jestli to nedelam blbe.

luciesofi
12. říj 2012

@janinek 😀😀😀 Delas to dobre 😉

janinek
12. říj 2012

@luciesofi Diky. Nenasla jsme k tomu nikde obrazek totiz 🙂

maly_prcek
12. říj 2012

@littlemousecz Ad šátek - taky záleží na tom, jak je šátek tlustý... Třeba Hoppediz je hodně tlustý a takže ho "spotřebuješ" při vázání víc. Konkrétně Hoppediz bych si vzala radši delší.

janinek
12. říj 2012

@littlemousecz Ja jsem veliksot 46 a s nadvahou, mam Moby 5,5m (myslim) a prijde mi pri zavazovani desne dlouhy, ale pak zavazany tak akorat. teda ted pomineme to, ze ji tam neumim dat a satek nepouzivam 🙂

lenka5731
13. říj 2012

@janinek ano, vějířky ven. Nové vzory budou mít U hanky na konci října. Ale jinak budu mít nejspíš útrum, protože včera manžel objednal novou pračku a konečně i tu sušičku.., jupí. Jinak s šátkem nejsi divná, já ho po delší době teď v týdnu vytáhla, v úterý se mi povedlo uvázat perfektně jako nikdy, ale ve středu jsem si to připravila 3x !! natolik těsné, že jsem ji tam nemohla narvat a málem jsem jí zlámala nohy, chudákovi.. Pak jsem se ji pokusila dát do manduky, ale to se mi taky nepovedlo 😕 Nějak mám s tou mandukou problém, na první dceru jsem měla ergo baby carrier (bohužel je prodané 😝 ), tam jsem ji dala a napoprvé to sedělo perfektně, ale tohle mi pořád přijde nějaký divný, nesedí to ani s tou novo-vložkou ani bez ní 😕

alenavy
13. říj 2012

Ahoj holky, čtu, že řešíte šátky. Nemáte tip, jak vázat úplně malé miminko? Já někde viděla, že bylo horizontálně a jednou vertikálně... Tak nevím, jestli se to střídá, nebo jestli je něco lepší?

katyxq
13. říj 2012

@alenavy Buď naležato - kolíbka (ale jen pokud má miminko v pořádku kyčle a tuhle polohu snese - u nás jednoznačně neprošla 😀, taky je potřeba dítě umět do této polohy správně napolohovat) nebo vertikálně - dvojitý kříž s kapsou, u pevného šátku s kapsou uvnitř, u elastického s kapsou venku. Na youtube najdeš videa od vonzino, váže fakt precizně 🙂.

alenavy
13. říj 2012

@katyxq Děkuju, jdu se na to podívat. Mám doma elastický šátek, mimčo tedy ještě doma není, ale snad už brzo bude. Já tak nějak naslepo hledala a buď mi to našlo novorozeně a pevný šátek, nebo už větší dítě ...

madlisek
13. říj 2012

@alenavy většina fyzioterapeutů ti řekně, že pokud nosit, tak horizontálně, ale stejně záleží na každé mamince a miminku, co jim vyhovuje 🙂 Kolíbka je problém jen pokud je opravdu problém s kyčlemi, tedy ne preventivní široké balení, ale vyloženě nějaká patologie. Na kolíbku ve dvojitém kříži je skvělé video

https://www.youtube.com/watch?v=z01zyCWuKoA

kde je polohování do kolíbky velice dobře vysvětleno. My jsme nosili převážně v kolíbce do necelých 4 měsíců, pak už to bylo nepohodlné a přešli jsme na kříž s kapsou venku 🙂

madlisek
13. říj 2012

@alenavy teď to po sobě čtu - kříž s kapsou uvnitř, ne venku 🙂

katka_brno
13. říj 2012

@alenavy já nosila malou od měsíce v kříži s kapsou uvnitř podložením pod hlavou žínkou, ukazovali to v sama doma, šikovná pomůcka 😅 předtím ne, jen na ruce na těle, my se první měsíc váleli většinou v postely 😀

alenavy
14. říj 2012

@katka_brno Je a nevíš náhodou, kdy to dávali? Že bych to zkusila najít na internetu... Ale už tak jste mi stejně, holky, pomohly v dumání, děkuju 😉

alenavy
14. říj 2012

Mimochodem, včera se mi povedlou koupit v Tescu kýbl s víkem, abych měla kam házet použité pleny. Měli různé velikosti (12 l, 16l, a víc), různé barvy - žlutý, červený, oranžový. A ceny se mi taky líbily, já si koupila ten 16 l a stál tuším 86 Kč. To mě potěšilo, já doteď žádný levnější nemohla najít, když už, tak stály kolem 300 Kč, což mi bylo líto. Už jsem se chystala do malířských potřeb a zrovna jsem padla na to Tesco.

katka_brno
14. říj 2012
alenavy
14. říj 2012

@katka_brno Děkujůůůůůůů🙂 Jdu se na to podívat. 🙂