Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
25. říj 2012

@dandelion Tak ty by normálně měly bývat.

katyxq
25. říj 2012

@dandelion @ivuska.h Navíc já mám ty tmavý 2. jakost (flís v beránkové úpravě). A ty světlý jsou na fotce s Haipa Daipa a Thiersties PULkami.

ivuska.h
25. říj 2012

@katyxq Jojo, to byly všechny, právě kvůli tomu beránku.

katyxq
25. říj 2012

@ivuska.h A já mám ty tmavší radši jak světlejší 😀, upřímně řečeno ale netuším proč.

bamboolik
25. říj 2012

@pampeliska1 jj tvarovka je pořád ta samá a savost se reguluje pomocí té krátké nebo batolecí. To, co je pro malou lepší je fakt hodně o tom, jak moc čůrá. Pokud spíš méně, tak si vem tu denní sadu, tam máš jednu batolecí a 4 normální , pokud je to spíš učůránek, tak raději tu batolecí sadu a připadně doplnit o vnitřní plínky extra. Fakt máme maminky co skoro v roce používají tu základní savost a jsou spokojené a já dávám od 6m většinou batolecí. Když dám malému tu základní, tak to má tak na 1,5h. Jakože neproteče to, ale je to fakt mokré a já mám raději, když tam vždycky nějaká rezeva savosti je.

lenka5731
26. říj 2012

Dnes v noci proběhlo první vyzkoušení kalhotkovky Blueberry Bambboo Fitted 🙂 Malá vypila 180 ml, plínu PO JEDNOM VYPRÁNÍ měla od 20 h do 6:30, v noci už nepila. A byla nacucaná tak z 30% maximálně, takže savost super. Ale musím říct, že se mi střihově moc nelíbí, mezi nožkama je dost úzká a má hodně pevné gumičky, střih Anavy a řešení gumiček je mi asi bližší 😝

pampeliska1
26. říj 2012

@bamboolik dík za info, myslím, že Dori nějaký velký učůránek není..nebo nevím, neumím posoudit 😀 Ale plínku na ždímání třeba po 2hod nemá, tak asi není 🙂)

bamboolik
26. říj 2012

@pampeliska1 co mu dáváš běžně? Pokud třeba jen čtvercovky a i tak vydrží, tak by Vám základní savost měla stačit. Co přesně po těch 2h není na ždímání?

janinek
26. říj 2012

@lenka5731 Jj, je hodne uzka uprostred.

Damy, me klepne asi. Chtela jsem konecne se vratit k latce, ze jako ma zadecek lepsi a ony ji asi zacly zoubky. Takze ted porad kaka a to predtim uz kakala petkrat denne. Tak ted nevim, jestli dal nechat papir nebo zkusit latku, co bud elepsi pro ten jeji zadecek, co se sotva vylecil.

pajenka
26. říj 2012

Zdravím všechny, tak jsem poslední týden strávila na netu hledáním, proč a jaké látkové pleny (nahlodala mě naše úžasná PA na předporodním kurzu 😵 ) a rozhodla jsem se látkovat. Tak jdu pro radu ke zkušenějším. Jako základní výbavu chci pořídit tohle a chtěla jsem se zeptat, jestli to bude stačit, než se mimčo narodí. Samozřejmě budu dokupovat dle potřeby a co nám bude vyhovovat. Takže:

40ks čč
12ks vv
10 ks kalhotovek
4ks Pull svrchňáčků
1ks vlněných svrchňáčků

Co myslíte, bude nám to stačit? Já pořád nevím, jestli něčeho víc nebo míň. Děkuju za radu. Pája

luciesofi
26. říj 2012

Jdu s dotazem...🙂
Jak často perete plínky? Já stále obden a to si myslím, že mám celkem bohatou výbavičku... Kalhotovky schnou cca 24 hodin, některé i déle a navíc mám pračku jen na 5,5 kg prádla.. 😒 Je to normální? Já bych chtěla prát tak 2x týdně a byla bych moooooc spokojená! 🙂

luciesofi
26. říj 2012

@pajenka Ahoj 🙂
Myslím, že těch čč máš celkem dost - já mám 30 ks a vždycky jsem měla ještě velkou rezervu, zvlášť když budeš mít tolik vv. 4 ks PULek jsou podle mě ideální a pokud budeš vlňáky používat jen na noc, tak stačí... Ještě možná doporučuji flísáky, ale ty nejsou na novorozence vhodné, ale na dítko tak od 3 měsíců jsou super..pak můžeš dokoupit..🙂
U těch vv a kalhotovek záleží na tom, jaké zvolíš - já oboje doporučuju Anavy - jsem maxiálně spokojená a myslím, že se na ně nedá najít negativní recenze..🙂 Jinak počet ks podle mě tak akorát..🙂

janakkk
26. říj 2012

@luciesofi já peru pořád obden, nechtěla bych plínky nechávat dýl, pak to strašně smrdí a nechci, aby chytly plíseň, tak k nim vždycky něco přihodím(ručník, osušku, pyžamo, trička nadoma), abych naplinla pračku 🙂

pajenka
26. říj 2012

@luciesofi Ahojky, děkuju za odpověď, Anavy mám v plánu, tak jsem ráda, že jsi mi je potvrdila. Těch čč mám teď 20ks, ještě těch starých, takže stačí dokoupit 10ks? Mám třeba zkusit ty bambusové?

janakkk
26. říj 2012

@pajenka já myslím, že takhle výbava klidněmůže být 🙂

pajenka
26. říj 2012

@janakkk Děkuju, tak ten týden pátrání nebyl ztracený čas 🙂

luciesofi
26. říj 2012

@pajenka Staré čč závidím 🙂 Pokud jsem to dobře pochopila a chceš tyto čč používat jen na přebalování (a ne pod hlavičku a odříhávání), tak ti bude 30 ks stačit..🙂
Bambusové jsou zbytečně drahé (mám jen 3 ks pod hlavičku)..ekonomičtější je ty obyčejné vycpávat bambusovýma vkládačkama - já používám krátké z kalhotovek Anavy 🙂

pajenka
26. říj 2012

@luciesofi Ok, takže dokoupím 10ks obyč a ty bambusové na odříhnutí a bude 🙂 děkuju za rady

janakkk
26. říj 2012

@pajenka počet čč bych nechala,já potřebovala na začátku na přebalování 20čč každý den, malej byl ukakánek, navíc ty se vždycky hodí, když budeš miminku zadeček umývat vodou, tak je využiješ na utírání, na podložení pod miminko při větrání nebo přebalování

pajenka
26. říj 2012

@janakkk To je fakt, to se vždycky hodí, snad nenatrefím na nějaký šunt 😖 jaké máš Ty?

janakkk
26. říj 2012

@pajenka kikko lux eco , jsem spokojená,nedávno se objevily ještě Libštátské nějaké extra s vyšší gramáží, ty jsou prý taky celkem dobré, ale vyzkoušené je nemám.

pajenka
26. říj 2012

@janakkk Stačí rozměr 70x70?

janakkk
26. říj 2012

@pajenka určitě 🙂

pajenka
26. říj 2012

@janakkk Super, ony ty Kikko jsou i levnější než Libštátské a když je doporučuje tolik látkařek, určitě budou kvalitní, díky za radu.

ivuska.h
26. říj 2012

@pajenka Podle mě stačí bohatě.

ivuska.h
26. říj 2012

@luciesofi Obden... a to mám sušičku. 2x týdně je podle mě nereálné, to bys musela mít celkem cca 30 plen, pokud teda beru kalhotkovku.

ivuska.h
26. říj 2012

@pajenka Libštáty Extra kvalita jsou výborné, ty Kikka Lux jsou o malinko silnější, ale tímpádem i tvrdší. Taky je nutno vzít v potaz, že Libštáty jsou české, narozdíl od Kikka.

madlisek
26. říj 2012

@ivuska.h Děkuju za tip, nedávno jsem přemýšlela, že bych dokoupila ještě pár čtvercovek a o těch nových libštátských jsem vůbec nevěděla 🙂

pajenka
26. říj 2012

@ivuska.h 😅 ještěže jich není tolik. Tak já vezmu 10ks kikko a 10ks libštátských extra a bude. Aspoň vyzkouším a porovnám a snad taky někdy někomu poradím, co je lepší. Děkuju za Tvůj názor.

aideen
26. říj 2012

@pajenka také mám kikko lux 🙂 Používám je denně a jsem spokojená. Jinak také doporučuji Anavy. Jiné už nekupuji 🙂