Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mina_
18. pro 2012

díky moc všem za názory, já mám asi jednu starší a bylo to celkem ok, tak zkusím ještě jednu či dvě, na cestování a rychlé přebalení je to super, ale hlavně je chci kvůli příteli, plenka a svrchňáčky mu nevoní a do přebalování se nehrne..

neprovlhají gatě kolem nožiček? docpáváte je, nebo používáte jen origo savá jádra, obě naráz nebo třeba jen dlouhé?

elvis12
18. pro 2012

@mina_ ja je davam nejcasteji na doma bud s origos kratkou vkladackou (ktera je delsi nez klasicka kratka) a nebo s dlouhou. Doty je lenoch a tohle ji neomezovalo v pohybu... Ale je pravda, ze kdyz tam posle poradnou naloz kakani, tak mi protejka. Ale to me netrapi 😀 Na ven davam jiny AIO plenky, ktery neprotecou.
Holky! PPL dorucilo balik od Hanky! Troje kravicky a capri navrch! Ou jeee!!! To mam radost, necekal jsem je tak brzy! Nikdo se neozval, ze dorazi 🙂

dandelion
18. pro 2012

@elvis12 taky chci balík od Hanky :D 🙂 nezdá se ti že pořád něco dostáváš? :D 🙂

lenka5731
18. pro 2012

@elvis12 v té poště teď mají dost zmatek, co 🙂 Mně včera PPL s balíkem od Broučka dorazilo až v 20 h večer a dnes jsem čekala Balík do ruky z Ekoplen a zatím taky nic.... Ale kdyby dorazil až v pátek, tak asi počká až pod stromek 😀

Ty věci SWB a BB jsou tak nádherný, strašně ráda se jima kochám a štve mě, že je skoro vůbec nepoužíváme 😝 Já jsem na PUL nějak zanevřela, i babičce dávám kapsovky na přebalení jen občas .. No ale třeba ještě jejich čas přijde.

filipatereza
18. pro 2012

@mina_ Já používám s oběma vkládačkama. ted u té nové verze se dají měnit i jen vkládačky, kalhotky jsou vnitřkem z fleecu a ten jen navlhne... Naše malá je má od 8 měsíců a neprotékají, nenavlhají... 🙂
Dává je rád tatínek, babičky a já když jdu ven a přebaluju někde jinde než doma...

filipatereza
18. pro 2012

Holky psala jsem si se Zuzkou z ekoplen a prosila mně, abych jí po doručení balíčku napsala hodnocení na stránky, že jí to vždycky udělá radost.
Tak prosbu posílám dál...🙂

elana
18. pro 2012

@mina_ u nás Easy (2012), starší verzi jsem neměla, taky propadly, poslala jsem je dál. Protékaly, po jednom, dvou vyčuráních byly vlhké i kalhotky zvenku (kolem nožiček, ne vadný PUL), navzlínalo to na oblečení, takže převléct, tohle mi dělává už jen GroVia, kde ale tvoří savé jádro biobavlna, která je málo savá. Navíc nějak moc hezky neseděly, ty GroVia jsou aspoň slušivé a hezky sedí🙂, takže těm to odpouštím a dávám je na doma. Většina je ale s Anavy Easy asi spokojená... 😒

mahafi
18. pro 2012

Tak jsem udělala objednávku na ekoplenách.. nějak neplánovaně to vylezlo na hromadu peněz.. a to jsem se ještě krotila 😀 😀 😀.

luciesofi
18. pro 2012

@mahafi cos objednávala? 🙂

mahafi
18. pro 2012

@luciesofi 2 anavky, 4 vv sko, velký pul pytel s myškama, disany, vložky, nějakou kosmetiku a pak nějaký dřevěný hračky 😀. No škoda, že neměli batolecí sadu bamboolik, to by tam zahučelo ještě víc peněz 😀.

luciesofi
18. pro 2012

@mahafi 😀 Cheche 😀 Já chi takyyyyy, ale teď syslím prašule na šátek 🙂

dandelion
18. pro 2012

@mahafi a já syslím na ledenec :D 🙂 chci nádobí, nočník, zdravou láhev, capáčky.. a určitě ještě mnohem víc věcí :D

mahafi
18. pro 2012

@luciesofi @dandelion No já si dala plenkový stopstav už před časem, ale nějak mi ujela ruka 😀.. jsem si říkala, že ještě dvě kalhotovky by se mi hodily, občas nestíhám dosychat 😀.. ty vv jsem si půjčeila od kamarádky, abych zjistila, že je hrozně potřebuju (už přestávají stačit vkládačky do neanavek), disany musím mít náhradní, když ty naše budou schnout,pul pytel, abych s sebou na víkend netahala kýbl na plenky 😀 a tamto už je jen tak pro radost 😀.

mahafi
18. pro 2012

@dandelion už zdravou láhev? já jí chtěla taky, ale kamarádka mi jí zatím vymluvila, že se z toho menším dětem hůř pije.. ale taky se na ní chystám 🙂.

dandelion
18. pro 2012

@mahafi no chci to zkusit.. protože nechci malou zvykat na jiný pítka.. skleničku, hrneček na doma a ven zdravou láhev.. a uvidíme.. 🙂

janistr
18. pro 2012

@dandelion Taky se už chystám zkusit zdravou láhev. Štěpi už si stoupá, že plánujete capky?

dandelion
18. pro 2012

@janistr zatím si stoupá o mě.. a jednou v postýlce.. ale jak sedím na zemi. chytí se mně a stoupá si.. tak myslím že tak za měsíc - dva si stoupat bude 🙂

janistr
18. pro 2012

@dandelion Tak o mě se Helča vytahuje taky, ale zatím mě nenapadlo řešit boty, když ještě pořád ani regulérně neleze po čtyřech. Teď má takový plazolezení (už je to blíž k lezení, ale pořád je ještě co pilovat :D).

katcur
18. pro 2012

holky, chtěla bych jen poradit... od známé jsem pořád slyšela samou chválu na látkovky, tak jsem si řekla, že do toho půjdu, nabídla mi, že mi prodá celou svoji sadu za levno, tak jsem to vzala. Mám teď doma Popolini one size se cvokama na zmenšování/zvětšování a vkládací plenky plus svrchní kalhotky. Malá má 7 kg a když ji do těch kalhotek napasuji, má tak obrovský zadek, co se nevejde do aktuálního body a nohy tááák od sebe, že asi nemá šanci se v tomto otočit na bříško (ještě to ani neumí). Je to normální??? Asi jsem jen vyhodila peníze, jsem z toho úplně rozladěná

luciesofi
18. pro 2012

@dandelion z čeho teď Štěpka pije?

helulela
18. pro 2012

@katcur ahoj, Popolini onesize jsou zrovna jedny z největších a nejširších plínek. Chápu, že po jednorázovkách to musí být šok. Jak dítě roste a sílí, ten balík ti bude připadat menší a menší, i když já osobně jsem popolínám nikdy nepřišla na chuť. Jako menší balení, do kterého nebudeš muset nic dalšího investovat, můžeš zkusit poskládat klasickou čtvercovku na novosklad, do toho vkládačku a navrch svrchní kalhotky. Když se ti bude látkování zamlouvat, můžeš zainvestovat do jiných, vhodnějších plínek.

betysek
18. pro 2012

@katcur Taky jsem Popolini moc nemusela. Měla jsem dvouvelikostní na první dceru a používala jsem je minimálně. Teď tu menší velikost občas na druhou dceru. Jinak mám na skoro 7 kg dcerku hlavně čtvercovky narovno a kalhotovky Anavy na cestování a spaní ve dne a Bamboolik na noc. Jinak hlavně kvůli tomu snadnějšímu přetáčení a menšímu zadečku, dávám během aktivity čč narovno. To že se nevejde do body je asi normální (já sama sice body nedávám vůbec), holky používají na body extendory na prodloužení.

filipatereza
18. pro 2012

@katcur Je to tak Popolini jsou celkem velké. Můžeš je dávat třeba na spaní a na trénování pořídit štíhlejší plenky, ideální je ten novosklad z obyčejných čtvercovek (ty určitě doma máš) jak psala helulela

dandelion
18. pro 2012

@luciesofi ze skleničky.. výjimečně.. ale ona zatím nepije nijak pravidelně.. někdy ode mě z hrnečku, že je zvědavá (piju vodu z oblíbenýho hrnku :D)

cholitto
18. pro 2012

Tedy holky, vy jedete, nestiham vas docitat 😉 ja mam objednany balicek u ekoplen za 1500, mam tam tucnaky a jeste jedny anavky, pak vv a zkusila jsem vlozky... Jeste se chystam do Brany, to se asi neudrzim a necham tam majlant 😀 ale kdyz uz jsou ty Vanoce a babicky chteji prispet... 😉

Holky mam na vas jeste dva dotazy, jestli mi prosim muzete poradit. Mam sestinedelni miminko a chystam se poridit satek - tedy anzel se rozhodl, ze by i ho nadelil 😉 ale prosim o radu, vubec se v tom nevyznam a ctu, ze nektere z vas ano. Mam pujceny asi 5m. Od kamaradky a naucila jsem se tusim kriz s kapsou a Kubikovi se to libi. Jo a neni elasticky. Jeste mi kolegyne v praci basnila o jakesi Manduce, ale prijde mi, ze v tom satku se mimi citi jako v brisku...

A dalsi prosba - vidim, ze je tu uz hodne zkusenych maminek a cetla jsem, jak jste se bavily o tom uspavani. Muzete mi prosim poradit jak na to? Me maly neusne v postylce sam... Musim ho chovat, nosit a nebo pak nekdy po kojeni u me v posteli. Dneska jsem zkusila, jak jste tu nektera psala o tom svazani...zpivala jsem mu apod. Ale v postylce sam neusnul, zase az v naruci. Budu va vdecna za vase zkusenosti! Mame ritual koupani po sedme hodine, pak kojeni a to uz jsme v loznici, ale ten dalsi krok se nam nedari...nebo je na to jeste malicky a postupne si v postylce zvykne?

Diky moc a budu se tesit na sraz 😎

elvis12
18. pro 2012

@cholitto Ahoj! Se satkem super napad! 😀 Manduka je ergonomicke nositko, ktere spouste holkam vyhovuje. Za me ale rozhodne satek. Ergonomicka nositka jsou super, ale nic neni tak prijemny a pohodlny a neprizpusobi se jako satek. Zalezi jak moc do toho chcete investovat. S Ellevill, Didymos nebo Natibaby urcite neslapnete vedle. Jsou urcite i jiny dobry znacky satku, ale bohuzel s nima zkusenost nemam... To urcite poradi nekdo jiny 🙂

bamboolik
18. pro 2012

@cholitto Ad šátek poradí určitě holky, ale jakékolik nosítko (např Manduca) je úúúúžasná věc, hlavně už potom pro trochu větší dítko., Je to hnedka nasazené a sundané. Já třeba měla šátek vždycky tak na první 4-5měsíců a pak nosítko.

Ad spaní, tvůj malý ještě není ani z šestinedělí, takže ty spánek neřeš a dělej vše, co si malý přeje 😉 Je to ještě pidimiminko, které potřebuje být u mámy a cítit ji u sebe a ne sám ležet v postýlce 😉 Uvědom si, jak se cítíš ty, když máš spát sama v posteli, třeba když máš muže pryč. A jak se asi cítí to malé mimi, které tady není ani těch 6 neděl 😉

bamboolik
18. pro 2012

A teda tady se toho naplká 😀

betysek
18. pro 2012

@cholitto Mám Manducu, ale pořídila jsem jí, až před měsícem. Teď je Julče půl roku a moc se jí v ní nelíbí, ale přikládám to spíš k tomu, že a to nebyla zvyklá od malička a doufám, že jí časem "unosím". S uspáváním ti moc neporadí. Starší jsem uspávala kojením hodně dlouho, lépe řečeno vytuhla vždy při kojení a pak jsem jí jen přemístila do postýlky. Co si pamatuju do roka půl asi, pak už usínala sama. Přečetla se pohádka a odešla jsem. Uspávala jsem ji jen na odpolední spaní, to se četla pohádka a pak jsem ji držela za ruku, než usnula, ale většinou to bylo do 5 min, je spáč i teď. Spí klidně 2 hod odpol ve 4,5 letech. Julča u kojení večer neusíná, ale dám ji po kojení do postýlky a usíná sama, nebrečí, tak že si myslím, že je v pohodě, ale většinou už je v posteli i starší, tak že možná proto....Julča je ve své postýlce, ale vím, že Eli je v místnosti a to jí stačí...

dandelion
18. pro 2012

@cholitto nosím od dvou měsíců v šátku a pak jsme dokoupili manducu 🙂 vyhovuje mi oboje.. 🙂 šátek bych vybírala mezi Didymos, Ellevill, Natibaby (jak psala Evi) a pak ještě třeba Storchenwiege.. já mám Šanami.. je dobrý, ale asi ho budu prodávat.. 🙂 koukni na www.nosenideti.cz
Jinak ke spaní.. malá spinká s námi.. a jsem za to ráda..