Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mahafi
10. led 2013

@lenka5731 ahaaa, no já pokukuju po těch svrchňácích a pořád přemýšlím, jestli je potřebuju nebo ne.. ale asi jo.. 😀

mochenkaa
10. led 2013

@mahafi potřebuješ je. Opičky jsou bžá 😀
@lenka5731 Jinak díky Leni. Já za prodané věci chtěla koupit jednu Econappi a jedny Capri, a za peníze do plínek na tento měsíc jsem chtěla koupit 3x anavy, s tím, že AIO a noční půjdou naposled. No, tak je to jasné. Beru Capri, a 3x AIO a tím mám AIO vyřešené 🙂

Mimochodem, dítě bude zítra v papírovkách ☹ Celé odpoledne hlídá mamka a ta nechápe, že kalhotkovky anavy jsou plínka. Furt tvrdí, že plínka je vkládačka a kalhotkovky jsou svrchňáky a nechápe, proč se na to musí ještě jedny kalhotky dávat (čti svrchňáky) 😀 Takže koupím ty AIO a bude i při hlídání v látce 🙂

mahafi
10. led 2013

@mochenkaa no.. já vím, že je nutně potřebuju 😀. teď ale ještě přemýšlím, že bych vzala dvoje.. to se neztratí, že.. a původně jsem koukala na sovičky.. ale pak jsem pořád víc a víc koukala na "něžné víření" a přemýšlím, který ,se mi vlastně líbí víc.. ale kdyby druhý dítě bylo kluk (což neočekávám 😀), tak nevím nevím, jak jde ke klukovi "víření" 😀, nebo jde? 😀
No a econappi.. ach jo.., no taky jsou pěkný.., ale já už nějak nevím, jestli aio poberou dávky naší slečny ☹, nebo je to něco supersavýho? 😀

Jejda, chudák.. ale tak v jednorázovkách přežije 🙂. U nás ještě nikdo na tak dlouho nehlídal, tak nevím, jak by to dopadlo 😀

elvis12
10. led 2013

@mahafi econappi maj dle meho nejlepsi vkladacku, kterou jsem kdy videla! Je opravdu uplne jina a saje perfektne. Alespon dle meho... Ja davam jen tu malou, ktera je oproti te velke opravdu mala 😀 a v pohode to da 2 hodky a neprijde mi, ze by to bylo durch.
@lenka5731 dik za info, objednavam svrchnaky. a nerikala, jestli ma v planu dovazet nahradni vkladacky do econappi? Nebo to se vlastne mozna ani nedela. Ted nevim, jestli jsem je videla, nebo ne.

janinek
10. led 2013

@elvis12 Ty velke jo http://www.swaddlebees.com/Products/Pocket-Diap...

Jinak tyhle vkladacky podobne byly driv k deluxkam. Nez je zacli dealt MF :( Mam jen jedny prave a mam je desne rada. Te dmam nove jeste tyhle, protoze jine jsme u nas na trhu nenasla http://www.blueberrydiapers.com/Products_3/acce... Ale muz pojede do NY zase, takze asi zneuziju nejakeho kolegu zase.

janinek
10. led 2013

@abigail1 No neni moc zac bohuzel vic neporadim :(

@mahafi Opicky jsopu ted muj nejoblibenejsi BB vzor. Mam ted Basix Mko, ktera ji casem nebude, a Simplexku, ale musim poridit dalsi. Bud obmena svrchnaku nebo prave econappi a Basix Lko.A hlavne prodat nejake jine pliny, jsem fakt hrozna. Porad o tom mluvim, ale skutke utek. A prec ejen mi je lito je davat pryc, jsem se vsemi vlastne spokojena.

mahafi
10. led 2013

@janinek no a o dalším mrněti neuvažujete? jábych to asi neprodávala 🙂, takový super úlovky 🙂. Opice musím vzít v jaždým případě, ale teď přemýšlím, jestli vzít sovičky nebo ty swirls 😀, ach jo.. já na tu nerozhodnost umřu.. a s těma econapi jste mě taky nepotěšily 😀, jsem myslela, že je nepotřebuju a sjsem zase nalomenýá tak, že o tom budu měsíc přemýšlet 😀. chjoooo 😀.

janinek
10. led 2013

@mahafi Manzel porad mluvi o 4, ja jsem ted rada, ze jsem rada.

Ale neceho se zbavit musim, mam toho moc proste. Kor kdyz vim, ze stejne budu kupovat dalsi, ze. Nemluv eo dalsich vzorech, co budou k mani v dobe hypotetickeho sourozence.

Ja jsem zatizena na zviratka ted, takze bych hlasovala pro sovicky.

mahafi
10. led 2013

@janinek jojo, já to chápu 🙂, taky jsem teď ráda, že jsem ráda.. on mi právě zakazuje něco prodat, že to určitě upotřebíme a pak už nbudemenic kupovat.., ale to je mi jasný, že asi nevydržím.. ale je fakt, že já nemám zas moc předimenzovanou výbavu 🙂. Ptala jsem se manžela, jaký ty druhý svrchňáčk a říkal, hlavně ase mě neptej, mně se líbí všechno 😀. Píšu si tvůj hlas pro sovičky 😉

janinek
10. led 2013

@mahafi Hlavne chci ten Blueberry pytel na pliny, tak to take musim z neceho sponzorovat.

mahafi
10. led 2013

@janinek jakej jakej? 🙂 ať se pokochám 😀

janinek
10. led 2013

@mahafi No jakej, opicky eventualne zirafky samzorejme http://www.fluffheaven.com/index.php/pimp-my-fl...

mahafi
10. led 2013

@janinek jooo, teď jsem na ty pytle koukala i u hanky.. jsou krásný.. 🙂. no asi se kloním k sovičkám.. i když zvířátkový mám všechno (no jo no.. zoolog 😀) a ty swirls by byla taková změna.. no nechám to přes noc uležet.. 🙂

mochenkaa
10. led 2013

@janinek Nemám tě ani trochu ráda 😠 😀 M má kamarádku v USA, a asi toho budu potřebovat moc 😀 A to jsem si myslela, že se spokojím s tím, co je U Hanky ☹ ☹
@mahafi Pojď do soviček. Já mám opice a budu pořizovat Capri se sovičkama 😉 A AIO budu brát Krávu (přeje si M), ruce a hvězdy. No, ale víření mě taky láká 😅 😎 Každopádně beru sovy

mahafi
10. led 2013

@mochenkaa 😀 já v usa nikoho nemám, takže jsem klidnější 😀. Ruce mám, ale na obrázku mi přijdou o něco hezčí než pak v reálu.. 🙂, ale i tak jsou moc pěkný 🙂.

mochenkaa
10. led 2013

@mahafi A vyfotila bys mi je prosím? 🙂

janinek
10. led 2013

@mahafi
@mochenkaa Swirls jsou take pekne podle obrazku, to neprohloupis urcite 🙂 Nebo vzit tri? 😝

mahafi
10. led 2013

@mochenkaa jojo, až dám mládě spát 🙂. ale nemám econapi, mám nějaký starší typ, ale potisk je to stejný

terezka312
10. led 2013

@lenka5731 Tak to gratuluju, to já to zakřikla, ten prodej za 600 a tudíž příspěvek na šátek nakonec padl, tak mě to štve ☹

mochenkaa
10. led 2013

@janinek Já už 3 brát budu - krávu, hvězdy a ruce, čtvrtou už neužiju 😀
@mahafi díky, jsi zlatá. Mimochodem jak jsi řešila jestli uživíš dvoje Capri, tak já tu na začátku řešila, jestli vzít jako svrchňáky 2x capri nebo capri a anavy. Všechny mi tady doporučily kombinaci. A výsledek? Anavy jsou na bazárku, kupuju ještě capri a ty anavy nikdo nechce 😠 😀
@terezka312 To mě mrzí ☹

luciesofi
10. led 2013

@mochenkaa Já Anavy teď prodávám! 🙂 heč! 😀 A dokonce i IB! 😉

mochenkaa
10. led 2013

@luciesofi kurnik, Lenka prodala, ty taky. Přitom Lenka měla stejnou cenu jako já. To nikdo nechce ty myši? 😠 😠 😠

luciesofi
10. led 2013

@mochenkaa já jsem je prodala za 280,- teda zatím se s paní domlouvám, je z MB 🙂

mochenkaa
10. led 2013

@luciesofi Tož zas stejná cena 😠 😠 Neštvěte mě 😠 😀

lenka5731
10. led 2013

@mochenkaa vydrž Prťka, vydrž! Já tam ten inzerát měla měsíc minimálně. 100% to brzo prodáš, je to hezký vzor, unisex a na patentky.
@terezka312 To naštve 🤐 😠 Totéž se mi stalo se šátkem v pátek... Paní si nejdřív vyžádala detaily, pak psala, že má zájem, ihned posílá peníze, působila strašně seriózně, nakonec jsme se domlouvaly na osobním převzetí a pak mi za dvě hodiny napsala, že dostala opožděný vánoční dárek - a ejhle, byl to šátek 😀 😠

mahafi
10. led 2013

@mochenkaa hele, to dítě asi dneska nebude spát 😀, chceš to i takhle za tmy, nebo zítra za světla (pokud nezapomenu 😀 (to se pak klidně připomeň).
No mně anavy svrchňáče nějak nezaujaly.., ač jsem si teda myslela, že jsem jediná.

@janinek troje.. no.. to mně nenapadlo.. 😀, když já jsem spíš vlňáčková.. 😠 ale je fakt, že se mi líbí všechny troje.. a je pravda, že dělají menší zadeček.. hmm, to je zas dilema 😀

terezka312
10. led 2013

@lenka5731 taky dobrý no. Paní chtěla odsávačku, já jsem zrovna na horách, kdybych byla doma, hned bych jí ji předala, ale takhle jsme se domluvily na příští úterý a dnes mi napsala, že už má jinou 🙄

abigail1
10. led 2013

teda holky, jsem ráda, že při čtení této diskuze zjišťuji, že nejsem jediná ulítlá na látkovky.
A mám radost, že jsem včera prodala plenky IB.
A dnes jsme měli noční premiéru, plenka Bum Hugger a Babyidea prefold a v pohodě!!!!

A prosím, nějaké refence na babyidea bamboo extra??? Díky.

mochenkaa
10. led 2013

@mahafi radši za tmy. Zítra bych na to určitě zapomněla 😀 Chci mít 2x Capri, 2x bamboolik, 2 flísáky anavy a asi časem vlňáčky 🙂

svha
10. led 2013

Ahoj všechny látkařky. Diskuse tu je velice obsáhlá, celou jsem ji nečetla, na to nemám sil 😀, ale předpokládám, že se budu opakovat. Což zhodnotí jen zde zasvěcené. Nechci nikoho zbytečně otravovat, ale myslím si, že nějaké nové maminky snad ocení, že se objeví něco více o několika druzích plenek, se kterými mám zkušenost.
Já jsem látkování propadla tak, jak jsem zpočátku vůbec nepředpokládala. Do plenek jsem vrazila více peněz, než bych asi dala za „papírovky“ 😀. Ale pokud plenky nezničím, dají se na rozdíl od jednorázovek, prodat dále (alespoň myslím a doufám).
Výhoda používané plenky je, že se maminky, která prodává, můžete zeptat, jak byla s jejím používáním spokojena. Plenka je většinou levnější než nová. A už je zapraná, takže saje na maximum.
Nové plenky se musí na maximální savost dopracovat více praním, ale tohle je asi známo 😉 uvádí se to u většiny nových plenek.
Pravdou také je, že nic nepřekoná kouzlo nové, často originální plenky, typu Anavy 😀. Vše se odvíjí od platební schopnosti maminky.
Oč mi ale jde.
Vrhla jsem se do látkování docela pozdě, až měla dcera skoro 4 měsíce. Takže nemůžu posoudit, jestli se vyplatí kupovat novorozenecké plenky. Pár sem jich viděla a přišli mi maličké a pokud dítko rychle nabírá, je jejich délka využití krátká. Pravdou ale bude, že určitě malému miminku budou lépe sedět. Já měla do začátku (jako jestli to vůbec zvládnu látkovat) nakoupené „dinosauří“ Popolinky. Jde o můj název hodně staré verze plenek Popoliny, podle prodejkyně šlo o plenky z biobavlny. Mno... zadek dělali šíleně veliký, sem tam mi odpadla patentka. Trochu jsem začala být zoufalá. Tak jsem využila možnosti a na půjčovala si od paní prodejkyně několik jiných druhů plenek a zkoušela. Výsledkem byl prodej Popolinek mamince, která chtěla levné obyč. plenky pro BKM. A nákup dopadl takto:
Tots Bots FlexiTot jednovelikostní plena (3,5-16kg) na suchý zip;
Lollipop - POPnGRO AIO (4,5-16 kg) na suchý zip;
Haipa-Daipa Pastelka nebělená (cca 3kg - 15kg ) na snappy sponku;
Kapsová plena Baba+Boo AIO (cca 3 - 15kg ) na patentky;
Noční/XL plenka Anavy (od cca 7 kg) na patentky.
K těmto novým plenkám jsem dokoupila z Modrého koníka postupně
další Haipa-Daipa Pastelka nebělená ;
Tots Bots béžové (vel 2: 7 kg - 18 kg) na snapku.
Chvíli jsem vydržela látkovat beze změn.
Poté následovala plenková horečka 😀:
Grovia AIO plena na patentky s všitým jádrem a vkládačkou na patentku;
GroVia Shell svrchní kalhotky PUL- patentky každá se dvěma kusy savých jader plus 2 ks savé jádro GroVia Stay Dry pro noční přebalování;
Merinostar plena na snapku;
jednovelikostní Anavy na patentky - jde o srdeční záležitost a podléhat těmto plenkám je záludné 😀
Kapsová plena Tots Bots EasyFit Onesize AIO na suchý zip, mám ještě starou verzi se savým jádrem z bambusu, s minkee mikrovláknem nemám zkušenost, jde o stejnou srdeční záležitost jako s Anavy.
Dále jsem zabazárkovala následovně, šlo mi o to zkusit něco dalšího:
Kapsová plena Thirsties AIO size 2 (9 – 36 měsíců) na suchý zip;
Kapsová plena Swadllebees velikost L (7 kg - 18 kg), na patentky;
Kapsová plena Blueberry Bamboo deluxe AIO, která mě dostala na kolena, takže následovala:
Kapsová plena Blueberry AIO Minky z Modrého koníka (šlo o nové plenky, sice pořád vysoká cena, ale z obchodu by mě stáli více😉;
Tím jsem se propracovala k další prodejkyni, výsledek je tento:
Vkládací plena Best Bottom, jelikož mám jedny Best Bottom svrchňáčky a chtěla jsem to zkusit;
Swaddlebees Econappi (cca od 4,5 do 16 kg ) na patentky;
Svrchní kalhotky Capri – jednovelikostní (od 5 do 16 kg) na patentky a k tomu Vkládací plenka Capri - jednovelikostní set.
Dále jsem vyzkoušela a prodala dvě bambusové pleny ve vel. L/XL - Babyidea, 9 kg - 20 kg a prodávám 3 x Babyidea Hemp Hour - zavazovací plenka.
Uf bylo to vyčerpávající.
Ještě čekám na Merinostar AIO a testovací sadu Bamboolik – Batolecí. Uvažovala jsem i o Aitu, ale spíš bych měla dítko začít odplenkovávat.
Samozřejmě mám doma plnohodnotný arzenál vkládaček a svrchňáčků. Dost dobře si pamatuji, jak jsem na tom byla, než jsem se do tajemství látkových plenek alespoň z části ponořila. Takže pokud máte zájem někdo něco vědět o vypsaných plenách. Piště a ptejte se. Budu jen ráda, pokud pomůžu. Aspoň tím vzroste pocit, že investice měla větší cenu, než že jsem jen uspokojila sebe 😀. Výsledkem látkování je i to, že jsem si pro sebe pořídila látkové vložky. Hana