Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
17. čer 2009

jako plíny jsem nikdy na 40 neprala, vždycky na 60. Já to odepínám, zavazovačkám zavazuju provázky a hlavně zalep všechny SZ, mohly by ti potrhat čč 😉

lusinta
17. čer 2009

já nechávám připnutý🙂

zmuzle
17. čer 2009

Tak ja peru vse dohromady na 60 a i kdyz sz zapnu, stejne se mi to nejak zamota a nalepi se mi na to separacky.
Vnitrky odepinam jen v pripade, ze mam jistotu, ze poznam kam co patri 😀

Cirouso, me by teda tolik cc nestacilo. Ja dovycpavam a pak je mam jak psaly holky jeste pod hlavicku, v kocarku taky, na prebalovaku, ruzne po baraku na utirani. A to nemluvim o tom kolikrat za den mne pocura ci pokaka pri prebalovani, nestihnu dat vcas na cinak a je to 😝

evicka7
17. čer 2009

taky peru vše dohromady na 60, ale kdybych si ještě někdy pořídila bbh bambusku, tak bych ji asi dávala k normo prádlu na 40, protože se děsně srazila, teď z ním mám něco mezi M a L a mám pocit, že do odplenění nám určitě nebude

ijo
17. čer 2009

Peru všechno dohromady, střídačka 40, 50, 60. AIO mi schnou velmi rychle, jediné které mi pustily barvu byly Rumpsters. prvních pár praní, teď už jsou OK

blka
17. čer 2009

Holky, díky za rady 🙂

schnek
17. čer 2009

látkařky-studentky, kdo nečtete AP, jsem přijatá, udělala jsem přijímačky na bc i mgr obor 😵

marcelkad
17. čer 2009

schnek - co sis dala za obory?

schnek
17. čer 2009

bc a mgr práv 😉 nastoupím na mgr obor 😉

terezita
17. čer 2009

ooo schneku blahopreju! 😉 a preju uspesna studia!

jinak ja peru bile cc na 90 a vsechno ostatni na 60.

cirrusa
17. čer 2009

Schneku, gratulace, tož já od zaří taky začínám s VŠ (teda na jedné budu ve 3.roniku a na druhe v 1.), tak aspon v tom nebudu sama 😵

Tož tak já jich aspoň 20 přikoupím, dám na vás... 🙂

pucina
17. čer 2009

Holčiny,latkovky mám nakoupený,ale abs.si nevím rady s praním,jestli můžu prát počurané s pokaděnýma,na kolik??a hlavně v čem,jestli vtom slizu nebo normal.prášku třeba persil sensitiv??nevím jestli jste to tu už neprobírali,nebo mi prosím pošlete nějaký odkaz,moc moc děkuji 🙂

kubinkov
17. čer 2009

http://www.latkovepleny.cz/taxonomy/term/61
http://www.plinky.cz/index.php?action=poradna&d...
pucina: koukni na tohle, jinak je můžeš prát v čemkoli. Kdo neřeší fleky používá mýdlový sliz, kdo chce plínky bez fleků pere v normálním prášku atd. Rozhodnout se musíš sama. 😉

evicka7
17. čer 2009

schnek gratuluju, jak jsem psala do látkovky x papírovky - tvá argumentace je dobrá, myslím, že ti to půjde
😉

schnek
17. čer 2009

pucino, dohromady, na 60 a v čemkoli, pokud v komerčním prášku, přidala bych máchání navíc 😉

lucinecka
17. čer 2009

Schneku, gratuluju 😵 Máš můj obdiv že jdeš dál studovat, já jsem ráda že je to za mnou a můžu se flákat 😀

Jinak to moje extrémně čurací dítě dneska pročuralo i IB za dvě hodiny, dala by se ždímat 😝 Včera totéž FT, měl ji hodinu a půl! Prostě jak vyzukne moc pití tak pročurá všechno 🙄

schnek
17. čer 2009

díky všem, ty přijímačky jsou strašně těžký, to se blbě popisuje (případný zájemce - myslím, že loňský test se dá najít na www.fpr.zcu.cz), je to maso, taková vyplňovačka ententýky dva špalíky, fakt se dneska dmu jak páv, že jsem konečně (na 4. pokus) překonala hranici a dostala se tam 😀 ořvala jsem to 😀

schnek
17. čer 2009

mmch, kdo byste na to koukal, správně může být jedna, dvě, všechny nebo žádná 😨
tady to je http://prijimacky.plzen.juristic.cz/

lucinecka
17. čer 2009

No to věřím, je super dosáhnout něčeho po čem dlouho toužíš 🙂 Tak ať se ti daří 😉

betelgeuzz
17. čer 2009

Schneku, gratuluju. Takový dotaz, musí všechny látkařky studovat VŠ při mateřské? Apoň tady to tak vypadá 😀

Našla jsem v Prostějově obchůdek, kde mají látkovky, taky bio oblečení, kalíšky, mořské houby atd. Akorát z látkovek mají jen popo, dívala jsem se na čč a ty byly hybler, a paní, která tam byla jenom zaskakovala, tak prý o tom nic neví 😒 Ale aspoň mám stále důvod udělat si v létě výlet do Brna. Lus, budou prezentačky látkovek i o prázdninách?

terezita
17. čer 2009

schneku, diky, ale ja uz zajem o dalsi studium nemam 😝 😀 😀 😀 teda holky, obdivuju vas, ze to zvladate s prckama doma. ja jsem rada, ze zvladnu domacnost a to mi m. hooodne pomaha!

evicka7
17. čer 2009

no schnek, do Plzně sice namířeno někdy v budoucnu mám, ale myslím, že práva to nebudou 😀

bych tam chtěla zkusit ekonomku, teď tam chodí máti, tak jsem zvědavá, je to docela maso a to ona je ekonom, tak si to musím ještě pořádně rozmyslet

myslím, že podmínkou látkování není vysokoškolské studium, ale správný pohled na svět

schnek
17. čer 2009

jé, já nemyslela zájemce o studium 😉 to jenom kdyby někoho zajímalo, jak moc velký maso to je 😀 já už byla v klidu, věděla jsem, jaký typy otázek mě čekají, ale ti, co tam byli prvně, ti se třásli jak osiky 😅 mmch, připadala jsem si mezi těma čerstvýma maturantama nějaká stará 😀 tak divně na mě koukali, když jsem vylezla ven před budovu, vytáhla děcko z auta, zasedla a nakojila 😀 konec o mém studiu a zkouškách 😉

majdula
17. čer 2009

Muzu k vam s dotazem?
Je realne latkovat hned od cerstve vylihlyho miminka? A pokud jo (jako ze urcite jo), tak jake plinecky jsou nejvhodnejsi?
Uprimne, nejvic by me uspokojila odpoved, ze muzu pouzivat hnedka takovy ty krasny barevny AIO Itti Bitti, protoze s temi mi to cele pripada jednoduche a urcite si je chci koupit, ale pocitam ze ty asi az pozdejc, ze?

terezita
17. čer 2009

majdulo, realne to je.. zvladam to i ja neschopne nemehlo 😀 😀 😀 a na uplne mimco mi teda nejvic vyhovujou cc.. ty kalhotove zatim zkousime, ale jeste me moc nepresvedcily.. mala ma hubene nozky a pravidelne ji protekaji.. 😝
uspokojivou odpoved na kalhotovky ti tu ale urco holky daji 😉 nektere v nich jedou.

lenkicka
17. čer 2009

evicka...a ten správný pohled máme proto, že se pořád vzděláváme 😀

shnek: to znám...chodím na konzervě s 15 letýma do ročníku 😀...ale nejsem sama, půl ročníku dospělí druhá půlka normální věk...tak je sranda...a to jsme ve třídě 2 maminy... a rodily jsme den po sobě 🙂
Jinak, taky se přidávám ke gratulaci...máš můj obdiv se 2 dětma...stíhám tak tak s jedním 😀 😀 😀

Každý den už vyhlížím pošťáka s mými novými plínami z Brány...už se těším, že se zařadím mezi vás nadšené látkařky...tak snad už zítra 😀

matilko
17. čer 2009

majdula, určite sa to dá, ja sama som príkladom 😉 a je nás tu viac... najviac nám vyhovovalia si prvý mesiac čč motané na novosklad. Kalhotovky pozdeji, kým sa ustálilo kakanie 🙂

ijo
17. čer 2009

holky vy mi dáváte, VŠ je takový můj dluh, ale jak to udělat když mám 3 smraďochy 🙂 a totálně vytíženého chlapa? b

somik
17. čer 2009

Holky, kdo používáte separačky z IRMY? Můžu si koupit jinou fleecovou deku a udělat to z ní, ať proto nemusím až do Ikey? Stačí to jen nastříhat, nebo se to musí nějak začistit? Když začistit, tak stačí oentlovat nebo je zapotřebí owerlock?

Jinak mi taky došel balíček z brány a tedy ta IB tygřík je k krásňoučká a CT maskáč suprová, obě fakt mešavoučké, už se těším, až je H nasadím 😀 . Jinak mě z brány zklamali, místo IB SIO tygřík mi prý omylem poslali IB AIO a ta není tak dobrá, jako ta SIO. Kuchal jste ji někdo? Cosi jsem četla někdy kolem 30. strany, ale nechce se mi to tam hledat znovu, neb mi trvalo 14 dní přečíst 40 stran ☹ . Děkuji 🙂

ijo
17. čer 2009

teda vy jste akční, já nepřišiju ani knoflík