Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katwind
26. kvě 2009

Holky, jsem smutná, měla jsem takovou radost, jakou jsem udělala na bráně objednávku a dnes mail,
"Skladem bohužel není SIO limetkově zelená - v této velikosti je jen fuchsie,
na jiné barvy se bude několik týdnů čekat. Přejete si tedy tuto barvu?
Dále nejsou skladem Bummis žabky - máme tygříky - můžou být?
A aby toho nebylo málo - babylegs, které jste si vybrala jsou vyprodané - mám vybrat podobné nebo si vyberete jiné?"

No, tak to je polovina věcí, které jsem objednala, to mě teda docela mrzí☹ Jsem si chtěla udělat radost 😖

terezita
26. kvě 2009

schneku, dekuji za nazornou ukazku!! hnedle vyzkousim a snad ty kalhotky z vv budou fungovat 😅
a dneska mi protekly IB, kolem nozicek. a mala je stihla i kvalitne pokadit.. vse v jednom 😀 😀 😀

evicka7
26. kvě 2009

katwind, nepropadej panice, radost budeš mít z té druhé poloviny a na zbytek můžeš počkat, máš čas, v 26tt jsem neměla vůbec nic, ani představu o tom, kde bude dítě spát

a den je fakt blbej, jdeme dnes všichni i s malou na koncert Bezefšeho do jedný pražský hospody na zahrádku a řítí se sem nějakej tajfun, tak doufám, že vypukne až po 22h

blka
26. kvě 2009

Schneku fakt? To su ráda 🙂 . Akorát jsem se snažila přijít na to, jak ji zmenšit a to teda nevím. Poradíš 😅 ?

blka
26. kvě 2009

Kat, jasně, buď v klidu. Podívej se na mě, první várka plínek mi přišla teprve dneska. A další přijde někdy příští týden.

katwind
26. kvě 2009

Já vím, že mám čas, já si jen chtěla udělat radost, ač jsem měla včera blbej den, tak mě to mrzí... nu což, budu mít aspoň raketkový CTčko no😀

schnek
26. kvě 2009

blko, ohneš vepředu, uvnitř je druhej sucháč 😉

blka
26. kvě 2009

Aha, já jsem si toho druhýho sucháče nevšimla, protože na něm byla připlá malá vkládačka 😉 . Děkuji 🙂

schnek
26. kvě 2009

koukla jsem na bránu, ty rakety jsou fakt krásný 😵 ale odolám, odolám, odolám 😀

ještě jednou opakuju nabídku BE a další kusy 😉

3x BE L/XL na SZ

kissaluvs modrá vel. 0

kissaluvs zelená vel. 1 s vkládačkou

12vv popo

1x modrá snapka

případní zájemci do IP, na MMB je hodím večer 😉

schnek
26. kvě 2009

a ještě - možná bych střelila IB SIO M mentol 😉

ijo
26. kvě 2009

Čau, pořád jsme bez internetu, hádáme se o modem a modlíme o signál 🙂
Agn..CB máme od narození, malá byla a a je dlouhá a hubená a sedí nám nejlíp, proto pořizujeme furt nové. Vlňáky SWB nevím, jak jsem psala CuddleWool je merino triko, nejtenší co máme z vlňáků. A kámoška jedny předobjednala, prý jich mají vždy jen pár a od každé barvy max.tři ☹ jinak je bouřka

lucie.krajcarova
26. kvě 2009

ahoj holky, můžu se vás na něco zeptat? látkujem asi druhý týden, a moc se nám nedaří prát hovínka.. používáme čč, vícevrstvé i kalhotkové XS a S.. malej kadí několikrát denně. co děláte s pokakanými plínkami??Díky.

hanka128
26. kvě 2009

luci hned po přebalení-jít vyčváchnout do umyvadla a dávám na to žlučové mýdlo a hodím do koše s plínama-pak před praním v pračce ještě jednou přečváchnu a namydlím žlučovým mýdlem a vyperu na 60 na krátký program do běla 🙂 ještě mi flek nikdy nezůstal 😉

lucie.krajcarova
26. kvě 2009

hanko, žlučové mýdlo mám, ale ne tekuté, stačí to jen namydlit, nedrhneš to hned? dají se i kalhotovky prát na 60? a můžu prát čč i barevné kalhotovky dohromady?

schnek
26. kvě 2009

prámáchám, vymydlím žlučákem a do praní dávám miofrech nebo sůl na skvrny, všechno peru společně na 60, bílý, barevný, čč i kalhotovky, prostě všechno 😉

lucie.krajcarova
26. kvě 2009

Díky Míšo. tak já to zkusím. používáš tekuté mýdlo nebo v kuse?

schnek
26. kvě 2009

když stíhám a mydlím, tak kostkový a když nestíhám, tak to namočím do horký vody, tak tam přidám tekutý 😉 a nej bělidlo je sluníčko 😉 nebo to můžeš projet nějakým eko/dětským pracím prostředkem a hodně vymáchat 😉

schnek
26. kvě 2009

máte některá zkušenost se změkčením plínek v kys. citronové (nebo čem to bylo)? a funguje to?

lucinecka
26. kvě 2009

Ahoj holky, dlouho jsem tu nebyla páč jsem intenzivně dnem i nocí makala na diplomce. Dneska odevzdáno, uf, tak jsem dočetla a zjistila že na bráně jsou už CT. A já tam dneska byla pro křupiny a na plíny nemrkla, no taky dobře, ušetřili jsme 😀 Protože kdybych ty krásný barvy viděla určitě bych neodolala a my vlastně další AIO fakt nepotřebujeme.

S těma CB teda nahlodáváte, ale ceny jsou děsný a když si spočítám kolik jsem už za plíny utratila... 😝 Radši nepočítat.

Jinak osvětu dělám kde to jde, dneska v tom vedru měl malej jen IB a triko, vše barevně sladěno a myslím že byl k sežrání 😵 A taky jsem s kámoškou, co čeká každým dnem prtě, diskutovala o látkovkách a BKM a ona byla nadšená, protože sama chce látkovat a nikoho v okolí nezná, tak jsem ráda že jsem jí mohla poreferovat o téhle úžasné úchylce 🙂

lusinta
26. kvě 2009

holky,mám prosbu..kdyby se našla některá z vás,která by chtěla na novým webu zkoušet dělat objednávky,prohlížet produkty a pár dnů prost testovat provoz,napište ip🙂🙂
je tam i několik nových věcí a funkcí,tak by vás to určitě i bavilo..
díky!

kubinkov
26. kvě 2009

V kyselině citrónový jsem to nezkoušela, ale sušička je tutovka. 😉 Ale jen do dalšího praní. 🤐

ijo
27. kvě 2009

Dobré ráno,
sušička je fakt tutovka, ale četla jsem že fuguje i trocha octa. Já to už mám vychytaný, ty pleny které hrubly šly....měla jsem to hlavně u TB. Teď suším hlavně na sluníčku a není v tom až zas takový rozdíl jako v sůše. Jinak náš pes dnes rozkousal dvoje boty, bohužel nové. Nic moc, teď abych místo na plenu šetřila na boty 😲

hanka128
27. kvě 2009

no mi slunko moc nepomáhá-máme tady vodu totál tvrdou 😝

a čekám čekám na reference na ty CD od marcelky 🙂 nevím nevím za co utratit penízky co mám na plínečky 😅 zda něco levnějšího-jako BL bambus a pastelku a nebo ty CD, lae vidím to levnější variantu-bude více plínek 😀

a nevím kede jsem udělala chybu, dala jsem ty lovíky a natahovací disany do té kůry od ulrichu na 4 hodiny-schlo to děsně dlouho...a vlňáky totál protekly...takže dnes je dávám do lanolínu co jsem koupila od IV a sem zvědavá....jako nevím esli mi slečna na bráně kecala nebo co,ale po té kůře to teda nedrží 😒

evicka7
27. kvě 2009

hani, holky mi poradily ždímat v pračce a pak to neschne tak dlouho, my máme jen výběr 400 a 800 otáček, ale schnek psala, že i 1200 v poho

matilko
27. kvě 2009

hani, to je divné, že pretiekli ☹ ja mám teda kúru od Disany, tiež som sa jej bála, ale včera bola Karolínka v plienke hodne dlho kvôli tomu, že mi usla a bola totál durch, no lovíky boli mokré len zvnútra, zvonka krásne suché (moje nervy, zrovna sa mi tu vedľa mňa desne pokajdila náhodne 😀), v pračke som to neždímala, sušila som to ale 2dni, naťahovacie Disany 4dni, masaker!
Už mám inak malinové naťahovačky na ceste, juchú!!! Vzala som už tú väčšiu veľkosť, tak som zvedavá, či sa v nich Kajka neutopí 😀 Ja som zvolila teda lacnejšiu verziu, kúpila som plienky BL, bambinex a Kikko 🙂

marcelkad
27. kvě 2009

Hani, reference bych napsala ráda, ale ještě ani jedny CD nedorazily ☹ už se jich také nemůžu dočkat, ale ještě je asi neposlali-každý den netrpělivě vyhlížím poštu 😒 ).

olbramka
27. kvě 2009

holky, vlňáčky se lanolínujou po každým praní? malýmu se totiž povedlo všechny vlňáčky během týdne znečistit, tak jsem vyprala fleky, ale nevim, jak s tím lanolinem??? (se mi do toho moc nechce 😀 )

matilko
27. kvě 2009

olbramka, po každom praní, inak ti to prevlhne

olbramka
27. kvě 2009

matil, dík za radu ☹ sakryš, no tak se do toho asi budu muset pustit 😖

hanka128
27. kvě 2009

jo a co jsou dobré vkládačky? mám tady nějaké bambusové a froté a docela spokojenost-jenom tak vědět od jaké firmy byly když jsem je kupovala na bráně přímo v obchodu 😅

bo maru je fakt průůůůtokáč-už nám dneska navlhly i pulky od IV 😅 prostě dát jí jenom samotnou čtvercovku sakryš nestačí 😅

matilko mě to taky šoklo-bo ty M lovíky v poho vydržely a ty L mokré...jsem z toho jelen, jdu to ještě jednou zkusit a když tak půjdou zase do lázně 🙂