Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marcelkad
11. čer 2009

Somik, tu deku z Ikey si hodně chválí. Já s ní nemám zkušenost, ale vzhledem k tomu, že stojí něco kolem 50Kč (to je fakt zanedbatelná částka) tak to zkus a uvidíš. Já se fleesu nejdřív bála kvůli alergii, ale je to v pohodě a opravdu zůstává suchý. Já i manžel máme problém poznat, jestli je malej počůranej nebo ne. Já to poznám jedině, když sahnu na tu vkládačku z druhé strany, kde je bambus nebo bavlna (prostě něco savého) a ta je mokrá 😉

ildik
12. čer 2009

ahojte, potrebovala bych poradit, jake rovne pliny na sklady si mam koupit. jen par kusu pro doplneni vybavy. uz nekdo zkousel ty trojhranky??? pripadne vlnackosalicku? chtela bych to pro novorozence. diky.

nannett
12. čer 2009

Pavluskak, dekuji moc za odpoved 🙂 Objednala jsem popolini 1 i 2, necekam, ze budeme mit nejakeho drobecka 😀 Tak s panem bohem do latkovani 🙂

zdenallicka
12. čer 2009

Pro latkarky/nelatkarky/maminy/nemaminy/pro vsechny, co je latka zajima.... 🙂

IB = itti bitti, ale správně se tato plena jmenuje Bitti d´lish a je buď
SIO = snap in one - jádro se nacvakává pomocí patentek nebo
AIO = all in one - jádro je všité

2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
bambuska – bambusová plenka
BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
BI – značka Baby Idea
BKM – Bezplenková komunikační metoda
BM – značka Bambino Mio
čč – české čtverce, čtvercová plenka
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
Hamburger – plenka Bum Hugger
HD nebo HP – firma Haipa-Daipa
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
IV – značka Imse Vimse
Kalhotovka – kalhotková plenka
Kapsovka – kapsová plenka
Kissa – plenka Kissaluvs
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
oříšky – indické ořechy na praní
Popo – značka popoliny
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
SL – plenka Stuffable lite
snapka – Snappi sponka
TB – značka Tots Bots
vkládačka – vkládací plenka
vv – vícevrstevná plenka
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap
Zavazovačka – zavazovací plenka

SWB -Swaddlebees
BBH - Baby Beehind
BG - Bum Genius
Hamburger - Bum Hugger
LVB - Loveybums
LIOs - Lovebums in one - systém vlňáčky + savé jadro

MMT - je výše zmíněná mommýska
FT - flexi tot (tots?) do Tots Bots

LTZ - libštátské pleny
BL - Baby Lucy
CT - cushies tushies
UD - Upsy daisy nappies

AM = austrálská mešavice
cdb = cuddlebuns

nsoci
12. čer 2009

Ahoj holky

neviete mni poradit ake su najlepsie pleny na sklady (ma draka) napriklad?

rozmyslam kikko lux alebo bambusove (farbene/nefarbene ktore su lepsie)? Ale neviem velkost...
A co do vnutra? Ak poskladam bambusovu alebo dam vlozky BL, bude to OK? Ci amte nejaku vychytavku?Pripadne radsej viacvrstvove pleny na vrch alebo dovnutra?

Napiste mi prosim co sa vam najlepsie osvedcilo.
Matko am takmer 4 mesiace a 7.8 kg 😉

Dakujeeeem

nsoci
12. čer 2009

A co je lepsie, snappy ci toto
http://www.branakdetem.cz/bezpecnostni-spendlik...
?

Dakovala

lusinta
12. čer 2009

Ildik-trojhránek neívm,já osobně bych ho neuměla poiužít (ale lepší než zavazovačky popo aspol)
vlňáčkošála je super doplněk, místo obdélníku

zmuzle
12. čer 2009

Holky, tak me Kuba vcera vytuhl po kojeni v 18.30 a pak vyzadoval resp., ja se vzbudila v 4.30 a bylo mi divny, ze jeste nejedl. a protoze to neni obvykle, dala jsem jen novosklad a vv a vydrzel. Byl v phde, ale taky byl teda pred tim na cinaku 🙂

evicka7
12. čer 2009

my máme trojhránek akorát tak na parádu, zkusila jsem ho dám přes vo jako svrchňáky, jak měla nápad Gedren, ale Viktorii ta snapka vyloženě dráždila a pořád se jí snažila dostat dolů ☹

zdenallicka
12. čer 2009

Napsala mi Krista (admin), ze o smazani prvni strany nic nevi,a el preposlala to ostatnim adminum, tak snad se brzy dozvime, co je ve veci...

zdenallicka
12. čer 2009

Odpoved od Zuz11

Kdy: Dnes v 11:59
Komu: krista, zdenallicka, janocka, ikke, emjee
Předmět: Re: Re: Latkovky
Ahojte,
ak myslite toto tak to vyzera byt skor na neaku chybu urcite nie mazane nami
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea..., preposielame to na riesenie,
pekny den zuz

krista napsala:
-----------------------------------------------------------------------------------
Ahoj,
jsem sice admin, ale nic o tom nevím, měla by si napsat všem a ne útočit na mě jestliže chceš vysvětlení Takže přeposílám ostatním adminům (pro příště stačí je v adresátovi oddělit čárkou). Jistě ti odpoví ten dotyčný

Krista

zdenallicka napsala:
-----------------------------------------------------------------------------------
Ahoj, mohla bys vysvetlit smazani prvni strany na latkovkach? Nevim, jestli je to tvoje prace, ale jsi admin, takze o tom jiste neco vis. Je kvuli tomu zalozene i tema autorem prispevku. Nechapeme, co bylo na prispevcich spatneho.

Diky!
Z.

lucinecka
12. čer 2009

Ahoj holky, hlásí se vám čerstvá paní inženýrka 😀 Děkuju všem za držení palečků, mám tu úspěšně za sebou! 😵 Všem studujícím přeju pevné nervy a hodně štěstí 🙂 Mějte se hezky, pa pa

kubinkov
12. čer 2009

nsoci: snapka je asi bezpečnější a fuguje perfektně. 😉

hanka128
12. čer 2009

holky potřebuju radu-už podruhé mi došlo z brány to co jsem nechtěla...je tu pro mě nějaké zakleté 😠 ...měla jsem objednané hemp hour basic a poslali mi long.....používáte to někdo? mněi se ty basic líbily více, že byly takové víc anatomičtější..ten long je jak dlouhá šála 😢
a představa, že to mám zase posílat zpátky mě asi picne....no jak budu v brně tak to zkusím vyměnit,ale když my to vždycky máme tak tak akorát s vlakem, když jdem zpátky ze cvíča.

luci gratulace!!! a máte v brně taky inženýrský fotbálek? je to tradice na báňské v ově-pěkně několik sudečků piva a hraje se tak jak nás bůh stvořil 😀 😀 😀

evicka7
12. čer 2009

luci, gratulujem, to jsme rádi, že už můžeme ty palce pustit 🙂

matilko
12. čer 2009

luci, gralujeeeem!!! paráda, už si užívaj pohodičku 🙂
hani, inženýrský fotbálek??? kde som bola pred rokom, že som to nezažila 😅 ani som o tom nikdy nepočula 😕 na akej fakulte to tak praktikujú?

hanka128
12. čer 2009

matilko neznáš jo? jsem z ovy a všichni mí kamarádi a kamarádky ho čutali 😀 ale nechtěj vidět jak pak vypadali 😀 no hraje se to hlavně na strojárně,někdy stavebce,pak geodeti.

hanka128
12. čer 2009

hraje se to v lesíkách za kolejemi směrem na myslivnu 😵 my jsme často chodili do lesíků na bečku a jsem byla vždy překvapena kolik mladých houbařů se tam vyskytuje 😀 -byla sezóna lysohlávek.... 😝 😝 😝

cirrusa
12. čer 2009

kde se to hraje to vím, kluci tam mívají hodně akcí, ale ještě jsem o tom neslyšela...A mámdomataky čerstvého inženýra, tak doufám, že mi něco nezatajil a nelítal někde nehej 😀

hanka128
12. čer 2009

no teď to nějak upadá..ale tradice je to dlouhá 🙂 ono vždycky záleží jaká banda se jim sejde v ročníku....
jednoho mého známého se jeho maminka zlekla, když přišel-obličej mu hrál všemi barvami-hrál tělem i duší 😀

matilko
12. čer 2009

hehe to je dobré, ale ja som z ekonomky, takže nuda des 😀
holky ostravačky, kde sa dá kúpiť ten bezvodý lanolín? máte to už zmapované?

hanka128
12. čer 2009

jó tak to nevím-ale páč jsem původně farmaceutický laborant, tak by ti ho měli prodat v každé lékárně-ale ne všude se jim to chce navážit......no jistota, že to dostaneš jsou nemocniční lékárny 😉 tam ho musí mít vždycky.

zmuzle
12. čer 2009

Lucko, gratulace 😵

matilko
12. čer 2009

inak ak nie ste spokojné s ulrichovou impregnáciou, ja mám disanu a lanolínuje krásne 🙂 lovíky jersey mala Kajka na sebe 5hodín v noci s vv a hhs a neprevlhli 🙂

lucinecka
12. čer 2009

Díky holky za gratulace 😵 Jedeme na víkend pryč, konečně jsem nás dobalila, včetně velké tašky plné plín 🙂 Tak se mějte krásně a hezký víkend 🙂

zdenkaradek
12. čer 2009

luci, taky moc gratuluji
Mě asi před hodinou odjeli kluci na pánský víkend, tedy s jednorázovkami ☹ , ale jsem ráda i za to, protože manžel za celou dobu pokaděného malého přebalil jednou a to ještě s hroznou scénou, tak se trochu děsím s jakou se vrátí. Ale po roce a 2,5 měsících mám jeden a půl dne sama pro sebe 🙂

severine
12. čer 2009

mám dotazy, které tu byly nějspíš probírány nejednou, ale já nevím, jak tu najít odpovědi ☹

rozhodla jsem se pro systém kalhotky bambino mio + čtvercovky
kalhotky jsem nakoupila, teď zbývají čč .. a tu jsou dotazy:

- hodily se vám k něčemu ty menší 70x70 (kdesi jsem zaslechla, že se používají jen velmi krátce - má cenu ej kupovat?), nebo stačí nakoupit ty 80x80 a skládat novorozenecky?

- plánuju koupit malé ikea žínky jako vkládačky - kolik je pak třeba nakoupit čč (minimálně)?

- která značka se vyplatí v poměru cena-výkon? (zatím sázím na Kikko)

- kde je v Praze pořídit nejlevněji? (nebo je levnější e-obchod s poštovným 140Kč)?

děkuju předem, moc!

evicka7
12. čer 2009

severine, nakup na www.branakdetem.cz, se čtverci ti moc neporadím, na to jsou tu jiné, za sebe můžu říct, že Popo Mullwindel jsou fajn a bambusové kikko se za chvilku zobdélníkovatí

makinka.1
12. čer 2009

Luci gratulace! 😉

matilko
12. čer 2009

severine, ja mám Kikko Lux Eco 70x70 a prídu mi super, novorodenecký sklad zvládajú v pohode a narovno sú dostatočne obrovské 😉 žínky z Ikea mám tiež, sú fajn, používam ich do kalhotoviek, objednávam z brány