Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

madlisek
24. čer 2012

@kristyn.g podepisuju se pod to, co píše reruna, v látkovkách je tolik možností, že každému vyhovuje jiný systém 🙂 Mě osobně na novorozence přijdou AIO zbytečné, vzhledem k četnosti praní a délce schnutí (leda bys měla sušičku). SIO jsou dobré, že můžeš prát jen vkládačky a svrchní gaťky jen občas. K IB SIO mám několik vkládaček navíc, takže jsem prala jen ty a do kalhotek nacvakala nové. Kalhotky jsem prala jen když navlhly nebo se ušpinily. Mně se na novoška osvědčily čtvercovky se svrchňákama na doma a SIO na ven. Kalhotkovkám jsem nějak nepřišla na chuť, jenom na noc, kdy už nepřebaluju 🙂

janakkk
24. čer 2012

@kristyn.g tak já bych řekla že lepší systém než AIO/SIO je vnitřní savá plínka (čč, kalhotovka)+ svrchňáky...podle mě to líp drží, ty AIO a SIO malýmu skoro vždycky protekly, takže já se chystám prodat i ty 3 AIO, co jsem nakoupila "na parádu"...zase na jejich obranu musím říct, že jsem je už aspoň 3 měsíce ani nezkusila, takže možná teď na větší dítě a tuhý kakání by to bylo ok...ale na novorozence a malý miminko se mi AIO ani kapsovky neosvědčily vůbec, ani PUL, co nemají dvojitej lem kolem stehen. 🙂

janakkk
24. čer 2012

@janinek
@luciesofi pokud vím, je to opravdu trochu nadstandartní počet, tak džím palce, ať je to u vás v pohodě 😉 😉

mahafi
24. čer 2012

@janakkk Není to jen tím, že máš kluka 🙂, Madla když už čůrá, tak to stojí za to.. takže durch vkládačky i s plínou 🙂.

elaaa
24. čer 2012

@madlisek Na čč na rovno se použít nedají. Plína tam moc nedrží a dělá to bouli na boku. Přijdou mi fakt dělané na kalhotovku. S Skama zkušenost nemám. Na čč na rovno musí být svrchńáky uplé, já dávám flísáky Anavy.

mahafi
24. čer 2012

@madlisek My máme Lka (jiná velikost nebyla k sehnání a je jí to velký.. :D, ale na kalhotovku na noc to jde.. takže jak vypadají mka neporadím ☹. Ale jestli používáš na plínku narovno IV Ska, tak bych myslela, že budou velký (ale je to jen odhad) (to jsem ti moc nepomohla, co? 😅 )

mahafi
24. čer 2012

@madlisek Na plínky narovno bych asi použila z vlňáků lovey bums (Mko), ale zas jsou na patentky.. ale jsou krásně štíhlý a nemají tak robustní střih. Ještě mě napadlo, nemůžeme se znát (hropag)?

elaaa
24. čer 2012

@kristyn.g Taktéž se připojuji k tomu, že na novorozence najosu AIO/SIO vhodnou volbou. Málokteré dobře těsní a nepustí vaječinu.

@janakkk Praktikujem časovanou BKM, takže pokud pouští dávku do plíny, nebývá moc velká a když poznám, že zrovna čůrá, většinou to odnesou jen vkládačky (2, používám kalhotovky Anavy). Pokud to nepoznám, nasákne i kalhotovka, to určitě. Ale většinou to řešit nemusím, protože v kočárku často nečůrá, takže ji stačí občas dát vyčůrat na trávu.

mahafi
24. čer 2012

dala jsem na bazárek nějaký přebytečný plenky ze syslích zásob a ty, ze kt. M. vyrostla

janakkk
24. čer 2012

@elaaa aha, tak to jo 🙂 o BKM se taky snažím, ale momentálně spíš neúspěšně 😀 😀

kikulka1
24. čer 2012

@janinek ahoj, taky doufám, že ty sny o plínkách přejdou, až budu mít všechny doma. Látkové ubrousky mám také 6 Anavy kousků, jsou super a asi milion dalších "potřebných" věcí" , pytle, pytlíčky, podložky atd., samé nezbytné věci 😀
Je to prostě mor, ale teď už jen koukám a čekám, až budu mít výbavičku doma, těším se. Ale myslím, že až bude zase něco nového na plenkovém trhu, tak asi neodolám 😀

luckyhoney
24. čer 2012

Zdravím látkařky, já jsem ještě nováček, látkuji od Agátčiných 2 měsíců a jsem moc spokojená, jen bych řekla že mi slečna začíná z těch kalhotkových plenek pěkně vyrůstat (má 8 kg) .. mám mimo jiné popolini duhy a u těch je to nejvíc znát. Proto uvažuji že začnu používat čtvercovky. Můžete mi nějaké doporučit? A jaké svrchňáčky jsou vhodné když se používají čč ?

elaaa
24. čer 2012

@luckyhoney Ahoj. Dávám Kikko Eco Lux, 70x70, skládám na rovno s vkládačkou a na to Anavy flísáčky. Na doma super věc. Na ven ne, vydrží tak 1,5h.

maja.xx
24. čer 2012

hoj, děvčata, jdu opět na radu - co používáte na ošetření vlňáčků - šampon, kůru, impegnaci ? 😕 😲 jsem z toho zase jelen, asi jen impregnaci, ne? A jakou značku, popř. neprodávají ji v některé síti drogerií? Abych nemusela všechno přes internet, a lanolin tuhý budu taky potřebovat?

mahafi
24. čer 2012

@maja.xx Taky by mě to zajímalo 🙂. Já zatím mám šampon na vlnu imse vimse, ale kdyby byla nějaká dostupnější možnost, tak budu ráda. Tuhý lanolin (adeps lanae) budeš potřebovat na lanolinování. Dá se koupit v lékárně, kde dělají masti, většinou naváží do druhého dne. Někdo používal i mastičku na bradavky z DM.

kristyn.g
24. čer 2012

@reruna
@madlisek
@janakkk

aha, děkuji za informace 🙂 já právě koukala že se vyrábí novorozenecké AIO (swb) a mají takový to spínátko na pupík, to nevím jestli se vůbec používá. Pak se mi líbí anavy novorozenecké kalhotkové a taky swb dělají ty pul svcrchňáky capri, tak sem myslela používat jako sio a i jako svrchní k těm novorozeneckým anavy kalhotkovým...

Jinak já se do té značky swaddlebees (blueberry) uplně zamilovala, koukala jsem na recenze na youtube a našla jsem jen mraky hodně pozitivních zkušeností 🙂 ale nevěděla jsem jak a co ...

a taky bych se chtěla zeptat jak se to dělá s přebalováním pokakaných látkovek? asi je potřeba nějaký pultík u přebalovacího místa kam se odloží pokakaná plena než se dítě dopřebalí? Všude ukazujou jen jak se to dělá s "jako" pokakanýma ale tam už neni to kdy se to přepírá a tak... U jednorázovek se to hodí do koše a hotovo, ale u látkovek? A taky třeba ve městě, když se přebaluje někde na veřejnosti, nebo na veřejných toaletách v přebalovací místnosti, jak se to dělá? To se dá do té neprodyšné tašky pokakané nebo se to tam taky v umyvadle splácne a tak? Mám blbé otázky, díky 😀

janakkk
24. čer 2012

@kristyn.g novorozenecké AIO jsem neměla žádné, takže s tím neporadím, Capri mám, ty jsou super, ale nemám ty savá jádra, používám jen svrchňáky a ty jsou OK, mají ty dvojité lemy, dobře sedí (na 7 měsíční, dřív jsem neměla) a mají nádherné vzory 😝 😝
Já jsem pokakanou plínku vždycky trochu srolovala a prostě hodila vedle přebalováku na zem (máme parkety) 😉 pokud bych mla koberec, tak bych si asi postavila na zem nějakej obyč odpaďák pro tyto účely. Až jsem malýho dooblíkla, tak jsem ho odnesla do postýlky nebo kam bylo potřeba a pak se šla věnovat plínce.
Na veřejnosti pokakanou plínku prostě sroluju hovínekm dovnitř a strčím tak jak je do napromokavého sáčku, doma pak teprve osprchuju a zaperu žlučákem.
Teď už přebaluju pouze na zemi, takže to probíhá tak, že plínku akorát sundám a odhodím mimo dosah dítěte, až ho obleču, sbírám plínku 😀

elaaa
24. čer 2012

@kristyn.g Na přebalováku mám toto http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/7010... a do toho jsem hodila pokaděnou plínu, než jsem ji mohla přeprat. V zimě jsem ji tam mohla mít v pohodě i půl dne a nic nesmrdělo. Praktikuju to tak doteď, akorát už tam házím jen počůrané (kadí do nočníku, ale i jinak se musí hovňous ihned vyhodit, protože po příkrmech je to perda).

@maja.xx Ošetření vlňáků:
praní - mám od Qaltu přípravek na vlnu, viděla jsem běžně v drogériích, já od nich beru i prací prášek, takže objednávám ve velkém na netu
lanolinování - potřebuješ lanolín a šampon (ten rozpouští oka lanolinu na mléčnou tekutnu), jako šampon používám kopřivový (0,5l za 25Kč, tedy fakt ten nejlevnější), jako lanolin si nechávám navážit Adeps lanae z lékárny, ten mi vyhovuje; dá se koupit tekutý lanolín třeba od Ulricha apod. S tím zkušenost nemám.

zlilly
24. čer 2012

@kristyn.g já sem to měla jednoduchý, obvykle sem přebalovala v koupelně, takže sem akorát natáhla ruku a pokakanou plinku hodila do umyvadla, přebalila mimino a plinku opláchla. pak začal kakat do nočníčku, čili zase v koupelně a zase bez starostí🙂 ve městě se mi nepokakal skoro nikdy, tak nevím. vlastně jenom jednou, ale to na sobě měl papírovku a ta mu pochoptelně protekla až na záda a na oblěčení a všechno 😀

madlisek
24. čer 2012

@elaaa @mahafi Holky, děkuju vám za reference 🙂 Tak teda opravdu nevím, jestli na trhu něco pro nás je. Chci vlňáky na léto na ven, k triku nebo pod šaty, ale potřebuju je na sucháč, aby to šlo rychle nandat a rychle sundat (děláme bkm a navíc je to s přebalováním teď docela boj) a držela v tom ta čč. Flísáky anavy mám, ale raději bych na ty vedra vlnu 🙂 @mahafi Ha, to se asi fakt známe! Ale je to teda let 🙂

helulela
24. čer 2012

@madlisek já mám BBH vel. M ale PULky - na 9,5 kg dítku stále křížíme sucháče, jsou opravdu velké. Jestli ti to trochu pomůže v rozhodování...
@luckyhoney ahoj🙂 mým dětem Popolini taky moc neseděly a odkládala jsem je podstatně dřív než jiné kalhotkové plíny. Čč narovno jsou dobré na doma, ale ven třeba na 2 hodiny bych si s nima netroufla. Už se trapně opakuju, ale zkus to nakombinovat s bmb vv Anavy, jsou fakt super. Z PULek dávám nejradši ABC wrap od SWB.
@maja.xx vlňáčky přepírám v nějakém klasickém gelu na vlnu z drogerie (třeba Woolite a spol.), lanolinuju mastičkou na bradavky Babylove, protože u nás v lékárně lanolin neprodávají
@kristyn.g když přebaluju pokakanou plínu mimo domov, pokud je to možné, vyhodím separačku i s obsahem, plínu sbalím do pytlíku, doma ji zaperu žlučákem a hodím do kbelíku

zlilly
24. čer 2012

@madlisek my jsme měli vlněné BBH na sucháč a miluju je. malej je nosil tak asi od 8 měsíců a může je mít vpohodě doteď. taky sme dělali BKM, takže vevnitř jen čč na draka. to přebalování kolem roku bylo trochu pitomý, ještě nestál, ležet už nechtěl, ale to je asi normální. každopádně, já hlasuju za BBH, na druhý dítě jsem koupila dvoje další, úplně stejný.

kristyn.g
24. čer 2012

@janakkk děkuji za info 😀 docela jsem se zasmála nad tou představou pokakané pleny v dosahu dítěte 😀

@elaaa jé to je super udělátko 🙂 to je šikovné

@zlilly aj... takže do města radši s náhradním oblečením

madlisek
24. čer 2012

@zlilly Děkuju 🙂 Jakou jste měli velikost? Mám možnost koupit jeté M, ale teď prostě nevím, jestli to jen na tu jednu čč a na moje 8kg dítko nebude moc veliké.

elaaa
24. čer 2012

@madlisek Mám ti zkusit zítra malou v těch BBH Mkách vyfotit? Před týdnem vážila 8,12kg. Do toho chceš dát čč na rovno? nebo si řekni. Není problém.

janakkk
24. čer 2012

@kristyn.g to 100% - bez náhradního oblečení ani krok 😉 😉

madlisek
25. čer 2012

@elaaa Děkuju ti, jsi moc hodná! Ano, dávám jednu čč na dvanáctiny, do toho složenou ikea žínku, ale to je takové nic, že pro potřeby fotky stačí určitě jen ta čč 🙂

elaaa
25. čer 2012

@madlisek Já je mám taky s Ikea žínkou, ale jestli na dvanáctiny?, to jsem nepočítala. Plínu přepůlim, pak, stejným směrem ještě jednou a nakonec ji přehnu, takže vrstev je jen 8, jestli dobře počítám. Ty asi tu pulku skládáš na třetiny, že? Ted zas spí, jak se vzbudí, blejsku ni v tom.

elaaa
25. čer 2012

@madlisek Trochu zahltím fotkama. Ted ji v tom nechám, zda se bude plenka hýbat, ale tipuji, že ne. Jen v tom má na boku takové prázdné bakule. Střihově je to určitě dělané na kalhotovky.

elaaa
25. čer 2012

Oj, pardon, asi jsem je měla předtím zmenšit. Omlouvám se ostatním.