Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lukava
17. zář 2011

@reruna taky jsem si rikala, ze ty sketch asi nebudou nic extra, ta cena je dost nizka, kouknu na bazarku na ty anavy a dekuji za rady!

florentina
17. zář 2011

@lukava Anavy jsou velmi fajné plenky a já mám ještě velmi oblíbené Bamboozle strech od Tots Bots

florentina
17. zář 2011

holky mám dotaz na uživatelky BG kapsovek. Dnes nám /malá 8m/ protekla po dvou hodinách kapsovka při odpolední procházce. Jsem z toho byla docela otrávená. Doteď naprostá spokojenost. Je fakt, že vkladačka byla, jak sebou malá šije, trochu zhrnutá uprostřed, a právě ty okraje pak úplně durch. Možná to byla náhoda, tak nevím, zda mám příště dovycpat ještě něčím jiným /používám obě originál vkladačky/. No, že by už PUL nedržel je také možné, ale používám cca 6m cca 1x týdně, tak to by snad tím být ještě nemělo. Jaké máte zkušenosti vy? přestane v jistou dobu plína stačit jedné dávce čůrání...?

ivuska.h
17. zář 2011

@florentina Není to spíš tím flísem vevnitř? Že by ti malá začla čůrat víc naráz a ono to nestačí propouštět. Z tohoto důvodu jsem na Klárku kapsovky s flísem nemohla od určitého věku dávat, u Ondry to problém nedělá... Taky to může být zanesené mastičkou ze zadečku, nemazala jsi ji někdy v nedávné době a nedala pak tu kapsovku?

florentina
17. zář 2011

@ivuska.h Ivuško, to mě nenapadlo, že by to ten flís mohl dělat. Myslíš, že stejnou paseku nadělají i flísové separačky v ostatních plenách? No tak uvidíme, mám BG kapsovek víc a je klidně možné, že skončíme tak jak píšeš, že nebudeme moc používat, ale to by mne tedy mrzelo. Zadeček nemažeme vůbec, není třeba.

ivuska.h
17. zář 2011

@florentina Flísové separačky dělají to samé, on teda každý flís je trošku jiný, ale v zásadě prostě nepropouští čůrání nějak moc ochotně... Klárka to prostě mít nemohla, Ondra asi ucvrkává častěji a míň, tak mu to nevadí.

florentina
18. zář 2011

@ivuska.h děkuji za odpověď, tak budeme testovat a uvidíme...
Dnes jsem vyprala pleny v dezinfekci na prádlo Sanytol, tuším, že jsi tady psala, že také používáš....dala jsem to dle návodu místo aviváže a máchání navíc jako vždy...ale nikde jsem se nedočetla, zda je to vhodné i pro děti....tak bych se tě chtěla zeptat, jestli jsi to dělala také tak a pokud ano, zda nebyl nějaký problém se snášenlivostí na kůži? Děkuji Flo

ivuska.h
18. zář 2011

@florentina Určitě se může stát, že na to někdo bude mít kožné reakci, u nás teda zatím v pohodě. Dávám ho do hlavního praní, aby se to potom od toho pořádně vymáchalo.

madlisek
18. zář 2011

Holky, můžu se zeptat, jaké pleny se vám osvědčily na noc? Ze začátku jsem dávala na noc papírovky, protože jsem si chtěla ušetřit práci, ale pak jsem přešla na bambusové prefoldy, protože malá hezky spala a počůraná látková plína ji nebudila. Ale poslední dobou nějak hůř spí, tak zase dávám papírovky, ale raději bych pořídila nějaké dobré hodně savé plíny.

maly_prcek
18. zář 2011

Ahoj holky,
tak už vám ty krásné malé růžové miminka nemusím závidět, protože jsme si dneska přivezli domů naši Elinku (2,8kg, 48cm).

Ve čtvrtek jsme se měli jít domlouvat, co a jak s porodem, jestli se bude vyvolávat nebo bude sekce, ale Elinka si to domluvila sama už na středu 🙂 Byla to rychlovka, taťka nám to ani nestih...

Tak jsem hned musela vyzkoušet látku, že 😀 Vaječinka jako dvacetikorunka, akorát furt kadí a hlavně při jídle, tak asi budem přebalovat nonstop. Pochopitelně je jí všecko obří...

kackaj
19. zář 2011

@maly_prcek mooooc gratuluju Ivi, ať jste zdraví a ať vám to spolu klape🙂 Co na to říká Davídek?

kackaj
19. zář 2011

@ladida.l @sussanah a všechny ostatní čerstvomaminy...vám všem taky moc gratuluju, dlouho jsem tu nebyla a koukám, že se to tu nějak vyrojilo🙂 Tak všem hodně zdraví a zdraví a zase zdraví, páč to je asi to nej. No a pak taky ať jste šťastní a rostete jak z vody🙂
U nás zatím pořád nic, ale zřejmě to přestávám řešit...věkový rozdíl co jsem chtěla stihnout už stejně nestihnem, tak už abych začala řešit pomalu školku, zaměstnání, trvalé bydliště a jiné nepodstatné ptákoviny🙂 Buď za nama přijde mimčo samo, nebo zůstaneme ve třech...nenaděláš nic🙂

ladida.l
19. zář 2011

@maly_prcek Moc blahopřeju k miniholčičce 😀 😵

@kackaj díky za gratulaci, už jsme Tě tu dlouho "neviděla". Nemáte už náhodou odpleněno, že se tu tak málo objevuješ?

silente
19. zář 2011

@maly_prcek - moc blahopřeji ke krásné holčičce 🙂

aemmi
19. zář 2011

@maly_prcek Gratuluju k princezně 😵

kackaj
19. zář 2011

@ladida.l no o odplenění se úplně mluvit nedá, ale asi dva dny většinou hlásíme, ale jednou za den si taky pustíme do gatí. Vzhledem k tomu ale, že je Ondra teď nachcípanej, tak i málo pije a chodí na nočník i třeba po 3hodinách nebo i dýl. Jsem zvědavá až se zas rozpije, jak to budeme vychytávat potom. No ale nechala jsem ho včera i dnes spát odpo bez plíny...včera to dopadlo dobře, dnes jsem zvědavá, snad nebude mokro. A co vy Leni, vy už neplínujete? Já sem nechodím už proto, že není co řešit. S prefoldama i gaťatama jsem spokojená, ale jedeme i v papíru a jinak mě už nic neláká a ani mě ty plíny už nebaví...jooo taková vaječinka a čůráníčko po půl hodinách, to bylo to pravý kafčo, teď už je to nuda😀 😀 😀

florentina
19. zář 2011

@maly_prcek moc gratuluji k malé princezně a přeji ať vám dělá jen samou radost...

reruna
19. zář 2011

@kackaj to je super, s tím odplenkováním, no u nás to moc nuda není... před měsícem a půl jsem přestala ráno kojit a začala dávat KM, ale evidentně mu to nedělalo dobře, průjem i 6X za den a nočník absolutně bojkotuje, takže vše v plenách, normálně mě to přestalo bavit, vaječina aspoň tak nesrmrdí....teď jsme přešli na Sunar a je to lepší, ale teda - jak se praví v té reklamě o tom psím žrádle (dělá pevná hovínka 😀 ) tak to můžu jen závidět, asi nemáme tu správnou stravu (mlíčko, přesnídávky, polívky, kaše - pak se nemůžu divit, že pevná stolice není.... naštěstí už jen 1-2X denně, ale pokrok je, že aspoň jde na nočník a sedne si na něj - ale pouze oblečený, v tom vidím první krok, te´d ještě aby si nechal vysvětlit, že si má i sundat gatě a potřebovali bysme teda ty tréninkovky....ty kalhotovky s pulkama se prostě sundávají blbě....a zase úplně bez plín ho tak zničehonic nemám odvahu nechat

reruna
19. zář 2011

@maly_prcek gratuluju 🙂

kackaj
19. zář 2011

@reruna tyyy brďo, tak tos měla výdrž s kojením🙂 Tak se nedivím, že ten přechod je teď o tolik těžší...když je mimčo mimčo, tak toho moc nenadělá a možná i ty přechody zvládá líp, teď větší, to už je horší odvykačka. My jsme začali dávat UM od 10.měsíce v pohodě a od roku KM a taky pohoda. Teď už mlíko neřešíme vůbec, pil vždy ráno i večer a od určité doby to odmítal, tak prostě jíme jogurty a jiné vychytávky. Ale jako jinak má mlíko moc rád, jen už ne s takovou pravidelností.
No a plíny...Ondra chodil už dřív pěkně na nočník, ale jen když byl celý nahý, to bylo bez problémů, ale jakmile jsem mu dala jen trenky, tak se počůral...asi si myslel, že je to plína nebo co. Teď už si teda občas i řekne když je oblečenej, někdy to vychytnu já, nutit se nedá a vypadá to, že snad to půjde, pokud se nic nestane. Tréningovky ale snad ani pořizovat nebudem, musíme to už zvládnout bez toho asi.
A co vy, na třetě se nechystáte?

sussanah
19. zář 2011

@maly_prcek jeee, velike gratilace k holcicce 🙂 U nas nastesti problemy s velikosti nemame, spis naopak, prvni dupacky, co nosil mlady po narozeni nas Simon ani neoblekl 😀 Ale plinky mu sedi dobre, to je fakt 😉

sussanah
19. zář 2011

@kackaj diky 🙂 A uvidite sami, presne jak rikas, mimco proste prijde, az bude jeho cas 😉

betelgeuzz
19. zář 2011

@maly_prcek gratuluji, vidím, že jsi mě o den předběhla. My máme Julii, měla 47 cm a 2650 g.
@reruna tak zkus granule, třeba pak bude ty pěkné hovínka dělat 😀

S látkovkama počkám, až odpane pupík, zatím by tam asi zavazel.

baarca
19. zář 2011

@betelgeuzz Jé, gratuluju k další holčičce 🙂 A koukám, že moje K. nebyla nejmenší prťous, ta měla o celých 10g víc 😉

@sussanah Taky moc gratuluju, byla jsem týden pryč, tak až teď registruju změnu v profilu. Jinak já si zatím pořád novosklad na Karolku nemůžu vynachválit.

dagmarkaaa
19. zář 2011

@betelgeuzz gratuluju k maličké Julince, krááásné jméno jste jí dali 🙂 bylo mé favoritní na holku
@florentina my dáváme BG i na noc, už používám tak 9 měsíců intenzivně a neprotýkají, dovycpávám ještě jednou bambusovou vkladačkou. Ale někdy když víc pije tak to holt kolem stehen proteče, ale to i jiné plíny.

baarca
19. zář 2011

@florentina Tohle byl jediný případ, kdy mi BG protekly, když jsem špatně vyrovnala vkládačku a na bocích už nebyla. Jinak tak někdy po roce, když už Mates hooodně čůral, přidávala jsem ještě bambusovou nudli nebo prefold od BI. A to pak byl naprosto spolehlivý držák (hlavně v zimě do kombinézy).

sussanah
19. zář 2011

@betelgeuzz Gratulace k holcicce Julince 🙂 Jak to holky delate, ze rodite takove prcky? 😅 Jinak prave latkovky mi prisly jeste u neodpadleho pupicku super, delala jsem mu bokove baleni z novoskladu a pres to flisacky, docela se to odchlipovalo, takze pupik vlastne nebyl vubec prikryty a pekne vetral. Vam neodstrihli pupik v porodce nebo jsi ho nenechavala strihat, ze odpadne sam?

betelgeuzz
19. zář 2011

@sussanah flisáčky právě odrovnala Alice 😀 Mám tu nachystané jenom PULky. Chtěli odstřihnout, ale já jsem nechtěla.

jasekd
19. zář 2011

@sussanah Ja si taky rikam, kde berou takove prcky 😀 My 3,75 a 3,6. A to nejsem zadnej obr, manzel taky ne, a mam pocit, ze jsme se i narodili mensi. A zadny vitaminy jsem nebrala, a i mizerne jedla, a cukrovku taky nemela 😀 A ted decka skoro nepribejvaj, jsou oba podmiraci, tak mohli bejt maly rovnou, ne? 😀
@betelgeuzz Ahoj, tak uz doma? Vsechno klape?

lukava
19. zář 2011

@maly_prcek gratuluji k malickeholcicce, ta musi mit balik z tech latkovek 🙂 to je sranda
hoky mate nejaky ozkouseny kalhotovky ke svrchnakum od imsevimse? ja je kombinuju zatim se cc a na to je ten strih fajn, pak mam pulky bambino mio a do toho dve ctvercovky moc nesednou, fakt je to jiny tvar