Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
1. lis 2011

@qitecek jé, koukám, že než jsem se vymáčkla, Iva už tu plně kvalifikovaně odpověděla 😀

romcovaklarka
1. lis 2011

@kkomtesa Ahoj já když jsme doma, tak dávám Samíkovi jenom jednu čč narovno do "vnějšku" od itti bitti a furt ho přebaluju. On se mi teďka začíná navíc tak nějak přirozeně bezplenkovat, čůrá když je rozbalenej (pokud ho teda rozbalím dost často), takže se to dá. Ze začátku když jsem ho balila do kalhotkovek s vlňáčkama nebo vůbec do většího balení i na doma, tak se nechtěl přetáčet na bříško, ale během dvou tří dnů, co byl bez plínky nebo s malinkou, se to naučil a teď už to zvládne i v megabalíku 🙂

andryskam
1. lis 2011

Díky za odpovědi. Zkusím to nejdříve vyprat ve své pračce s trochou octa a uvidíme 🙂

aemmi
2. lis 2011

@qitecek ahoj, já používám kýbl od Primalexu, či to to v tom bylo, máme ho v koupelně a cítit to není, ani když ho otevřu, ještě jsem ho ani nemyla 😅

reruna
2. lis 2011

@kkomtesa v poloze na bříšku jsem ničím nepodkládala hrudníček a nikdy jsem neslyšela o tom, že by se to mělo dělat - to jako proč? aby se nepřekulil nebo aby držel hlavičku? dávala jsem na bříško např. při přebalování, když byl nahatej a měl pod sebou podložku, takže mi nevadilo, že se vyčůrá třeba i 5X za sebou, hlavně aby mu nebyla zima... tak třeba přehodit pes něj ještě deku nebo pořádně vytopit... ale i normálně v plíně oblečenýho, používala jsem různé, čč na novosklad i kalhotkové... nevím, zdálo se mi to normální ve srovnání se starším synem, který byl v papírovkách, tak mladší byl trošku pozadu, ale jen o pár týdnů, byl ale i o dost těžší a lépe živený... 😀 ale chodit začali oba stejně v 1 roce....takže ta porucha koordinace určitě s látkovými plenkami nesouvisí

maly_prcek
2. lis 2011

Ahoj holky, co jste dávaly ŠIROKÉ BALENÍ, jak se to dává s látkovkama?

Jaksi návod papír + čč na 1/6 je pro látkové dítko nic moc neříkající...
Co třeba 2čč na 1/8 a flísáčky? Co je ještě OK a co je už úzké? Zas ať nemá prdelku jak kopačák a nedáví se mi ještě víc než teď (i když máme podložené kde co)...
Díky...

betelgeuzz
2. lis 2011

@reruna podle mě nejde o držení hlavy, ale aby nedocházelo k prohnutí bederní páteře. Kiedroňová nedoporučuje ani jednorázovku, že i ta dítě mírně nadzvedává. Už si ale nevybavuju, jak jsem to dělala s první. Určitě byla nějakou dobu nahá, ale ne celý den.

reruna
2. lis 2011

@betelgeuzz aha, no vzhledem k tomu, že oba kluci byli narození na podzim, tak to období, kdy trénovali na bříšku bylo v zimě a rozhodně nebývali nahatí příliš dlouho, o tom prohnutí bederní páteře kvůli plenkám jsem nevěděla a
naše dr. to ani neřešila....

betelgeuzz
2. lis 2011

tak ona by si toho všimla, když kontrolovala pasení. To se pak dělají kožní řasy na zádech a za krkem. To máme stejně, že Ali nahá moc dlouho nepobyla. Ona to prohnutí trochu měla, ale těžko říct, jestli z plenek, nebo kvůli dalším problémům, cvičily jsme vojtovku od narození.

kkomtesa
2. lis 2011

@ ivuska.h Děkuju. co je prosím poloha "na tygříka" - je to nějaké nošení v šátku? Já jsem ho zkoušela do šátku do kolíbky, ale to řval, takže ho nenosím, protože hlavičkou nahoru má, až když stabilně sedí. Porucha koordinace znamená, že je zdravý, ale kdyby se nechal bez cvičení, tak by ho mohla v budoucnu bolet záda nebo mít skoliosu, hyperlordosu v bedrech.., pozná se to jen vojtovským vyšetřením a třeba je vidět to, že ted už ne tak často, ještě na bříšku dělá letadlo a o ručičky se neopře nebo dřív, když zvedal hlavičku, tak ji přitom zakláněl, protože správně se nejdřív musí krční páteř natáhnout a pak se teprve může dobře otočit nebo zvednout hlavička dozadu, ale ne do záklonu. Ale když ho viděla v 5T fyzioterapeutka, která na něm ukazovala, co už umí (přednášela o psychomot. vývoji), tak nic nepoznala - asi to tenkrát bylo vidět jen tím vojtovským vyš.
@ helulela
@ romcovaklarka
@ reruna
Děkuju. Takže asi budeme dávat dál jak nám ukázala doktorka - novosklad, ale do toho 70-ku jen na 1/4, je to tedy trochu mokřejší než novosklad, tak snad to nebude vadit, ikdyž teď mi přijde, že už mu novosklad nevadí. Bezplenkovat bych chtěla, ale zatím jenom píšu kakání a mám nachystaný nočník a nestíhám ho dát, musím se polepšit, kaká většinou dopoledne a kolem poledne, někdy třikrát, tak to chci zkusit.
Podkládat (klínem) mi radila kamarádka dětská doktorka - aby se mu dobře zvedala hlavička.

andelka
2. lis 2011

@kkomtesa popis polohy tygříka - u nás taky velmi oblíbená
http://www.mojebrisko.cz/?p=504

florentina
2. lis 2011

@maly_prcek jo tu radu s látkovkou přes papír jsem dostala taky 😀 Nicméně já se podle toho jakoby řídila. Dávala jsem ze začátku jednu čč na novosklad jakoby místo té papírovky a přes to tu 1čč na šestiny a svrchňáčky. Vzhledem k tomu, že jde o šířku, nikoli tloušťku, tak je podle mne hlavní, jak to konkrétně sedí na Elle. Každé dítě je jiné. Já se např. na ortopedii ptala na Haipu Daipu, kterou jsem vzala s sebou a i když nejdřív to vedlo k tomu, že mudr. prohlížel zaujatě tu plínu, tak pak mi řekl, že tohle na tom našem miminku široké balení splňuje. U jiných plen měla ale postavení nožiček užší, takže jsem prostě dala jakoukoli plínu - buď novosklad a přes to plínu navíc, či např. anavy bez vkladaček a do toho plínu navíc. A pokud jde u té čč o skládání tak bych možná u těch šestin zůstala, protože prostě na šestiny je ta plína širší než na osminy. Takže buď obě na šestiny a nebo, když chceš tak tu na tělo na osminy a tu navrh na šestiny, ale už ty kraje nejsou tak pevné a drží to zase o trošku méně ve správné pozici.

florentina
2. lis 2011

@kkomtesa určitě pro správný psychomotorický vývoj se doporučuje na bříšku nechávat dítě co nejčastěji nahé. Jak už tu zaznělo, uznávaná odbornice v této oblasti Eva Kiedroňová je toho velkou propagátorkou. Já taky ze začátku hodně řešila, že plína látková dělá velký zadek a zda to neovlivní špatně vývoj. Měla jsem i fyzioterapeutku doma a ta říkala, že papírovka v tomto směru omezuje méně, ale oproti nahotě je to stejně špatně, takže nechávat co nejvíc dítě nahé. Malá měla ze začátku problémy s preferencí jedné strany a otáčením. Takže i když byla zimátko, narozena v lednu, pustila jsem přímotop, na zem dala deku a malou nechávala co nejčastěji na zemi válet nahou s ponožkami a nebo v overálku bez plíny. Samozřejmě na nepropustné podložce. Jako nehod čůracích bylo dost, ale vždy jsem jen přehodila podložku a jelo se dál. Párkrát to odnesl koberec aj. Samozřejmě čím víc se dítě hýbe, tím méně je později tato metoda použitelná. Určo to jde i bez ní, ale je fakt, že malá na to hrozně dobře reagovala a dělala tak rychlé pokroky. Vždy něco nového začala dělat když byla nahá. Od určité doby, kdy se začala plazit, válet sudy a tak to už nešlo praktikovat, protože to bych musela mít nepropustnou podložku přes celý byt a tak jsem ji nechávala často jen jednu čč na novosklad a často přebalovala, protože mi to přišlo jako nejmenší balení. Ale od určité doby je to fuk a malá lozí a dělá kraviny ať má na zadku cokoli. Jo a ještě z jednoho důvodu jsem neřešila to, zda jsou látkovky vhodné. Malá měla nařízené široké balení a to prostě v pohybu omezuje vždy, ať už člověk používá papír či látku. O to víc jsem nechávala malou nahou když to šlo a v plíně vždy široké balení.
A k tygříkovi...u nás vlastně poloha od porodnice až doteď nejvíce používaná. Ve vzpřímené poloze jsem ji nenosila vůbec, to až tak posledních 14 dní, protože už velmi jiště leze a v klubíčku se jí líbilo až tak od 4měsíců. Do té doby jen tygřík a dodnes velmi oblíben na nošení pro mě i na koukání pro malou, na odkrknutí po jídle na cokoli. Od sedmého měsíce nosíme ještě na klokánka a to se malé, kvůli výhledu, také moc líbí.

florentina
2. lis 2011

Teda aby ten můj předchozí příspěvek nevyzněl nějak zmateně. Dokud měla nařízené široké balení, nechávala jsem ji na hraní nahou a jinak v širokém balení. To měla nosit do 6m. Od té doby už se začala i dost hýbat a tak jsem ji už nahou nenechávala a na hraní měla většinou novosklad a v ostatním čase kalhotkové plíny.

kkomtesa
2. lis 2011

@andelka děkuju

maly_prcek
2. lis 2011

@florentina Díky za radu... Dám novosklad a druhou na 1/6... Mně přijde, že i s těma dvěma na 1/8 to zatím splňuje... A jaký jste prosím tě měli nález (takové to Ia IIb atd.)?

lukava
3. lis 2011

prosím máte někdo srovnání Anavy jednovelikostní vs Tots Bots Bamboozle Stretch, vel. 2 (OneSize)? S Anavy jsem moc spokojená, že jsou tam volně ty vkládací vložky, je to u těchto tots bots stejné? Možná bych preferovala ty sucháče.
Také cvičíme Vojtovku a dávám ho i často na bříško jen nahatého bez pleny. Dělá tak větší pokroky.
@florentina ve třech měsících máme asi stejný problém jako vy tehdy v lednu, preference jedné strany, slehlá hlavička a při poloze na bříšku nestabilní (občas i přepadává do stran a překulí se na záda), ale to už dělá jen málo, když je hodně unavený, když ho nechám dlouho na bříšku, dělá hodiny

marky27
3. lis 2011

@lukava tak mám i Anavy i Bamboozle stretch a s oběma spokojenost. Kdybych si ale mezi něma měla vybrat, tak bych brala spíš Anavy, přijde mi, že víc nasaje a ty vložky tam jsou dvě. U Bamboozle je jen jedna, ale je taky odepínací na patentky. I přes to však plínka docela dlouho schne. Ale zase je krásně měkkoučká, takový příjemný materiál

helulela
3. lis 2011

@lukava já z těch dvou taky radši Anavy, hlavně proto, že jsou savější a rychleji schnou. Bamboozle mají super střih, Vítkovi sedne úplně nejlíp ze všech plínek. Materiál je taky fajn, vůbec nehrubne, ale i když vypadá, že bude suchý raz dva, schne dost dlouho. Sajou celkem málo, dávám je s BI prefoldem na vycházku.

lukava
3. lis 2011

@marky27 dík za referenci, já mám už tři anavy a jsou moc fajn, nevím, jestli zkusit i ty bamboozle, když se ti zdá, že schnou ještě déle než anavy, materiál je to stejný jako anavy nebo ne?

lukava
3. lis 2011

@helulela díky, tak asi je rozhodnuto, anavy frčí 😉

helulela
3. lis 2011

@lukava materiál je jiný, nevím, k čemu bych ho přirovnala, jinou takovou plínu nemám... jakoby froté s kraťoučkými smyčkami a fakt vůbec nehrubne, nekecaj 😉 Když suším přehozené přes šňůru, je svrchní strana suchá rychle, spodní je mokrá, otočím je, svrchní uschne a prosákne to zas na tu spodní. Když je pověsím kolíčkama, moc si nepomůžu.

marky27
3. lis 2011

@lukava no anavy mi schne taky celkem dlouho. Po anavy jsou hned naše nejoblíbenější, tak zkus třeba koupit aspoň jedny a uvidíš. Tím, myslím, nic nezkazíš 😉

romcovaklarka
3. lis 2011

@lukava Já teda suším Anavy na topení 😔 na takovém to mžebříčku v koupelně, není horké, jen teplé, ale mám to suché za necelý den a jsou heboučké pořád, nehrubnou. Ty bamboozle nemám, tak nevím.

reruna
3. lis 2011

@romcovaklarka taky máme v koupelně topení žebříček a suším na tom plenky kalhotkové bavlněné - topení není nastavené na nejvyšší výkon a pod kalhotovky dávám ještě bavlněnou čč, zkoušela jsem párkrát i anavy a nic se nestalo, jsou suché za jednu noc a jen o malinko tvrdší, než sušené na sušáku, nejdéle schnou BL a BBH magic

florentina
3. lis 2011

@lukava já mám taky Anavy i Bamboozle a mám ráda oboje. Anavy díky dvou vkladačkám jsou savější. Bamboozle mají jen jednu, ale na běžné nošení přes den stačí v pohodě. Teď v 9m je mi to už jedno, ale ty Bamboozle sedí malé o trošku lépe, v podstatě nejlépe ze všech plen co mám doma a to i ve zmenšené velikosti /mám one size/. Taky mi přijdou ze všech plenek nejměkčí, vůbec nehrubnou. Já bych klidně třeba jednu na zkoušku doporučila. Sucháč je pořád v bezvadném stavu, ale já mám raději patentky a kvůli tomu a druhé vkladačce jsem pak dokupovala spíš Anavy, ale Bamboozle bych s klidným srdcem také doporučila. Jinak co se schnutí týká, mě teda nepřijde nějaký extra rozdíl v délce schnutí. Ale je fakt, že na hodiny to nepoměřuji, já to dělám tak, že peru každý třetí den a v ten den sundám kalhotkové plíny suché a pověsím mokré. Mě to tady schne blbě všechno, ale zase mám v ložnici místo na sušák, tak mi je jedno, že mi tam permanentně stojí, prádlo alespoň zvlhčuje vzduch.

No a tu preferenci jsem řešila polohováním a právě fyzioterapeutka nám ukázala správné nošení /na tygříka a v klubíčku tak, aby vždy musela koukat na tu druhou stranu/ a taky jsem s malou chodila na masáže miminek a to se jí moc líbilo a mám pocit, že jí to i pomohlo. A srovnalo se to právě ve 3měsícíh. Ale slehlou hlavičku měla ještě další 3měsíce 😀

florentina
3. lis 2011

@maly_prcek no já si tím nálezem nejsem moc jistá, jakože si to nepamatuji. Ale malá to právě měla docela dobré. U nás byl ten problém, že byla koncem pánevním a ležela tak velkou část těhu a hlavně měla nohy celou dobu v kyčlích ohlé, chodidla u hlavy. Nevím jak to popsat, prostě jako když si sedneš na zem, roztáhneš nohy a předkloníš se, aby jsi rukama dosáhla na špičky. Díky tomu, že tak byla tak dlouho, tak v té poloze zůstala i po narození. Vůbec je prostě nenatáhla rovně a dolů. Po čase je pokrčila v kolenou, takže byla v takové divné poloze, nohy roztažené do stran a ohnuté v kolenou. Takže se nám dlouho nevešla do žádných malých dupaček, nosila ze začátku věci na šestiměsíční dítě, aby se dupačky roztáhly do stran a vešla se do nich. Nesměli jsme jí je natahovat, že se jí to prý srovná samo a za těch 6 týdnů se to srovnalo a pak už vypadala jako normální miminko. No a při vyšetření v porodnici z tohoto důvodu a prý ještě pohmatem říkala její ošetřující mudr., že má luxační fenomén a že to vyžaduje okamžité vyšetření na ortopoedii a tek jsem hned z porodnice šli nejen k dětské, ale i na ortopedii. No a tam nás mudr. vyšetřil a řekl, že je vše v normě...tak jsem nejdřív přemýšlela kdo se sekl...ale dělali jí několik vyšetření a všechna ok a tak díky té poloze KP nám mudr. řekl, že na nás bude přísnější a musíme nosit široké balení a cvičit při každém přebalení. Ale protože se celou dobu vše vyvíjelo standardně, tak od 6m už na ortopedii nechodíme. Takže u nás to široké balení bylo něco jako...sice to nepotřebujete, ale protože začátek byl zvláštní, tak si to pro jistotu dejte....

lukava
3. lis 2011

@florentina dík za super rady!
tak na zkoušku vezmu oboje, to jste se tady holky vesměs shodly, čč mě už nějak neba, co jsem zkusila ty anavy, když nestihnou uschnout, mám čč v záloze ; )
na tygříka a v klubíčku nosíme pořád, už ne ani jinak, pořád mi to není jasné s těmi stranami, když má slehlou hlavičku v pravo, kouká teda víc doprava a nosit teda na pravé ruce na tygříka, že jo? to asi dělám blbě, mi to jde spíš na levé, to mě nějak nedošlo 😅 o masážích mimi jsem taky uvažovala, bych se tam třeba i seznámila s dalšími mamkami

florentina
3. lis 2011

@lukava jo, přesně tak...jestli má slehlo v pravo, tak nosit na tygříka na pravé ruce a v klubíčku naopak vždy v levé. A pro mne to byl také největší kámen úrazu, protože člověku se vždy lépe dítě drží přesně na druhé straně než je potřeba. Já nosila na tygra a v klubíčku přesně opačně než malá potřebovala a tak jsem se to musela docela učit. Ale věř mi, člověk si brzo zvykne a pak ti to ani nepřijde. Díky tomu, že jsem ji nosila potom výhradně správně, tak se to fakt rychle lepšilo. A když už to měla srovnané, tak jsem pak strany střídala pro rovnoměrný vývoj, teď už to neřeším a spíš ruce střídám podle toho, kdy už mě bolí, přece jen už se malá pronese.
No a masáže, asi záleží na lidech, jako všude, ale já měla super instruktorku, u masáží nám právě říkala vždy i věci o vývoji miminek, jak nosit v šátku a byla to i laktační poradkyně, takže vždy jsem se dozvěděla vše s čím jsem doma tápala. A ona právě říkala, jak masírovat, aby se uvolňovalo vždy to co bylo napjaté a rovnoměrně stimulovalo co bylo potřeba. Hlavně právě masáž zádíček a fakt to pomáhalo. já tam chodila moc ráda.

angetha
3. lis 2011

@zuzu_elen_sofie
Tak jsem se dozvěděla, že v březnu překvapivě čekáme chlapečka, tak se budu zbavovat některých růžových částí výbavičky...Je tam určitě:
PUL Thirsties XS
PUL Swaddlebees, velikost M, suchý zip
PUL Bummis, velikost M, kytičky
AIO Mommy´s touch, patentky
AIO Itti Bitti, velikost L
Baby Lucy, velikost L/XL patentky, světle i tmavě růžová
jednovelikostní plínka Swaddlebees velurová...
Kdyby někdo měl zájem, tak nafotím a popíšu 🙂