Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lusinta
21. lis 2009

Zmuzle-díky za osvětu🙂🙂 Některé tam máme moc šikovné,ale ještě stále nám chybí dva zaměstnanci,tak tam máme nyní na zkoušku...
snad se to do konce listopadu ustálí🙂

Já osobně používala vlňáky už na novoška a byla jsem ráda(LVB a natahovací velikost M). a LVB vydržely fakt dlouho! hlavně jersey rostou s dítětem. A Anavy budem mít brzo taky,už se nám šijí🙂 CB jsou dost drahý..

evicka7
21. lis 2009

lus,budete mít nové designy jednovelikostní anavy? případně kdy?

silente
21. lis 2009

Andy21 - no já si na tom krámku krásně pobrouzdala, ale zkrotila jsem se. Zatím 😀

Vlňáky. My máme na střídání CB wool a Disany. Na Disany jsem přešla, když byly malé cca 3 měsíce. Nechtěla jsem jí na noc dávat PUL, když se CB lanolinovaly 😀 A spokojenost tedy s obojím. U Disan plánuju koupi dalších, že je bude mít jako "kalhotky na hraní", když bude doma teplo 😀

zdenkaradek
21. lis 2009

mayla,
sušičku mám taky, její hlavní výhoda je, že těch plínek nepotřebuješ tolik 😉 , ve výběru plenek tě nijak neomezuje 😉 . Já v ní suším všechno (mimo vlny), čtvercovky, bambusky, IB SIO taky, ale jen ty střeva, svrchní kalhotky vždycky přehodím v prádelně přes koš a ony uschnou, zatím co se suší prádlo. Pokud se týká PUL svrchňáků, tak Thirsties , Baby Lucy, Blueberry v ní taky suším a je to OK. Na plenkách máš vždycky pokyny k údržbě.

joohana
21. lis 2009

Innes, míň vaječinky je až začneš s příkrmama, takže po 6. měsíci 😉 Ale Lovíky Ska si pořiď, jsou super !!! 😀

angetha
22. lis 2009

Holky mám takový zvláštní dotaz..co by se stalo kdyby mělo na sobě dítě jen vlňáčky..bez plínky..( vědomě to dělat nebudu, ale po tom co tatínek přebaloval malou na noc a měla na sobě plínku, pak zapnuté bodyčko a až na tom natahovací vlňáčky, tak nevím, co ještě můžu čekat 😀 )

ivkaa
22. lis 2009

ahoj holky, kdo prosim mate SWB vlnacky, jake mate zkusenosti s provlhavanim? Dost casto mi na 14 mes. holcicce provlhavaji, nevim, jestli je to slabou impregnaci (davam pul az trictrvrte lzicky lanolinu z lek., sampon, horkou vodu, pak dolivam do cca 2,5 l vlaznou, jsou v lazni pres noc), nebo davam malou vrstvu plen - jednu cc slozenou pro batolici se ditko + napr. zinku IKEA, nebo draka + jednu cc), nebo dlouhou dobou mezi prebalenim - vetsinou tak po dvou hodinach uz je i obleceni mokre...☹, nebo vse dohromady? Prave ted jsem ji musela komplet prevliknout po asi 2 hodinach v plene a vlnackach a to bylo prvni pouziti po silnejsi impregnaci, tak nevim...

marcelkad
22. lis 2009

angetha - určitě by část rovnou vytekla kolem nožiček, po vlňácích by to stékalo...

Ivkaa - myslím, že by to chtělo jednak častěji přebalovat + dávat vkládačku nějakou více savou (bambusovou?) - já mám šité z bambusového flísu a je to fakt rozdíl, co nasaje čč a co ta šitá

A já mám taky otázku. Kdo máte BBH magic a MMT - jaký je rozdíl v těch umělotinách, co jsou na vrchu nejblíže k zadečku?

romankav
22. lis 2009

ivkaa: souhlas s marcelkou - u vlňáčků to chce mít hodně savou plenku nebo přebalovat častěji. Prostě to není "igelit" a tolik vlhka, co PULky neudrží. Pod vlňáčky dávám bambusovou plenu nebo Cuddle, pokud nemůžu přebalit do dvou hodin, dovycpávám ještě bambusovou kikko žínkou.

joohana
22. lis 2009

Ivkaa, taky myslím že má malá málo savou plínku. Když vidím jak Annie pročurá velkou vv za dvě hodinky tak jedna čč s nějakou žínkou nemá šanci.
Zkus bambusové prefoldy 😉

evicka7
22. lis 2009

ivka, když jsem dávala do swb čč, tak jsem přebalovala nejpozději do hodiny, ale s vv to dá i ty dvě hodiny

erinka83
22. lis 2009

Větší mimča víc čůrají? Nám zatím vlňáky v pohodě vydrží 3 hodiny i dýl, dávám třeba čč+prefold, nebo jen bambusovou kikko vkládačku...

ivkaa
22. lis 2009

aha, tak to jsem vazne rada, ze neni chyba ve vlnaccich, ale v mych zacatecnickych postupech. 🙂 moc se mi nechce kupovat dalsi kousky, mam prave hodne cc, ktere mi vyhovuji, a taky obcas zkousime chodit na nocnik, a tak budu radeji s vlnackama casteji prebalovat a pridam jeste nejakou vrstvu z toho, co doma mam... Jinak jeste zpetne diky za vase rady, kdyz jsem nedavno zacinala, kalhotky Thirsties jsou paradni, moc nam vyhovuji

evicka7
22. lis 2009

eri, víc, víc, nebo je to v tom, že nečůrnou třikrát do hodiny trochu, ale jednou do hodiny veeeelkou trochu 😀

ivka, nebo tam vrzni dvě čč, ale jestli zkoušíte nočník, tak jednu a častěji rozbalovat a na nočník 😉

majdula
22. lis 2009

Mam dotazek, na kolik perete plinuse?

Doted jsem je davala na 60, ale rikam si, pokud nejsou pokadene, proc to nehodit do pracky s prckovym oblecenim a prat s nim na 40? Myslite, ze by to stacilo? Cekani na plnou pracku plin je u nas obcas dlouhe...

Jo a cc jsem pravala na 95, ale ted uz mi prijde zbytecne je prat na tak vysokou teplotu. Malej ma uz prece jen tri mesice. Ze bych je prihodila k tomu ostatnimu pradlu na 40...? 😕

katarina82
23. lis 2009

zmuzle, díky za fotky, v tom půl roce už ten zadeček nevypadá vůbec velký 🙂

majdul, my máme plínky už jen na noc, takže než bych nasbírala plnou pračku, tak to bych se načekala... Peru plínky na 40 s bodyčkama a tak, dávám teda vždy předpírku, aby se to propláchlo a dobrý 🙂

jakelina
23. lis 2009

Holky zkusila jsem ušít jedny kalhotky podle střihu co jste mi doporučily. Upozorňuju, že jsem úplný amatér a tak je ten výtvor hodně nedokonaý, příště už budu vědět na co si dát pozor. Vrchní materiál je ze staré membránové bundy, takže prodyšný oběma směry a nepropustný směrem ven a vniřek z měkoučkého flanelu. Místo sucháčů jsem použila cvočky, zvládne naklepnout i technický antitalent jako já. Trvalo mi to asi hodinu a něco, tak jsem spokojená, že jsem to zvládla. Fotky dám do albíčka.

romankav
23. lis 2009

majdula: já peru stále na 60, přidávám namáčení navíc. Zkoušela jsem prát na 40, ale někdy pleny po vyprání byly cítit amoniakem, takže jsem je musela vyprat ještě jednou (tak se mi to fakt nevyplatilo🙂
jakelina: moc hezký, ale těch patentků bude potřeba víc 😉

tymothy
23. lis 2009

Já peru plíny taky na 60° - občas máme něco pokaděného a to se na 40 prostě nevypere...Ale i kdyby pokaděné nebyli, tak si myslím, že 40° fakt nemá šanci ty bakterie pobýt (pokud teda nepoužíváš nějaký agresivnější prášek nebo potom plínuše nežehlíš).

jakelina
23. lis 2009

Romankav, právě to teď neřeším, dají se přidělat podle potřeby, je to za pár minut. Musím si koupit nějaké vhodnější látky, tohle byla z nouze ctnost, jenom z toho co jsem našla o víkendu doma a dalo se použít. Ušiju si ještě asi dvoje a chci používat občas i papírové pleny. Taky už mám nějaké Pul kalhotky z bazárku a troje froťáčky, abych toho neměla nakonec moc. Já jsem tada pleny prala alespoň na 60, mám pračku,kde se dá nastavit jakákoliv teplota, třeba i 65, nebo 72 a tak jsem to přizpůsobovalal podle toho jek dlouho byly namočené a jak moc špinavé.

katarina82
23. lis 2009

Mi teda plínky amoniakem nesrmdí 😕 Vzpomínám si, že mi smrděly jednou, když jsem dala málo slizu a pak vlastně ještě jednou, to jsem prala v prášku, ale dala jsem tam nějaký kratší program. Teď peru na těch 40, s předpírkou a na nejdelší program a dobrý. Ale pokakanou plínku teda nemáme-to bych prala určitě na těch 60, jen trochu počůraný z noci, no...

marcelkad
23. lis 2009

Jakelina - super, máš to bezvadný. Jak vidno, zlaté české ručičky 🙂 A podle matruálů by to měla být něco jako AIO? Určitě to bude chtít ještě vkládačku, aby to pobralo víc. A teď už jen nakoupit (nebo po domě) sehnat nejrůznější vzory a máš kalhotovky jako od CB 😉

jakelina
23. lis 2009

Marcelko, děkuju. Je taková tenoučká, budu vkládat. Zatím moc plen nemám, teď řeším vánoční dárky, až v lednu nakoupím. Asi na bazárku a pár nových. Podle materiálů se měl ten obvod jenom obnitkovat, ale já jsem to normálně sešila a převrátila na ruby. Příště zkusím nějaké měkoučké a víc savé, tady ty jsou takové igelitové a určitě nebudou propouštět. Jinak se v těch plínkách a kalhotkách už skoro nevyznám, je toho takové množství. Když jsem poprvé rodila, tak byly jenom bavlněné čtverce a jeden, nenejvíš dva druhy kalhotek na to. Teď aby na to člověk měl týden, aby to nastudoval. 🙂

betelgeuzz
23. lis 2009

Nemáte odhad, kolik látky je potřeba na jedny kalhotovky? Dívala jsem se na sijeme detem a m bambusu stojí 320, tak by mě zajímalo, kolik se z toho dá ušít. Aby to nakonec nevyšlo s patentkama dráž, než kupovaná.

tymothy
23. lis 2009

betelgeuzz - já šila doma jedny flanelky - spozřebovala jsem na ně půl metru flanelu, jak byl široký, to už jsem bohužel zapomněla (140,120?). Ale mám dojem, že ten bambus na sijemedetem má šířku přes 2 metry, takže by se to mělo vyplatit. 😉

marcelkad
23. lis 2009

betel - spočtěno to nemám, ale záleží, kolik dáš toho bambusu vrstev. Já dávám jednu vrstvu bambusu a 2 vrstvy bavlny, která je mnohem levnější. plus materiál na vkládačku. Myslím, že troje by šly v pohodě.

mayla
23. lis 2009

tak mi dneska došly první pleny domů 😵
Itti bitti vypadá super, pak mám ještě baby Lucy bambus, a BL organic a Thirsties pulky. Jen aby to pak fungovalo.
Je někdo tady kdo už od novouška používá jen kathotovky nebo AIO, SIO?
Pulky jsou fakt teda plast ☹ Poraďte mi prosím nějaké svrchní kalhotky pro novouška...

katarina82
23. lis 2009

mayla, Imse Vimse Organic nejsou takové "igelitové" 😉

mayla
23. lis 2009

No ty jediné nemám, tak ještě koupim z druhé ruky, u nás totiž nikde kalhotovky neprodávají. Tak si to nemůžu omakat. To je děs.

mayla
23. lis 2009

a furt na netu čučím na ty cuddle... asi neodolám i když ta cena 😒