Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

makinka.1
27. dub 2009

Koukam,ze s BBH vseobecna spokojenost!Taky me trochu mrzi,ze jsem nevzala vic.Ale kdo mohl vedet,ze jsou tak super.

osma
27. dub 2009

helulicek: IB jsou vyborne. Ja jsem zezacatku preferovala AIO, ale ted naprosto nedam dopustit na SIO, jsou vyborny. Delaji i mensi zadecek nez AIO. Ja vzdycky po pokajdeni predpiram v ruce a ty streva se velmi dobre perou.

Lucienka: A jake jsou CT, delaji velky zadecek nebo jsou jako IB? Ja uz je teda mam objednane, ale jeste nedorazily. Uz se nemuzu dockat. 🙂 Budu mit taky dalmatinku a vlnkovou.

schnek
27. dub 2009

ad AM - za mě jsou naše 3 víc než dost, jsou dobrý, ale IB mám radši, že se dají měnit jenom ty vnitřky 😉

papaya
27. dub 2009

Schneku díky, já nakonec z konopného froté a toho veluru udělala vkládačky velikosti přeložené čc,ale ten velur mi dost zbyde,tak našiju asi další. Původně jsem plánavala nějaké kalhotkové pleny,ale na to není čas,to by to měla Ester až by to nebylo vůbec aktuální.
Co si z toho všechno udělala ty?

schnek
27. dub 2009

já zatím udělala ty podložky. teď čekám, jestli se vejdou ty látky, co jsem si přála a pak se uvidí, asi bych z toho udělala nějakou plínku a ze zbytku asi vršky na střeva do IB, možná, když kousek zbyde, něco ve stylu trojhránek bundles 😉

papaya
27. dub 2009

svršky na střeva 😕 to teda vůbec nevím o čem mluvíš 😀 jenže já jsem plenkově úplně mimo,stará škola,když jsem nakupovala,bylo toho na výběr děsně málo a teď už to nesleduju,ještě by mě to lákalo nakupovat a to nechci 😀

schnek
27. dub 2009

do itti bitti snap in one, prostě PUL s patentama, do kterých se vepne taková jakoby vv a přes ní jakoby vkládačka, která má v originále ten vršek z nějakýho mikroflísu 😉 pak stačí do nich dokoupit jenom ty vpínací vnitřky = střeva, který se chystám si našít 😉 a právě místo toho flísu bych dala ten velur. Jinak z podobnýho materiálu mám plenu Thumbelina, koupenou na MMB a na to, jak je tenká, nasaje haldu 😉

lusinta
27. dub 2009

holky,dneska dorazila nová várka zboží SW)i flísáky a pul)..a neodolala jsem krásné aio🙂
a taky už kayla vyrostla z IB velikost M,tak to dneska večer všechnos epíšu a naháži do bazárku,bdue toho opravdu hodně,tak pak hodím odkaz...

schnek
27. dub 2009

jé, lus nějakou IB SIO vel. M bych asi uživila 😉 zrovna jsem si říkala, že ještě jednu dopořídím a bude to tečka za kupováním plen 😉

lusinta
27. dub 2009

a ještě vyhlášení souětěže-taky bdue na webu až večer..

nej plena-haipa daipa pastelka
nej svrhcní-iv organic pul
novirnka roku- itti bitti

myslím,že to mluví za všecchno🙂🙂🙂
s tou pastelkou taky souhlasím. hlavně na prťata je super.pro ty,kdo nechtějí používat čč.

lusinta
27. dub 2009

ok,tak já večer vypíšu🙂🙂budeš mít výhradní právo si vybrat barvu🙂

ještě k dotazům heluli-
vv využíváme od narození.dávám je do svrchních nebo do kalhotkovek místo vkládačky.
no a na další otázky jsem zapomněla,tak jdu ještě jednou mrknout🙂

lusinta
27. dub 2009

noční kalhtokovky-
některý mimina v noci kakají a musí se tudíž častěji přebalovat a extra savá plínka nemá moc smysl.
ale některé miminka ne a můžou se nechat v plínce třeba cleou noc nebo většinu noci a přebalit až nad ránem. v tom řpípadě jsou noční plínky super. celkově bys jich potřebovala tak 3-4kusy.ale na začátek stačí 1-2,než zavedete nějaký pevný režim.
já soobně doporučuju BE,protože velikost S/M vydrží až do 7-8měsíců.
Případně koupit hodně savý vkládačky,jako je BI prefold nebo twofold a ty pak můžeš dát do jakékoliv kalhotkové plínky a je z ní rázem noční🙂
já na kaylinku používala na noc tots bots bambusky s prefoldem a natahovací disana.
teď už máme jen BE s prefoldem.

schnek
27. dub 2009

dík, tak to už se těším, jé... doufám, že tam nebudeš mít nic dalšího, po čem by moje srdce zatoužilo, my už máme tolika plen 😅 😀

fakt ta BE vydrží tak dlouho (myslím co se týká věku)? 😕 ještě o ní S/M jsem uvažovala, když M. je 3 noci jenom počůranej, a další se pokaká. Zrovna dneska mě probudil, jak se pokakal, takový rány to byly 😀 tak já zatím dávám kikko BMB vycpanou vv a doufám, že mu případně budou BE L/XL po Ondrovii 😉

katwind
27. dub 2009

jéé holky, tak psí puntíky Kushiesky už nejsou...ale já si počkám na dodání, ty mě oslovily prostě 😀

olbramka
27. dub 2009

hani, gedren, ještě jednou díkec za objednání a distribuci mešavek 🙂

lusinta
27. dub 2009

schnek-kayla má přes 8kg a jsou jí S/M skvěle.a vypadá to,že ještě budou min 1-2kg. A to se narodila jako obří 4kg mimino....a vycpávám je tlustým prefoldem.

lusinta
27. dub 2009

a kolik má m. kg? protože je fakt,že k. nosí už dlouho obě velikosti i L/XL. tak od 6kg sedí taky...
takže spíš vem tyto větší

schnek
27. dub 2009

lus, teď se bude blížit 4kg. jestli sedí od 6kg, tak to je pořizovat nebudu 😉

hele, už tu pár dní nebyla zmuzle, že by? 😉

kyri
27. dub 2009

... ještě kdyby tak "pastelky" chtěly najít nějakej lepší matroš. tenhle je jak šmirgl 😝
ale je to jeden ze 2 druhů plen, který používáme nejvíc a nejdýl - ty druhý plíny jsou popo frotáky 🙂

evulebobule
27. dub 2009

lusinta: asi blbej dotaz, ale na noc tedy čč nedoporučuješ?Jsou lepší kalhotovky?

kyri
27. dub 2009

lus, bbh budete mít i ty bambusky+biob. ?

... a co malina, už je odpleněná? my teď přes den skoro jo, ale musí mít t. úplně holou p. (bez plíny, bez gatí, bez tréninkovek) - jinak to pouští 😒

osma
27. dub 2009

lustino: to uz vam jsou ty IB vel.M male? Ja zrovna premyslela, jestli nemam jeste poridit SIO vel.M. Ale tim padem asi ne, koukam, ze mame holcicky stejne stare, Alys bude mit ale tak lehce pod 8kg. Me na tom lakalo, ze vel.M by mozna mohla delat mensi zadecek.

zlatouch
27. dub 2009

osma - ja se divila, jak jsi to tuhle psala o tom Mku. My ho nosime, mame necelych 7kg a zapiname skoro na posledni patentky, urco bych porodila uz L

osma
27. dub 2009

zlatouch: ja mam prave same L, ale rikala jsem si, ze to M bude treba jeste chvili lip sedet, takze evidentne ne. 🙂

evinka
27. dub 2009

Zmuzle ještě nerodí 🙂

primulka
27. dub 2009

osma, zlatouch - na tom je krásně vidět, jak je každé dítě jiné - M. má kolem 8 kg a na Mku máme ještě dvoje patentky rezervu (asi má holt těžkou hlavu a zadeček spíše mikro 😀

zmuzle
27. dub 2009

Schnak, ne jeste nerodim. 😝 Uz se jen tak povaluji a cekam, kdy to prijde. Plinky nachystany, pokojik prerovnan a prcek furt nic.

zlatouch
27. dub 2009

primulka - to nam se to zas vsechno vrazilo do stehynek 😀

lucinecka
27. dub 2009

Osmo CT jsou skoro jako IB (ale nejsou to bokovky samozřejmě), dělají malej zadeček a hlavně jsou fakt k sežrání. 😵

Kat, se ti nedivím že tě ta dalmatinková CT oslovila, mě taky a už je doma 🙂

Jinak IB vel. L jsme nosili tak od 6kg. A BE vel. L/XL jsem pořizovala myslím taky docela brzo, ale mládě má velkej zadek 😀

zmuzle
27. dub 2009

Lucinecka, tak me se libi CT vlnky. Ale zatim mam casu dost, pockam par mesicu a pak si urcite krom tetoplinuse poridim nejakou dalsi novinku 😎