Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sonulah
11. čer 2009

schneku, nikoliv ☹ ☹ naše milá žlutá IB se nejspíš potuluje někde po Zubrnici.... 😢 😢 kdyby byla alespoň naděje, že jí najde někdo, kdo pozná, k čemu je, vypere a využije, to by bylo fajné 🙂

schnek
11. čer 2009

hm, to je škoda. Mě zmizly ze světa 2čč a zavazovačka, ale to jak kdyby nic proti IB

lusinta
11. čer 2009

Luci- itti bitti. Smaostatný bambsový vložky doporučuju nejvíc babyidea
http://www.branakdetem.cz/bamboo-twofold-2ks.htm

novako
autor
11. čer 2009

Holky, proč se nezobrazuje na titulní stránce to povídání o látkovkách?

lucie.krajcarova
11. čer 2009

Lus, díky za tip 🙂

novako
autor
11. čer 2009

Takže jsem napsala dotaz adminům, proč smazali můj příspěvek. A nemusím snad psát, že jsem nasraná!!!
!! 🙄 🙄 🙄 https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

schnek
11. čer 2009

novako, a je to fakt smazaný, není to jenom nějakej kopanec? vždyť tam není takový to klasický, že příšpěvěk byl smažán, protože.... 😕 ale jestli jo, tak 😠 😠 😠

kubinkov
11. čer 2009

Já taky stranu 1 nevidím. 😨 😨 😨

angetha
11. čer 2009

Já mám dojem, že to bude nějaký výpadek, protože Koník zase blbne..

novako
autor
11. čer 2009

Obávám se, že to výpadek nebude, protože jiné stránky se zobrazují normálně.

angetha
11. čer 2009

Mě před chvíli blby i alba a tak nějak vše..

novako
autor
11. čer 2009

To mně také, ale ta první stránka už nebyla ráno. Myslela jsem, že je to jen omyl, ale trvá už od cca 10 hodin.

schnek
11. čer 2009

tady je to čím dál větší vopruz s kravinama. Když SR nadávaly ČR do špindír, bylo to ok.... 🙄

nelinkav
11. čer 2009

Já bych řekla, že se někde stala nějaká technická chyba a ne že by ten první příspěvek smazal. Však podobný (nebo stejný?) je i v druhé diskuzi a nikomu nevadil (proč by taky) a taky kdyby tenhle někdo smazal, tak je to tam napsaný, ne?

Na jiné diskuzi jsem narazila na info, že vv tots bummis už nebudou...Je to pravda??? Proč??? Obě velikosti? Mě přijdou skvělý - vel. 2 dávám jen tak do svrchňáků a vel. 1 jak tu někdo psal do IB na doma jako střeva... Neprodáváte je dyžtak někdo?

evicka7
11. čer 2009

ani mně to nejde, asi to fakt smazaly, škoda

smilena
11. čer 2009

Ta já už nevím zase mi provlhla AIO CB 😠 Je to fakt vepředu úúúplně mokrý přes bodýčko a to skládám tu plenku dopředu...Honzík jí měl na sobě tak hodinu. U jiné plenky se mi to nestalo 😒 . A to se mi ta plena tak líbila a dělá krásný zadeček...

lenkicka
11. čer 2009

tak holky, fakt tam 1.strana není a taky jsem si dneska všimla, že to nějak blblo... ☹

matilko
11. čer 2009

nelinkav ty máš vv tb 2? a dávaš to len tak samostatne? mňa hrozne štve, že jedničky už nie sú, ale o tých dvojkách som tiež uvažovala...

nelinkav
11. čer 2009

Matilko, jo, na doma ty dvojky dávám, ale mám jen dva kousky, jsem to vzala na zkoušku 😀 Přeložím je na dvakrát, jak dlouho vydrží ještě nevím, mládě je měla nejdýl asi hodinu a půl. Jsou docela velký, ale doma fajn. Jinak mám ještě jedny vv, který jsou stejně velký jak ty TB vel.1, ale jsou bílý (teda spíš přírodní) a jsou oproti tb strašně tvrdý, není mi to příjemný...

nannett
11. čer 2009

Ahoj zkusene latkarky 🙂 ,

muzete me prosim pomoct a trosku mi poradit, kdyz jsem nesehnala zlaty stred vv tots bots, zbyvaji na vyber asi jen kikko, popolini a bambino mio. Kterou z techto tri znacek mam zvolit, je velky rozdil v kvalite?
Dik predem za odpoved, moc mi to pomuze v rozhodovani 🙂

lusinta
11. čer 2009

tb ještě máme bílé...
jinak byhc zvolila popo. případně kikko. bm ne.

lusinta
11. čer 2009

novako-a co ti adminky odpověděly?

schnek
11. čer 2009

lus, jakej je mail na bránu? psala jsem dotaz včera večer a odpověď nikde

novako
autor
11. čer 2009

Lus: Ještě se neozvaly.

Můžete sledovat diskuzi. https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

matilko
11. čer 2009

novako, no teda, to je fakt záhada a som zvedavá, ako to dopadne...

somik
11. čer 2009

Holky, potřebuju poradit, Honzíkovi děsně vadí jednou čůrnutá plínka, když jsme doma, nevadí, plínku vyměním, ale když jsme venku a je takovéhle děsné počasí, tak ho nechci rozbalovat 😒 děsně v tom řve. Taky jsem zkusila Pampersku, sice neřval, ale se mi chudák za 2,5 hod oprudil, tak už hnusky dávat nechci. Na ven dávám BL bamboo nebo TB bamboozle, řve i v konopce Ellas. Máte někdo zkušenost? Jak řešíte? Díky🙂

lusinta
11. čer 2009

jojo, bezplenkové dítě..mrkni v kojencích na diskuzi bezplenková komunikační metoda a doporučuji začít🙂bude to dieální dítko🙂

marcelkad
11. čer 2009

Somik a co dávat fleese? Ten udržuje zadeček v suchu. Já to praktikuji tak, že dávám když deme někam extra vkládačku, která má tu vrstvu "Stay dry" - zůstane suchá u zadečku - má to třeba vkládačka v IB SIO (vrstva ze semiše) nebo vkládačky v CT (tam je fleese).

pavluskak
11. čer 2009

nanett... já začínala látkovat s vv popolinkama... vel. 1 měla malá od narození a používám je stále .... je jí 11 měsíců.... jsem velmi spokojená.... a doporučuji...

somik
11. čer 2009

Lus, díky, na tvou radu už jsme před týdnem začali 🙂, číňák máme objednaný, občas nepoznám, jestli si říká o čůrání, mazlení, prso či z nudy ☹ to je dobré řešení na doma, ale co venku???
Marcel, dík, fleece zkusím. 🙂
Jak moc udrží suchý zadeček podomácku vyrobené separačky z deky? Už se mi fakt nechce investovat další peníz do vkládaček z fleecu, už teď jsem objednala zboží skoro za 6tis 😨 Máte něko dobré zkušenosti? Na začátku diskuze jsem vyčetla doporučení Irmy z Ikey. Díky