Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
2. srp 2012

@ivuska.h no malá měla tu prasklinku na hrázi..nijak se to nelepšilo a ani nehoršilo.. prostě to tam měla a ani jí to podle mě nebolelo... mazali jsme to vším možným, dr měla přístup: tak jako vyzkoušet to můžete... ale já jsem si teda teď na prohlídce vyžádala doporučení k dětskýmu chirurgovi.. ten to snad viděl poprvé.. odkázal nás do motola, kde jsou jen ve středu, tak se tam musíme objednat... Ale asi mi začne hrabat.. pořád se ty problémy na nás nějak navalujou.. vyřeší se jedno a najde se něco dalšího... :/ jela jsem tam v domnění že nám dá nějakou mastičku.. nemá to asi nijak vážný, ale říkal, že do příkrmů by to chtělo vyřešit, že teď když má tekutou stolici, tak to tolik nevadí a konečník průstupnej má normálně..
@martinka.pida je to takový složitý že to sama nechápu :D zkus to vygooglit 🙂 jj už 🙂

cervena_vila
2. srp 2012

@katyxq Moje obě holky kakaly pěnu, to snad dělají všechna malá mimča? Nebo se pletu?

katyxq
2. srp 2012

@cervena_vila Podle mě pěna znamená, že je dítě extrémně zaplyněné, což mi OK nepřipadá. Co držm dietu, tak malá kaká normálně 🙂.

dandelion
2. srp 2012

@katyxq fakt? malá má hrubou kůži.. což by taky mohl být ekzém.. u nás to jsou teď ty tři dny.. a vím že je to individuální, ale šla si za dr? já jsem ráda že děláme bkm.. to bych jinak třeba tu pěnu ani nepoznala.. takhle jí vysadím a ona kaká a přitom má jen u prdelky pěnu.. :/ a ty jedeš pořád bez mlíka? a zkoušelas teda už něco zařadit zpátky? já se radila s luthien.k, tak jsem začala striktně bez mlíka, vajec, kuřecího, zatím jsem jenom dost omezila lepek, ale budu se snažit ho omezit na minimum.. ale je to docela zabíračka, než se do toho člověk dostane.. nemůžu sehnat ani krůtí a ani králíka :/ a vepřový já nestrávím.. :/

martinka.pida
2. srp 2012

@cervena_vila Taky mi pěna nepřijde normální

katyxq
2. srp 2012

@dandelion Test byl po třech týdnech diety a pak cca dva měsíce zpátky (manžel s tchýní nepoužili hlavu a dali malé blíznout bramborové kaše, grrrr) a reakce prostě hnusná, mega kolika dva dny, pak zas hleny a i trochu krve, řídké zpěnéné kakání (dá se poznat jen díky bezplenkovce), dávala se dokupy další týden, takže na další test nemám chuť ... nejdřív tak možná v novém roce.
A doktorka - prý normální koliky a na ekzém sledovat, co z mojí stravy vadí, no pomoc na prd, vysledovat se dají akorát nesmysly. Hleny už jsem s ní neřešila, to už jsem tou dobou pátrala sama, tušila o alergii na BKM a pak za pár dní se objevila ta krev, to jsem začla dietovat a za dva dny krev byla pryč a vše se začlo zlepšovat 🙂.
Mimochodem doktorka si to ani nezapsala do karty, na příkrmy mi radí i hovězí maso a jogurt ☹ (no celkově jedu podle sebe a ne podle dr.), prostě úplně mimo, ještěže existuje luthien.k a kam.zyk 🙂. Už od začtku furt prudila, jak máme dokrmovat UM a hle, jde to i bez něj (nemluvě o tom, že bych musela kupovat to speciální pro alergiky).

Teď spíš bojujem se zácpou, příkrmů nesmí moc, ale sama si to reguluje 🙂, je to prostě mlíkodkak (dle vzoru vlkodlak 😀). Ale bez vaječiny se látkuje jedna radost 🙂.

cervena_vila
2. srp 2012

@katyxq Já se u prvního hodně omezovala, že jsem snad jedla jen rýži, teď omezuju jen nadýmavé věci (což ale dělám normálně, radši budu žít bez luštěnin, než abych "trpěla") a vypadá to stejně: kakání střelbou, posléze pěna. Proto mi to jako příznak připadá zavádějící - u nás alergie nejsou.
A přesně - v plíně člověk pěnu nepozná.

dandelion
2. srp 2012

@katyxq tak myslíš, že je nutný jít k dr? dnešek je zase klidnější.. čůrá normálně.. takže o dehydrataci nejde.. jen mě včera vyděsila ta zelená stolice a večer hlen.. třeba předešlé dva dny nebyla kolika.. což mě překvapilo.. a ani zatím nějak extrémně nebublá.. luthien.k mi psala i o tom, že je dobré si koupit Nutrion pro ABKM pro sebe, kůli bélkovinám, páč s těma mám dost skluz.. :/ a ekzém se taky zlepšil?

dandelion
2. srp 2012

@cervena_vila ono to právě příznak ABKM je, ale když je příznaků víc.. u ABKM je plynatost obecně příznak.. Ale u vás to může být JENOM plynatost ;)

aemmi
2. srp 2012

Tak jsem dneska výjimečně nedala separačku, když je takový horko, říkala jsem si, at tam toho má co nejmín a to dítě se tak ze.ralo, že jsem myslela, že tu čtvercovku vyhodím do popelnice 😠

@dandelion to je mi líto, že máte takovýhle problémy, snad vám na chíře pomůžou a nebude to nějakej složitej zákrok 😒
Jinak stravu s Dr. taky neřeším, malá nesnese jogurty, má to asi po mně, ale dr. jsem to neříkala, pochybuju, že by mi poradila něco fundovanýho.

cervena_vila
2. srp 2012

@dandelion Chápu, musí se to sečíst.
Moje dr. k tématu říkala, že alergie na mléko od roka a půl postupně vyhasínají, tak přeju, ať to máte rychlé!

dandelion
2. srp 2012

@aemmi mě malá na cestě z nejdku pokakala poprvé Anavy Easy :D 🙂) jsme s ní machrovaly u chirurga :D 🙂) ... mám poslední dny depky, ale člověk si musí neustále opakovat, že to není nic vážnýho, že jsou děti na tom mnohokrát hůř, že se to prostě nějak zvládne a vyřeší! Říkala jsem si, že se tomu nesmím poddávat, protože pak si otrávím i ty hezký chvilky s malou, když mě v hlavě budou strašit ty problémy

dandelion
2. srp 2012

@cervena_vila uvidíme jak se to vyvine.. každopádně asi to nemá beruška v bříšku v pořádku..

martinka.pida
2. srp 2012

@dandelion A ještě jak tady čtu o radě s dr. Nám nepomohl ani pediatr, na kožním nám cpali kortikoidy, na alergu taky tragédie...Nejlepší, když si to vysleduješ sama. Ani to lítání po doktorech ti na psychice moc nepřidá. Ještě, když ti každej řekne něco jinýho 🙂

dandelion
2. srp 2012

@martinka.pida takže myslíš, že tam nemusím letět? naše dr má dovolenou, tak bych musela za záskokem.. ale vlastně ani nevím co bych tam říkala... :/

katyxq
2. srp 2012

@cervena_vila Luštěniny můžu v pohodě, nadýmavě u nás funguje právě bílkovina kravského mléka a pak fenykl, kojící čaj letěl do koše 😉
@dandelion U dr. bych nechala jen udělat. výtěr, jestli to není nějaká baktérie, případně z palečku krev na krevní obraz (železo). Jít na alergologii, když nepotřebuješ předpis na spec. UM, je zbytečné trápení miminka, ty testy mají jen poloviční spolehlivost, jediný spolehlivý je eliminačně-expoziční test (dieta), což zvládneš doma sama 🙂.
A kombinace látkovky plus bezplenkovka je na sledování efektu diety a rizika dehydratace úpně super 😉.

dandelion
2. srp 2012

@katyxq a myslíš že to spěchá, nebo můžu s tím výtěrem počkat až se dr vrátí z dovolené (za týden)? malá chodí na odběry pravidelně a hemoglobin i červené krvinky se hodně zlepšily.. a čekat zlepšení po těch 14 dnech? mě už teď přijde že se to zlepšilo ze dne na den.. ale uvidíme.. už to nevidím tak tragicky jako první den.. nějaký alternativy jsem poscháněla, ale chtěla bych teda ochutnat to mandlové mléko (nebude dělat neplechu? přece jen je to ořech?) mám rýžové s vápníkem a ovesné... Jak je to s tím lepkem?

katyxq
2. srp 2012

A ještě jeden postřeh k látkovkám - jsem moc ráda, že nemáme žádné plínky a svrchňáčky na suchý zip, protože Šárka se před pár dny naučila rezepínat sucháče na mých sandálech a asi bysme měli dítko věčně nahaté 😀, protože ji to děsně baví.

dandelion
2. srp 2012

@katyxq :D fakt? já mám teď zase kůli BKM kupovat Anavy se SZ :D 🙂) ale je fakt, že jde to líp sundat :D 🙂)

katyxq
2. srp 2012

@dandelion Pokud se to lepší, tak ten výtěr není akutní. A s mandlovým mlékem bych radši počkala, až se malé dá trávení dokupy 😉 (mně osobně moc chutná, ale radši to s ním moc nepřeháním).
Rozepínat sucháče je prima zábava 😀, věřím tomu, že by měla sucháčové plínky věčně dole 😉.

dandelion
2. srp 2012

@katyxq no teď kakala a zase je to hlenovitý.. :/ ale dr už tam zase není.. zítra tam naběhnu hned ráno...

luthien.k
2. srp 2012

@dandelion náhodou mám toto téma v oblíbených, tak vidím, že jsi tu v péči zkušených ( @katyxq, @martinka.pida 🙂), střevu trvá, než se "zahojí", čili hlen se dá čekat ještě nějakou dobu, jsou děti, co mají hlen, i když je matka na přísné eliminační dietě - to bych potom zvážila (po výtěrech, které budou na 90% negativní) dětské gastro (kvůli možnosti zánětu střeva z jiného důvodu, než je mléko, nicméně moje obě děti měly hlen ve stolici do doby, než začali plně jíst příkrmy bez kojení). Mandlové mléko teď určitě nedoporučuju.

dandelion
2. srp 2012

Holky kolik má být počůraných plenek za den? nebo spíš kolikrát má mimčo čůrat? mě přijde že dneska čůrá nějak míň.. Nějak mě to zase bere a děsně se bojím, že nepoznám že jí něco je :( Jirka před chvílí přišel a říká co blbneš, vždyť je úplně v pohodě.. :/ asi mi začíná hrabat :( mám toho asi moc načteno :( ale dneska kakala "jenom" 5x...

ivuska.h
2. srp 2012

@dandelion Říká se 6 počůraných plen denně... Ale to nepředstavuje hranici dehydratace, je to jen norma a při průjmu bych určitě čekala méně časté čůrání... Co fontanela, propadlá nebo normální? Potí se, má sliny?

ivuska.h
2. srp 2012

@dandelion To, že má po 1 dni diety hlen, je normální, chce to tak týden, lépe 14 dní.

dandelion
2. srp 2012

@ivuska.h sliny má.. i je prská.. fontanela v pohodě.. tak to jich bylo možná 8 a ještě několikrát do nočníku.. Ale asi jak jsem zvyklá na něco a teď je to jinak tak plaším.. Třeba hodinku nečůrala vůbec a pak čůrala dvakrát za sebou... (Jirka jí měl u sebe a celýho ho počůrala.. Jinak, jistila jsem jak je mi dobře.. Takže se snažím z té diety vytřískat maximum! Jirka mi sjel koupit králíka, tak si ho zítra upeču.. 🙂 a udělám nějakou polívku.. Útok na DMko a nějak to prostě musím zvládnout.. Jinak jsem se na několika místech dočetla, že píštěl může být z vlhčených ubrousků a papírových plen.. Taky, když je špatná mikroflóra ve střevě.. tak si začínám myslet, že je všechno spjatý se vším.. malá měla moučnivku, koliky, teď ta rozhozená stolice a ještě píštěl.. Prostě je něco v tom bříšku špatně už od začátku a je fakt, že já po porodu byla po mlíku jako šílená.. Pila jsem ho po litrech :( :( :( pozdě si něco vyčítat... Ale dietu plánuju držet ty tři týdny.. a pak v ní pokračovat a pokud to půjde, tak něco málo ze zdravého mléčného zařadit...

janinek
2. srp 2012

@dandelion No teda vy si uzivate :( Obdivuji te, jak se drzis. Ja bych se silene hroutila. Jen z podezreni na zloutenku jsem byla na prasky. Ale je fakt, ze ja jsem hodne skepticka k mistnimu zdravotnictvi, tak mam porad trauma, ze neco zanedbaji. Tady je to takove 'udelej si sam', vsechno si muism vecne hlidat, jak je to pres statni peci. Soukroma je fajn, ale organizovanost ve statni ...

dandelion
2. srp 2012

@janinek no vidíš a Štěpi měla žloutenku hodně dlouho.. ještě před měsícem a půl jsme byli na bilirubinu.. Dr to neřešila.. Malá začala pást koníky až nedávno.. Poslední dobou mi přijde, že ačkoliv máme dítě vymodlené, tak si to musíme vyžrat.. a obdiv si nezasloužím.. nezvládám to.. obdivuji maminky, co mají děti těžce nemocný.. Někoho by to nad čím přemýšlím já ani nenapadlo.. BTW potkala jsem holčinu z porodnice, má maličkou o týden mladší než je štěpánka, narodila se se 1700g a spadla na 1500g, teď má kolem 3kg.. a ona se mě ptala jestli jsem už Štěpánce zkoušela dát pribiňáka.. A pak mi říká, že aby byla Nikolka ticho tak jí dává na dudlík med! a taky, že použila už léčbu šokem, když měla prdíky a křičela, že jí pleskla mokrou plínu na obličej.. Upřímně padla mi sáňka... A já si přijdu neschopná a jsem úzkostlivá, abych něco nepodcenila a abych poznala co maličkou trápí.. :/

janinek
2. srp 2012

@dandelion Jezismarjaaaaaa.A Stepi ma problemy se strevy a ta jeji jako s pribinakem ne?

No, nam merili zloutneku pred dvema tydnynecelymi naposledy, jako z krve, jinak na ni jen koukaji. Ale tak ted uz pribira, pije asi dost podle plinek 🙂

Moc na vas myslim, at to brzy prekonate a mate zase klid.

Holky, muism pochvalit manzela, jak pekne latkuje - hroze se certi, kdyz musi dat papirovou, tak mu vzdy rikam, ze klidne objednam vic mensich 🙂 Dokonce se i hlasil k zpairani, coz jsme delaly my s mamkou spis. Ale uz mi kolirkat rekl, ze to udela, tak ho musim nechat, at ho to nadseni neprejde. Jedeme teda v bambuskach LL, k tomu ta dve MF od LL a pak par AIO. Ted mi schne ta teenyfit, tak to budou ctyri a bamboozle jednicka vypada, z e ji take bude. |Takze to je 13 kapsovek a 4 AIO, tak to bych uz mohla zvladat i s pranim bez papirovek. Za tyden chci zase zkusit easyfit, ale nevim, bude to brzy.

janinek
2. srp 2012

Mate nekdo zkusenost se svrchnaky Bummis Super Whisper?