Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
29. lis 2011

@boudova Na mamku se vykašli - takovéhle maminkovské reakce bych zakázala - moje máma má stejný a je to podle mě trestuhodný, protože máma by měla dceru podpořit a ne jí zvyklat v tom, zda to s miminkem zvládne... Na její obranu je třeba říct, že dneska je to látkování fakt mnohem jednodušší než to měly naše mamky, takže ona si představuje něco jiného než Ty budeš praktikovat... ale i kdybys měla látkovat postaru, úplně stejně jako Tvoje mamka, není tu žádnej důvod, proč bys to neměla zvládnout - vždyť ona to taky zvládla... A na rady ohledně igelitu se vykašli - to moje mamka aspoň uznala, že teď se v tom vůbec nevyzná a že za nich byly jedny hnusný, igelitový Sandry... PULky fakt držej (pokud sedí střih), flísáčky ne vždy, ale proč to nezkusit... Víš co, pošli jí na kurz do Brány k dětem - jsou to 2h, stojí to asi 50Kč, bývá snad každou středu a paní tam kompletně vysvětlí co a jak...

boudova
29. lis 2011

@rebelie Dobrej nápad, to by mohla jít mamka se mnou 🙂 je fakt, že si to asi představujou mamky jinak a chtějí pro nás jen to nejlepší - což se jim zdá (dle reklam) prostě hnuska no. Jenže já se s tím miminem budu ráda piplat 🙂

boudova
29. lis 2011

@rebelie Teď koukám, že ty už to máš za pár! Za chvíli si to už vyzkoušíš všechno v praxi.

boudova
29. lis 2011
rebelie
29. lis 2011

@boudova No, klidně tam zajděte, já byla s manželem a bylo to fajn. Pokud už to máš trochu nastudované, tak se moc nového nedozvíš, ale spíš si to zopakuješ a sáhneš si na ty různý typy plínek... fakt tam mamku vem - tady jsou termíny http://www.branakdetem.cz/kurzy.php?id=1 (je to ten kurz Zdravé přebalování)

rebelie
29. lis 2011

@boudova Jj, mám to opravdu za pár... nějakou praxi už mám - mám 3 mladší sourozence, přičemž ségra byla ještě plně látkovaná... ale vlastní zkušenosti jsou vlastní zkušenosti...

boudova
29. lis 2011

@rebelie Jo tak to musím počkat až budu na MD, zatím ještě makám 🙂 ta 14 hod se mi nehodí.

rebelie
29. lis 2011

@boudova Jo, souhlasím, že ten čas není úplně ideální... já jsem asi zdrhla dřív z práce, nebo jsem tam šla taky až na MD, už nevím... (mimochodem, kdy nastupuješ na MD - já šla 8. týdnu před TP a moc si to chválím).

andelka
29. lis 2011

Holky, nemáte tipy na nějaké fajné, padnoucí, nejlépe rostoucí, savé kalhotovky na suchý zip? Pro staršího (18měsíců). Na nočník to nevypadá minimálně do jara, a občas mám nedostatek plínek, už používám kalhotovky a kapsovky i nadoma (dřív spíš na ven), že bych koupila pod stromeček tak dvě. Všechny kalhotovky mám buď na snapku nebo patentky a někdy se mu otlačují, tak jsem si říkala, že bych zkusila sucháč.

boudova
29. lis 2011

@rebelie Já můžu nastoupit nejdříve 9.12. a nejpozději 23.12. Uvidím, jak mi bude - cestuju hodku do práce a hodku zase domu - a jak pude taky práce holčině, co nastoupila po mně. Zatím nejsem rozhodnutá. Ale už se na MD hrozně těším. Začnu pak konečně všechno prát a žehlit (aspoň napoprvé) a chystat......

rebelie
29. lis 2011

@boudova No, já se taky na MD těšila a bála jsem se, že mi třeba pak ve vyšších stadiích těhu nebude dobře a chtěla jsem ještě doma něco stihnout, tak jsem šla v prvním možném termínu... nakonec mi je docela dobře i teď, ale stejnak nelituju...
@andelka Tak to bohužel vůbec netuším, ale ráda si přečtu, co Ti kdo doporučí...

ofelieee
29. lis 2011

@andelka já miluju rostoucí baby lucy velurový... sucháče suchají bez zhoršování, saje prima, má dobrou vkládačku (vlastně nevím, jestli je to součástí, mám je z bazaru) a vůbec se neopírá, třeba oproti pastelce... fakt moje nejmilejší. I střih a velikost prima (teda ale Kuba má necelejch 9 kg, nemám vyzkoušeno dál)

andelka
29. lis 2011

@ofelieee Dany moc nepřibírá, má 10,6kg a doufám, že v létě budem bez plen. Díky za tip 🙂
a prosím tě, je to jedna z těchto?
http://www.4babies.cz/e-shop/baby-lucy-organic-...
http://www.4babies.cz/e-shop/baby-lucy-organic-...

ofelieee
29. lis 2011

holky jdu si sem pro radu, i když to sem tak uplně nepatří, ale nevim, kam jinam: používám jen látkovky a Kubu koupu tak 2x týdně. ty dny, co ho nekoupu, ho myju žínkou, po každym pokakaání pod tekoucí vodou, skoro nikdy mýdlem. Ale i tak mu třeba hned druhej nebo třetí den po vykoupání smrdí pinďa 🙂 chci se zeptat, jak konkrétně děcka myjete? Myslim si, že není třeba ho koupat častěji, ale tohle mě mrzí... díky!

ofelieee
29. lis 2011

@andelka jo je to ona. jsou navíc i krásný 🙂 mám krom bílejch tu žlutou a blankytně modrou a jsou fakt hezký. Koukám že i ta cena je docela OK

andelka
29. lis 2011

@ofelieee na netu jsem našla použitou ještě levnější, tak možná prubnu. 🙂 anebo možná koupím dvě nové, a ještě něco k tomu už pro další mimčo. Když to má být k vánocům, tak nějakou pěknou barvičku a nové.

andelka
29. lis 2011

@ofelieee já malého koupu každý den, má to jako rituál, a při přebalování utírám většinou hadříkem a vodou.

betelgeuzz
29. lis 2011

@marketuska já používám perkarbonát s TAED ke slizu, dvě polévkové lžíce. Ale prací prášek Eko2 je složen z perkarbonátu a TAED a používá se semostatně.
@boudova nenech se zkazit nadšení, podívej, kolik je nás tady spokojených 🙂

silente
29. lis 2011

@boudova - mně taky nikdo (kromě mojí mamky a kámošky) nevěřil, že budu fakt látkovat. Že jsem na to prý velká dáááámička 😅 A hle... teď tu kámošky lanařím postupně na látku 😀

kkomtesa
29. lis 2011

@marketuska Ahoj, místo prášku /Eco 2 Haippa Daipa = perkarbonát + 5% TAED/. Na jedno praní jedna malá odměrka (už toho namíchaného), event. stačí i dvě třetiny malé odměrky, a ta odměrka vychází cca na jednu polévkovou lžíci (lehce víc než zarovnanou). Plus přidat při praní plínek na pokakané cca 1-3 lžíce perkarbonátu navíc. Plínky mám pořád bílé a ostatní prádlo na 40 to pěkně vypere (kdybych dopředu věděla, čím vlastně peru, tak se bojím, že se něco může odbarvit apod., ale nic takového se mi nestalo).

maly_prcek
29. lis 2011

@andelka My jedem na noc v kapsovce Bum Genius... a dovnitř bambusovou vv. Čím dýl BG máme, tím víc je miluju 🙂 A sucháč si D. rozepne sám a my nemusíme z postele, jen mu řeknem, ať jde na nočník 😀

maly_prcek
29. lis 2011

@ofelieee Taky myjem denně, malého to baví... Pod paždí a pinďu teda vezmem mýdlem, máme jakési olivové... Přijde mi, že jak je dítko starší a moč agresivnější (taky bych řekla že to pozoruju od těch 3/4 roku), tak jen voda nestačí...

ofelieee
29. lis 2011

@maly_prcek jéé tvoje obě děti mají věk samý dvojky... 🙂 jinak taky pomalu pomýšlím na mýdlo... ale každý den? Nevadí to? Nebo to moc řeším? 😅

ivuska.h
29. lis 2011

@ofelieee Myjeme cca 2x týdně, přes léto častěji, když se zpotili nebo uváleli venku. Zadek teda po každém kadění (Klárka na bidetu, Ondra na umyvadle), jinak se mi fakt špinaví nezdají, kupodivu ani nepáchnou 😀 Pak samozřejmě ruce a pusu, když jsou špinaví od jídla a tak. Ale celé tělo častěji opravdu ne, mýdlem ani při každém tom mytí 2x týdně, Ondra by to asi i snesl, ale Klárka má suchou kůži po mě. Mimina, co ještě nelezou, myju 1x týdně, zadek opět po každém kadění a pak pod krčkem, kam si slintají a blinkají několikrát denně, dle potřeby.

Mycí prostředky -- klasické mýdlo nikdy, buď olejová koupel nebo olejový mandlový sprcháč od L'Occitane. Ten zadek obyč tekutým mýdlem.

maly_prcek
29. lis 2011

@ofelieee Jéé, to sem si nevšimla, vypadá to dobře 😀 Ten zadek mydlíme denně (ale nevim od jakého věku, vetšinou koupe MM), jinak ho taky nemydlíme...

elaine
29. lis 2011

@boudova Možná ten ocet... to je dobrý nápad. Kolik si ho tam dala? Tak já to zase zkusím. Mám jich doma ještě dost😉

boudova
30. lis 2011

@elaine Přiznávám, že jsem dala tak od oka - ale zkus 3 polévkové lžíce a buď ubírat nebo přidávat - aby to nesmrdělo. Ještě se doporučuje pokapat ten pytlík vonným olejíčkem - aby to prádlo vonělo, asi levandule nejlepší - ale to nemám zatím odzkoušené.

marketuska
30. lis 2011

holky, já teda asi od 2.5měsíce koupu každý den. kosmetiku sebamed mame, po každém koupání namažu mlíkem, po každém pokakání myju zadeček sebamed mýdlem . je to kosmetika i pro atopiky. Majej zatím bez pipínků, opruzenin, suchý není. on to večerní koupán miluje, navic je to už náš večerní rituál. dřív se miminka taky myla každý den 🙂
za tip na perkarbonát taed moc děkuji-riskla jsem to a od oka dala asi odmerku perk. a trochu taed a plínky nádherně bělonké i na 60 a to jsem ty čtvercovky doted vyvařovala a stejně občas byly fleky

luthien.k
30. lis 2011

@marketuska trošku budu oponovat, Sebamed se pouze tváří jkao kosmetika pro atopiky, ale skuteční atopici ji obvykle moc nesnesou, je parfémovaná, skutečná kosmetika pro atopiky je Bioderma Atoderm, A-Derma Exomega, řada pro atopiky od Eucerinu atd. 😉

romcovaklarka
30. lis 2011

@marketuska Malej měl kolem 2-4 měsíců zlehka atopickej ekzém, měla jsem už od "přednarození" nakoupenou kosmetiku sebamed a používala ji, pak jsem teda přestala, přišlo mi, že mu nedělá úplně dobře, hlavně tedy ten olejíček na mazání. Dneska už to má dobrý, ťuk ťuk. Koupu ho každý den kvůli rituálu, do vody dávám jednou za týden nebo za pár dní linola fett oilbad.