Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marketuska
30. lis 2011

tak to jste mě překvapily, no, každopádně když malýmu nic nedělá, tak ho budu používat dál. Ale díky za rady. Kdyby něco, okamžitě mu to přestanu dávat a zkusíme něco jiného. Já jsem třeba měla problém s tou biodermou :( asi to má každý na něco jiného :(

romcovaklarka
30. lis 2011

@marketuska No určitě, jestli vám vyhovuje. Ono je to opravdu hodně individuální a chce to zkoušet, když něco nesedí. Já to nemyslela tak, že by Sebamed byla špatná kosmetika. Pouze že podle mě není až tak hypoalergenní, jak se snaží tvářit 😅 Jinak nám teda nesedl hlavně ten olejíček, dodneška mu meju prdelku jejich mýdlem (ne tedy při každém mytí) a to se zdá být v pořádku. Jinak s tím večerním rituálem úplně souhlasím, já dřív koupala ob dva tři dny a co jsem začala koupat denně, tak mi přijde, že mnohem líp začal usínat 🙂

luthien.k
30. lis 2011

@marketuska snášenlivost kůže je skutečně individuální, já chtěla hlavně říct, že se nelze spoléhat na to, že výrobce něco tvrdí, ale složení kosmetiky a zkušenosti (které s atopiky, nejen svými, mám) hovoří něco jiného. Navíc značky kosmetiky je dobré střídat, aby nevznikla na ten jeden druh senzibiliace. Neexistuje bohužel hypoalergenní kosmetika.

marketuska
30. lis 2011

holky, skladujete plenky namokro/nasucho a jak dlouho? jak často perete? já jsem začala v sobotu "bezplenkovat" teda jestli se tomu tak dá říct, já jsem nikde nečetla žádný návod, jen vím že to existuje. No, abych to shrnula - malej se počůrá vždy jak se vzbudí a vzhledem k tomu, že jsme si navykli přebalovat 2x při kojení (před a po), tak jsem vychytala i cca čas toho čůrání po. Takže třeba za dnešek jsme zatím dali do kyble na vyprání jen 2 plenky. No a dřív jsem prala tak po 1.5-2dnech, ale kdybychom to měli mít takto, tak i kdyby počůral 10plínek za 2 dny, tak to mi přijde jako trochu málo do pračky :(

evlyn
30. lis 2011

@marketuska nasucho, peru jednou za 3-4dny, ty 4 uz jsou maximum - pak zacaly plinky odspodu chytat absolutne nevypratelnou plisen (stalo se mi to teda jen jednou, ted uz si davam pozor). V tvem pripade me napada jedine plinky prihodit k normalnimu obleceni a na 60st(popr. 90st) je prohnat jen jednou za cas.

jasekd
30. lis 2011

@marketuska Jedine nasucho, pak se to jen vyklopi do pracky a nemusi se to vybirat z te smradlave vody 😝 Ted peru tak za 1,5-2 dny (mam dve deti, cili plinek vic), kdyz se mala narodila, prala jsem denne, dokud jsem mela jen Martina a snazili jsme se o BKM, tak i po trech dnech. To je super, jak vam to hezky jde.

marketuska
30. lis 2011

@jasekd hele, já to BKM neeším, prostě když se zadaří, jsem ráda, že mám míň plínek-u nás to teda dělá hodně, protože jsme měli těch plínek 13/den, vlastně mě na to přivedl malej,, občas se mi podařilo, že se vyčural až po rozbalení, já jsem to trubka chytaa o plinky, pak mě jednou napadlo ho vzít do klubíčka nad umyvalo a docela se daří 🙂 a to jsem se těšila, jak mu ještě nakoupím nové plínečky 🙂

romcovaklarka
30. lis 2011

@marketuska Nasucho, peru většinou ob dva dny, někdy ob jeden. Ale peru oblečky normálně s nima, všechno na 60 😅

elaine
30. lis 2011

@boudova Díky za rady. Zkusím to.

betelgeuzz
4. pro 2011

@dandelion na přebalování jsou dobré kikko eco lux, prý i bambusové kikko, ty jsou ale dost drahé, já mám 3 a používám je pod hlavičku a k doktorce. Jsou krásně jemné i po několika vyprání, ale trochu mění tvar, je z nich obdélník. Pod hlavičku stačí třeba hybler. 60 plen mi příjde dost, já měla pro začátek 55 na všechno, cvičila jsem vojtovku a u toho malá hodně čurala, takže to byly třeba 4 pleny za den navíc a stačilo to. TeĎ je používám na druhou, ze začátku byly v plenách obě, tak to těch 55 bylo málo, ale teď už je starší doma bez plen, tak jsem 10 plen schovala a za chvíli schovám možná pár dalších. Počítej tak 10 - 12 na den, pokud budeš prát obden to máš 24 plus tak den na schnutí (i když čč schnou velmi rychle), tj 36, plus něco na blinkání, pod hlavu apod.

andelka
4. pro 2011

@marketuska to chytáš moc pěkně, super že se to dá vypozorovat 🙂 Já peru 2x týdně, takže cca po 3dnech, skladuju nasucho. A když mám náhodou méně plín, tak tam přidám ručníky nebo nějaké starší oblečky.

elvis12
4. pro 2011

Ahoj holky! Muzu se k vam pridat? 🙂 Jsem teprve na zacatku tehotenstvi (11. tyden) s prvnim miminkem a na diskusi tady na MK se holky zacaly zminovat, ze budou latkovat. Koukala jsem jako blazen, ze v dnesni dobe nekdo latkuje. Zacalo me to zajimat a po dvou dnech na vsech moznych diskusich bylo rozhodnuto. Bude ze me hrda latkarka. Doma jsem to oznamila priteli a ten k memu velkemu prekvapeni byl uplne nadseny, ze si to moc pral, ze mu to prijde prirozene, ale neodvazoval se mi to navrhnout (abych jako totalni laik nezacala hned jecet, ze kdo to bude asi prat 😀 ) Takze ted je muj hlavni zajem zjistit, co vsechno existuje, jak co funguje a uz jsem zacala pomalu sestavovat seznam do zacatku. Rada bych zacala postupne nakupovat v prubehu celeho tehu, abychom ten nejvetsi balik nemuseli vytahnout najednou. Jelikoz budu ve svem okoli prukopnici jak v rozeni deti, tak v latkovani, tak se bohuzel nemam s kym poradit. Moc ocenim jakekoliv rady. Tak hezkou adventni nedeli vsem a ja jdu dal studovat. 🙂

boudova
4. pro 2011

@elvis12 Ahoj, vidím, že jsi z Phy, můžu ti doporučit plenkové prezentace různých obchodů, které pořádají - byla jsem např. na prezentaci obchodu V Bavlnce http://www.vbavlnce.cz/terminy-akci/ a Brána k dětem také něco pořádá.

boudova
4. pro 2011

@elvis12 A tady taky pořádají přednášky: http://latkovepleny.cz/prezentace-plenek

elvis12
4. pro 2011

@boudova Ahoj diky moc, urcite na nejakou prezentaci vyrazim... Chci si to nastudovat a vyrazit s konkretnimi dotazy 😉 pomohlo ti to ve vyberu?

boudova
4. pro 2011

@elvis12 Utvrdilo mě to v mém názoru (po prostudování příspěvků na netu) , že budu začínat se čtvercovkama na novosklad a postupně přejdu na kalhotovky 🙂 Myslím, že je opravdu dobré všechno si nejdřív osahat, vidět na vlastní oči a pak se rozhodnout, co mi bude vyhovovat. Dá se plenkovat tradičně - čč na novosklad - i velice luxusně - plenky all in one. Záleží na každém. A nakonec se člověk do těch barevnejch plenek prostě musí zamilovat 😉

boudova
4. pro 2011

@ivuska.h Ivuško, prosím, jak bys vyjádřila rozdíl mezi vv babusovou a bavlněnou, třeba v hodinách výdrže 🙂 vzala bych si pár S, ale neumím se rozhodnout, zda zkombinovat bavlnu i bambus a nebo vzít jen bambusky. Díky moc!

ivuska.h
4. pro 2011

@boudova V hodinách ti to neřeknu, ale bambusové je o dost savější, než bavlněná. Na druhou stranu je i o něco objemnější a dýl schne. Bambusová taky tím, že je z froté, líp zachytí vaječinu a o něco líp na ní drží snapka. Já mám pro své mimino nachystané jen bambusové.

boudova
4. pro 2011

@ivuska.h Díky za pomoc 😉 všude na ně čtu samou chválu, tak se na ně moc těším a vemu jen ty bambusovky.

elvis12
5. pro 2011

Holky, venovala jsem latkovkam cely vikend (doslova, vcera jsem cetla 12 h diskusi 😀 ) a zacinam mit pocit, ze jsem alespon uplny zacatek pochopila 😎 dokonce jsem se odvazila sepsat si prvni seznam toho, na co se mi libily reakce a zkusenosti. Takze mam takovy svuj prvni zkusebni mini seznam a uz jsem tam za 8 tis. 😀 Jupiii, verim, ze je to zavislost. Jeste ani necitim pohyby a uz se tesim az budu objednavat pleny 😀 Hezky den vsem!

ofelieee
5. pro 2011

@elvis12 takovej výcuc zkušeností by mohl být zajímavej i pro ostatní 😉 nechceš mi ho poslat? tak hodně štěstí, taky mě látka moc baví!

holky Kuba se začal teď docela opruzovat, vysvětluju si to čtyřma důvodama - vic jí=víc kadí, je zima=míň se nahatí, je víc oblečenej=míň ho přebaluju, má nějakej bojkot bezplenkování=častějc to má na zadku. Chci s tím do boje, co vám funguje? Jak třeba nahatíte děcka, abyste neměly pokaděnej celej byt? Do čeho je oblíkáte doma, aby vás oba neprudilo častý přebalování? (netopíme, mívá punčochy, ponožky a tepláky...) čím mažete? vyrobila jsem teď mastičku z měsíčku, oleje a lanolinu, nemáte někdo zkušenost? Díky...

michamicha
5. pro 2011

ahoj, potřebovala bych poradit, nebo spíš inspiraci jak to děláte vy 😅 Vojta zatím na nočník nechce (sice si na něj sedne, ale vydrží tam max. minutu a stejně nic neuděl), takže dál plenkujeme. Teď poslední 3 dny začal dělat to, že se vyčůrá do pleny a pak si vezme ze šuplíku čistou suchou a přinese mi jí. Přebalím ho a on se za chvilku pokajdí 🙄 ale já to na něm absolutně nepoznám, že bude kakat 😠 ještě před 14 dny kakal 1x denně buď ráno nebo večer před koupáním, tak tam se to dalo jakžtakž vypozorovat a odhadnout... ale minulý týden jsme změnili probiotika a kaká nepravidelně někdy i 3x denně 😒 a spotřeba plen tak docela vzrostla 😖 ráda bych, aby už začal na nočník, ale zase ho do toho nechci nutit... nebo ho nechat až si k tomu sám dospěje? třeba s pitím z tréninkových hrnečků má problém ještě teď, pije zásadně vleže (ve stoje si neumí ten hrnek naklonit, aby mu mu to začalo téct 😅 ) nebo mu ho musím přidržet 🙄

jasekd
5. pro 2011

@ofelieee Jejda, a kolik mate doma stupnu?
@michamicha My na nocniku zabavujem hracka, resp. mobilama, ovladacema, ted si na "WC" cte, kdyz potrebuju neco delat a chvili nehlidam, nebo kdyz tusim, ze bude kakat a potrebuju, aby posedel, i pohadku pustim, frci Bob a Bobek (priznacny nazev 😀 ) kdyz jo hysterci a nechce, nenutim ho, nekdy seda ochotne, jindy breci, jen nocnik vidi. Bohuzel ne vzdy se muzu spolehnout, ze kdyz z nocniku sleze, ze je skutecne hotovej 😝

romcovaklarka
5. pro 2011

@ofelieee Ahoj, já dávám bodýčko, mikinu, ponožky a návleky. Tak můžu přebalovat často. Ale jestli máte velkou zimu, tak nevím. Možná zkusit tepláčky rychloprdky pro bkm. Preventivně ho nemažu ničím, když je opruzenej, tak sudocremem (což bylo teď, měl docela dlouho průjem, asi od zubů).

ofelieee
5. pro 2011

@romcovaklarka Fakt? Já taky mám doma návleky, ale kuba je má do mituty někde u kotníků, mám asi troje a stejně... tkaže to není moc použitelný... asi to ale zase zkusím, protože si fakt myslím, že hlavně tím přebalováním to doženu... díky.

romcovaklarka
5. pro 2011

@ofelieee Sam si je taky hodně skopává, ale ne teda do minuty, takže chodím a nandavám 😅 Nic lepšího jsem zatím nevynalezla, už aby bylo léto 🙂

sussanah
5. pro 2011

@ofelieee ja bych pridala jeste duvod "ji nove veci". Me se mlady prudil pravidelne kdyz jsem zarazovala nove jidlo, kdyz mel z neceho prujem (nebo jen ridsi). Jak jsme dali poprve mandarinky napriklad, tak byl zpruzeny snad nejvic a jeste navic osypky kolem pusy. Jinak ja teda maleho vetram zima nezima 😀 mame doma tak kolem 20st, docela kosa, ale proste prebaluju nebo davat curat skoro porad, obcas oplachnu pod vlaznou vodou (pry na prevenci opruzenin taky pomaha) a necham chvili vyvetrat. Treba u neho sedim, necham mu nahaty zadek a prikryju dekou (kterou porad a znovu prikryvam).
A perfektni navleky jsem si udelala z mych starych mekkych hrubsich ponozek, ty drzi jako pribite 😉

helulela
5. pro 2011

@elvis12 téda, to by mě taky zajímalo, co sis z toho odnesla 🙂 se seznamem se pak určitě pochlub
@ofelieee u nás byl nejpádnější důvod tvůj první. V zimě jsem pohybující se dítko taky moc nevětrala, vždycky jen pár minut při přebalování. Doma máme tak 22 st., takže má většinou jen vršek, tepláky a ponožky. Z punčocháčů a tepláků by mě kleplo. Co takhle podkolenky? Ty jsou fajn.
@michamicha já dávala Víťu na nočník při každém přebalení asi od 10 měsíců. Ze začátku se nám dařilo, většinou 3x denně se vyčůral. Kolem roku na nočník nechtěl, tak jsem to nechala. Teď ho zas vzal trochu na milost, připadá mi, že už pochopil, o co jde, ale zatím se mu nechce. Občas zahlásí "bobo" a udělá ho pak až do nočníku, čůrání nehlásí vůbec, ani před, ani po. Když má jen slipy, drží třeba dvě hodiny, ale ani pak se nevyčůrá do nočníku. Počká až na plínu, když jdem třeba ven. Nijak ho teď extra nedrezúruju, spíš mu to vysvětluju. Mám takový pocit, že na to přijde sám, jen potřebuje ještě trochu času.

michamicha
5. pro 2011

@helulela mně právě přijde, že už si to asi trošku uvědomuje, třeba ten bobek mu v pleně začal vadit asi minulý týden, sice nepoznam kdy bude kadit, ale když to udělá tak to poznám hned po čuchu 😅 a on si vždycky sedne na zem a tím zadkem o ní šoupe 😅 vypadá to jako by se drbal, ale ten bobek mu tam asi už začíná vadit, protože pak většinou začne hned kňourat a lézt po mně 😅 já ho teď taky zkouším dávat na nočník skoro při každém přebalování, ale zatím nikdy nic neudělal... max. se mi předevčírem počůral na přebalovací podložku 😅

elvis12
6. pro 2011

@helulela Ahoj, no taky jsem zvědavá, jestli jsem alespon neco pochopila 😀 Zatím jsem celkem bezradná v nočních plínkách na novorozence. Chtěla bych látkovat od začátku i v noci, ale samozřejmě může se stát, že budu úplný mimoň a nepůjde to - přeci jen, bude to moje první miminko, tak budu určitě pěkně vykulená i bez plínek 😎 Ale zase si říkám, že když se to naučím od začátku, tak vlastně by to mohla být výhoda, protože nepoznám jiný způsob, haha 😵