Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

macinka85
17. čer 2011

@helulela my si to tady duplicidně píšeme 😀 😀 😀

lichtakova
17. čer 2011

@helulela já musím vypadat jako úplnej debílek, co...
snažím se toho co nejvíce vykoumat teď, protože mám obavy, že až bude svišť venku, tak už se nerozmyslím vůbec nijak...
@macinka85 díky, já jsem v malvíku dostala ortopedický držák látkových plen-vypadá to hodně podobně, akorát to má kratší mašle a je to místo na zavazování na sucháč

helulela
17. čer 2011

@macinka85 😀
@lichtakova ještě k těm Pastelkám... nechceme tě od nich úplně odradit, taky jednu mám, ale komplet výbavičku bych na nich nestavěla

macinka85
17. čer 2011

@lichtakova A ten držák se takhle taky ovine kolem prcky?nějak si to neumím představit..my měly ortop. kalhotky a malá měla na sobě kalhotky s destičkou...

lichtakova
17. čer 2011

@helulela ale to já vím, každý mám odzkoušeno něco jinýho, já jsme na to koukala asi hlavně kvůli svrchňákům, pak to taky dostalo plenu roku....
Radu raděj dvakrát než vůbec 😀 😀 😀

helulela
17. čer 2011

@lichtakova děláš dobře, kdybys viděla mě na začátku 😀 tuhle diskuzi jsem objevila až po narození malého a zachránila mě 😉

macinka85
17. čer 2011

Plena roku je Anavy Haipa je jen sympatie🙂)

lichtakova
17. čer 2011

@macinka85 no je to pruh látky asi velikostně jako složená čtvercovka-klasicky, jak balili nás a nahoře to má dvě packy se sucháčema-jkao kole pasu, myslím, že dáš plíny a tohle ještě přes a zapnout

helulela
17. čer 2011

@macinka85 ale ještě loni to myslím vyhrála, než to tam Anavy rozbouraly 😉

macinka85
17. čer 2011

A stejně si to musí každá odzkošet sama..tady naber rady,co je kvalitní a nakup a pokud ti něco nebude vyhovovat,pak prodáš na bazaru a koupíš,co chceš-co se ti osvědčilo 😎

macinka85
17. čer 2011

@helulela Ahaaaa,to jsem ještě nebyla těhotná 😀 To šlo mimo mě 😀
Tak to spíš vypadá ta ortop. vložky jako svrchňáky...ale stejně by ti to bokem uteklo...

helulela
17. čer 2011

@lichtakova ten ortopedický držák jsem neviděla, ale podle popisu se to s Disanou funkčně nedá srovnat - to je takový úplet, který pruží a kolem nožiček to tím úplně "zabetonuješ"

lichtakova
17. čer 2011

@helulela aha...a kolik jich tak pořídit, dvě, tři...?
vůbec tak kolik plen dohromady? myslela jsem tak 20 čvtverců, k tomu tak ? tvarovaných plen?15?
a tak třeba 2-3 all in one, třeba k doktorovi...

helulela
17. čer 2011

@lichtakova asi tak, ale já s nima tolik zkušenost nemám, dávala jsem hlavně kalhotovky, tohle je spíš přes novosklad. Někdo jiný určitě poradí... Jinak ty ostatní počty jsou podle mě ok, na druhého to plánuju podobně 🙂

lichtakova
17. čer 2011

@helulela já právě nevím, jestli se nutit do novoskladu, jestli nedávat čtvercovky třeba dvě na obdélník, jako dřív

helulela
17. čer 2011

@lichtakova to dopředu neřeš, vyzkoušíš a uvidíš

lichtakova
17. čer 2011

@helulela a ta zavazovací disana se dává přes novosklad nebo je to jedno?

lichtakova
17. čer 2011

@helulela a ty to budeš mít jak?-kolik čeho přibližně? 🙂
a budeš látkovat současně dvě dítka nebo jen mrňouska?

lichtakova
17. čer 2011

@macinka85 🙂 😉 😎

helulela
17. čer 2011

@lichtakova spíš hádám, použila jsem ji asi dvakrát - podle mě přes novosklad i narovno, její funkce je hlavně to těsnění kolem nožiček jako je u kalhotovek

lichtakova
17. čer 2011

@helulela ahááá, takže když chci stejně dát svrchňáky, tak je to asi jedno, jestli ji mám nebo ne

macinka85
17. čer 2011

@lichtakova Tak disany se dávají jak přes novosklad,tak narovno..a jestli budeš dávat na rovno.tuplem budeš potřebovat ty disany..to ti všechno uteče..i přes ten novosklad to utíká často. Já bych vzala tak 3..když se prokadí,rychle to uschne.... A jinak teda já jsem taky "kalhotková"jak to šlo--od těch 3.5-54 kg jsem najela na Anavy.Blo to supr..přebalovala jsem co 2-3 hodiny..malá kakala tak co 3 dny....
Počty myslím,že ti stačí pro začátek...a o vícevrstvých jsi nepřemýšlela? Já je zbožňuju a jsou levné...
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/1-1...

helulela
17. čer 2011

@lichtakova budu látkovat oba, nemám to přesně rozdělené, které pleny budou čí, protože většinu mám jednovelikostních - malý bude mít po V. 6x biofroté IV novorozenecké, 2x Bamboozle vel. 1, 4x Anavy na snapku, přikoupila jsem 10x Kikko lux a o zbytek, co V. teď nosí, se nějak podělí... počkám, jestli to takhle půjde, kdyžtak pak doupravím 😉

macinka85
17. čer 2011

@lichtakova Neprokakají se ti svrchňáky..a nemusíš je prát...

helulela
17. čer 2011

@lichtakova jesli nechceš mít pokakané svrchňáčky, tak to jedno není 😉

helulela
17. čer 2011

@macinka85 😀 😀 já jdu radši dělat něco užitečného doma...

lichtakova
17. čer 2011

@macinka85 copak já vím, co jsou vícevrstevné???????

lichtakova
17. čer 2011

holky díky moc, já to jdu taky nějak vstřebat a určitě se tu ještě objevím
přes ty vícevrstevné dáváte taky tu disanu?

helulela
17. čer 2011

@lichtakova děláme ti v tom binec, že? Ze začátku se zdá, že čím víc informací, tím hůř 😉 Koukni na ten popis, novorozenci je skládáš na kalhotkový sklad a velkému dítku dáváš narovno. Disanu na ně nepotřebuješ.