Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janistr
3. kvě 2012

@rebelie Článek je super. No, můj manžel po počátečních obtížích a nějakém tom nadávání (zas* origami🙂) zvládne zcela bezchybně poskládat novosklad a už se začíná orientovat ve vkládačkách a podobně. I když minule mě rozsekal, když se dobrovolně vrhnul do žehlení čč a já měla v koši ještě i vkládačky z různých plínek (už je poučen, že se nežehlí) a mimo jiné taky fleesové separačky. Přinesl mi vedle do místnosti ukázat tu separačku se slovy: "Tohle se asi nežehlí, co?" Tak jsem mu oznámila, že samozřejmě ne a na to on: "No, mě bylo divný, že se mi to přilepilo na žehličku." :D Tož tak.

mmiirrkkaa
3. kvě 2012

@lenka3p Já skladovala na sucho, pak se zaangažovala mám a řekla, že namokro to bude lepší. Já jak blbec poslechla - na fleky to vliv nemělo, akorát jsem se musela hrabat v té vodě a ždímat plíny před přendáním do pračky. Takže jsem se zase hezky vrátila k suchému skladování a pohoda 🙂
@rebelie Článek je super, díky @helulela, že si sem dala odakz.

rozarka65
3. kvě 2012

Tak se sucháče a snapkou je asi konec...Eli to začala sundávat... 😀 Teda já doufám,že v létě,až začne běhat,tak zapracujeme...🙂
Máte někdo zkušenost s tímto...?
http://www.branakdetem.cz/mokomidi-vlnene-svrch...

jasekd
3. kvě 2012

@lenka3p Jedine na sucho, mokre vic smrdi a musis se v tom hrabat 😝 Kdezto nasucho jen vyklopim plny kybl do pracky (vyhoda vrchniho plneni). Pocurane hned do kyblu, pokakane osprchuju a dam do kyblu.

rebelie
3. kvě 2012

@janistr My raději nežehlíme vůbec nic (ještě nedávno jsme ani neměli žehličku, teď ji máme - po babičce - na přežehlování při našich pokusech o šití). Jinak bychom cosi přilepeného na žehličce měli asi furt... naštěstí to odnesla jen vkládačka a ne třeba PULky. Jinak látkujícím manželům zdar! Ještě by bylo potřeba, aby se nestyděli se tím pochlubit (podle mě přebaluje spousta chlapů, i do látky, ale přiznat to u piva v hospodě se ostýchají).
@lenka3p Gratuluji k miminku. Plenky skladuju jako už popsala mahafi, na pokaděné plíny se ukázala nejefektivnější sprcha, to se pak člověk nemusí v těch hovniskách hrabat vlastně vůbec...
@mahafi @helula Kdybyste se na podzim zúčastnily taky, to by bylo super!
Pochvaly na článek vyřídím.

madlisek
3. kvě 2012

@rebelie Tak já nevím, co je malá účast, ale taky jsem naverbovala lidi, takže i kdyby se přihlásili jen tvoji a moji známí, tak se soutěžit určitě dalo 🙂

madlisek
3. kvě 2012

@lenka3p Za nás taky skladování na sucho, všechno to házím do jednoho kýble. Pokaděné opláchnout a přetřít žlučákem a nazdar 🙂 A pokud zkusíte bezplenkovku, pokaděný plíny (alespoň částečně) zmizí a bude o práci míň 🙂

0knoflicek
3. kvě 2012

@mahafi Děkuji no ještě si to nechám projít hlavou přece jen je malé už 8 měsíců, tak jsem si říkala, že hned jak začne pořádně sedět, tak bych jí zkoušela dávat na nočník a přes léto se to snažit vychytávat bez plínek. Uvidíme, každopádně moc děkuji za nabídku, kdybych si to rozbyslela, tak určitě napíšu. Právě jak už mám druhé mimi a asi poslední, tak se mi do toho moc nechce investovat. Tak čistě ze zvědavosti do jaké velikosti se látkové pleny dělají?

adisek
3. kvě 2012

Ahoj holky, prodavam sadu plenek GRO baby, kdo by mel zajem, mrknete ke mne do bazarku 😉

mahafi
3. kvě 2012

@0knoflicek můžeš to jen vyzkoušet s výbavičkou za pár korun (doslova), předpokládám, že nějaké čtvercovky máš, tak by ti stačilo koupit nějaké pul kalhotky (aby to neproteklo na bodýčko) a můžeš vyzkoušet, jestli by ti to vyhovovalo nebo ne. Jak už ti tu někdo psal, jestli přebaluješ po každém čurání, tak nemusíš mít nic extrasavého. po těch svrchňáčkách se můžeš podívat i na bazárku, to je pak opravdu koupě za pár korun, testnete to s malou a podle toho se můžeš rozhodnout. nechci tě do toho nějak přemlouvat 🙂. Pár stránek dozadu tu psala maminka, která začala látkovat své druhé dítko dokonce v roce a půl (myslím, že tak nějak), ale nepamatuju si nick 😅 a byla z toho nadšená.

0knoflicek
3. kvě 2012

@mahafi zní to lákavě, ale chlap se na to moc netváří 🙂) no uvidím, celkem bych si to zkusila, kdybych věděla kde levně koupit pul kalhotky a jak ty plínky skládat. Čtvercovejch plínek máme doma vyrovnanou plnou skříň.

rebelie
3. kvě 2012

@madlisek Hm, to je divný... chtěli aspoň 5 týmů, já jsem dala dohromady 3... no, snad to na ten podzim vyjde...

rebelie
3. kvě 2012

@0knoflicek Ty už máš starší dítko, ne? Pokud už kadí bobky a ne vaječinu, stačí poskládat na rovno - buď na dvanáctiny, nebo na šestiny... A PULky seženeš tady na bazárku, podle mě bez problémů....

rebelie
3. kvě 2012

@0knoflicek Teď to dočítám, podle mě s čtvercovkama opravdu vystačíš a jestli chceš přes léto dávat co nejvíc na nočník, tak jednoduché přebalování typu čtvercovka na rovno + PULky je ideální...

mahafi
3. kvě 2012

@0knoflicek Jak píše rebelie.. na bazárku tu seženeš mraky pul kalhotek. Holčička má 8 kilo? volila bych Mko nebo Lko, většinou se uvání hmotnost, pro kterou jsou vhodné. Plínky narovno určitě, nemusíš to nijak skládat, normálně, jak jsi zvyklá. a pulky můžeš mít třeba tyto: http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/svrchni-..., jsou za super cenu, na vyzkoušení ideál 🙂. Jinak kdybys chtěla poradit značky, tak nic nezkazíš Thirsties, Baby Lucy, Imse Vimse, ty jsou pořídit za fajn ceny. Dobdé jsou taky Haipa Daipa, ale ty jsou na patentky. Chlapa přesvědčíš.. hele za cenu balíku jednorázovek pořiď dvoje pulky a vyzkoušej to 🙂. Pokud tti to bude vyhovovat, tak nehorázně ušetříš (a nemluvím o prdelce, která je z látkovek hodně nadšená 😉, je to hrozný rozdíl oproti jednorázovkám, uvidíš 🙂 ). Snad píšu srozumitelně.. Kdyžtak se klidně ještě zeptej 🙂

betysek
3. kvě 2012

@jasekd Já teda skladovala na mokro, zkoušela jsem i na sucho, ale na mokro mi to připadalo lepší. Přidávala jsem do vody ocet, tak že to nějak zvlášť nesmrdělo. Spíš mi připadalo, že to smrdí méně než na sucho. Pak jsem to i s vodou vylila do pračky (vrchní plnění). Dala jsem ždímání, pak máchání a pak praní. Tak že jsem dala navíc oproti nasucho jen ždímání, později když už malá kadila do nočníku, tak jen ždímání a pak praní (máchání mi připadalo zbytečné).

lenka5731
3. kvě 2012

holky a máte některá zkušenost s praním v pytli na pleny? skladovat v něm použité pleny a pak rozepnout a šoupnout do pračky, eventuelně vyklepat do bubnu (máme přední plnění)? tahle varianta se mi zamlouvá asi nejvíc..

daisyr
3. kvě 2012

@lenka5731 ahoj, já ho používala ze začátku, teď už ne - plíny mám většinou jen počůrané, a zas taková výhoda to pro mě nebyla, stejně jsem to musela do té pračky nějak narvat. Ale určitě ti kdyžtak budou stačit ty levnější, např. tuším DM má 2ks dkolem 50Kč, malý a velký, do toho malého sáčku jsem dávala separačky, aby se mi nepletly s plínama - lepší na věšení 😉

lenka5731
3. kvě 2012

@daisyr díky, já už mám koupený planet wise, anavy a malý pop in 🙂 neodolala jsem vzorům 🙂
s těma separačkama už jsem taky přemýšlela, jak je oddělit... přemýšlela jsem nad síťkou do pytle.. 😕

daisyr
3. kvě 2012

@lenka5731 počkej, tys myslela tkové ty pytle z PULu, jako se šijou svrchňáky? tak já měla jen ty síťované, ale ty pytle by také neměl být problém, jen mi přijdou moc drahé na to, že je schováš do koše a pak vypereš.... ale na cestování určo fajn, jen teda určitě do té pračky ty pleny z toho jakoby vyndat, nevím, zda by stačilo jen otevřít pytel, myslím, aby se to lépe vypralo

lenka5731
3. kvě 2012

@daisyr jojo, pytle z PULu... myslela jsem si, že ho budu mít u přebalováku (v obýváku) a pak ho i s plenkami vyperu. Ať už ty plenky z pytle vyklepnu nebo ne. Ale já mám u pračky dlouhé prací cykly, takže rozepnutí pytle by možná mohlo stačit..

helulela
3. kvě 2012

@lenka5731 tak asi by to šlo, mně třeba plíny ze síťovaného pytle vždycky během praní vycestovaly ven samy... PUL pytle by mi ale bylo líto, nevím, kolik praní by přežil.

lenka5731
3. kvě 2012

@helulela pytel planet wise by údajně měl přežít 2 roky praní obden a sušení v sušičce... pochopitelně pak nevypadá jako nový, ale je pořád 100% funkční. údajně. 🙂 to jsem se dočetla na netu, já ho zatím neprala ani jednou. 🙂

mahafi
3. kvě 2012

@lenka5731 A nebude lepší ten pytel jenom do pračky vysypat? Jako že neprat s každým praním? Taky by mi to bylo líto.. Určitě ho netřeba sušit v sušičce, ono to je suchý skoro hned samo od sebe 🙂.

helulela
3. kvě 2012

@lenka5731 fakt? to bude nějaký kosmický materiál 🙂

helulela
3. kvě 2012

@lenka5731 já mám za naši dvouletou látkovací kariéru druhý a to ho peru tak 3x do měsíce, většinou na 40 st. První byl TB, PUL se mi z něj oloupal, možná nějaký vadný kus. Teď mám BL a ten zatím drží.

lenka5731
3. kvě 2012

@mahafi to nevím (jestli by bylo nutné prát ho pokaždé), osobní zkušenost s praním plínek nemám, tak jen tak nahlas přemýšlím a sbírám zkušenosti ostatních. Já bych ho v sušičce nesušila, ale údajně by to měl dlouhodobě snést.

lenka5731
3. kvě 2012

@helulela taky se mi to zdá divný, ale narazila jsem na netu na příspěvky lidí, co to psali 😀 tak si to třeba psal sám výrobce 🙂 je to tohle http://www.planetwiseinc.com/Planet_Wise_Wet_Ba...

pokud by nebylo nutné to prát pokaždé, tak tím líp.

rebelie
3. kvě 2012

@lenka5731 Já házím separačky do menšího síťovaného pytle (nebavilo mě je pořád vybírat z těch plen). Ideální by bylo, mít na pytli, co je v koši na pleny, nějakou kapsu, kam by se dávaly... Pak by se jen zavřela a vypralo by se to v ní (v síťovaném pytli by se to vypralo, v PULu asi ne).

mahafi
3. kvě 2012

@lenka5731 Já ho právě pokaždý neperu, plínky z něj vysypu do pračky (ale nepoužívám ho na skladování, jen na cestách), obrátím naruby a nechám vyvětrat a peru až po několikátém použití, prostě něco jako svrchňáky 🙂. Mám popoliny a myslím, že by z něj ty plínky asi nevycestovaly, je takový kompaktní, ale nikdy jsem to nezkoušela. Ale tak zkusíš a uvidíš 🙂, každý si najde to, jak mu to nakonec vyhovuje 🙂