Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
19. čer 2012

@katyxq ani v těhle vedrech nejdete radši s kočárkem? já teda šátek v tomhle počasí nezvládám... 😝 😝

katyxq
19. čer 2012

@janakkk S kočárkem jsme venku nebyli už tři měsíce 😉, to prostě nešlo - prakticky neustávající řev, navíc i mně přijde nošení praktičtější 🙂 (hlavně do centra města). Tak nás oblíknu co nejmíň (Šárka měla dneska jen Anavy easy a bodýčko s krátkým rukávem, ale asi jsem ji mohla vzít jen v plínce) a vyrazíme dopoledne ven.

janinek
19. čer 2012

@katyxq Tak tim to budete mit lepsi. My byli ted v zime, ja 15-17tt a byla jsem naprosto vyrizena z tech schodu v metru 🙂 A to jsem prosim zvykla na LOndyn, ale NY je v tomhle horsi.

Na satek jsem zvedava, mam satek a na pozdeji Manducu, ale take nevim, jak v tom vedru, kdyz se na sebe budeme lepit.

andelka
19. čer 2012

@aemmi je to šílený, co? Domča je teď taky v papíru nebo s holou dupkou, má po očkování a svrchňáky končí zrovna tam kde to má píchlé a má to trošku napuchlé, tak teď papírujem a hlavně nechávám volně, v tom horku. Ještěže Dany už plíny skoro nemá, jinak by to byl fakt hned plný koš.

janakkk
19. čer 2012

@katyxq to jo, do města chodím taky radsi s šátkem 🙂

maly_prcek
19. čer 2012

@petkula Vv se dávají narovno většinou od té doby, co začnou příkrmy a je tuhý bobek... Ten kalhotkový sklad je hlavně na vaječinu a je na něj hodně dobré mít tu plínku pružnou, což třeba vv od Kikka nebo ty BI prefoldy nejsou... Dobré vv na kalhotkový sklad jsou tyhle http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple....
Já jedu tenhle systém nadoma - tahle vv u 11m dítka je tak (hodně orientačně) na jedno plné vyčůrání, u Davídka jsem ji používala ještě nedávno s velkou vkládačkou na noc (ale on už nečůral zas tak moc)... Anavy už nedal dovycpanou přes sed...
Ty vv jsou dobré i třeba do kapsovek, dají se dát i jako savá vrstva do kalhotkovky... Je to taková uni trvanlivá plína...

Hele a co teda sháníš za svrchňata? Mám tu jedny doma šité PULky šité na Davídka coby 2,5leté batole, Elinka je drobnější, tak bůhví jestli do nich někdy doroste, tak je budu prodávat... Zítra ti je blejsknu...

helulela
19. čer 2012

@katyxq to je mega výlet 😵 ... a látkovky s sebou bereš, aby sis je v USA prohnala sušičkou, jo? 😀 😉

helulela
19. čer 2012

@maly_prcek já se postupně dopracovala ke stejnému systému co ty - doma Anavy vv, ven Anavy kalhotovky, záložní čč narovno, pár kapsovek a na noc dávám vlastní mix z BL a prefoldů BI... nové plíny ani zkoušet netoužím, zato ujíždím na svrchňákách 😉

janinek
19. čer 2012

@helulela Spolu jsme resily ty huggies? Dneska jsem jim koukala na stranky a oni tam fakt pisou, ze bavlnena je vnejsi vrstva!

michamicha
19. čer 2012

@katyxq já mam kalhotkovky taky tvrdý 😠 musim je vždycky hodně promnout v ruce, ale nic moc ☹ peru v denkmit sensitiv s octem

katyxq
19. čer 2012

@helulela Né, látkovky berem, protože bysme se jednorázovek nedoplatili, jsou mi proti srsti, ty běžné mi smrdí a nehodlám testovat, které malá snese (vím, že OK jsou Attitude, ale ta cena 😕).

@janinek Tak to je až vtipný, na co bavlněnej vršek, navíc mi teda na omak bavlněný zrovna nepřišly.

helulela
19. čer 2012

@katyxq když nemůžeš koupit jakékoliv jednorázovky, tak vézt si s sebou zásoby Attitude na měsíc a půl je prakticky nemožný........ vlastně ti nic jiného než látkovky nezbývá
@janinek jo, spolu, jsem ráda, že jsem se nesekla. Fakt jsou vtipný 😝

katyxq
19. čer 2012

@helulela Jojo, tak nějak vedly naše úvahy 😉.

janinek
19. čer 2012

No ja si rikam, jestli to neni jen spatne napsane, ze jako tim 'outer' mysli, ze to je na povrchu, ne vevnitr v pline, ale fakt nevim.,

Snad bude mit tri kila ci k nim a budou ji ty pekne, co jsem koupila.

petkula
20. čer 2012

@maly_prcek aha, takže kalhotkový sklad už teď asi nevyužiju - nevěděla jsem totiž, jestli mám kupovat i tu snapi sponku. Já koupím teda pár těch vícevrstvých ale budu je dávat jen narovno.
Svrchní kalhotky jsem sháněla pro staršího syna na noční spaní, nakonec jsem objednala vlňáčky. Klidně ty své vyfoť, třeba i je později koupím (malý je ale dost velký, váží 19 kg).

maly_prcek
20. čer 2012

@helulela No jejej, to mi povídej a to my máme holku a těm musí ladit svrchňáky i s oblečením 😀 😀 😀

pampeliska1
20. čer 2012

Ahoj všem 😉
Mám problém 😀 Myslíte, že je možné, že by moje dítě nemělo rádo látkovky?? Dneska mi přišla zásilka Anavy a když jí je navleču, tak ona u toho řve jak tur 😒 🙄 Říkám si, jestli jí třeba nevadí že má prostě větší zadek 😅

ivuska.h
20. čer 2012

@pampeliska1 Už jsem o několika takových dětech slyšela, ale nikdy mě to úplně nepřesvědčilo v tom smyslu, že to nebyla jen náhoda, zvlášť u takového pidižvíka, co se ještě prakticky nehýbe... Na mokrou látku určitě reagovat může, to je jiný problém, ale na suchou jen tak, to se mi nezdá...

pampeliska1
20. čer 2012

@ivuska.h No mě se to taky nezdá! Možná jsem jí je dala zrovna ve chvíli, kdy jí vadilo něco jiného.. No budu zkoušet a uvidíme.. Ale vůbec nepředpokládám, že by jí to mohlo vadit nějak dlouhodobě, takové pěkné plenky přece musíme využít 😉
PS. Jinak plenečky jsou fakt krásné 😵 😉

dandelion
21. čer 2012

@pampeliska1 vyfotíš mi Dotku v Anavce? 🙂)

dandelion
21. čer 2012

@katyxq štěpi se mi v šátku děsně potí i jenom v plínce :/ chjo

madlisek
21. čer 2012

@katyxq ty jo, parádní dovolená, manžel se pěkně uklikl 😵 My jsme byli s půlročňátkem na tři neděle v Latinské Americe, taky s látkovkama, šátkem a manducou a v pohodě se to dalo 🙂

janakkk
21. čer 2012

@dandelion já v tomhle počasí šátek taky zavhla 😒 😒

martinka.pida
21. čer 2012

Ahoj, dávám dohromady výbavičku látkovek a pořád nějak nevím kolik čeho 🙂. Asi největší "problém" mám s vv...Jaké, kolik, používaly jste je už na novoška? Je velký rozdíl v kvalitě mezi vv Anavy a Kikko?
Další problém mám s velikostí svrchňáků. Co tady čtu, tak některé značky nebrat ty nejmenší, jiné zase nejmenší vydrží dlouho...Jak se v tom mám vyznat 😀? Plánuju začít postupně po návratu z porodnice, naplno asi až někdy po šestinedělí. Uvidim, jak mi to půjde ještě s malou 17 měsíční dračičí v plínce (ta má jednorázovky, látkovat kvůli opruzeninám nešlo 😠 ).

zlilly
21. čer 2012

Napadla me dulezita rada, ktera tu obvykle nepadne a nebo se mysli samo sebou: moc to neřeš. nikdy nikdo nemá definitivní vybavu hned od zacatku, casem se dopracujes k tomu co bude vyhovovat. co bude chybet dokoupis a mas rekneme do 3 dnu doma a co bude prebyvat obvykle snadno prodas. cili zadny zbytecny stres 😉
já sem treba skončila prakticky úplně u čč. vv mám, ale používala sem je jen kratkou dobu jako nocni vkladacku a celkem o nich nic nevim.

helulela
21. čer 2012

@martinka.pida vv Kikko - bavlněné, nepružné, na kalhotkový sklad vydrží hodně krátce, netěsní kolem nožiček... vv Anavy - bmb nebo bavlna, pruží, proto kalhotkový sklad z nich můžeš dávat poměrně dlouho a kolem nožiček těsní dobře. Za mě jednoznačně bmb vv Anavy, jeden z pilířů naší výbavičky. V době, kdy jsem látkovala oba kluky, je starší nosil narovno a mladší na kalhotkový sklad. S počtem těžko radit, záleží kolik máš toho ostatního, dvěma kusy na vyzkoušení ale určitě nic nezkazíš. U svrchňáčků jsem zástankyně i těch nejmenších velikostí - měla jsem Thirsties XS, Imse Vimse NB, využila jsem 2-3 měsíce. Klidně koupit méně nošené z bazaru nebo pak prodat dál, žádná velká finanční ztráta to není.
A přesně jak píše @zlilly - na první dobrou naprostá většina lidí výbavičku do kupy nedá a ani to není nutný.

dandelion
22. čer 2012

@martinka.pida máme pořád IV NB a spokojenost ;) myslím že jí budou ještě tak měsíc a to není žádné tintítko.. naopak IV S musím křížit sucháče ;)

madlisek
22. čer 2012

@martinka.pida Máš pravdu s těmi svrchňáky, je to strašně různé 🙂 Thirsties vel. 1 byly dcerce poměrně brzo malé, vel. 2 má tak od 4m. Naopak IV vel. NB jí byly i v půlroce, teď je jí rok a stále nosí IV vel. S 🙂

rebelie
22. čer 2012

@madlisek S půlročákem v LAtinské Americe, fakt? To asi budu muset říct dneska manželovi, že bychom třeba ještě přehodnotili plány na léto... 😉
A jinak jsem se přišla svěřit, že jsme včera asi po 4 měsících použili hnusku a potvrdilo se mi, že je to fakt hnus... Jsme si vyrazili, že na max. 2h, takže s sebou jen 2čč a ejhle, přišli jsme domů před půlnocí, takže došlo na záložní Pampers a ten gel v tom - fůůůj. Zlaté látkovky. A to jsem si doteď myslela, že hlavním důvodem, proč látkuju je moje ekologické cítění, nicméně zjišťuju, že i kdybych byla eko-barbar, stejnak bych jednorázovky nechtěla.

rebelie
22. čer 2012

@dandelion Já začala vázat místo KSK dvojitej kříž a dobrý. A když to vyjde, snažím se v těch vedrech nedávat PULky, ale vlňáky. A dítě mám teda oblečené výhradně v body z vlny a hedvábí.