Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
30. čer 2012

@janistr
@janakkk

Aha, diky, my o tom s manzelem nedavno mluvili, jak to vlastne ty nase mamy delaly, ze se musiem zeptat.

Dnes jsem kupovala papirovky, ty nejake super prirodni, konecne od dvou kil meli. A dostala jsem vynadano, proc mame tolik papirovek - 4 baleni od dvou kil, 2 od 3. Ze jako manzel myslel, ze budeme hned latkovat, ze mi teda uzna ten den v porodnici, ale pak jako latkovat. Tak rikam, ze ji to asi nebude jest,e jak se narodi driv. Myslim, ze budu mit posvecenou koupi tech dalsich mini svrchnacku 🙂

helulela
1. črc 2012

@janinek já bych se zas vůbec nedivila, kdyby ta bavlna byla v zevní vrstvě... ono chlubit se tím, že plína obsahuje nějaké procento bavlny, je taky dost absurdní, když existují plíny, které jsou bavlněné celé 😝
Když to zjistíš, poděl se 🙂

helulela
1. črc 2012

@janinek už to mám i s vysvětlením od výrobce, bez komentáře... http://zena-in.cz/clanek/mimi-jako-v-bavlnce/ka...

reruna
1. črc 2012

@janinek dříve se dávaly 2-3 čč na jedno přebalení, maminka říkala, že dávala 1-2 narovno, pak igelit a jednu do trojúhelníku. to bylo jako široké balení. No a když si to spočítáš - mě například Luki kadil zezačátku 12X denně po každém kojení, takže to by bylo 36 čč a nějaké pod hlavičku, na utření, ublinknutí a hned se to naskládá. Takže si pak představ, že to moje mamka pak všechno vyvyřovala v takovým velkým zavařovacím hrnci na plotně v kuchyni a pak už se nedivím, že si dneska každý klepe na čelo, když řekneš, že chceš látkovat, jenže neví, že dneska existují AIO, SIO, kalhotovky a pulky a vv 😉

reruna
1. črc 2012

@terezka312 docela bych si tipla, že to červenání dělají ty separaračky Popolini, zkus to chvíli bez nich a uvidíš - my jsme je používat nemohli, bez problémů jsme pak používali separačky Canpol babies z lékárny a červenání zadečku zmizlo, navíc jsou o doooooost levnější

reruna
1. črc 2012

@saaralota já jsem předepírala ručně, jen natření mýdla podle mě nestačí

janinek
1. črc 2012

@helulela No ty jsi akcni po ranu, ja take nasla nakonec nejaky am. clanek, kde se na to primo ptali v Huggies a je to fakt jen ta 'vnejsi' vnejsi vrstva. Ale pry jsou z pohledu ekologie prece jen lepsi nez ostatni jednorazove. Ale ne jako treba ty Naty nebo jine.

@reruna Jj, holky uz psaly. A chapu, ze se treba na celo klepe starsi generace, ale skoda, ze ta nase je tak neinformovana.

reruna
1. črc 2012

@janinek tak já se nedivím, když slyší od maminky, jaké to bylo dříve, tak je ani nenapadne, že dneska by to mohlo být jinak a protože se o to vůbec nezajímají a jen jsou rády, že dneska mají jednorázovky a každý to vychvaluje - to za nás nebylo, teď to máte tak úžasně jednoduché - a taky čtou reklamy v časopisech pro maminky, kde vychvalují a negativa nezmiňují,, tak logicky šáhnou po lehce dostupných jednorázovkách. Kdyby u nás v MC nebyla přednáška o látkovkách, tak bych taky nic nevěděla a cíleně bych informace nehledala, dokonce při prvním synovi jsem dost obhajovala jednorázovky 😅 Jo, kdyby byly látkovky v každém obchodě pro miminka, tak jako jednorázovky jsou v každé drogerii, tak to by byla jiná informovanost. Ale určitě je to dneska lepší, než třeba ještě před 3-4 lety, občas se někde objeví článek o látkovkách, párkrát to bylo v tv, více se diskutuje na netu

janinek
1. črc 2012

@reruna Vidis, ja zrovna vim o existenci latkovek od mamky 🙂 A ona je hrozna nadsena, ze je budu pouzivat. Zminila jsem to minule tchyni, tak ta to nezna, tak snad ji zlomim, az prijede a vse ji ukazu 🙂 A hlavne snad teda jako se fakt ukaze, ze na to jsem a budu je pouzivat.

A na tu neifnormovanost si desne stezuji i na UK strankach, v Mothercaru latkovky byvaly obcas nektere, na veletrzich jsou tedy vzdy tak 4 firmy s velkymi stanky. Jo, v Tescu maji nekde TotsBots, ale jen ve velkych, nedavno v Tescu byly vyprodeje TB EasyFit V2 ci bambusek starch, snad po 3 librach kus. Ale jinak si hodne mamin stezuje, ze doktori to neznaji, midwives take ne. Nebo health visitors, co chodi po porodu na navstevu to take neznaji. Ze to vidi prvne proste, coz je po tech letech docela smutne.

Me mrzi, ze kdyz nekomu reknu, ze jako se ty pliny fakt nevyvaruji a nezehli, tak jako mi prijde, ze si ta druha strana mysli, ze lzu nebo co.

petkula
1. črc 2012

@janakkk
@bamboolik
@lenka5731 a vy to dáváte, je to nutné? Má se to dávat do hlavního praní nebo spíš do toho kyblíku, kde skladujete ty předeprané plínky?

reruna
1. črc 2012

@janinek tak to máš super mamku 😉 ono je to bohužel tak, že velké firmy, co bohatnou na jednorázovkách dávají šílené penze na reklamu, výrobci látkovek na to jistě nemají a jak víme, tak ji ani nesmějí dělat - tak je to na nás 😉

madlisek
1. črc 2012

Asi jsem měla štěstí, ale u nás v rodině nikdo neměl potřebu to nějak extra řešit a všichni se jen rzaadovali, že dítě bude v bavlně. Občas spíš někdo z vrstevnic se podiví, že jako "fakt látkový plíny?", asi taky mají představu kotle s vroucí vodou nad ohněm a unavený matky s obří vařečkou u toho, jak tam tři hodiny míchá plíny 🙂

betelgeuzz
1. črc 2012

@helulela to je fakt dobrý, bavlna ve vnější vrstvě je opravdu terno 😀 😝
@petkula jestli se ptáš na sanytol, tak nutný není. Já ho pořídila asi kolem roku, plenky dost čpěly hned, jak se do nich starší vyčurala. Takže jsem s tím vyprala všechny plenky a pak jednou za čas. Rozhodně to nedávám do každýho praní. Dává se to do praní.

mmiirrkkaa
1. črc 2012

Tak jsem včera nechala malého na hlídání švagrové a tchyni. Dostaly školení o látkovkách, ale nechala jsem jim tam i hnusky, kdy nastal nějaký problém. Nachala jsem jim tam 3 AIO (TB, BG) a pak kalhotovky Anavy. A zvládly to na jedničku. Švagrová byla úplně nadšená a řekla, že až bude mít mimčo, že jde určo do látky, že ty hnusný pemprsky by mimču na prdelku nedala. Tak mě to potěšilo 🙂

terezka312
1. črc 2012

@ani84 Tak já vytrvám 🙂 Fakt je, že někdy mi přijde červenější míň a někdy víc a většinou to závisí opravdu na tom, jak moc dlouho ležel a jak moc byl počůranej. No a vedro je šílený, tak doufám, že brzo poleví a i tohle se zlepší.

terezka312
1. črc 2012

@reruna Zkusím vyměnit, to by mě nenapadlo, že by to na to mohlo mít vliv. Mám doma ještě jeden druh, tak to zkusím a uvidím, jestli to má nějaký efekt. Děkuju.

bamboolik
1. črc 2012

@reruna Canpol jsou taky moje oblibené, ale už je přesdtali vyrábět 😢

bamboolik
1. črc 2012

@petkula není to vůbec nutné, dávám to, kdyžjsem třeba byli na táboře a plínky byly dlouho skladované a zasmrádly nebo když měli kluci infekční průjem, ale pravidelně to fakt nepoužívám. Dává se to normoš do pračky místo aviváže + extra máchání.

bamboolik
1. črc 2012

@helulela tak to je sííla 😀 Bavlnu dáme nahoru, aby miminko mělo to nejlepší, takže org bavlnu a dovnitř nacpeme chlór a kdejakou chemii, ale to nevadí, hlavně ať mimino neztrácí pohodlí a možnost pohybu 😝

janinek
1. črc 2012

@mmiirrkkaa Jeee, to je super. Ono podle me tohle je nejlepsi reklama a osveta - osobne a po jednom proste.

dandelion
1. črc 2012

Tak mě chvílema prudí muž.. grrrr prej že malá brečí, protože jí vadí že má vlhkou plínku, tak jí rozbalím a ono sucho.. pak že jí vadí že v látkovce nemůže kopat nožičkama.. prostě mi někdy přijde že ty látkovky nedocení.. jenom mě kritizuje :/ malá brečí kůli něčemu jinýmu a on to svádí na plínky.. :/

janinek
1. črc 2012

@dandelion Ho kousni! Drzouna.

petkula
1. črc 2012

@bamboolik díky 🙂

janakkk
1. črc 2012

@petkula davam jen čas od času 🙂

helulela
1. črc 2012

@bamboolik přestali vyrábět Canpol?? To neee, co já si počnu 😕 Budu muset brzo vyrazit do lékárny a zkusit ještě nasyslit zásoby.

dandelion
1. črc 2012

@janinek kousnu :D 🙂 trochu jsme si to teď vyříkali ;)

bamboolik
1. črc 2012

@helulela no pokud nějakou najdeš, tak sysli.. Já mám doma pár posledních balíčků a doufám, že alespoň malému vydrží. Poptávali jsme je pro obchod u několika dodavatelů a skoro nikdo už je nemá skladem ☹ A po dotazu přímo na výrobce nám bylo řečeno, že prý se dobře neprodávaly. Chjo.. Takže teď u nás jedu na těch zbytcích Canpol a na noc flísové.

janinek
1. črc 2012

Ja mam na zkousku koupene tyhle pak http://www.littlelambnappies.com/accessories/vi...

Objednavala jsem totiz jinde vzorky tech CJ kremu a potrebovala jsem postovne zdarma, tak jsem je prihodila, ale asi bude trvat, nez je vyzkousim.

dandelion
2. črc 2012

Co je na těch Canpol tak super? já jim nějak na chuť nepřišla 😕 😕 😕

dandelion
2. črc 2012

@boudova balíček dorazil 🙂) A máme sloníkový Haipiny 🙂) dodám foto ;) ;) ;) Děkujeme velice 🙂