Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
20. srp 2012

@skobrt Měla jsem celulozové Popolini a teď mám Disany. Popoliny mi připadaly jemnějsí. Jinak pak mám několik polyesterových IV.

terezka312
20. srp 2012

@skobrt Já měla Popolini a teď mám Kikko, oboje jsou fajn, ale ty Popolini toho víc zachytí mi přijde.

skobrt
20. srp 2012

ještě si říkám, jestli to nedělá ta ribylka, ale u pampersek to nevadilo..

janinek
20. srp 2012

@dandelion No jsi dobra, ze to vydrzis fakt. Ja se priznam, ze nevim, zda bych neskoncila na UM v tvem pripade.

@pampeliska1 Ja mam v kybli nalepenou slipovku a na tu kapu tea tree oil.

dandelion
20. srp 2012

@janinek Jsem teprve v eliminační dietě, co teprve holky co kojí při dietě třeba rok.. 🙂 jinak u ABKM musí být spešl UM pro alergiky na bílkovinu kravského mléka.. a pořád je pro mě kojení pohodlnější.. 🙂

janinek
20. srp 2012

@dandelion Jj, to vim, to special mliko. Ja prave porad dumam, jestli to Leus nemuze mit, ale mozna jsme jen uzkostliva a proste ji trapi ty prdiky.

Chtela jsem neco k plinkam, jo uz vim.

Dneska po 3 tydnech papirovka. Nemela jsem zrovna nachystanou latkovku a zasoby asi nadbytecne. Netusila jsem, ze budeme 100% latkovat tak rychle. Mame hrozny den po nic moc noci, tak jsem ji chvilku i vetrala, u nas je to vetrani proklete. O vikendu jsme si s muzem rikali, jak se nam zda, ze mnohem mene ukakava. Fakt jsem nekolikrat prebalila na 'prvni' pokus, proste sundat, otrit, nova plina, hotovo. Takze dneska mi to vynahradila. papirovek jsem behem hodiny spotrebovala asi sest, do toho milion ubrousku.

janinek
20. srp 2012

@skobrt Ja pouzivam fleecove separacky, ze udrzuji prdelku suchou. A vic mi chrani plinku. Ale do miniplinek davam Little Lamb Viskozove, ze fleece jsou mco tluste. male obcas opruzena je, ale prijde mi, ze je to nedostatecnym vetranim a hlavne tim jejim vecnym kakanim, co tu popisuji. Asi ji zacnu zkouset davat nad umyvadlo, jak mi bylo razeno.

skobrt
20. srp 2012

@janinek ja mam asi 3 flisove separacky, pred chvili jsem ji zkusila dat a desny rev, tak jsem ji hned zase rozbalila, jestli ji bylo v te novorozenecke tesno..?zkusim to dat do vetsi jednovelikostni..

katyxq
20. srp 2012

@janinek ono to omezení kravskýho mlíka může pomost i od prdíků, do týdne dys měla vidět výsledky, pokud se nic nezmění, tak ještě můžou dělat problémy vajíčka (neříkám hned alergie, ale jsou to prostě těžko stravitelné bílkoviny) a pak taky fenykl, malá po něm byla hrozně vzdutá a to ho měla jen přes moje mlíko z kojícího čaje.

Tak, jedno vyprání a sušení na šňůře a plíny jsou zas jak beton 😒.

katyxq
20. srp 2012

@skobrt ze začátku jsme používali celulózové sepaačky popoliny, pak jsem celkem vychytali kakání bezplenkovou a taky malá kaká jen jednou za den až dva, tak nedáváme separačky žádné.

janinek
20. srp 2012

@katyxq kdy tak zacne to kakani jednou za den? Leuska ma zatim pokazde teda spinavou plinku, kaka tak 4x denne a jinak tam ma ukaknuto vzdy. Jeste nemela cistou separacku.

janinek
20. srp 2012

@katyxq No, ja o te bezmlecne vazne uvazuji, protoze jestli se to nezlepsi, tak na to asi nemam nervy. Ted od stredy bere bio gaia kapky, tak nejak doufam, ze by mohly neco udelat. A fenykl take nevim, ma byt proti prdikum, pritom naopak nekomu vadi. Tak to zkusim bez kojocaje zase chvili, jestli se to nejak projevi. O vajickach jsem take slysela, tech moc nejim, teda jen to, co je v pecivu a sladkem. No chystam se zahjet si pro ovesne ci ryzove mleko a asi bych to fakt mela zkusit a premoci se a male pomoci. Me od toho done odrazuje i to, ze nevim, co bych varila manzelovi, ale tak proste by chvili to nejak prezil. V tehu jsem take jednu dobu nemohla varit a zvladli jsme to. A myslis, z ena ty prdiky staci to kravske jen omezit nebo fakt vyradit vse, co ma i susene mleko? Ja z netu pochopila, ze na prdiky by melo stacit to omezeni. A nekde psali, ze se smi kozi, kdyz neni ta alergie.

katyxq
20. srp 2012

@janinek U nás to začalo až s příkrmy, při zavedení lepku kleslo kakání tak na 2x za den a se zeleninou právě na jednou denně i míň.
Kozí (a ovčí) má bílkoviny velmi podobné kravskému ☹, pokud jde "jen" o prdíky, tak bych zkusila omezit mléčné na 2-3porce týdně (jogurt, tvrdý sýr), mléko v pečivu bych neřešila, omez sladké a ber hlavně ty sama probiotika.

luciesofi
20. srp 2012

@dandelion Už si viděla obrázkové svrchňáky Anavy? 🙂

madlisek
20. srp 2012

@janinek Já jsem první dva měsíce vůbec nevěděla, jak vypadá nepokakná plínka, a to jsme bezplenkovali 😅 Malá kadila pořád. Když jí byly necelé tři měsíce, bylo to jen 3x denně, potom s příkrmy už jen jednou denně a někdy v deseti měsících zase 2-3x denně.

madlisek
20. srp 2012

@katyxq Mrzí mě, že sušičková kůra neměla dlouhotrvající efekt ☹

cervena_vila
20. srp 2012

@skobrt já používám jako separačky vyprané babylove vlhčené ubrousky.

dandelion
20. srp 2012

@luciesofi joo 🙂 snad aspon jedny stihnu... 🙂

petkula
20. srp 2012

@cervena_vila ony se dají prát?

lenka5731
20. srp 2012

@petkula ano. kamarádka mi ukazovala, jak vypadají po čtyřech vypráních (stále v pohodě použitelné) 🙂 já je mám prané zatím jen jednou. ale jako separačky je teda nepoužívám.

lenka5731
20. srp 2012

@luciesofi kde? teda já je nechci, chci jen kouknout 😀

helulela
20. srp 2012

@lenka5731 máme M
@skobrt já byla spokojená s Popolini celulozovými, ty jsem měla na novorozence, jinak používám Canpol. Kromě toho jsem vyzkoušela Tots Bots, ty nevydržely moc praní, a Imse Vimse, ty nebyly úplně špatné, ale musela jsem je před prvním použitím předeprat, protože jinak se po nich Víťa opruzoval.

luciesofi
20. srp 2012

@dandelion Já nestihla nic 😀...ještě že existuje FB 😀 Nutně potřebuju ty mimozemšťaní (manžel se zamiloval 🙂) a pak asi ještě jedny 🙂 HD už velmi pravděpodobně brát nebudu...Anavy jsou teď moje nejoblíbenější PULky..🙂 Naše zlato v nich teď spinká 🙂

luciesofi
20. srp 2012

@lenka5731 Jukni na FB Anavy...tedy jestli máš 😉

dandelion
20. srp 2012

@luciesofi :D já chci ty hnědy se žlutýma kytkama 🙂 a ještě když by byly tzy s těma maličkýma kytičkama 🙂 a počkám si na ně :D

luciesofi
20. srp 2012

@dandelion 😀 Jsme fakt švihlý 😀

dandelion
20. srp 2012

@luciesofi no já se rozhodla že jiný svrchňáky nechci.. takže mi snad budou stačti troje a dvoje fleesáky 🙂 zbytek ruším 🙂

lenka5731
20. srp 2012

@luciesofi nemáš 🙂

luciesofi
20. srp 2012

@dandelion Vidím to podobně...během tohohle týdne jsem úplně eliminovala IV (ten sucháč nahoře mě děsně vytáčí) a točím Anavy a dvoje HD...ale ty už mě taky štvou 😀 Přijde mi, že otlačujou nožky... 😠
Takže ještě dokoupím dvoje Anavy PULky a jedny flísáky...až do nich Magdička doroste..teď jí jsou fakt velký..

dandelion
20. srp 2012

@luciesofi tak jsem ráda že to vidíš stejně :D 🙂 já co jsem si koupila něco jinýho, tak sem byla většinou zklamaná.. :/ takže anavy vede...