Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dandelion
20. zář 2012

@katyxq :D kolik si toho skoupila? :D

aideen
20. zář 2012

@maja.xx já osobně peru v prášku persil sensitive. Četla jsem totiž recenze na ty mýdlové ořechy a dle testů (nejsem si jistá, zda to byl dtest) perou úplně stejně jako čistá voda. Takže jsem to zavrhla. Zadeček natírám tak co druhé přebalení rybilkou. Ta se mi nejvíc osvědčila. A když už se opruzenina udělá a nechce se jí léčit, tak to natřu fialkou a za dva dny je zadeček zhojený 🙂 Ale látkuji teprve tři týdny, možná holky poradí něco jiného 🙂

katyxq
20. zář 2012

@dandelion nejdřív jedno balení krátký rukáv vel. 9měsíců bez akce (ale furt 100 za kus je supr cena), ozkoušeli jsem a před odletem byl velký nákup - 1 balení krátký rukáv 9měsíců, 2 balení krátký rukáv 12mésíců a 1 balení dlouhý rukáv 12měsíců (v létě jich víc bohužel neměli).

gingera
20. zář 2012

Ahoj holky, můžu se zeptat jakou značku overálků na spaní používáte? Tesco jsou hrozně dlouhé a úzké, dobrou zkušenost mám z Next (jsou hezky na látkovku široké), ale nové jsou pro mě dost drahé 😒 a když jsem posledně nakoupila něco z bazárku, tak mi přijde že v tomto období (velikost 6 - 9 měsíců) už jsou ty overálky už dost "jeté". Přeci jen už ty děti lezou a papaj a hold je to na tom znát. Díky za tipy.

andelka
20. zář 2012

@numerenka já používám extendor v podstatě pořád, na mladšího. Na staršího jsem používala do té doby, než začal chodit na nočník, pak jsem vyřadila bodyčka a začal nosit trička. Máme většinou z Tesca.

petkula
20. zář 2012

@gingera ahoj, mě vyhovují HM - jsou docela široké a u krku na patentky. Anebo pak Lindex ale jsou to už ta dražší, zato vydrží i na další děti. Měla jsem na ně často štěstí v sekáčích a často jako nové, tak třeba zkus tam.

madlisek
20. zář 2012

@gingera Na úplně malé miminko jsme měli Carters, potom jsme podědili hromadu těch Tesco. Taky se mi zdálo, že jsou moc dlouhé, ale myslela jsem, že jsou vytahané. Tak jsem někdy na jaře koupila nové balení Tesco 9-12 měsíců a pořád do toho ještě nedorostla, takže už vím, že to vytaháním není 😀

aemmi
20. zář 2012

@gingera Já na spaní dávám poděděný věci, takže máme overaly Tesco, CA a ještě něco, tam už je sepraná cedulka, úplně souhlasím, moc nesedí, ale na tu noc je mi to celkem jedno, nosí prostě větší velikost a má delší nohavice a mezi nohama to případně nedopínám, věřím, že Lindex bude fajn, ale na bazárcích je moc nevidím a za nový se mi dávat peníze nechce. Jinak už jsem zkoušela i pyžámka, přes léto to šlo, když bylo teplo, ale ted je to blbý, máme bez ťapek, takže jí musím dát ponožky, které si svleče a navíc se jí vyhrnujou trička.

aemmi
20. zář 2012

@maja.xx já peru ve slizu, ted jsem měla asi měsíc výjimečně Lovelu a podezírám ji, že způsobila ošklivý zapruzení 😒 ale ty ořechy jsou dost eko, to se divím, jeslti by dělaly problém...jinak preventivně nemažu, jen když je červená třeba po stolici a používám Sudocrem, ta přírodní kosmetika malý moc neseděla, Weleda třeba vůbec

janinek
20. zář 2012

@lenka5731
@zlatelevizeedna Ja je koupila, jak jsem byli v unoru v NY. Ale svagrova je ma v CR ze sekace pry.

lenka5731
20. zář 2012

@janinek do sekáčů nechodím, smrdí mi to tam 😝 Ale jinak dám asi na tebe a Katy... koupím si je, až poletíme do USA na dovču... 😀 😀 😀 😎

Včera jsem konečně vytáhla flipky svrchňáky a sedí báječně.

janinek
20. zář 2012

@maja.xx Ja mazu jen, kdyz neco ma, ale ma to docela casto, doufam,z e to ted bude lepsi, jak zkousime BKM. Cura teda do pliny, ale kaka do nich mene.

Nicmene mazu dle naladu a stupne zarudnuti, dneska jsem zrovna koupila novy krmeik na latkovky vhodny - je to olivovy olej s hermankem a jest enecim, jinak na nejhorsi dava, sudocream, na slabsi CJs BUTTer (take prirodni uplne), bepanthen ci kokosovy olej )je to mast teda, v olej se to zmeni v ruce).

janinek
20. zář 2012

@lenka5731 V UK to take neni :(

janinek
20. zář 2012

@maja.xx Ja mam pyzama overlay z mothercaru, sedi docela dobre, rekla bych. Ja je mam nejradsi, z emaji i 'rukavicky, takove zahnute rukavky na konci.

Jo, ten zadecek hodne vetrej.

noone
20. zář 2012

Ahoj zase asi po roce 😀. Mela bych dotaz, nemate nekdo zkusenosti s plinkama Rumparooz? Ovencene mnoha cenami, ale v CR nevim jestli se nekde prodavaji... nic jsem nenasla... zahranicni recenze na ne ale peji samou chvalu...?

lenka5731
20. zář 2012

@noone já mám jedny Rumparooz svrchňáky a jsou fajn, sedí hezky. Máme je na sucháč a celkem nemám co vytknout, až na ten "protizip" u sucháčů, který je řešený stejně jako Anavy, takže teoreticky může starší dítě poškrábat. Já preferuju u "protizipu" řešení, jaké má Swaddlebees a Blueberry. Rumparooz svrchňáky mají gumičku v pase i vpředu, takže hezky sedí dětem, které maji disproporci pas-stehýnka. Mají dvojité gumičky u nožek, ale to mi přijde v téhle cenové kategorii samozřejmnost.... 🙂 Ale my máme malé mimino, těžko říct, jak se spokojenost bude vyvíjet dál 🙂 S ničím dalším téhle značky zkušenost nemám.

noone
20. zář 2012

@lenka5731 zis, tak to me prosim pouc co je protizip 😅 a taky nechapu tu gumicku v pase a vpredu? 😅
ale jinak jsem rada za dobrou referenci 😵

janinek
20. zář 2012

@noone Ja jen vim, ze si je hodne chvali, ale zkusenost zatim nemam.

martinka.pida
20. zář 2012

Holky, máte zkušenosti s pračkou a sušičkou v jednom? Včera tady byla máma a že nám ji prý koupí (musim rychle něco vybrat, než si to rozmyslí 😀). Na plínky by se mi hodila, máme vodu naprosto šílenou.

lenka5731
20. zář 2012

@noone no protizip říkám tomu, k čemu sucháč uchytíš po tom co jí vepředu rozepneš 😎

a gumička vpředu.... všechny svrchňáky mají gumičku (nařasení) vzadu, tak tyhle ji mají i vepředu, líp se to pak dítěti přizpůsobí. Dětem co maj silnější stehýnka svrchňáky bez gumičky vpředu odstávaj v pase - tak Rumparooz mají toto vychytané. 😉

lenka5731
20. zář 2012

Když už se tu nakousla sušička...

Holky, co ji používáte na plíny, jak to přesně děláte? Čč se přece nesuší stejně dlouho jako bambusové kalhotkovky, ne?

maja.xx
20. zář 2012

@aemmi @aideen - taky jsem slyšela, že nemají účinek, ale jednak jsem ho chtěla vyzkoušet a případně oprat zbytky prášku, a byla jsem celkem překvapená, že pleny nejdříve přetřené žlučákem a pak oprané ve dvou odměrkách toho pracího gelu, se hezky opraly a příjemně voní přidanou levandulovou silicí, ale zatím jsem je nepoužila (@aemmi - tudíž z něj opruzení nebylo, sázím na ten prášek, myslím že Batole), teď je v papíru než vyléčíme to opruzení, hlavně mi teď příšerně schnou v tomhle už podzimním počasí 😒
@janinek - právěže já taky natírám jen když vidím zarudnutí, používala jsem Nivea SOS s bambuckým máslem, Sudocream a nic mi nepomohlo, takže po vyléčení nevím co budu používat, jako prevenci zkusím dát šanci té Weledě 😕 Jo a větráme hodně, už kvůli tomu topíme, včera si kopkal hodinu -2x se pokakal a 1x mě asi za trest očůral 😅
Jinak hlásím objednanou svou první anavku a k tomu jsem přibrala AIO Grovia ale ta mě asi nijak neohromí, což?

zlatelevizeedna
20. zář 2012

@martinka.pida ja bych brala teda radeji kazde zvlast. Kdyz jsem se rozhodovala, jestli to porizovat (nakonec ne), tak jsem nacetla, ze ta susicka vetsinou zvladne efektivne utahnout mensi objem, nez pracka vyprat. A abych vyprane pradlo susila pak nadvakrat, to by se teda nechtelo. Ale kdyz vam ji nekdo poridi, tak bych do toho mozna sla 😀.

noone
20. zář 2012

@janinek diky 🙂
@lenka5731 ahaaa, protizip, jakoze takovy ty zbytky na ktery se to lipne aby se ti to nechytalo na ostatni pliny v pracce a v supliku jo? a gumicka teda super, to jsem fakt jeste nikde nevidela 🙂

susicku mam, pouzivam, pliny jsem tam hazela vzdycky vsechny dohromady a susilo to, dokud se neususily i bambusky... ale bambusky mi to teda nkdy nevzalo do sucha, musim je jeste dosouset tak pul dne na susaku...

martinka.pida
20. zář 2012

@zlatelevizeedna Darovanému koni na zuby nekoukej 😀. Zvlášť je nedostaneme, to už je docela ranec, pračka a sušička. Já hlavně vůbec nevím, jestli teda je to k něčemu a když aspoň trochu k něčemu jo, tak podle čeho vybírat. Strop máme 20tis.

noone
20. zář 2012

@zlatelevizeedna to je fakt, ja pracku nakladam asi vic, nez bych mela, ne teda ze bych ji narvala po vrch, ale urcite tam dam vic nez tech myslim 6kg, na ktery pracka je... a susicka to sice ususi, ale muci se u toho 😀. do susicky davam teda jen pliny, cejchy a rucniky a ty by teda chtely na 2x, cejchy taham obcas vlhky... 😖

martinka.pida
20. zář 2012

@noone Půl dne na dosušení mi přijde docela dost, když už máš k dispozici tu sušičku 😝

janinek
20. zář 2012

@martinka.pida Ja to v pronajmu mam, kdybych si to kupovala sama, chci je zvlast, je ta susicka kvalitnejsi pak. Ja ji mco nepouzivam, ale jsem rada, ze ji mam v zaloze.

Co mi vadi: Susi dlouho a kdyz susis, nemuzes prat. Po vysuseni zustanou cucky v bubnu. Nejsou mco videt, ale kdyz pak vyperes cernou varku, tak to hned poznas. Je to podobne tomu, kdyz vyepres papirovy kapesnik s cernym. Snazim se to otrit, nebo dam samotne machani. Take pak vzdy peru svetle 🙂 Ja mam teda obyc pracku a susicku.

@lenka5731 Ja zatim pliny nesusila, ale ano. Takze bych tam ctverce nedavala, uschnou samy rychle. Pokud budu susit, tak asi jen bambusky samotne.

martinka.pida
20. zář 2012

@noone A když ze sušičky prádlo vytáhneš, máš ho zmačkaný nebo "vyžehlený"? Ted čtu recenzi na jednu dva v jednom, co se mi líbí a píšou, že pomačkaný 😠 .

lenka5731
20. zář 2012

@noone trochu je to vidět na téhle fotce... https://www.modrykonik.cz/fotoblog/lenka5731/al... nahoře jsou Blueberry, Rumparooz jsou vlevo dole