Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luciesofi
2. lis 2012

@tynkat Na 95 jsem neprala ani jednou 😉...peru na 60, jen počůrané plínky někdy na 40, PULky taky někdy na 40, někdy na 60...🙂
A které plínky se mají prát na 40???

maly_prcek
2. lis 2012

@helulela @luciesofi Tipuju že bambusové Kikko, tam je 40st., jinak jsou obdelníkaté a sražené...

helulela
2. lis 2012

@maly_prcek ty mě nenapadly, s tím souhlasím

luciesofi
2. lis 2012

@maly_prcek Aha, to je možné...bambusové kikko používám jen pod hlavičku a peru na 40...

maly_prcek
2. lis 2012

@briuska Exclusive od Vlpanu kouše docela dost, i když dítko teda nereagovalo ani si na to nestěžovalo... Ale mně na mojí kůži teda kousala hodně. Nekouše Maxi Color http://www.vlnap.cz/DetailZbozi.aspx?pID=20, aole ta se hodně vytahuje nošením...

janakkk
2. lis 2012

@tynkat já prala čč na 95, bambusové i PUL na 60 dokud hodně kadil,teď peru na 60 všechno.

martinka.pida
2. lis 2012

@tynkat na 95 jsem ještě nikdy neprala 🙂. Všechny plenky peru na 60. Jen PULky většinou na 40st. A ani nežehlim.
@maly_prcek Bambusové Kikko peru na 40st a stejně už jsou obdélníkové 😠

maly_prcek
2. lis 2012

@martinka.pida No je fakt, že co mám osušky, co se praly jen na 40st., tak jsou taky trochu sražené a rozměrově se srazily, ale co jsem měla kdysi čč, tak po vyprání na 60st byly vyloženě hnusné, žmolkované a srazily se o dost a byly takové "zdrclé"..

martinka.pida
2. lis 2012

@maly_prcek Já peru všechno látkové na 60st a na čč to bylo po pár praních už taky dost znát. Ale mně to na 40st přijde prostě málo.
Co mám bambusovou osušku, tak ta je po roce a půl praní (většinou na 40st) naprosto šílená. Tvar nemá snad žádnej, je právě taky taková zdrclá, no prostě je strašně hnusná, ale účel pořád plní 😀

briuska
2. lis 2012

@maly_prcek moc děkuji za radu! a má pěkné barvy, tak tu zkusím objednat. 😉

betysek
3. lis 2012

Peru všechny plínky na 60st. Vsimla jsem si, že na bambusových LL je napsáno, že se mají prát na 40st, ale peru na je na 60st....

tynkat
3. lis 2012

Díky za rady všem!! Dám na vás a budu prát na 60°C všechny plenky, PULky na 40°C.. Doporučená teplota praní na 40°C je na bambusových Lollipop /mám jich jen pár/ a určitě se mi nebude chtít prát je samostatně.. Tak snad těch 60°taky přežijou.. ;)

geena77
3. lis 2012

@briuska Já pletla ze http://www.zlaticko.cz/index.php?page=detail&ko... a jsou naprosto heboučké, synek si nestěžuje. A po impregnaci jsou totálně nekousací 🙂

pampeliska1
3. lis 2012

@ivuska.h @briuska tak já nevím, jestli je to o pocitu, ale já mám ty, jak jsem psala výše - Merino na vlňáčky - jen nemám na štítku přímo napsané, že je na vlňáčky (osobně by mě zajímalo, jaký je tam rozdíl) a připadají mi extra hebké..To originály Disana mě koušou víc (koušou malinko, ale ve srovnání s tou Merino víc). Ta Timmy kouše ještě víc.
Jinak teda si myslím, že by té merino mělo být v přízi co nejvíc, aby to plnilo svou funkci..Mamka mi to pletla podle tohoto návodu http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=7245

bamboolik
3. lis 2012

@mmiirrkkaa je lepsi aby bylo nahore frote a uvnitr flis, dle mych zkusenosti se potom lepe rozvadi vlhkost. S temi suchaci to myslis pri prani? Ja to peru tak, ze to proste zapnu na nejsirsi obvod a obratim naruby. S tim prisiti protikusu suchace muzes, ale ja je tam nedavam schvalne, protoze na vetsich a starsich detech to potom muze skrabat do boku na kuzi.

bamboolik
3. lis 2012

@tynkat ja bych teda prala na 60, 40 mi prijde malo. osobne peru vzdycky prvnich par tydnu na 90 a pak na 60 a zhruba od 8-9mesice pak i pocurane na 40 s normos pradlem a jednou za cas dam 60.

geena77
3. lis 2012

@briuska P.S. Pletla jsem po 20-ti letech, předtím to bylo tak občas, ještě jako dítě, také max. šála 🙂 Zvládla jsem to, juchůůůů.

betysek
3. lis 2012

@tynkat Mám taky jedny bambusové Lollipopky, peru s osttaními na 60st. ...PULky peru taky vsechny na 60 st. Jen pobliňděné čč vezmu občas jen s Julčiným oblečením na 40st, když mám hodně plín z přebalování...

madlisek
4. lis 2012

@tynkat Na 90 jsem neprala nikdy, jen zpočátku jsem prala na dětský program, kde i máchání je horkou vodou, ale to spíš kvůli stopám prášku. Myslím, že @ivushka.h tu psala, že bakterie se zničí spolehlivě i při 60C, tak tomu věřím 🙂

terezka312
4. lis 2012

Holky ještě jednou OT k nošení. Jak jste se tu bavily o té kapse MaM, at´ už deluxe nebo normálních, ty jdou i na šátek, nebo jen na nosítka? Na Bráně mají napsáno, že to je na nosítka. Já bych chtěla nějakou kapsu na šátek, nevíte o nějaké dobré? Případně když by tahle na šátek šla, jak moc velký rozdíl je ve variantě deluxe, zimní a celoroční? Nosím jen občas, ale ted´ na zimu ji potřebuji určitě, jen nevím, jestli hned kupovat deluxe nebo bych si vystačila i jen se zimní nebo celoroční. Děkuju za názory 🙂

ivuska.h
4. lis 2012

@madlisek Většina ano 🙂

madlisek
4. lis 2012

@terezka312 MaM kapsy jdou používat i na šátek, uvazují se křížením popruhů na zádech, takže je vlastně jedno, přes co ji dáš 🙂

terezka312
4. lis 2012

@madlisek Super děkuju, myslela jsem si to, ale chtěla jsem ujištění 🙂

terezka312
4. lis 2012

Jo a ještě jedna věc, je hodně velký risk koupit nosítko přes e-shop, bez vyzkoušení?

janistr
4. lis 2012

@terezka312 Já bych asi nosítko bez vyzkoušení nekupovala. Jinak my si nejdřív přes e-shop nosítko půjčili a protože jsme plánovali si ho nechat, pokud se osvědčí, poslali nám nové. Nakonec jsme, myslím, ani neplatili to půjčovné.

aemmi
4. lis 2012

@terezka312 my jsme kupovali bez vyzkoušení Manducu, je to snad nejrozšířenější nosidlo mi přijde, tak jsem to riskla a mně moc nesedí 🙄 při nošení na břiše mi překážel ten pás, měla jsem ho na stehnech a blbě se mi chodilo do kopce, což je u nás dost velikej problém 😒

terezka312
4. lis 2012

@janistr
@aemmi Hm, tak to jste mě nepotěšily :-/ Plán byl objednat Manducu přes e-shop, případně,když by neseděla, tak ji vrátit, ale nějak jsem doufala, že to bude v pohodě. Protože o kamennym obchodě s nosítky v Praze vim akorát o Bráně a ta je tak blbě dostupná s kočárem :-/ a navíc, když chce nosit i manžel, tak by měl jít vyzkoušet taky a on se tam prostě v otvírací době není schopen dostat.

aemmi
4. lis 2012

@terezka312 ale myslím, že já jsem jedna z mála, komu nesedí... no my bydlíme totálně mimo, takže dostat se do kamennýho krámu s nosítky absolutně nemožno...ale vzhledem k tomu, kolik to stojí peněz bych si ji podruhé nechala zaslat a vyzkoušet

madlisek
4. lis 2012

@terezka312 Manducu mají pokud vím ještě v Dítě v šátku a taky ve Špuntíku a tam jsou tuším i o víkendech, tak to byste mohli zvládnout.

terezka312
4. lis 2012

@madlisek díky za radu, ještě dnes jedem od ˇSpuntíka 😀