Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bjoucik.15
17. bře 2013

@janinek jj v tescu za 140 jsem je nemohla nechat ;) mám bílé a s planetkama 🙂 měla jsem ty pro novorozence,ale už nám jsou malé.píšou do 5kg, malá má necelé 4kg a nejsou nám....

janinek
17. bře 2013

@cajomilka Mam pocit, ze charlie banana konci i v UK.

janinek
17. bře 2013

@bjoucik.15 No ja si rpave rikala, ze ty moje MioSolo prodam, ze mam radsi jine pliny a dokoupial sjem si Blueberry, ale ted teda nevim, kolik bych za ne dostala, kdyz jsou v tescu tak levne.

betysek
18. bře 2013

@madlisek Mám jedny BB na sucháč v bazárku, jestli by jsi měla zájem. Julča je měla jen párkrát. Pěkně sedí, ale vadí mi, že zipy jdou težko rozepínat, ale zase je výhoda, že je nerozepne ani dítko.🙂 Mám dvoje BB a jedny mi stačí, mám i nějaké svrchňáky po první dceři, tak chci, aby unosila ty po starší, nové dávám jen ven a na spaní.... Ty Imse Vimse po první už budou na vyhození, až z nich Julča vyroste....Tak mi tu ty jedny BB leží....

pethula
18. bře 2013

@cajomilka grovia novorozeneckou mam a je super jen se mi zda taková kratočka ..když ji zapnu tak ji má jakoby těsně nad zadek a mam strach že když bude kadit že to nepobere 🙂 i když se nám uspěšně daří nekadit do plínek a kadí tak 2x do týdne 🙂

betysek
18. bře 2013

@janinek Chci se zeptat, jak ti fungují gumičky u kalhotovek LL, které jsou vzadu (ne kolem nožiček)? Já ty LL moc nepoužívám, dostane je tak jednou za týden max, ale gumička vzadu jako na zádičkách je už úplně nefunkčí, vůbec nepruží...Ty kolem nožiček vypadají v pohodě, ale ta vzadu je v takovém stavu, jako by tam ani gumička nebyla....

janinek
18. bře 2013

@betysek Ted zrovna nemam zadnou suchou, abych na ni dala, ale prijde mi, ze ok, vzadu to ma pevne, a zkousela jsem ted mokre a peruji mi. S cim mam 'problem' je, ze jsou mensi nez bamboozles. LL totiz maji size 1-3, TB 1-2. A ty LL jsou nizsi, takze na noc je nemuzu vycpat tolik, jak bych chtela, davam je teda pres den. mensi jsem mela radsi LL, vetsi TB.

lenka5731
18. bře 2013

@betysek já jsem gumičky včetně té na zádech měla hodně pevné. Asi máš vadnou gumičku...?

betysek
18. bře 2013

Mně tedy v zadu neperují už vůbec, ale mám jen 2 bavlněné. Měla jsem i bambusové a ty jsem prodala, u těch to bylo ok...Ale ty máš asi jen bambusové, že?.

betysek
18. bře 2013

@lenka5731 No, mám 2 ks a u obou je to stejné...Tak mám asi smůlu.... ☹

lenka5731
18. bře 2013

@betysek to máš u dvou...? ☹ já LL už nemám, ale točila jsem je asi 3 měsíce každé praní, takže cca 2x týdně a nevytahaly se za tu dobu.

betysek
18. bře 2013

@lenka5731 Joo, nechala jsem si právě jen ty 2 bavlněné, bambusové jsem prodala. Tyto jsem si nechala, prtože v době kdy jsem prodávala bambusové mi už připadalo, že jsou ty gumičky nějaké horší....Ale jsou to ty kupované v akci kolem 100 Kč....Byl to myslím nějaký starší typ (je na nich to starší logo černý beránek)...

aemmi
18. bře 2013

@madlisek tak to u nás bude podobný s tím praním, někdy denně, někdy obden, hlavně to schnutí je problém, já jsem ted začala oblečení věšet v sušárně, protože na sušáku jsou neustále plíny, sice máme sušáky dva, ale nemám je tu kde mít, až bude hezky, tak dám jeden na balkon, ručníky teda peru s plenama, ale ložní prádlo by chtělo taky vyměnit 😅 ta spotřeba plenek je šílená, ale když si vezmu, kolik bych ted dávala za jednorázovky 😕 😝

janinek
18. bře 2013

@betysek Mam bambusove, mela jsme i ty umele jednicky a u vsech gumicky ok, pritom ty jednicky bmb mam take starsi typ, dvojky mam novy. I kdyz teda zalezi, ktere mas, protoze oni menili logo a byly hodne vyprodeje, takze ty pliny maji byt stejne, minimalne moje. Bavlnene jsem vubec nemela. A ty umele jsme poslala dal a pry slouzi.

madlisek
18. bře 2013

@aemmi to je jasný, jednorázovky by to nevyřešily 🙂 Ve slabé chvilce jsem si říkala, jestli to mám zapotřebí (menší vadí i sebemenší učurnutí, takže ji přebaluju pořád), ale to bych místo na praní nadávala na to, že musím každé dvě hodiny s odpadkama 🙂 A ložní prádlo jsem vyprala až asi měsíc po porodu, do té doby prostě nebylo kdy 😅 Ale ono bude líp 🙂 Začne být teplo, vychytá se bezplenkovka a bude to fajn. A jak to jinak zvládáte? Máte ještě menší rozdíl, než my 🙂

veronila
18. bře 2013

@betysek ja mam jednicky bambusove, bavlnene I umele; prvni 2 mesice jsem je pouzivala porad a gumicky jsou I ted krasne pruzne... Mam ale jen ty nove....

janinek
18. bře 2013

@madlisek Hele, ja jak mela Leus v papiru pri tom opruzeni, to byla hruza s odpadky, take proad prebaluji, mam to denne minimalne deset plin.

madlisek
18. bře 2013

@betysek děkuju, podívám se na ně 🙂

@janinek u tebe to aspon částečně usnadní sušička, viď? 🙂

janinek
18. bře 2013

@madlisek Hele, ja v ni nesusim vetsinou. jen obcas, mame tu 2v1 a jsou v ni pak cucky, tak pak musim jet svetle ne moc dulezite pradlo.Ale mit ji zvlast, asi susim vic, takhle susim jestli 2-3x mesicne?

bamboolik
18. bře 2013

Tak už máme konečně AIO v uni velikosti ve všech našich potiscích 🙂 A myslím, že cena obzvláště potěší 😉

janinek
18. bře 2013

@bamboolik No, TED tam jsou.

bamboolik
18. bře 2013

@janinek plomiň 😅 😀

aemmi
19. bře 2013

@madlisek my jsme teprve druhý den samy, předtím měl manžel dovolenou, no zatím zvládám tak nějak, ale je to kolotoč 😝 večer odpadám tak okolo 20h 😅

betysek
19. bře 2013

@bamboolik Ty jsou krásné. Já snad přehodnotím svůj názor na AIO a koupím jednu Julče narozeninám 😉 ...Stejně nevím, co bych jí koupila. Všude mraky hraček po první dceři..... 😒

janinek
19. bře 2013

@betysek Vid, ze jsou krasne?

betysek
19. bře 2013

@janinek Hlavně ty opičkové mě lákají. No, nevím, jestli odolám. 😒

janinek
19. bře 2013

@betysek opicky a zabicky chci.

betysek
19. bře 2013

@janinek No, uvidím. Ještě chvíli počkám....Dodělávají nám svrchňáky, které mám po Eli a jelikož Julča moc nepřibírá (má teď v 9 měsících jen 7,5kg), tak možná budu kupovat ještě jedny svrchňáky. Tak abych to vzala zároveň.... Koukala jsem, že už jsou Imse Vimse Smart na sucháč http://www.plenkarna.cz/plenkarna/eshop/0/3/5/1...
IV soft jsou moje nejoblíbenější, tak přemýšlím, jestli je nevezmu. Měla jsem patentkové, ale ty mě moc nenadchly...

janinek
19. bře 2013

@betysek No ja bych take mela pockat. Hlavne 15/4 zacina real nappy week, to se urcitee neovladnu. A to jsem ted odolala novym vzorum bum genius, nad kterymi porad dumam, protoze je chci vyzkouset a tohle byla limitka, ale nesmim.

A nejhoris je, ze u nasich uz je bamboolik a nejde jim skype a nemuzu to videt aspon na dalku a jsem nestastna.

betysek
19. bře 2013

@janinek Jo, jo. Ta akce je i u nás. Vloni jsem tak koupila na Braně k dětem Anavy za super cenu...