Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
9. únor 2012

@stavba A co ho zkusit po ránu podržet nad nočníkem? Třeba bys ušetřila jedno přebalování...

katka888
10. únor 2012

@stavba
vika ked po roku a pol zacala piskat vacsie davky, osvecili sa mi napriklad vkladacky organics od bum genius, to mas zvyhodnenu sadu 2+6, 2 vrchne a 6 vkladaciek.

katka888
10. únor 2012

@rebelie
ja som take skusala u viki, ale zabralo to az po nejakom roku co si uz rovno aj sama sadla. ani ondrik tak nic nespravi, som hho parkrat videla, ze uz uz ide kakat, sa tak zapozeral, pucil, a ja rychlo rychlo nad omyvadlo alebo nocnik a nic.. prestal .. 😒
ale viem ze t bezne baby robia, ze sa to urcite da, len ja nejak neviem odhadnut dobu alebo co

stavba
10. únor 2012

@rebelie jé tak nad tím ani zatím nehodlám uvažovat.Bezplenkovku nehodlám zatím zavádět,tak moderní maminka zatím nejsem.

stavba
10. únor 2012

@katka888 díky🙂

reruna
10. únor 2012

@stavba já jsem nakupovala po kuse max po dvou, když byla nějaká výhodná akce či sleva, vyzkoušela jsem toho hodně, i když určitě ne všechno, nejraději jsem měla Anavy jednovelikostní bambusové, Baby Lucy, Blueberry kapsovky (podobné značky jsou Swadlebees, hodně chválené jsou Bum genius), pul kalhotky Imse Vimse organic, Blueberry jednovelikostní. Každý ti poradí asi něco jiného, to je jak u jednorázovek - každá značka sedí trochu jinak...
a jestli ti dě´tátko už sedí, tak ho můžeš zkusit ráno na ten nočník posadit nebo podržet) náš například při každém přebalování čural, ať už na podložku, nebo do nočníku (ale vědomě se odplenkoval až před 2.rokem), ale pár plín jsem ušetřila aniž bych věděla něco o bezplenkovce...druhej syn byl jinej, při přebalování nečural nikdy ...

stavba
10. únor 2012

@reruna díky za tipy.Stejně,neměly to ty naše maminky jednodušší? Byly akorát klasické čtvercovky a bylo to. 🙂 Né,že bych si stěžovala,ale člověk neví,co dřív pořídit,co je dnes za novinky na trhu a nejen v plenkách.

reruna
10. únor 2012

@stavba no právě - já taky nevěděla, co vybrat, nejraději bych koupila všechno, ale ono to je jedno, protože všechny ty krásné plínky ti to dítě stejně po.....toto, takže nakonec jde vždycky hlavně o tu funkci a právě u Anavy se mi líbilo, že funkce i vzhled jsou super

katyxq
10. únor 2012

@stavba Za nás doporučuju kalhotkovky Anavy (do alba se mi snad ani radši nedívej, je to tam jak v reklamě na Anavy 😉), dobře sedí, velikost jde dobře naštelovat, sajou výborně a navíc hezky vypadají - by měl někdo začít vyrábět průhledné svrchňáky 😀. Hodně sajou i bambusové vv Anavy, kalhotkový sklad z vel. M (na zádech založené) mám vyzkoušený momentálně ve 4,5kg, ale rezerva je ještě značná, tak nám ještě snad dlouho vydrží, pak by s nima narovno měly jít snad vycpat kalhotkovky třeba na noc.
Z PUL svrchňáku nám nejvíc vyhovují Haipa-Daipa, jsou na patentky, s tím se mi manipuluje o dost líp jak se sucháči, ale asi jsem v menšině.

stavba
10. únor 2012

@katyxq díky.Já si snad udělám tabulku a vepíšu si tam,co komu z vás vyhovovalo a tam,kde se to bude opakovat nejčastěji,tak to pořídím,jinak nevím.Ale už jsi druhá,která je spokojená s Anawy,tak ty asi zkusím. 😉

stavba
10. únor 2012

Můžete mi třeba i napsat,kde nejraději nakupujete? Nebo kde se to obvykle nejvíce vyplatí?Snad to nebude zakázaná reklama...

katka888
10. únor 2012

@stavba
tak, statistika nepusti 😀

@katyxq
my sme s anavy mali len jeden mali problem, po roku a pol uzivania mi ich maly syn od pol roka ledva oblecie, teraz ich ma na posledne patentky... / predtym ich mala starsia dcera /
su najmensie nohavickove zo vsetkych, ktore doma mame ☹ale mozno @ivuska.h by vedela k tomu napisat, ci je to zrazenim, alebo cim to moze byt

stavba
10. únor 2012

Ještě nevím,zda koupit jednovelikostní nebo vícevelikostní,ale spíš ty více,protože kyčle už naštěstí řešit nemusíme,tak aby v tom syn nebyl moc objemnej,že bych koupila teď ty větší vícevelikostní a pro příp. druhé mimi bych koupila ty menší a tyto by podědilo,to by šlo ne?

maly_prcek
10. únor 2012

@stavba Já mám kalhotkovky už jen Anavy, ostatní jsou proti nim břídilové. Syn je teda ještě obleče a to má kolem 13kg a pupek jak starosta... Ale je fakt, že od 7m se ten sed zas tolik nezměnil, kolem 3/4 roku jsem taky měla strach, že mu to nebude, ale ty proporce se pak mění jinak... Vv bambusové, ale doma šité tenší, máme na den. Čč jsem už po 3m vyřadila, jiné plíny nemám a nepotřebuju (krom AIO)

Jinak určo jednovelikostní, my je dávali od 2,7kg v pohodě a nejmenší zmenšení nám moc dlouho nevydrželo...

maly_prcek
10. únor 2012

@stavba Jo a já moc jiné kalhotkovky jak Anavy ani mít nemůžu, protože jsem vyřadila všecky plíny, co schnou víc jak den... Já potřebuju prát i jiné věci než jen plíny a nehodlám mít extra sušák jen na ně 😉

rebelie
10. únor 2012

@stavba Já právě myslela bez nějakýho většího uvažování, jen to ráno, kdy víš, že čůrá hodně, to zkusit... já se na to taky moc necítím, ale když se včera takhle vykadil a já jsem věděla, že jsem si ušetřila praní plínky, omývání posraného dítěte a dost možná i podělané PULky, tak mě to dost nakoplo... A doporučuju taky kalhotovky Anavy, nebo vv babusové, z těch jsem momentálně dost nadšená... a taky kapsovky BumGenius, jen mi přijde, že na větší dítko ty origoš vkládačky nestačí ani omylem...
@katyxq Jj, průhledné svrchňáky - to už mě taky napadlo... je fakt škoda, když ty krásný kalhotovky nejsou vidět...

mmiirrkkaa
10. únor 2012

@rebelie A ty dáváš B.nad umyvadlo, nebo máš číňák? Si mě nahlodala... 🙂

stavba
10. únor 2012

Pardon,jsem přece jen začátečník,co znamenají ty zkratky "vv" a "čč"? 😅

stavba
10. únor 2012

@rebelie no uvidíme,třeba se k tomu taky časem dostaneme. 😉

mmiirrkkaa
10. únor 2012

@stavba vv = vícevrstvá plena, čč = česká čtvercová plena (takové ty klasické, co byly za nás). Jinak seznam zkratek najdeš na 1.stránce téhle diskuse 🙂

stavba
10. únor 2012

@mmiirrkkaa aha,děkuji🙂

helulela
10. únor 2012

@stavba taky přidám svůj názor. Jednovelikostní jsou objemné na malých dětech, ve věku tvého už to je v pohodě, proto bych je upřednostnila před vícevelikostníma. Za vyzkoušení určitě stojí jednovelikostní Anavy na patentky a bmb vv Anavy, z levnějších Baby Lucy kalhotovky. Já u staršího dávám doma bmb vv, na ven Anavy kalhotovky, na rychlopřebalení máme čč s vkládačkou. Na noc je to zvláštní kapitola. Pak máme pár kapsovek - super jsou BG a pak mám Thirsties duo, za tu cenu dělají super službu. K tomu 3 PUL svrchní kalhotky a na noc případně natahovací vlňáčky. Seznam si klidně piš, taky jsem to tak ze začátku dělala 🙂 Sady nekupuj, určitě je lepší na začátku vyzkoušet třeba po dvou kusech a pak dokoupit.

madlisek
10. únor 2012

@stavba Mám stejně starou a podobně velkou holčičku 🙂 Jako všechny ostatní i já bych nakoupila jen pár kousků od různých značek a zkusila, co nejlépe vyhovuje. Pro nás je to následující minimalistická cesta: na doma čtvercovky nebo bambusové vícevrstvé na rovno s vkládačkou do svrchňáků Thirsties nebo Imse Vimse, na ven Itti Bitti SIO nebo kapsovky Bum Genius vycpané bambusovou vv. Na noc mívá buď papírovku nebo jednovelikostní kalhotkovou Anavy dovycpanou bambusovou vkládačkou. Ráno kaká do nočníku a nad nočník dáváme také při každém přebalení, což taky nějakou tu plínu ušetří 🙂

stavba
10. únor 2012

Holky,jste zlaté,že mi radíte.Moc vám všem děkuji. 🙂 Musím si to utřídit v hlavě a rozhodnout se,co vyzkoušet,těch druhů je fakt hodně.

janakkk
10. únor 2012

Holky, dneska jsem koupila v Tetě 8,1kg sypké Lovely za 330,- Kč...to jde, ne? 🙂
A potřebuju poradit...jak se spravně jmenuje takovej ten "prodlužovák" na body? 🙂

reruna
10. únor 2012

@stavba co se týká velikostí, tak anavy jednovelikostní nejsou objemné, a syn je oblekl ve 13,5 kg v pohodě ještě nedávno, baby lucy doporučuju už M/L, kapsovky jednovelikostní, IB SIO vel. L, pulky jednovelikostní nebo vel L

helulela
10. únor 2012

@janakkk extendor

marky27
10. únor 2012

@dandelion jsem pročítala leták Globusu a mají tam v akci Dreft 1+1zdarma 😉 - jak jsi včera psala, že ho chceš vyzkoušet. Tak jestli to nemáš do Globusu daleko....

janakkk
10. únor 2012

@helulela jooo, díky 😀 na mateřské se fakt hloupne 😀 😀

ivuska.h
10. únor 2012

@katka888 Jsou děti, kterým vydrží míň dlouho, záleží na proporcích... ale většině dětí do těch 15 kg skutečně vydrží, záleží taky na tom, jak moc jsou maminky zvyklé plenku utahovat. Náš Ondra má aktuálně ještě 1 patentek rezervu, má teď cca 14 kg. Jinak výška sedu plínek je 46 cm, cože je pro jednovel. plenky standard, osobně teda neznám na trhu jednovel. plenku, která by byla vyšší. Např. BBH Magic vel. L je větší a Bumhugger L taky, potom samozřejmě i naše XL plenka, takže touto cestou je možné jít, když někomu jednovel. plenky už nestačí.