Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
12. dub 2012

@boudova sice jsem to nikdy nekupovala, ale to ti jako nemohl kus uříznout? pár metrů?

mahafi
12. dub 2012

@boudova U nás v lékárně jsem koupila nastříhané archy, prodávali to myslím po 10 těch archách, já spotřebovala zatím asi 2 (ale je pravda, že já to mám jen na cesty a peru to 🙂 ). Tý jo.. 100 metrů.. to by bylo na doživotní zásobu ještě tvých pravnoučat 😀 (fakt se to dá krásně prát, takže spotřeba je malá)

aemmi
12. dub 2012

@marky27 Tak po cca 4 hodinách provlhly 😒 sice ne moc, ale bodyčko bylo trochu vlhký a to ta plenka nijak extrémně nasáklá nebyla...mně jsou taky moc příjemný, daleko více než vlnáky, tak škoda, no.

boudova
12. dub 2012

@reruna
@mahafi je to naobjednávku, ani to neměli na lékárně, zkusím se pozeptat po těch arších 🙂

marky27
12. dub 2012

@aemmi hm, takže stejný jak u nás 😖

marky27
12. dub 2012

@aemmi takže na celou noc, jak je psáno na stránkách Anavy, rozhodně nebudou, když provlhnou už po 4 hod. 😢

marky27
12. dub 2012

@aemmi tak je holt budu dávat jen přes den když budu vědět, že třeba za hodinku za dvě budu přebalovat

helulela
12. dub 2012

@aemmi @marky27 holky, ty flísáčky jsou fakt záhadný, já Anavy na celou noc klidně dávám a oblečení navlhlý není

helulela
12. dub 2012

A jinak dnes historický okamžik - potkala jsem v poradně první živou látkařku! 😀

lenka5731
12. dub 2012

Holky, chtěla jsem se zeptat, jak je to v reálu se schnutím plínek doma na sušáku... Když na stejné otáčky vyždímu třeba kalhotkovou bambusovou Anavy, tak o kolik uschne rychleji než vícevrstvá bambusová Anavy? A co Blueberry a Swaddlebees? Paní Hanka na svých stránkách píše, že vyždímané na 1000 otáček jsou do 10 hodin suché (teda ne všechny jsou z bambusu)... Myslíte, že je to pravda?

lenka5731
12. dub 2012

koukám, že jsem to napsala naopak, předpokládám, že kalhotková uschne pomaleji než vícevrstvá čtvercová.. ale o kolik?

reruna
12. dub 2012

@boudova ještě zkus v metráži, v látkách, jestli to třeba nemají normálně a ne na objednání, používá se to i jako vycpávka do přikrývek a polštářů, jestli je to to, co myslím....ten perlan

reruna
12. dub 2012

@lenka5731 no - jak které plínky, nejdéle schne bambusové froté, pak bavlněné froté, bambusový velur, bambusový flauš, nejkratší dobu schne flís a pulky... nejrychleji z plen, co jsem měla byly suché čč, pak asi vv, pak anavy, BB, popolini a nakonec BL bambus. No a délka schnutí závisela na roční době - v zimě u topení klidně přes noc, v létě, když bylo teplo, tak taky schly rychle, to by možná i těch 10 h bylo, ale na jaře nebo na podzim, když se už moc netopí, ale ještě není žádné teplo a je vlhko, tak plenky schly i 24 h....tedy ty BL, ostatní byly suché o něco dříve...

janinek
12. dub 2012

@lenka5731 Treba ty bambusove Little Lamb, co cekam, pry schnou 24 hodin doma, ale to jsou ty vnitrni kalhotkove jedne kus.

Ty nove TB EasyFit zase schnou extremne rychle pry 4 hodiny nebo jak, tam totiz nd vnitrni savou vlozku, ze je prisita, ale vyndavaci a maji ted jine slozeni, aby rychleji schnuly.

lenka5731
12. dub 2012

@janinek ty už máš ty V3, tady pořád nabízí V2... Nevím, kdy k nám ty tvoje dorazí... 🙂

janinek
12. dub 2012

@lenka5731 Jj, ja mam ty V3 a fakt jako TB nekecaji, jsou neskutecne jemnounke. U nas zacly ted v dubnu, ja si je predobjednala na vystave, takze mi prisly na zacatku dubna. a na V2 jsou tu vsude ted slevy prave, Tesco je pry melo snad za 4 libry kus, akorat jen na obchodech a jen nekterych.

lenka5731
12. dub 2012

@janinek tak to by k nám taky mohly dorazit - do doby než to pro nás bude aktuální. Tady se právě i V2 prodává za cca 550 😲 😲 Já jsem ještě to co mám nezkoušela prát, to bych ostatně nejlíp zjistila, jak dlouho to bude schnout konkrétně v našich podmínkách a nemusela bych se tu ptát 😕 😕

lenka5731
12. dub 2012

@reruna děkuju za odpověď. takže kalhotkovky anavy ještě oproti ostatním schnou relativně dobře, jo?

janinek
12. dub 2012

@lenka5731 Muzes si vest grafy a porovnavat delku schnuti u vseho 🙂 Ja to take jeste neprala.

Tady je ted EF V3 za 17 liber od TB normalni cena, obcas nekde nejaka akce. A limitovane edice o libru drazsi teda.

lenka5731
12. dub 2012

@janinek asi těhotenská demence, ale fakt mě nenapadlo to vyprat teď hned, abych si to zjistila sama 😎 myslím, že se na to příští týden vrhnu a podle toho dokoupím další anavy kalhotkovky... 🙂

janinek
12. dub 2012

@lenka5731 Ja puvodne chtela prave zkusit nejaky ten kosuek vyprat, ale zase nechci to davat k normalnimu pradlu, protoze to peru v ariel gelu, takze jsem od toho opustila. A pockam proste, az budu mit vse a pak nejak se do toho pustim.

lenka5731
12. dub 2012

@janinek ono by to asi stačilo na zkoušku u nových jen ve vodě bez pracího prostředku, ne? těch pár bazarových kousků co mám stejně proženu v persilu/arielu na 60...

reruna
12. dub 2012

@lenka5731 ano, jsou rozkládací, mají zvlášť vkládačky, takže schnou celkem rychle a BB taky

janinek
12. dub 2012

@lenka5731 Jj, na schnuti je asi staci jen namocit, ale to je zas neevyzdimes jako pracka.

lenka5731
12. dub 2012

@janinek ja myslela vyprat normálně v pračce, ale bez prášku 🙂 🙂 jinak tu už mám ecover a ještě objednám ořechy a frosch, to by snad mělo stačit...

janinek
12. dub 2012

@lenka5731 Tak ono teoreticky je mas vyprat vickrat, nez je nasadis, cim vickrat je vyperes, tim savejsi budou. Jinak pocitat s tim, ze na zacatku budou mene sat pry. Jako psali, ze idealne 10x, ale ja to u sebe vidim tka na 3x a pak rychleji menit proste.

lenka5731
12. dub 2012

@janinek jj, ale chtěla jsem to opakované praní nechat až na květen-červen, až to bude na balkoně rychle schnout. Když ho nechám zasklený a jen škvírky na stranách na větrání, tak je to tam jak ve skleníku a uschne to hned. 🙂 Ale příští týden provedu test schnutí na sušáku 🙂

janinek
12. dub 2012

@lenka5731 Ja si prave rikala, ze pockam, az bude venku lepe, ale pak mi doslo, ze venku nesusim 🙂

lenka5731
12. dub 2012

@janinek a sušičku neplánujete? my jo a asi bude, ale nechtěla bych v tom plínky sušit úplně pokaždé... tak nevím, prostě uvidím. stejně máme dobré plány, co. jsem zvědavá, jaká bude realita 😀

madlisek
12. dub 2012

@janinek @lenka5731 Holky, ze začátku zase mimčo většinou takové nálože nečůrá, takže klidně můžete vyprat 1 před porodem a než vám pak prcek začne čůrat litry, tak se na těch 10 vyprání klidně dostanete 🙂