Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
3. kvě 2012

@lenka5731 Sakriš, ty pytle jsou hezký!!! Ty jsi mimo ČR? Nebo si je objednáváš? Chjo, to jsem neměla vidět... Jinak pytel na plíny používám stejně jako mahafi - mám ho jen na cesty, přijdu domů, plíny hodím do koše na pleny a PUL pytel nechám vyvětrat... další den jde s námi zas. Mám dva, střídám je, nebo na vícedenní výlety beru oba a peru je tak á 14 dní?

helulela
3. kvě 2012

@rebelie abych ti zkomplikovala život - mají je uhanky.cz 😀

lenka5731
3. kvě 2012

@rebelie nene, v ČR 🙂 tady ho mám od paní Hanky z www.uhanky.cz, ale má bohužel (nebo bohudík) jen asi 4-5 barev na výběr. Ale teď se kochám na stránkách výrobce a muž mě ponouká, ať si udělám radost ještě jedním 😅 (neptal se, kolik to stojí, takže z něj mluví nevědomost 😀)

ale v reálu není až tak krásný, navrchu je bavlna, takže se neleskne tolik jako na obrázku. 🙂

lenka5731
3. kvě 2012

mají i hezký přebalovací podložky, ale rozměr je 53 cm x 33 cm, a to je fakt málo, to nebrat 😢
http://www.planetwiseinc.com/Planet_Wise_Design...

rebelie
3. kvě 2012

@helulela @lenka5731 To mi nedělejte! Jsou fakt pěkné... a přijde mi, že později třeba právě na plavky, je to super věc.
@lenka5731 Bavlna na povrchu může být příjemná, ne? Jen asi není úplně praktická později při použití na plavky - se to někde na bazéně zvenčí namočí a pak od toho navhnou věci v batohu... Nejraději bych si ho osahala... a díky za upozornění na ty přebalovací podložky.

lenka5731
3. kvě 2012

@rebelie je to hodně podobné jako pytel anavy (mám bílý se vzorem jablíčko - ptáček 🙂, nevím, jestli jsou všechny stejné), jen planet wise vypadá trochu bytelnější, bavlnu navrchu má trochu hrubší, trochu bytelnější zip a napohled pevnější PUL zevnitř. Ale to jen hodnotím vzhled před vypráním, funkčnost nemůžu posoudit.

janakkk
3. kvě 2012

@rebelie
@lenka5731 ty pytle jsou fakt krásný, ty vzory jsou úžasný...jen to cenový srovnání s kyblíkem mě pobavilo...já jsem vyžebrala na stavbě u zedníků 25l kýbl od nějáké omítky či co to bylo 🙂 to se fakt prodávají kýblíky na plinky za 700,-?? 😖 😖

rebelie
3. kvě 2012

@janakkk Jj, my máme koš z Ikea a to je taky cenově jinde... Jasně, jsou lidi, co koupěj děsně spešl koš a do toho děsně speciální pytle, jenže u nás byl koš + pytel asi za 150Kč? A s tím kýblem od barvy je to fakt nesrovnatelný (ten je ale pro nás nepoužitelný, neměli bychom ho kam dát, ten Ikea pasuje akorát mezi pračku a skříňku pod umyvadlo). Ale já samozřejmně nechcu ten pytel na domácí skladování plínek, spíš na cesty a později třeba na ty plavky... Ale ty prachy... chjo.
@lenka5731 Anavy pytel taky neznám...

janakkk
3. kvě 2012

@rebelie to jo, jsou krásný a určitě by se užil, ale ta cena.... no já, uložím odkaz do záložek a třeba na něj někdy dojde 😉 😉

lenka5731
3. kvě 2012

@janakkk jojo, to přirovnání dost pokulhává, to by paní Hanka měla změnit, taky jsem se nad tím pozastavila 🙂 Ona mě jinak doslova nadchla, měla jsem na ní spoustu otázek a ona hodně ochotně a obsáhle odpovídala, zdá se, že jinak ví o čem mluví/píše. A ty věci co prodává asi taky budou fajn.

0knoflicek
3. kvě 2012

@mahafi
@rebelie teda holky to je pro mě uplná maturita 🙂 až bude více času, tak se do toho ponořím, ale stejně nejdřív něco koupím až přijdou penízky, máme teď do výplaty daleko... ostatně jako každý konec a začátek měsíce.

mahafi
4. kvě 2012

@0knoflicek Neboj, zas to není tak složité, jak se to tváří, všem nám to napoprvé přišlo jako něco, čemu nikdy nemůžeme rozumět.. a ona praxe naučí 🙂. Asi bych koupila ty pul baby lucy fix ve velikosti M (my je teď máme takže vám budou 100%), je to asi nejlepší poměr výkonnost/cena 🙂. pro začátek to vyzkoušíš a uvidíš 🙂.

mahafi
4. kvě 2012

holky, co mi to děláte ( @helulela @lenka5731)? "nutně potřebuju" ty opičkový BB 😀 http://www.uhanky.cz/plenky/11-blueberry-bamboo... .. no.. třeba zase zapomenu, že existujou 😀

lenka5731
4. kvě 2012

@mahafi viď 🙂 já už jich od paní hanky několik mám (bohužel zatím nevyzkoušeno), ale včera jsem si říkala, že "potřebuju" další vzory. Ty plínky jsou krásný.

0knoflicek
4. kvě 2012

@mahafi moc děkuji za doporučení a za rady až přijdou penízky tak to vyzkouším. Kdyžtak bych ještě písla neva?

janistr
4. kvě 2012

@mahafi Já už se tak 14 dní rozplývám nad těma opičíma svrchňákama, až přijde mateřská, nejspíš neodolám :D.

dandelion
4. kvě 2012

Tak se hlásím, že KONEČNĚ jedeme na látce 🙂) dávám na rovno a jednu žínku ikea a IV Pulky NB, Ska jí jsou ještě velký :/ a teda kákoše házíme do kbelíčku.. 🙂 šikulka moje 🙂))

dandelion
4. kvě 2012

@lenka5731 @rebelie já chci ten zeleneeeej pytel :D :D :D no tak je mi jasný na co padne první rodičák :D

mahafi
4. kvě 2012

@0knoflicek jasně že neva 🙂, klidně se ptej. je lepší se víckrát zeptat, než pak koupit nějkaou kravinu (třeba blblou značku), nadávit si a nechat si látku otrávit. Myslím, že u vás to bude opravdu dost značná finanční úspora, zvlášť, když budeš kupovat jen svrchňáčky 🙂.

mahafi
4. kvě 2012

@dandelion gratuluju k látkování i kbelíčkování, jste šikulky 🙂

0knoflicek
4. kvě 2012

@mahafi teď se asi zeptám hloupě a co se s těma plínkama pak dělá? Rovnou na vyvářku, nebo nejdřív namočit, když jsou jen počurané?

mahafi
4. kvě 2012

@0knoflicek většina z nás je skladuje "na sucho", to znamená, že počůranou plínku hodíme do kýble s víkem (většina má koš filur z ikea (27 litrů tuším), nebo nějaký kyblík od barvy, atd), pak se hodí do pračky, já peru na 60, nemusí se vyvářet. Když budeš mít jen počůraný, tak stačí myslím prát i na 40. Mně to vychází zhruba na praní obden (za víc dní mám pak problém to narvat do pračky)

janistr
4. kvě 2012

Nemáte některá zkušenost s plenkami Aitu (je to asi novinka)?

rebelie
4. kvě 2012

@dandelion Teda! Gratulace obrovská! Ve 3 týdnech už chytat kadění do nočníku a jet v plenkách na rovno, to je super! U dalšího mimča musím taky začít hned od začátku... My rovněž jedeme v plínkách na rovno, bez vkládačky a je to pohoda jazz... už ani nedávám nic moc extra savého na noc. A s tím pytlem zatím odolávám, ale asi mi to nevydrží dlouho...

dandelion
4. kvě 2012

@rebelie no dneska na noc jsem chtěla dát novosklad a něco savějšího, ale moc dlouho to nevydrželo a stejně byla v papírovce, páč se s tím balíkem nemohla vyprdíkovat :/ a já už chtěla sakriš spát... do toho mě chytla retence prsu, tak doufám, že se mi z toho nerozjede zánět.. :/ ale myslím, že jí látka vyhovuje.. takže to nějak snad vychytáme všechno.. aby nás to bavilo.. hlavně se musím nějak zmátořit.. jedu nadoraz :( moc nejím, nepiju.. nafackovala bych si.. :(

helulela
4. kvě 2012

@janistr neznám, ale koukala jsem na ně a vypadají krásně. Zvlášť by mě zajímalo, jak spolehlivé jsou ty svrchní kalhotky Stella, ty jsou k sežrání 😵

janistr
4. kvě 2012

@helulela To jsou a taky mě zajímají ty natahovací fleesáčky 🙂. Asi to nepůjde jinak, než vyzkoušet (i ta cena je příznivá).
@dandelion Teda kloubouk dolů, zajímalo by mě, jak často malá kaká, protože Helča snad v jednom kuse 🙂. Přebaluju tak po dvou max. třech hodinách, v noci asi po čtyřech a máme tak jednu plínku denně, která není pokaděná, ale jen počůraná 🙂. Signalizuje teda čůrání i kakání, ale jen když je rozbalená a tak těsně před, že nestihnu nic 🙂. Ale jsem zas ráda, lepší, když to hodí někde na podložku, než aby to potom měla v plíně 🙂.

rebelie
4. kvě 2012

@janistr Jestli chceš, zkus dávat nad nočníček pravidelně cca 10-15 min po kojení, ony se děti často vykaděj, i když ještě úplně nepotřebujou... Kamarádka má taky takhle ukaděné dítě a je to celkem děs, ale každý kadění, který nejde do plíny je zvlášť u látkování super!
@dandelion Myslím, že to, abys byla v pohodě a aspoň trochu vyspalá je na prvním (respektive po mimču druhém) místě. Jestli pojedete na noc ještě měsíc v papírovkách, stane se prd... Pak už to bude i s těmi prdy lepší, líp jí třeba budou sedět kalhotovky a tak... Fakt se raději najez, ono se to nezdá, ale fakt je to kojení dost vyčerpávající, tak ať na konci šestinedělí nezkolabuješ...

lenka5731
4. kvě 2012

holky, máte můj obdiv, že se snažíte látkovat takhle brzy! Já jsem to původně v šestinedělí nechtěla ani zkoušet, teď sice váhám, že přeci jen jedny svrchňáky vel. NB - opičkové 😝 - koupím, ale rozhodně si nedělám iluze, že první měsíc - dva budeme víc látkovat než jednorázovat...

janakkk
4. kvě 2012

Já jsem nějaká natvrdlá, ale nechápu, jakej je rozdíl mezi značkama Blueberry a swaddlebees? 😖