Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

herminka
14. kvě 2012

@vendyca Dětem se s tím, jak rostou, mění proporce, taky jsem jednu dobu nemohla "dopnout" novosklad (byla krátká ta část mezi nožičkama) a teď ho používám i dál (další věc je, že už nemusím řešit vaječinu, takže nevadí, že to má bokové). Anavy zapínám možná už půl roku pořád stejně.

sariel
14. kvě 2012

Na začátku těhotenství jsem si byla 100% jistá, že budu látkovat. Teď, když jsem na konci, jsem si to rozmyslela. Asi bych to nezvládla. Je toho tolik, co bych se musela naučit a zjistit. Máte můj obdiv! Z lenivosti tedy budu asi používat jednorázovky. I když, třeba se k tomu také někdy odhodlám. 😵 Aspoń vím, kam půjdu pro radu.

vendyca
14. kvě 2012

@lillyzelvicka Medvídka od Eone

katyxq
14. kvě 2012

@sariel Já z lenivosti látkuju 😉, fakt by se mi nechtělo nahánět akce na pleny, tahat balíky plen domů a pak skoro každý den plný odpaďák do kontejneru, řešit opruzený zadek a jiné reakce na ty absorpční gely a parfemace, protékající a nesedící pleny, dítě zakaděné až za krkem, ...
Takhle jednou za 2-3 dny naházím do pračky plínky, vyprané pověsím a suché seberu, tudle jsem to spočítala na hodinu a půl týdně 🙂.

aemmi
14. kvě 2012

@lillyzelvicka já používám jen čistou vodu 😉

vendyca
14. kvě 2012

Holky, prosim vás, fakt ty čtverce nežehlíte. jsem asi retard, ale ten novosklad vypadá příšerně, když se to nevyžehlí.

aemmi
14. kvě 2012

@vendyca já právě nežehlím až od 3 měsíců, od té doby co jedeme plenky narovno, na novosklad jsem taky žehlila, rovnou jsem si to předskládala a celé přejela žehličkou, ono to pak celé lépe drželo

vendyca
14. kvě 2012

@sariel taky jsem se děsila, začala jsem, jakmile jsem dobrala balík, co jsem měla do porodnice a můžu říct, že jsem chtěla nejprve dobírat způsobem, že budu dávata na noc a pak jsem se těch papírovek chtěla tak rychle zbavit, že jsem je dávala i přes den, jen aby to bylo z domu. Věčne proteklý, večně rudej zadek - nikoliv od mokra, ale od toho gelu nebo co to tam je uvnitř těch plen, pořád courat do poplenice, protože ty pleny prostě smrdí..., A látkovky: časově mi to zabere 2 hodiny za tři dny - tedy cca 40 minut denně. Teď si nedokážu představit nic jiného než látkové pleny.
A hlavně mi to jako věda zpčátku taky připadalo, ale pak jsem se do toho vrhla - prostě pokus omyl - a základem fakt bylo poslechnout a koupit od různých značek různé výrobky - protože každýmu opravdu sedne něco jiného.

katyxq
14. kvě 2012

@vendyca Ze začátku jsem žehlila (jen tak letem světem po jedné straně), líp se mi to skládalo, ale jak už to mám v ruce, tak nežehlím - pod svrchňákama to stejně není vidět 😀.

vendyca
14. kvě 2012

@aemmi jj, taky to rovnou přežehlím, tak to já počkám na pleny narovno. Na sušáku mi visí pleny na kolíčkách, stedy jsou porvěšený, tak se mi zdá, že to nejde prostě nežehlit, když chci novosklad.

vendyca
14. kvě 2012

@katyxq novosklad?

katyxq
14. kvě 2012

@vendyca Jojo, novosklad, přes den ho používán pořád, na noc dávám kalhotkovky.
Čtvercovky za kolíčky nevěším, prověšený pleny se blbě skládají, prostě je přehodím přes šňůru a je to. A pokakaný pleny skoro nevedem, bezplenkovka to ve většině případů jistí, člověk ušetří čas na velké umývání prdelky a zapírání pleny žlučákem.

vendyca
14. kvě 2012

@katyxq Jdu to zkusit 🙂) Po té, co jsem opustila po úplném vyčerpání myšlenku, že budu supermatka, hledám způsob, kde slevit - typická prvorodička. 😀 😀 😀

mahafi
14. kvě 2012

@sariel Neboj, ono to ze začátku přijde složitý každýmu.., ale jakmile budeš mít mimi v ruce a zkusíš to jednou, tak už ti to nebude připadat tak složitý a jako taková věda 🙂. Nevzdávej to předem 🙂. Přesně jak tu píšou holky, taky látkuju z pohodlnosti 😀 tahat někde balíky plen, hlídat akce, pak pořád s košem.. brrrr, takhle je hodím do pračky, s Madlenkou pověsíme (ona si u toho hraje, já jí něco říkám, zpívám (chudák malá 😀), ukazuju a jsme spokojený obě.. to samý u skládání.., určitě se jí věnuju vcíc, než kdybych brouzdala mezi regálama a sháněla plenky 😉 ). Nemusíš začínat od začátku, počkej, až se s miminkem sžijete a pak zkus dát látkovku 🙂.
@vendyca Já žehlila ze začátku, než mi to přišlo do ruky (jak píše katyxq), pak už ne. Ale já věšela ne pověšený za rohy, to je asi nutný žehlit.. já věšela na věšáíku napůl, to pak prověšený není 🙂.

sariel
14. kvě 2012

@vendyca Právě, na trhu je tolik výrobců. Hlavně je tolik věcí okolo. Takže než bych se do toho dostala, tak by malá plenky už nepotřebovala. (Nadsázka) Čas ani práce, která s tím je by mi nevadila (vím, že je minimální), ale to učení, co všechno budu potřebovat, co je nejlepší, nejsavější, kde to koupit... Pak bych všechno nakoupila a zjistila, že pár tisíc jsem vyhodila, protože bych byla nespokojená. 😔 Kdybych osobně znala aspoň jednu maminu, která látkovky praktikuje, tak bych do toho možná šla hned od začátku, protože bych viděla, jak je to jednoduché a protože by mi řekla všechny důležité info. Takhle se ale asi neodvážím. Možná časem.

vendyca
14. kvě 2012

@mahafi jsem fakt vykojená, na půl můžu přeci věšet taky 🙂 já musela na kolíčky, aby se mi to vešlo.

sariel
14. kvě 2012

@mahafi Přesně tak. Nejdřív se naučím, jak malou vlastně vůbec koupat, kojit, přebalovat jí jednorázovkami a pak, až budu mít všechno ostatní v ruce, to vyzkouším. Bojím se, že by toho bylo na začátek moc. 😉

vendyca
14. kvě 2012

@sariel zajdi něka, kde to uvidíš a můžeš si to osahat. Už od pohledu a omaku jsem zjistila, co chci a co ne. Pak se tady zeptej a mně taky pomohly kamarádky, když začaly ony - prostě že jsem viděla, že to jde na vlastní oči.

zvalentova
14. kvě 2012

ahoj holky, po nějaké době zase píšu a hnedka mám dotaz na zkušené "matky látkovky".

Už přes den zkouším dávat látkové (snap in one + občas čč) a zatím spokojenost. No možná je to tím, že dost nebyla žádná velká "nehoda".
Také jim už dlouho jednorázvky nevydrží,nepůjdou zapnout přes pupek a balíky větších plen kupovat už nechci 😀

Ale chtěla jsem se zeptat na jednu praktickou věc. Odstraním separační a pak pročůranou plenu necháváte uschnout a pak do pytle na pleny nebo rovnou tak jak leží a běží?
Díky

zvalentova
14. kvě 2012

@sariel ahojky, z vlastní čerstvé zkušenosti mohu říct, že to zvládneš, skoro bych řekla levou zadní.
V mém okolí jsem jediná, která se pro látkové pleny rozhodla, takže nebyl kdo by poradil. Ale hodně mi ve výběru pomohly holky z MK a internet.
U nás jsem našla prodejnu, kde další takové srazy s praktickou ukázkou. Tam jsem se seznámila vůbec co je na trhu, osahala materiály, prověřila velikosti a pak nakoupila.
Celý nákup pro dvojčata mě stál cca 10 tis. a mám to defacto na furt.
Možná pak dokoupím pár vkládacích pokud by byly příliš flekaté, ale moc to nepředpokládám.

katyxq
14. kvě 2012

@zvalentova Do koše počůranou plenu hned, tak jak je, pokakanou zapranou žlučákem v ruce vyždímat a hodit do koše. Ono to není skladování nasucho, ale "nasucho" - jakože ty plenky neplavou ve vodě 😉.

zvalentova
14. kvě 2012

@katyxq supr, dík 😉

helulela
14. kvě 2012

@sariel ahoj, nechci tě nutit, že máš látkovat za každou cenu, ale jestli je tohle jediná věc, která ti brání, byla by škoda to nezkusit. Nemusíš hned z porodnice, klidně třeba tři měsíce dávej jednorázovky. Za tu dobu se s mimčem sžiješ a pak na to budeš mít prostor. Nebudeš muset řešit novorozeneckou velikost, začneš rovnou jednovelikostníma, má to svoje výhody 😉 Taky ve svém okolí žádnou látkařku nemám, na prezentaci jsem se nedostala, ve všem mi pomohl internet a hlavně holky tady. Myslím, že jsme schopné ti tu dát do kupy osvědčenou výbavičku, se kterou chybu rozhodně neuděláš, a až sama něco vyzkoušíš, hned budeš vědět, co dál. Ono to vypadá hrozně složitě, dokud se jen teoretizuje. Když začneš sama přebalovat, je to najednou jednoduché 🙂

helulela
14. kvě 2012

@sussanah teda to máte široký rozptyl od Pardubic po Košice. Škoda, že jsem to neviděla, ráda bych se na vás přijela do Pardubic podívat 🙂

helulela
14. kvě 2012

@vendyca na novosklad jsem žehlila, nevyžehlené se mi to nelíbilo, narovno už nežehlím

dandelion
14. kvě 2012

@katyxq ano ano všichni mi tvrdí, že bezplenkovka je časově náročná 🙂) prdlajs 🙂 mnohem horší je pokakaná papírovka a dítě špinavý až za ušima + jako bonus pokajděný punčošky, bodýčko 🙂) takže i když teď ještě stále jedem na papírovkách (kůli té prasklince) tak se snažím bobkování vychytat 🙂 a daří se 🙂)

katyxq
14. kvě 2012

@dandelion TaK teď zrovna se nám jedno kakání zbezplenkovat nepodařilo, teda schytala to jen jedna plenka a prdelka, ale je to vopruz 😀 (a to byla jen pidi dávka).
Už aby se malé zas dalo bříško úplně dokupy a neměla prdy a hleny ve stolici (reakce na očkování a můj test snězení hovězího masa - malá má alergii na bílkovinu kravského mléka a teď už vím, že ani hovězí maso není OK), protože takhle z ní vyjdou zaražený prdy a malý bonus k tomu 😅, naproto nepředvídatelně.

saaralota
14. kvě 2012

@sariel Ahoj, neboj se látkování, já se taky nebojím, i když jsem zatím jen teoretik 🙂. Měla jsem strach, abych do toho neinvestovala moc peněž a pak nezjistila, že mi to nejde, nebaví, nestíhám... Takže jsem byla celkem ráda, když jsem zjistila, že na novorozence jsou nakonec stejně asi nejlepší klasické čtvercovky. Těch jsem po rodině posbírala asi padesát kousků, pořídila čtvery svrchní kalhotky, každé jiné, abych otestovala (PUL Imse Vimse Organic, Haipa daipa, Baby Lucy a jedny fleecové Anavy) a z Ikey vzala malé žínky na vycpávání. Jo, a ještě balík separačních plínek. Takže jsem zatím moc neinvestovala, vyzkouším s touhle výbavou a případně budu dokupovat nějaké "vychytanější" plínky. Asi bych měla strach do toho jít, kdybych musela pořídit nějakou drahou výbavu do začátku (i když prodat se to nakonec dá celkem dobře). Ale takhle to prostě můžu skoro zadarmo vyzkoušet a uvidím, jak nám to půjde 🙂. Info jsem čerpala hlavně tady z diskuse, nebo ještě z jedné diskuse přímo zaměřené na látkování novorozenců. Zase taková hrozná věda to není. Chvilku jsem to pročítala a myslím, že základy jsem celkem dobře pochytila. No, a v praxi se pak uvidí 🙂.

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
helulela
14. kvě 2012

@sussanah fajn, tak já se speciálně na vás zeptám, až se tam dostanu 🙂