Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
3. čer 2012

@ladida.l - já snad manžela do toho třetího dítěte budu muset ukecat jen kvůli těm krásným plínám, co jsem ještě nevyzkoušela 😀

ladida.l
3. čer 2012

@silente to mi povídej, ale u nás už je reprodukční plán splněn :-/

lenka5731
4. čer 2012

Ahoj holky,
chtěla jsem se vás zeptat na zkušenosti s látkováním s předčasňátkem - naše holčička se narodila s hmotností 1990 g. Co se vám nejvíc osvědčilo? Novosklad a na to PULky? Automaticky jsem počítala s větším mininkem (jako bylo první), až se nám nakonec narodilo miminko extra malé, s méně než polovinou porodní hmotnosti prvního .. 🙂

Vím že záleží na individuálních rozměrech každého dítěte, ale od kolika kg se přibližně podle vás dají použít jednovelikostní kalhotkovky Anavy? Má význam kupovat je ve velikosti newborn? Malá má zatím jednorázovky Háppy 0, a i u těch má sucháče překřížené na břiše a nožičky jako hůlčičky..🙂

mahafi
4. čer 2012

@lenka5731 Gratuluju k narození holčičky 🙂. M. měla porodní váhu 2660 a domů šla s 2400, takže pořád víc, než máte vy (ale byla v termínu, jestli se to nějak liší s předčasňátkem nevím ☹ ).. ale přesně jak píšeš, i malé jednorázovky na ní visely.. my jsme po pár dnech najely na novosklad a přes to pulky v nejmenší velikosti (měla jsem IV, ale musela jsem vymyslet, jak překřížit sucháče, jde to, ale blbě, doporučuju teda koupit thirsties xs, jinak se mi osvědčila i snapi šálička, ta se dá krásně dotáhnout, jak je potřeba), ze začátku ze všech kalhotovek vypadávala (i z anavek new born), jednovelikostní anavy byly až někdy kolem dvou měsíců, už nevím přesně. Měla jsem pak na vyzkoušení i jednu kalhotkovou IV bioflanel a ta docela seděla, je hodně malinká.

janistr
4. čer 2012

@lenka5731 U nás to bylo hodně podobné jako u @mahafi , malá měla 2400 při odchodu z porodnice. Já začala teda dávat látku hned - novosklad a na to PULky (IV - přesně jak píše mahafi - jeden sucháč nahoru, druhý dolů 🙂), HD S za pár dní docela seděly). Kalhotkovky jsme začali dávat asi po 14 dnech (BL S a Anavy newborn). Helenka ale zdatně doháněla, to, co v břiše zameškala 🙂. Jednovelikostní kalhotkovky se kolem měsíce a půl už daly použít (když už neměla nožičky jako dvě hůlky 🙂.

helulela
4. čer 2012

@ladida.l hmm, tak já už nakoukla do inzerátů trochu pozdě... ať se Tomíkovi v jednorázovkách daří líp, to těžké srdce chápu, když si představím, že bych se teď musela předělat já ☹

ladida.l
4. čer 2012

@helulela Měla jsme hlavně Anavy a ty se fakt dobře prodávají, je to jako mít úspory ve zlatě 😀 To nelátkování mne mrzí, ale on to chudák strašně drbal a ty jednorázovky mu hodně ulevují. Přitom jsme přebalovala jak divá. Další ABC Wrap kalhotky neužijete? 😉

helulela
4. čer 2012

@ladida.l to je jasný, nedá se nic dělat, přece ho nebudeš trápit... ono vůbec plíny se dobře prodávají, proti oblečení si i cenu celkem drží, jak píšeš - ideální investice😀 ABC na patentky ne, mám takový divný systém, plíny chci na patentky a svrchňáky na sucháče 😉

lenka5731
5. čer 2012

@janistr
@mahafi holky děkuju... mám zatím jen jedny PULky newborn - SWB Capri - u těch se dají sucháče křížit, pak 65 čč po nás, a 1x vv Anavy vel. S a 8x vel. M. Jinak asi nic, co by se dalo použít na takhle miniaturní miminko, a to mám dva velké šuplíky v komodě plné plen 🙂 Než nás pustí z nemocnice, tak určitě ještě nabere, ale stejně bude mít málo.. Máte zkušenost s AIO nebo kapsovkama vel. newborn? Sedělo to kolem nožek? Nemáte zkušenost s IB SIO vel. S?

lenka5731
5. čer 2012

holky a máte zkušenost s používáním látkovek a monitorem dechu za plínku Respisense? Nenamáhá širší látkovka moc ten klip?

ivuska.h
5. čer 2012

@lenka5731 IB vel. S by určitě seděla dobře, akorát moc neudrží vaječinu... Jinak zkušenost s novoroz. AIO nemám, ale celkem malé jsou prý TB TeenyFit.

ladida.l
5. čer 2012

@lenka5731 pár miniplínek jsme měla. ty swaddlebees a cuddle byly opravdu malilinké
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ladida.l/alb...

lemuritto
5. čer 2012

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat. Jaké mám koupit vv plenky? Které jsou dobré? Kikko, Bambino Mio nebo Popolini? Díky moc!!! Za chvilku přidám svůj seznam plín, kdybyste mi na to koukli prosím 😀 Jste zlaté a toto je zlatá diskuze 😀

aemmi
5. čer 2012

@lenka5731 IB SIO v esku jsem měla, jsou fakt maličký, ale spíš takový na parádu, vaječinu to moc neudrží, ale to podle mě žádný AIO/kapsovky, když je jí hodně, jinak za sebe můžu ještě doporučit Bum genius newborn, měla jsem jednu a byla opravdu výborná, dělala krásně malou prdelku, ale píší, že jsou až od 2,7 kg, kolem nožiček je to řešený lépe než třeba ty IB mi přijde...

bamboolik
5. čer 2012

@lemuritto tyto troje vv, ktere pises jsou v podstate ty same - bavlna, takze osobne bych sla do popolini, jsou z nich nejlevnejsi. My jsme je meli, nejsou spatne, ale jen S, vel M uz je o nicem a kapacitou nestiha. Ale spise ako vkladaci pleny, asi bych z nich nedelala celou vybavu.

katyxq
5. čer 2012

@lemuritto Z vv jednoznačně bambusové Anavy, supr savé, měkké, pružné.

mahafi
5. čer 2012

@lemuritto souhlas s @katyxq , navíc se dají krásně skložit na kalhotkový sklad 🙂

lemuritto
5. čer 2012

@katyxq Ty se mi líbí moc 😀 Asi bych měla vzít spíše tu velikost M?

katyxq
5. čer 2012

@lemuritto My máme M, používám na kalhotkový sklad, ze začátku jsem je vzadu založila a bylo to 😉

dandelion
5. čer 2012

Zasvěťte mě do vv... jsem jima nepolíbená..

bamboolik
5. čer 2012

@dandelion vv jsou vicevrstve pleny. Je to v podstate obdelnik v ruznych velikostech (M je vetsinou cca 40x30cm), ktery je po delce rozdeleny na tretiny. Bocni tretiny maji polovicni pocet vrstev nez prostredni tretina. Delaji se bud ciste z balvneneho platna, potom byva tlouska 4-8-4 vrstvy nebo z bambusu a to je potom 2-4-2 vrsvty. Skladaji se na tretiny jako vkladacka nebo na kalhotkovy sklad zajisteny snapkou. Jeste nejaky dotaz? 🙂

lemuritto
5. čer 2012

Holky, mohly byste mi prosím na ten můj seznámek mrknout? Zatím pomalu nakupuji, mimino bude až na podzim..Na malé bych chtěla používat klasické čč, případně i vv, koupila jsem i nějaké kalhotovky..A na větší mimi asi nějaké kalhotovky - které, ještě nemám rozmyšleno...Díky moc!

Koupeno

40 ks čč Kikko Lux
10 ks vv (Popo, Kikko) vel.1

1 ks BL velur XS-S
1 ks BL Panda XS-S
1 ks BL flanel S
1 ks Popolini TwoSize biobavlna S

1 ks IV bioflanel
1 ks Popolini UltraFit Biofroté

1 ks IV organic cotton NB
1 ks IV organic cotton S
1 ks HP PUL S
1 ks BL PUL S

1 ks Thirsties Duowrap vel.2

2 ks Froté krátká
1 ks Froté dlouhá
1 ks Tots Bots bambus krátká

2 ks Snappi


Dokoupit
? ks vv Anavy bambus M

? ks Bum Gennius kapsovka
? ks Anavy jednovelikostní

2 ks Svrchňáky PUL (GroVia, IV ) M
1 ks Vlňáky M
1 ks Flísáčky - HP, Anavy M

Vkládačky

2 ks Noční plena M

Separačky

Kýbl
Lanolín
Mýdlo
2 ks PUL Pytel na pleny
2 ks PUL přebalovací podložka

betelgeuzz
5. čer 2012

@lemuritto čč a kalhotovek máš dost, takže těch vv anav a kalhotovek anav bych moc nebrala. 1 - 2 na vyzkoušení, pak dokoupíš, co bude vyhovovat. Přidala bych nějaké svrchňáky ve velikosti S, más vlastně všechno M nebo one size.

ivuska.h
5. čer 2012

Holky, loučím se s touto diskuzí pod tímto nickem, jsem nucena ho zrušit, protože podnikám a nechci si momentálně zřizovat placený účet, takže dále jako "normální" uživatelka nesmím existovat. Tak třeba zas někdy, jestli se rozhodnu si ten placený účet založit.

ptjj
5. čer 2012

@ivuska.h Ivčo, tak to je fakt škoda, vždyť jsi tady vždycky dobře radila a rozhodně jsi neprosazovala svoje podnikatelské zájmy, proč tě nenechají existovat jako běžnou uživatelku?

ivuska.h
5. čer 2012

@ptjj Prostě se tak rozhodli, vědí, že skrytou reklamu nepáchám, dokonce to i adminka uznala... Jenže už jen to, že podnikám, mě činí podezřelou či co, já to taky nějak úplně nechápu.

rebelie
5. čer 2012

@ivuska.h Teda, to je fakt škoda. Nikdy jsi tu nikomu netlačila svoji značku, dokonces to ani nezmiňovala, to jen, že my věděly, tak jsme se maximálně mohly doptat na materiály, nebo rozměry... to je škoda... ale chápu to.

janakkk
6. čer 2012

@ivuska.h to je škoda.... ☹ ☹

ptjj
6. čer 2012

@rebelie já to moc nechápu, proč se tak admini rozhodli, ale asi s tím nic neuděláme ☹

janinek
6. čer 2012

@ivuska.h Skoda.