Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

boudova
18. čer 2012

@janinek my měli pampersky, tak je to možná jen u nich 🙂 zkusím na dovolenou teda pořídit jiné, díky za postřeh!!!

mahafi
18. čer 2012

@janinek tak ať to dopadne co nejlíp (a porodíš co nejpozději 🙂 ). a neboj, na začátek jednorázovky neuškodí, trochu se s mimčem sžijete a pak půjde látkování jedna báseň 🙂. Taky jsem plně nelátkovala hned od začátku, neměla jsem dvoje tak malinký svrchňáky.., takže jsem to brala tak 1 látkovka na 3 jednorázovky, v noci jen jednorázovky, než jsem přišla na ten grif, jak novosklad zamotat rychle (v noci jsem chtěla spát a mít to co nejjdodušší 😀 ).

janinek
18. čer 2012

@boudova To zkus v krame ocuchat, jestli poznas rozdil, ja osobne totiz jo. Ale nekdo pampers ma a nesmrdi mu. My kdyz tu meli deti na navsteve, tak jsem jim kupovala podle prani bud pampers, nebo huggies. A huggies mi nesmrdely, pampers jo.

janinek
18. čer 2012

@mahafi Diky. Ja take nemela puvodne v planu latkovat hned, spis me nenapadlo, ze muzu pak byt omezena tou vahou 🙂 Ale je mozne, ze se proste budeme fakt szivat dlouho a proste doroste.

Jak jsi to delala s pranim, kdyz jsi pouzivala malo latkovek? Jak ti to pak vychazelo?

elvis12
18. čer 2012

Ahoj holky! Je to tady. Ve stredu jdu rodit (planovana sekce poloha KP a cukrovka) a ted jsem si uvedomila, ze nemam plenky pro malou do porodnice. Latkovou vybavu mam do zacatku si myslim kompletni, ale nevim si rady s tema plinama do porodky. Daji mi na prvnich 24hod, pak mam mit svoje. Jaky jste mely sebou plenky vy? Poradte mi prosim co koupit... Diky!

katyxq
18. čer 2012

🙂 @elvis12 My měli ekojednorázovky (úplně bez parfemace 🙂) Attitude.

mahafi
18. čer 2012

@janinek já naplnila pračku skoro každý den.., max obden, já k tomu házela i plenky z přebalováku (skoro pokaždý jsem musela tu plenku měnit, vždy došlo k nějkýmu potřísnění 😀), pod hlavičku (byly dost často poblinkaný), oblečky (jak byla malá, tak měla blbou termoregulaci, takže byla navlečená (bodýčko s dlouhým rukávem, overálek, ponožky, s tím byla v zavince a ještě (a to bylo venku parno 😀) ). Ono se to nastřádalo. Navíc mám pračku, kde se dá nastavit poloviční množství. Neboj, ono to půjde. Když malá nebyla zrovna hladováa nečertila se, že teď přece chce jíst a ne zkoušet nějaký hokuspokusy, zkusila jsem látkovku, když jsem věděla, že to zrovna teď nezvládnu zamotat, tak jsem dala jednorázovku.. ono ti to ukáže 🙂.

mahafi
18. čer 2012

@elvis12 My měli huggies newborn (takový žlutý s miminem na obalu, velikost 1)

janinek
18. čer 2012

@mahafi Ja prave to polovicni plneni nemam, ty programy na mene kil jsou zase rychle. mam takovou nic moc pracku v podnajmu. A k vzteku je, ze totiz jsme meli peknou docela electrolux, ta se rozbila, pak koupila majitelka levnejsi. Tam se neco rozbilo, opravar ji DOROZBIL, takze jsme dostali 'novou', jenze to byl novy model, ze jako ten nas se uz nedela. A ten novy nema to polovicni plneni, pritom stary to mel. Jsem byla vztekla 🙂 Tak tam vic prozkoumam ty programy, je tam nejaky i baby, ten je na mene kil a delsi.

mahafi
18. čer 2012

@janinek já mám to poloviční množství taky o půlku kratší dobu praní. Taky máme electrolux, tak třeba máte to samý, třeba to pomůže: poloviční množství tam dáš tak, že ubereš na "špinavosti" (jestli tam máte takový to zašpiněný triko, tak tam dáš, aby na sobě nemělo žádný čárky, je pravda, že úměrně se zkracuje i čas, ale myslím, že to nevadí). To chápu, že tě to naštvalo 🙂.

janinek
18. čer 2012

@mahafi My prave uz nemame electrolux, ted mame Hotpoint, coz je v CR Indesit. Spinavost si prave nereguluji, to je v tech programech, tak budu proste zkouset a uvidim.

Perete to na plne otacky normalne, ze jo? Ja mam 1200.

reruna
18. čer 2012

@helulela já jsem loni na koupaliště nejdřív zkusila dát malýmu (měl necelé 2 roky) kapsovku, ale to ne - ta voda se dostane do té kapsy... pak jsem uvažovala nad pulkama, že by to šlo, ale nakonec jsme koupili normální dětské disney plavečky s medvídkem pů a bylo - prostě jsem to riskla s tím, že snad se ve vodě nepokadí a čurání ti nezachrání ani IV plavky ani ty papírové plenky - a on do vody fakt nečural a nekakal a plenku jsme mu pak nandali, když byl z vody venku a jestli chceš pro malého, tak si tu hodně chválily holky ty IV plavečky, že pěkně sedí

mahafi
18. čer 2012

@janinek aha, tak to je škoda, že nepomůžu 🙂. Peru na plný otáčky (máme 1300).

reruna
18. čer 2012

@helulela jo, tak teď jsem četla ještě jednou, že to chceš pro Adámka - to bych volila asi ty IV

reruna
18. čer 2012

@janinek naše pračka má nejvíc 1000 otáček, tak jsem prala na to

janinek
18. čer 2012

@mahafi To neva. Stejne to bude metodou pokus omyl vse, hlavne treba davkovani prasku a tak. Tazke ruzne cykly s ruznym mnozstvim 🙂 Snad poznam pak, jestli s emi dobre perou. Ale tak spatne vyprane by proste byyl citit moci snad.

reruna
18. čer 2012

@petkula neváhej, já je sice neměla, tenkrát ještě nebyly, měla jsem IV a BB, ale určitě bych brala anavy - ty rozepínací po stranách

reruna
18. čer 2012

@petkula pro většího syna na spaní mě napadla jedině tak BBh Magic Lko

petkula
18. čer 2012

@helulela ahoj, já jsem tyhle plavky od IV dávala staršímu synovi a jsou jiné než PUL kalhotky. Nejsou takové igelitové, jsou ze zvláštní plavkovinové látky ale tužší, takže by případnou nehodu určitě udržely 🙂 Navíc se dobře svlíkají, na boku mají dva patentky, jsem s nimi spokojená.

helulela
18. čer 2012

@reruna @petkula dík holky 🙂
@rozarka65 koukala jsem na ně... takové "flísáčky" pojištěné PULem, na léto by mohly být fajn

helulela
18. čer 2012

@elvis12 jednorázovky do porodnice jsem moc neřešila, měli jsme Huggies Newborn a dobrý, u Víti jsem měla Háppy, ty mi byly sympatický - nenačančaný, nenavoněný 😉

rozarka65
18. čer 2012

@helulela Díky...🙂

helulela
18. čer 2012

@rozarka65 nemáš za co, vyzkoušené je nemám, jen hádám

rozarka65
18. čer 2012

@helulela mně se líbily podle fotky a hlavně se mi líbí ta cena...ale jestli to není podezřelé....😀 ...chci to jen jako jištění...🙂

betelgeuzz
18. čer 2012

@elvis12 já měla pro obě holky babylove z DM, velikost 2 - 5 kg. Byla jsem spokojená, babylove kupuji pořád.
@janinek určitě nějaké jednorázovky pro začátek pořiď, uvidiš, jak budeš zvládat. První neměla ani 2,5 kg, začínala jsem přibližně po šestinedělí, když už jsme měly nějaký režim.
@helulela já jsem dávala jako plavky klasické PULky thirsties. Teda když měla starší necelý rok, to se ve vodě chvíli ochladila, moc dlouho v ní nebyla. A kadila 1x denně do nočníku, takže jsem neměla strach, že se pokadí. Loni, když měla necelé 2, tak už v té vodě trávila dýl, to jsem pořídila jednorázové, ale stejně jsme nespotřebovali ani celý balík.

janinek
18. čer 2012

@betelgeuzz Jj, ja psala, ze nejake mam. A pak budeme kupovat podle potreby, nechci tu mit dvacet baliku 🙂

helulela
18. čer 2012

@betelgeuzz dík 🙂 Babylove jsou i mini? To jsem ani nevěděla... vlastně proč by nebyly. Já teď načla nový balík a jsou nějaké jiné - na zádech mají pružný pásek navíc a nepruží jim tolik lepítka. Nemůžu si na to zvyknout, už jsem je přetrhla 😠

betelgeuzz
18. čer 2012

@helulela obyčejné babylove jsou i mini, babylove nature jsou až od 4 kg. Ty máš který?

elvis12
18. čer 2012

@katyxq @mahafi @helulela @betelgeuzz diky holky za tip! Zitra musim vylezt z baraku do toho vedra, tak uvidim, co sezenu 🙂