Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
19. čer 2012

@rebelie díky za podrobné info

rebelie
19. čer 2012

@maly_prcek Úžasně zformulováno, proč nemít x systémů plen - přesně, jak píšeš, Ty se v tom vyznáš, ale zbytek rodiny ne...

betuse
19. čer 2012

Holky, prosím , chystám se do dm drogerie,ale u nás v okolí není....tak aby se mi to vyplatilo, co doporučujete koupit jako výbavu pro mimi, prášek, kosmetika,???????? mají tam žluč. mýdlo? tady na netu stojí 38 kč........

boudova
19. čer 2012

achjo 🙂 tak jsem si myslela, že budu ujíždět jen na Anavy.... a oni mi v Merinostar udělají tohle 🙂 tu látku já prostě zbožňuju....

máte někdo s kalhotovkama od merinostar zkušenosti? třeba ve srovnání s anavkama, se kterejma já jsem teda spokojená moc.

boudova
19. čer 2012

ježiši, takhle velký jsem to nečekala, pardon 🙂

andelka
19. čer 2012

@betuse v DM mají žlučové mýdlo za 13kč 🙂 kosmetiku nepoužívám skoro žádnou, mám jen tělové mléko Babylove sensitive, a něco na koupání, spíš pro staršího, ale koupou se spolu, tak se "sveze" i mimino. Pak vlhčené ubrousky Babylove bílé a taky plíny tam kupuju, ale jen když mám kuponek 25% sleva. Peru v Lovele a Persilu sensitiv.

Holky, mě strašně svrbí ruka, koupit nějaké nové kalhotovky, nebo kapsovky..takové je to krásné muchlací... 😅 jenže za a) muž by mě zabil, za b) mám všechno po starším a za c) on už chodí na nočník, takže počet plín navyšovat nepotřebuju 😅

Koupila jsem si akorát pytlík na pleny Anavy,modrý, je super. Sice na plíny ho nepoužívám, na ven většinou nosím papírovky, ale je super na mokré plavky, nebo do něj dávám mokrý ručníček na utírání když jdem na výlet. Pěkně připnu na kočár a je to hned po ruce a ještě to pěkně vypadá 🙂

mahafi
19. čer 2012

@boudova já mám merinostar na snapku, na patentky jsem měla minivelikost (xs/s) a mám i jednu AIO (opičkovou, tu jsem nemohla nechat bez majitelky 😀). Ta patentková xs i ta AIO má vkládačku takový obdélník, který se patentkama sepne a pak jinejma vepne do plenky. Já jsem s nima moooc spokojená 🙂.

catry
19. čer 2012

Ahoj, nevím, jak bojujete se skvrnama, hlavně na plenkách, ale mně se nejvíc osvědčilo je namočit do vody se solí na skvrny (prekarbonátem sodným), pokud to někdo děláte taky tak a nechce se vám vyhazovat cca 200,- za kilo soli, tady máte odkaz na skvělý kauf 😉 Koupila jsem rovnou 10 kg a i s dopravou mě to vyšlo na 389,-. Tak snad se to někomu bude hodit 🙂 Doufám, že to nebude považováno za reklamu... 😅 http://www.fichema.cz/ekologicke-prani-cisteni-...

boudova
19. čer 2012

@mahafi opičky by byly na řadě hned po žirafkách 🙂

mahafi
19. čer 2012

@boudova no ta ifafková vypadá fakt famooozně.. jenže já jsem už takhle plínkovej sysel 😀. Ze bych ještě podlehla? i když taky bych měla cvičit pevnou vůli, že (a doufat, že na žirafky zapomenu 😀) 😀

boudova
19. čer 2012

@mahafi 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

katyxq
19. čer 2012

@boudova Mmmm žirafky, pokušitelko jedna 😀, naštěstí momentálně na účtě je v podstatě nula, pak budem měsíc a půl pryč a to snad zapomenu 😉.

boudova
19. čer 2012

@katyxq ty se máš 🙂 že zapomeneš a že jedeš na dovču na tak dlouho! kam jedete? nebo je to tajem?

katyxq
19. čer 2012

@boudova 30. letíme do USA - měly to být jen dva týdny, ale manžel se jaksi při koupi letenek o měsíc uklikl 😅 (podvědomě asi 😉, rád by se tam totiž přestěhoval), tam budem mít půjčené auto a spát po motelech, plán cesty nejistý - prvních 14 dní New York, Washington, Niagara Falls, Maine, New York, letí s náma totiž manželova sestra a po těch 2 týdnech letí zpátky, to manžel zaplatil přebookování letenky (5 tisíc to stálo 😒 no za blobost se platí), my že tam za cenu přebookování třech letenek radši o měsíc vić zůstanem, v práci to manželovi problém nedělá.

A aby to bylo k tématu 😉 - berem s sebou látkovky, v motelech mívají pračku a sušičku, tak mi třeba aspoň zas ty Anavy díky sušičce změknou 🙂.

aemmi
19. čer 2012

Holky, já ted budu mít malou 14 dní v jednorázovkách, dnes je v nich druhý den, přebaluju s frekvencí, jako jsem zvyklá a ráno jsem zírala, kolik jich už ubylo 😲 a jak je plný koš 😲

boudova
19. čer 2012

@katyxq tak to je bomba 😀 😀 😀 😀 😀 to pak doufám napíšeš na fotoblog reportáž, ráda si počtu!

boudova
19. čer 2012

@katyxq kalhotovky anavy máš tvrdý? já je teda tak měkký jako při koupi nemám, ale pořád to de 🙂

katyxq
19. čer 2012

@boudova Jo, kalhotkovky, čtvercovky, vv, ručníky, no všecko přes veškerou snahu (soda, ocet) úplně prkenný 😒, to ta brněnská voda.

boudova
19. čer 2012

@katyxq aha ☹ tak tady to je asi lepší.... tak jsem zvědavá, jestli na to má sušička vliv

janakkk
19. čer 2012

@boudova
@katyxq taky mám ze všeho prkna 😠 😠

janakkk
19. čer 2012

@katyxq teeda, taková dovolená bude super zážitek 😉 😉

katyxq
19. čer 2012

@janakkk Já se toho spíš trochu děsím 😉, hlavně teda jídlo bude zajímavé (kvůli dietě bez mléka, hovězího a sóji 😒).

mahafi
19. čer 2012

@katyxq dovolená bude super, jídlo vychytáš během prvních pár dní 🙂. Ale má zajímavý úklik manžel.. že bych se "jako" uklikla při koupi dalších plenek 😕 😅 (žirafek 😵 , že @boudova 😀) 😀

schnek
19. čer 2012

@boudova mám od nich AIO a jednovelikostní bez zapínání a s oběma jsem spokojená 🙂 A žirafí úplet má Moraviatex 🙂

boudova
19. čer 2012

@schnek já ho mám ve skříni 🙂 ale na plenky já si netroufám, mám ho na pyžámko 😉

mahafi
19. čer 2012

@boudova pyžámko je ale teda luxusnější než plenky 😵 😵 😵 😵

janinek
19. čer 2012

@katyxq Napises pak z dovci nejaky clanek, jake to bylo? Neumim si to s takovym mrnetem predstavit. NY mi prijde pro deti a kocary absolutne nevhodny, teda Manhattan. Metro bez jezdicich schodu a vytahu me dostavalo 🙂 Ale zase taxiky byly levne. Kdyz se teda clvoeku podarilo nejaky chytit. Jako pro psy je Manhattan mnohem pratelstejsi nez pro deti 🙂

Ze bych se sla take nekam ukliknout a priobjednala si plinecky? 🙂

katyxq
19. čer 2012

@janinek My kočárek neberem 😉 (malá v něm beztak akorát brečí, snažíme se ho prodat), budem s sebou mít jen šátek, Beco a autosedačku.
Članek nevím, slohy zrovna nemiluju, spíš fotoreportáž 🙂, fotek budou mrtě, manžel je horší jak Japonec 😀.

schnek
19. čer 2012

@katyxq ty jo, takovej výlet, taky bych si dala říct, ale s našima dětma by to byl slušnej očistec 😀

schnek
19. čer 2012

i když možná že tam by jim naši mrňaví hadi připadali jako andílkové vzhledem k tamnímu stylu výchovy 😀