Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
6. zář 2012

@aideen mně se to stalo u PUL pytle cca po roce používání, pak se to hodně rychle potrhalo a bylo po něm. Napiš Ivě, určitě se domluvíte.

aideen
6. zář 2012

@luciesofi
@pampeliska1 jsou to jednobarevné modré. A mám reklamovat přes eshop, kde jsem kupovala, nebo přímo u výrobce?

pampeliska1
6. zář 2012

@aideen tak správě asi přes e-shop, kde jsi je kupovala.. Ale jak píše @helulela - zkusila bych napsat @ivuska.h - anavy je její záležitost 😉

luciesofi
6. zář 2012

@aideen Pak mi došlo, že jsou jednobarevné..podle toho krytí patentů..🙂 Zkus napsat Ivusce.. 🙂

aideen
6. zář 2012

tak jsem ivusce napsala. Uvidíme, co poradí a pak asi zkontaktuju eshop. Objednávala jsem přes babako, tak snad taky nebude problém. Jsou tam moc příjemní.

andulqa
6. zář 2012

@betysek @luciesofi @neu.sona @helulela dakujem babulky za odpoved a rady 🙂 vidim ze su skor pozitivne ohlasy ako negativne tak jedny teda kupim 🙂

mahafi
6. zář 2012

@aideen to je jasný, že to naštve.. ale neboj, budeš mít nový, krásný pulky 🙂

aideen
6. zář 2012

@mahafi ještě, že jsem musela mít hned troje 😀 tak ty jedny na chvíli oželím, než budou nové 🙂 Ale i tak mě to mrzí. Šla jsem zkontrolovat i ostatní a ty jsou ok, nic na nich není.

neu.sona
6. zář 2012

@aideen Ahojky, já mám ty samé co ty. Modré na patentky bez potisku a koukala jsem , že mi to dělá taktéž. Dokonce to mám asi víc, než ty. Jako by se ten pul od toho odděluje a krabatí. Vypadá to, jako že je tam pod tím nalepený sáček a ten se odděluje. Neumím to asi popsat. Taky jsem je objednávala břes babako. Tak dej vědět, co Ti napsala Ivuska 😉

aideen
6. zář 2012

@neu.sona já mám tady ty teda na sucháč, ale to je podle mě jedno, jak se to zapíná. Možná byla špatná várka PULu? JJ, hned, jak napíše, tak se podělím 🙂

lenka5731
6. zář 2012

@aideen modrý jednobarevný pulky z babaka mám taky.. na patentky teda. Zatím se zdají být ok, mám je asi týden a jsou taky použité párkrát. @neu.sona

Koukám, že už je nás víc... Já je teda schválně začnu používat hodně, uvidím, jestli se to taky odchlípne. Zatím jsem je použila snad 3x...

ivuska.h
6. zář 2012

@aideen To jsou tyrkysové nebo sv. modré? Každopádně je to na reklamaci, napiš mi prosím mail.

lenka5731
6. zář 2012

@ivuska.h já mám stejnou barvu a inzerované to bylo jako "obláček" nebo tak něco
mam je vyfocené v albu, na konci

ivuska.h
6. zář 2012

@neu.sona Taky tyrkys, co? Ach jo, byla zřejmě vadná várka materiálu, reklamací na tyrkysové už mám několik, prostě se ta laminace loupe... Jiné barvy byly dosud v pořádku, tak doufám, že máte obě ty tyrkysové, to už by mě jinak omylo. Bohužel člověk musí spoléhat na výrobce, nejde kontrolovat každý metr materiálu a pak když dodají vadný materiál, tak to takhle dopadá :( Snad mě admini za tento příspěvek nebudou dělat potíže...

ivuska.h
6. zář 2012

@lenka5731 Obláček je sv. modrý, u toho zatím tento problém nebyl, jen u tyrkysu, ten je o dost tmavší.

lenka5731
6. zář 2012

@ivuska.h aha, už se do toho nebudu míchat 🙂

ivuska.h
6. zář 2012

@lenka5731 No já jen doufám, že to nebude i u obláčku 😠

lenka5731
6. zář 2012

@ivuska.h já doufám též 🙂

neu.sona
6. zář 2012

@ivuska.h ano, taky tyrkys. teď mi od Vás došly na sucháč se sloníky a ty jsou naprosto ok. myslím, že se nic neděje a stává se to. přesně jak píšeš, člověk by musel kontrolovat vše.
ale jsou zrovna moje oblíbené. takové poddajné a dobře padnoucí 😀

ivuska.h
6. zář 2012

@neu.sona Tak mi prosím napiš mail, dám ti instrukce, jak postupovat. Ať tady nedráždím adminy.

aideen
6. zář 2012

@ivuska.h jj taky mám tyrkys. To bude asi fakt tou vadnou várkou. Tolik stejných závad u jedné barvy už nebude náhoda. Ale v pohodě, člověk nemůže kontrolovat vše, jak píše neu.sona.

dandelion
6. zář 2012

jedna prdelatá naušničková :D 🙂 aneb takhle se u nás větrá 🙂)

aemmi
6. zář 2012

@dandelion krásná, byly jste dneska? nastřelení je super, že, vůbec to nemá červený 🙂

dandelion
6. zář 2012

@aemmi jj dneska dopol.. měla levou červenou trošičku a jen chvilku.. původně jsem chtěla píchnout, ale šlo se nakonec střílet :D 🙂

janistr
6. zář 2012

@dandelion Sluší 🙂.Tak jste nakonec taky stříleli... 🙂. Mně se ty dočasné naušničky dost líbí, tak je necháme déle než ten doporučovaný měsíc. Ty trvalé by mi na ní připadaly ještě veliké. A aby to bylo k tématu - taky tak větráme, bóďo vyhrnutý k lopatkám 🙂.

dandelion
6. zář 2012

@janistr mě se taky líbí, ale na ty kytičkovaný se dost těším :D jsou takový jemnější 🙂

luciesofi
6. zář 2012

Holky, jak to máte s látkovkami vs. pasení koníků?
Teď, jak je Magdí malá, je na bříšku jen nahá nebo v bodyčku a nejde to moc dlouho - po chvilce je jí zima - úplně klepe bradičkou, takže je na bříšku tak dvakrát denně na pár minut - vím, že je to málo, ale nevím, jak to jinak zařídit... Každopádně hlavičku drží krásně a vydrží i 10 minut a déle..
A já se ptám - jak se staršími dětmi? Bývají Vaše děti na bříšku v plínce? Vždyť později si přeci na bříšku i hrají a vůbec tak tráví většinu času... Nemůže to tlačit??
Díky za odpovědi 🙂

luciesofi
6. zář 2012

@dandelion Štěpánce to moc sluší! 😵
Magdička bude mít náušničky po mně 🙂 A zatím ještě ani nevím, jestli budeme nechávat ouška píchnout nebo nastřelit.. Musím se příště pozeptat doktorky 🙂

betysek
6. zář 2012

@luciesofi Do polohy na bříšku se počítájí i aktivní polohy např. tygřík. V tygříkovi se naší 2,5 měsíční holčině moc líbí. První dceři jsem doma dávala jen jednu čč narovno, aby byla pohyblivější a přebalovala jsem častěji.

mahafi
6. zář 2012

@luciesofi já jsem jí dávala návleky na nožičky.. ale bylo to většinou co poloha na bříšku, to počůraný návleky 😀.. pak už líp držela teplo, tak byla většinou i jen tak, v bodýčku, nebo jsem jí přikrývala dekou.. bez plenek jsem jí měla na bříšku do doby než se začala aktivně přetáčet, tak už jsem to neřešila a byla na bříšku i v plenkách, to už bych neuhlídala, pořád jí oblíkat a svlíkat.. 🙂. Jinak nevypadá, že by jí někde něco tlačilo 🙂.

@dandelion Štěpi to moc sluší 😵 .. já jsem zatím srab a náušničky dostane až si asi řekne (ona si za ušiska dost tahá)