Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka5731
22. zář 2012

@aideen a ty víš, kolik ti malý vypije? já to vím, pije mnohem míň než by měla, dá za den 500-740 ml, má strašné výkyvy, ale na tohle množství mi přijde, že čůrá docela dost.

lenka5731
22. zář 2012

@numerenka ono se to nedá moc brát vážně, co ti tu kdo napíše, protože některé holky tu jedou v BKM a nebo ty čč přebalují každou hodinu (a nebo půlhodinu, nevim), prostě každý včetně mě ti napíše A, ale B se už nedozvíš... 🙂 Na to si každý musí přijít sám, co mu vyhovuje.

Jinak už dopředu doporučuju koupit nějaké kalhotkovky Anavy, využiješ z nich hned na začátku minimálně ty vkládačky, ne li celou plínu. Ačkoliv se to nezdá, tak koupit tyhle (drahé) plenky je dost ekonomická záležitost, ceny použitých se pohybují totiž hodně vysoko, takže při prodeji je ztráta malá..

Záměrně nepíšu naši novorozeneckou výbavu, protože mi měli už při narození výbavu naprosto šílenou 🙂

dandelion
22. zář 2012

@lenka5731 bývávalo :D 🙂 tři měsíce spinkala celou noc a ráno měla suchou plenku.. teď se budí.. pořád sebou mele a probudí se tak 5x-7x za noc.. takže plenka je dost počůraná... a jsem líná v noci vstávat :/ i když asi k tomu dospějeme.. jinak je jasný, že když je potřeba pojmout vše, tak čč nestačí.. 🙂 max první měsíc, dva.. 🙂 pak už ne.. ;)

martinka.pida
22. zář 2012

Hm, tak jsem teď koukla na Sama doma a Kubíček nutně potřebuje vlňáky Skapi 😀. A to jsem vlňáky ani nechtěla 😀

betelgeuzz
22. zář 2012

@lenka5731 @numerenka mně teda čč vyhovují maximálně. Tvoří asi 90 % látkové výbavy. Použvám je na doma, na ven a na noc dávám kalhotovky. Starší je měla do 2 let, kdy se doma odplenila. Dávám je na rovno a vepředu ji ještě přehnu, takže je tam jednou tolik vrstev. U nás je to spíš pokus o BKM, ani u jedné jsem neodpozorovala nějaké signály, při přebalování dám na nočník, někdy se vyčurá, někdy ne. Přebaluji tak po 1 - 1,5 h, nelíbí se mi představa, že nechávám v počurané plence, i když můžu přebalit.

lenka5731
22. zář 2012

@betelgeuzz mně ty čč vadí už proto, že nikdy nevím, jak dlouho tu plínu bude mít .. malá si dělá co chce 😝 , někdy spí 10 minut, ale jindy usne "nečekaně" a spí třeba další 2 hodiny, takže škoda ji budit kvůli tomu, že má "jen" čč. Když to jde, tak přebaluju a větrám taky každou hodinu, ale pak má plínu třeba 4 hodiny, i když jsme doma... prostě to vyjde jak kdy 🙂

betelgeuzz
22. zář 2012

@lenka5731 tak u takhle malýho mimča jsem samozřejmě nepřebalovala po hodině, to jsem přebalila, když se vzbudila. čč s ikea ručníkem stačil. To přebalování po hodině jsem myslela u starších, co už jsou víc času vzhůru.

lenka5731
22. zář 2012

@betelgeuzz já vím, jak to myslíš. 🙂 😉
taky plánuju, že budu větší dítě přebalovat častějc, proto jsem si už teď koupila tolik vv bambusových vel. M, abych je dávala na rovno. předpokládám, že za rok už na ně nebudu mít a ony se neztratí ... 🙂

aemmi
22. zář 2012

Já jsem teda čč taky užila dost a dost, ze začátku novosklad vycpaný bud žínkou nebo nějakou bambusovou vkládačkou, asi od 3 do 9 měsíců jsem dávala jen jednu čč narovno, (teda jen na doma za bdělého stavu, už jsem celkem odhadla, kdy asi usne) ted už nestačí, tak čekají na druhé, jen mě štve, že jsou tvrdý jak prkna 😒

@lenka5731 ale mít výbavu jako ty, tak se na čč taky vykašlu a kombinuju různý možnosti podle nálady 😉

bamboolik
22. zář 2012

@aemmi tak dej ty čč do citronové lázně, trochu to změkčí. Anebo najdi někoho se sušičkou, ta dokáže divy i s prknoidními čtvercovkami 😀

aemmi
22. zář 2012

@bamboolik Jj, na lázeň se chystám, zkoušela jsem ji kdysi na na kalhotkovky a pomohlo to určitě, tak doufám, že to "ozdraví" i čtverce. Se sušičkou nikoho neznám, ale myslím, že tu @katyxq psala, že ta měkkost ze sušičky nevydrží 😒

aideen
22. zář 2012

@lenka5731 tak to bobek asi fakt moc nenačůrá. Nám to stačí fakt na dlouho. 🙂
Nevím to přesně, ale když má třeba bolení, tak odmítá tahat víc jak tři minuty, z toho se někdy šíleně naloká, někdy ne. Někdy blinká, někdy ne. A navíc, kojím co dvě hoďky a to i v noci, takže pije s porovnáním s první dcerou fakt hodně. Ta si kolkrát říkala až po třech či čtyřech hodinách.

betelgeuzz
22. zář 2012

@lenka5731 na základě poznámky @aemmi jsem mrkla na tvou výbavu a teda hledím. Pro mě byl jedním z důvodu látkování i ušetřit a čč jsou podle mě za málo peněz hodně muziky 🙂

hanule04
22. zář 2012

Tak já čtverec na rovo používám většinou s anavy vkládačkou malou, někdy jen tak, ale když vím že do hodinu budem přebalovat, tak to stačí.

betysek
22. zář 2012

@novi IV Smart máme, tu nejmenší velikost. Ze začátku jsem je moc nepoužívala, ale teď je občas dám. Máme teď asi 5,5 kg. Jen mi připadají úplně zbytečné ty patentky, kterými se regulují kolem nožiček, většinou je nezapínám. Jinak pořád vedou svrchňáky na sucháče, já s těmi patentkami nějak neamarádím.

mahafi
22. zář 2012

@lenka5731 tak jsem se taky mrkla pořádně na tvou výbavu.. je to nááádherný 🙂, by sis mohla rovnou otevřít e-shop 😉. ti pak na bazárku všichni utrhají ruce, až to budeš prodávat 😀.
A moje zkušenost, já čč vyřazovala až teď po táboře (tam musely být s hodně savou vkládačkou a měnila jsem co hodinu, fungovaly jako držák něčeho savějšího, jak tu psaly holky) teď už cca 2 měsíce ani to nestačí, ale svou službu nám udělaly a měla jsem je ráda 🙂.

Chci se zeptat, je možný, že by přestaly těm dávkám, co teď M. čůrá stačit vlňáčky? na noc jsou v pohodě (máme babybeehinds na sucháč), ale loveybums, co máme na den provlhají.. i čerstvě nalanolinovaný.. se mi nechce přecházet na pul, ale asi mi nic jinýho nezbyde.. 😢

dandelion
22. zář 2012

Tak jsem si zase od tchýně vyslechla jak jsou návleky blbý :D

mahafi
22. zář 2012

@dandelion jejda.. a co má proti návlekům??? 😀

dandelion
22. zář 2012

@mahafi prej jí to škrtí.. :D mě to teda nepřijde.. 🙂 a mám jí prý dávat klasický dupačky.. aby to bylo z jednoho kusu.. ;) ;) ;)

bamboolik
22. zář 2012

@dandelion no nevím, ale BKM a dupačky prostě nejde dohromady 😉 Já dávala dupajdy asi jen měsíc a pak vždycky tepláky s měkkým pasem a bodyno. Mě se teda snažila mamka vnutit dokonce dupačky bez rozdělávacího spodku a to bych u BKM už vůbec nedávala..

dandelion
22. zář 2012

@bamboolik mě je to jedno.. jen jsem tu poznámku zaregistrovala.. 🙂 stejně jí je budu dávat.. 🙂 nemá to nijak extra otlačený.. asi jako já od ponožek.. 🙂 ani není nějak moc buclatá.. prostě normální 🙂)

mahafi
22. zář 2012

@dandelion @bamboolik já jedny dupačky dostala od švagrový.. dala jsem je ze slušnosti asi dvakrát, pokaždý, když jsem přebalovala, tak byly znehodnoceny 😀, takže u mě fakt prohrály.. měla jsem ráda polodupačky do nápletu 🙂. Navíc se mi mimi v dupačkách nějak nelíbí 😅 . Eli, na tchýni se vykašli.. návleky jsou super 😉

dandelion
22. zář 2012

@mahafi kašlu na ní.. 🙂) jen ať si ty poznámky trousí :D :D :D 🙂))

aideen
22. zář 2012

@dandelion tohle jsem slýchala taky (dávám návleky na nožky do manducy), žeprej ho to chudáčka malého musí strááášně škrtit 😀 Zajímavé, když neměl ani mini otlaky 😎

dandelion
22. zář 2012

@aideen malá má fakt jen maličko.. neřeším to.. nikdy si nestěžovala.. 🙂)

bamboolik
22. zář 2012

@mahafi já dávala teda jen jedny jediné dupačky s láskou a to byly dupačky s králičkama ještě po mém muži 🙂 Ty jsem si opravila a dávala je oběma klukům a byli v nich teda rozkošní 😵 Nebo to možná bylo tím, že jsou po manželovi a já byla po porodu 😀 Ale to bylo vždycky asi jen první 3 týdny, pak z nich vyrostli a já pomalu přecházela na polodupky.

bamboolik
22. zář 2012

@dandelion no, někdy mi přijde, že u látkovek a k nim přidružených věcí se řeší každý mini otlak a hledá se důvod, proč je to špatné. Když jsem viděla, jak mají děcka v jednorázovkách někdy otlačené gumky, tak jsem čuměla 😕

dandelion
22. zář 2012

@bamboolik taky mi přijde.. často.. líbí se mi co má napsané ssassi na profilu: nemám ráda alternativní věci - plenky, kočárek, chůvičky, monitory... jsem pro tradiční řešení - přirozené rodičovství!!! dítě nosím, spím s ním, praktikuju bezplenkovku a mateřství beru jako dar a poslání.... ať si každej dělá jak to cítí.. nesnáším když mi někdo kecá do toho co dělám špatně.. naštvala jsem se sama na sebe, když jsem šla v pondělí z plavání, malou měla v látkovce, dávala jí vyčůrat a vázala do šátku.. všichni na mě koukali jak jsem divná.. a já jsem z toho byla sklíčená.. dnešní doba to podkopává.. a já se nenechám :D 🙂

helulela
22. zář 2012

@dandelion třeba na tebe nekoukali, že jsi divná, jen je to strašně zajímalo 😉 Já v létě pořád sledovala na hřišti jednu holčičku, protože se mi zdálo, že má pod šatičkama látkovku... a měla, Tots Bots AIO 😀 Její rodiče si taky museli myslet věci 😉

dandelion
22. zář 2012

@helulela ne to bylo znát.. oni koukali opovrženě..no to je fuk.. jsou to prostě blbý nány :D 🙂 a je mi do nich nic :D