Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aknapets
26. zář 2012

@mahafi no, já to nebudu mermomocí někam strkat, ale ráda bych do toho roka, i kvůli tomu druhému... omlouvám se všem, kteří kojily nebo chtějí kojit do 3 let, ale mě se to nelíbí a asi by mi to bylo proti srsti...

@dandelion on by mi je tak rád snědl 😀 uvidíme, rozhodně to nechci dělat kvůli tomu, aby spal...to ne...prostě chce jíst no.. 🙂 jinak včera mi došlo, že se mi ty příkrmy vlastně budou hodit až budu chodit do školy a manžel bude hlídat... ale je jenom taková vedlejší výhoda...

@janistr jak jsem psala dandelion...prostě chce, zatím to vliv na noční kojení nemá.. 😉

U mého manžela je to jako se vším...vždycky mu vysvětlím jak nutně to všechno potřebujeme a on svolí 😀 a když něco koupím bez jeho svolení, tak mu to vychvaluju, jak je to super a on se taky nadchne 😀 jo a když byl v bráně pro návleky, tak pak přišel domů nadšenej, že co je tam krásných plen! 😀 že by si je všechny koupil...takže: poslat manžela do obchodu a nadchne se taky! 😀 (v tu chvíli byl nadšenější než já 😀)

aknapets
26. zář 2012

@hanule04 tak to máme úplně stejně!

aknapets
26. zář 2012

@mahafi jo a jinak já vařím, buď bio nebo od farmářů 🙂 mám i zavařeno na zimu 🙂

hanule04
26. zář 2012

včera mi dorazili nový plínky, anavy ptáčci(nádhera) a pak 2 easyfit tots bots jedna V2 a V3, ta V2 s mochomůrkama je hezká hezky sedí ale přijde mi taková gumová, máte je jak jste spokojený? a ta V3 je sice krásně měkoučká, ale jen mikrofroté, jak jste s nimi spokojený, sajou?

aemmi
26. zář 2012

My jsme začínaly s příkrmy taky něco po 5. měsíci, ale trvalo dost dlouho, než je malá vzala vůbec na milost, tak do 7 měsíců jsem kojila 6 až 8x za 24 hodin. MS jsem dostala přesně půl roku po porodu a měla jsem tři, pak jsem znovu otěhotněla, takže mám zase prázdniny 😎 kojit jsem chtěla déle, ale v 10,5 m už malá neměla zájem a já mléko, tak jsem to utnula, ted je na reis drinku. To spaní, u nás to byla nádhera zhruba první tři měsíce, pak se to podělalo, ale nikdy to nebylo tak hrozný, jak píše třeba @dandelion

aemmi
26. zář 2012

@dandelion u nás se to společný spaní vůbec neosvědčilo, prostě jak jsme byly blízko sebe, tak cítila mléko a chtěla pít, někdy jsem u kojení usínala a to pak zůstala v naší posteli a opravdu se budila častěji, než když jsem ji odnesla do její... ale je to jako všechno individuální...

aemmi
26. zář 2012

@hanule04 já jsem easyfit nedávno prodávala, na naše dítě už savostí nestačila, moc mě nenadchly za ty peníze...

janistr
26. zář 2012

@hanule04 Já mám jednu tu V3 a pro jistotu tam dávám ještě malou bmb vkládačku místo té jejich originální. @aknapets já taky samozřejmě nezačala přikrmovat kvůli spaní, jen mi to navečer víc vyhovuje, protože přes den často nejsme doma.
@dandelion u nás spí Helu tak půlku noci sama v postýlce a druhou půlku v naší posteli 🙂.

aemmi
26. zář 2012

@katyxq pořád lepší, než kdyby nasadil kalhotovku a na to nedal svrchnáka 😀 já jsem zase tuhle malou rozbalila a na BG kapsovce měla ještě jedny PULky 😅

janistr
26. zář 2012

@aemmi @katyxq jj, muž taky radši dává dvojí jištění 🙂.

hanule04
26. zář 2012

@aemmi no asi to vidím podobně, no vrátím jí, to si radši pořídím kalhotovku anavy, nebo vícevrstvý anavy.

katyxq
26. zář 2012

@aemmi kalhotkovku bez svrchńáku už měla malá taky 😉

aknapets
26. zář 2012

@katyxq u nás ji má pořád díky bkm 😀

katyxq
26. zář 2012

@aknapets Mně totiž přijde, že on plínky nerozlišuje dle materiálnu,a le podle tvaru - prostě čtvercová/vícevrstvá plínka a kalhotkovka/svrchňáky/AIO 😅, teda teď jedem hlavně ve flísákách a ty odlišuje, tak už je nezapomíná dávat - u té easy si asi řekl, hle kalhotkovka, na tu taky patří svrchňáky 😉 (to už jsme ho naučila).

pampeliska1
26. zář 2012

Ahoj dámy, sleduju vás 😀 a vidím, že řešite muže vs látkovky. To ten můj buď nedá přes kalhotovky nic nebo přes ně zapne bodyčko a na to dá vlňaky, které jsem teď začala hojně používat 😉 ale on, pravda, moc nepřebaluje.
Ad nákup nových plín to dělám většinou tak, že koupím a začnu používat, aniž bych ho informovala a on si většinou nevšimne 😀 uvidíme, jak to bude až mi tento týden přijde první velurová anavy s ornamenty 🙂

ameliejulliette
26. zář 2012

Ahojte, prosím vás o tip na jednovelikostní kalhotkové plenky, ať to moc nestojí a rychle schne 😀 Mám druhorukové Popolini Ultrafit froté a stačily by mi, ale to schnutí je děsná tragédie (navíc na to, že oproti třeba 2 čč moc nenasajou...). Díky moc!

terezka312
26. zář 2012

@ameliejulliette No jenže co bude dost sát, to bude dýl schnout a naopak. Super saje bambus, ale taky pak dýl schne a je i většinou dražší.

zlatelevizeedna
26. zář 2012

@ameliejulliette mne docela rychle schnou od Tots Bots bamboozle steetch, taky jsou takove stihle. Nevim, jak to bude do budoucna, jestli budou dost save, ale ted vyhovuji.

pampeliska1
26. zář 2012

A ještě mám dotaz-je možné "přehnat" lanolinovou lázeň? Dělala jsem ji z lanolinu z lékárny (podruhé, protože poprvé jsem tam přikápla levand.olej a voněly až moc, tak jsem je musela dost vymáchat a pak provlhaly), no a už skoro uschly a jsou dost mastné :-/ se mi je nechce znova namáčet a zas 2 dny čekat minimálně než uschnou 😖

janistr
26. zář 2012

@pampeliska1 To po pár použitích přejde, zas určitě neprovlhnou 🙂.

janistr
26. zář 2012

@katyxq přesně, minule dával malé novosklad, pak ze šuplíku triumfálně vytáhl anavy kalhotkovku, že to lupne přes to 🙂.

mahafi
26. zář 2012

@janistr 😀.. ale u nás to bylo to samý.. 😀

mahafi
26. zář 2012

@pampeliska1 ono to po prvním dnu používání není tak mastný.. 🙂, to ničemu nevadí.. ale taky jsem měla takový pocvit, že tohle jí rozhodně dát nemůžu 😀

ladida.l
26. zář 2012

@ameliejulliette mě zase napadají baby lucy velur. Schly docelaa rychle na denní použití byly dostačující až do odplenkování.

pampeliska1
26. zář 2012

@mahafi
@janistr dík za odpověď 😉 já mám právě úplně mastné ruce když se jich jen dotknu 😀 to je prav😉da, aspoň neprotečou

noone
26. zář 2012

ti muzi jsou fakt z jine plany jak to ctu 😀 , ale je super jak se nechaji oblbnout a novych plin si nevsimnou. u nas je to hodne podobne. kdyz uz se asi 5x za celou dobu co mame deti stalo, ze prebalil, tak vzdycky zaperlil 😝 . uplne nejlepsi byla cc slozena na osminy, misto svrchnaku mu pres to jen zapnul bodycko. pry je to jen na hodinu, tak to tak staci 😀. plina samozrejme vypadla hned jak malyho postavil na nohy...
ale priznam se, ze i ja jsem v zacatcich sla parkrat na net se podivat jestli mam davat jeste svrchnaky 😝

ameliejulliette
26. zář 2012

Děkuji zatím za tipy 😉 Asi není rady ani pomoci, no zkusila jsem to, kdyby náhodou bylo něco zázračného, co by se přesně trefilo do mých požadavků 😀

@terezka312 Nepotřebuju žádné savé zázraky, jen mi přijde u těch Popolin to schnutí víceméně tragické... A třeba bambusové Baby Lucy mi přijde, že oproti těm velurovým o nic moc víc nenasajou, ale schnout podstatně dýl... Asi je to značka od značky...
@zlatelevizeedna Tots Bots Stretch se mi moc líbí, ale sajou rozhodně míň než třeba Anavy, myslím, že na větší dítě jsou ok, pokud se dovycpou (já vycpávám u staršího syna Baby Idea twofoldem)...
@ladida.l Ty Baby Lucy ale nejsou jednovelikostní, nebo už ano? Mám je v XS/S a jsou mi taky sympatické, ale u prvního syna byly brzo malé a dvojmo se mi nic kupovat nechce ☹

noone
26. zář 2012

@ameliejulliette haipa daipa? 😅

terezka312
26. zář 2012

@ameliejulliette Asi to je značka od značky, to je pravda, zrovna Baby Lucy ani Popoliny neznám. Já mám třeba jedny kalhotovky z Fleru, jsou bambusové, takže sajou dobře, oproti Anavy jsou jakoby tenčí, takže schnou rychleji, ale cenově jsou levnější jen o trochu.

ladida.l
26. zář 2012

@ameliejulliette Klukům seděli od dvou měsíců, kdy měli kolem 6 kilo.