Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

hanule04
21. říj 2012

Tak s kojením to máme stejný kojíme po 1-2hod a po prvník kojení už je taky u nás v posteli, už jen vytáhnu prso, ale je to náročný a ráno je vzhuru tak od 6h

bamboolik
21. říj 2012

@mahafi no do zpěvu mi není, ale se starším jsme si taky užili a teď má 3 roky a spí celou noc. To je ta výhoda u druhého dítěte, víš, že ze všeho nakonec vyrostou a že to bude dobrý 🙂

briuska
21. říj 2012

@bamboolik díky za rady, to si raději koupím pár ks kvalitních, ale právě nevím, které jsou ty kvalitní 😕 . já můžu mít jen pár kousků, vzhledem k financím a taky možnostem sušení, tak budu na 1/2 látkovat a na 1/2 papírovky, teda takovou mám představu. kdybych měla dost peněz, koupila bych ty kalhotky anavy, ty se mi moc líbí a zatím jsem četla jen dobré recenze, ale takhle budu mít ty svrchní imse vimse a čč + pár kapsovek (a ty stále nevím jaké).

briuska
21. říj 2012

@bamboolik ta značka kterou prodáváš, bambolik, má také kapsové plenky? na stránkách jsem je nenašla, ale možná se jen neumím zorientovat 🙂

filipatereza
21. říj 2012

@briuska Myslím,že pro tebe je nejlepší varianta čtvercové obyčejné plenky na novosklad a na to svrchnáky. Je to levné a rychle to schne. Já používám skoro jen čtverce (mám pár kalhotovek, ale jsou na mě moc drahé...)
Navíc na úplně malé miminko jsou ty čtvercové plínky asi nejlepší (kalhotovky jim dělají veliký zadeček, pokud to nejsou ty novorozenecké, ale z těch zase rychle vyroste a jsou to podlě mě vyhozené peníze...)

briuska
21. říj 2012

@filipatereza a vystačíš si s těmi čtevrci a svrchňáky? máš ještě něco k tomu, - ty vkládačky nebo bambusové plenky?asi se bud jen kochat v albíčkách jiných maminek 😕 😵

mahafi
21. říj 2012

@briuska já jsem s novoskladem a vkládačkama vystačila vcelku dlouho, až do 10 měsíců, pak začala o hodně víc čůrat a nestačilo to. Na ven a k dr. jsem měla kalhotovky nebo pár aio, ale převážně jsem jela ten novosklad. Teď zase jedu jen kalhotovky. Ten bamboolikův systéém by ti podle mě mohl sedět (ale znám zatím jen teoreticky). Podle mě ten systém je pohodlnější než kapsovky 🙂.

bamboolik
21. říj 2012

@briuska kapsovky zatím nemáme, ale určitě jsou do budoucna v plánu. Z kapsovek fakt asi nejlépe Bum Genius, třeba i z druhé ruky.
Z finančního hlediska určitě čtvercovky a svrchní kalhotky, ale do budoucna stejně pár vkládacích plenek bude potřeba. POdle mě se bez kalhotovek dá přežít, ale bez savých vkládaček už je to horší, obzvláště pak v starším miminkovském/batolecím věku.

hanule04
21. říj 2012

@briuska taky myslím, než nějakou kaspovku tak radši vkládačky, nebo aspon vícevrstvý bambsový, složí se jako kalhotky, nebo ted jsme koukla a prodává paní na mmb anavy za 225kc to máš za jednu kaposvku dvě savý plenky.

terezka312
21. říj 2012

@bamboolik Zuzko prosím tě, jak je to s vepínáním základní pleny (případně i té noční vpínací pleny) do svrchn´áků? Vzadu v širší části je jede patentek, ten chápu, ale v předu jsou 2 za sebou, jak je to s nima myšlený? A když to zapnu na ten blíž k zadní části, tak co pak dělám s tím "přebytečným" zbytkem vpředu, nějak ho zahnu? Děkuju 🙂 Jo a je normální, že se mi batolecí vkládačka zvlnila po stranách? Jiný to neudělaly, jen ta batolecí. Jinak jsem ale spokojená, zejména kalhotky jsou výborný!

bamboolik
21. říj 2012

@terezka312 Vpředu jsou 2 patentlky po stranách na zapnutí vkládačky podle velikosti kalhotek. Pro 1 a 2 nejmenší valikost to zapneš na ten patentek blíže ke středu a to co je navícv zahneš na bříško. Je to pro mimča, a to navíc na bříšku je docela málo,t akže jim to nevadí. Když máš velikost kalhotek 3 a 4 (největší), tak to zapneš na ten krajní patentek, aby plenka sedla do kalhotek.
Že se batolecí plenka zvlnila po stranách, no trochu se zvlnit může, ale nijak extra. Můžeš mi to nafotit a hodit do mojeho emailu, prosím? Najdeš ho na našich stránkách v kontaktech. Díky.

terezka312
21. říj 2012

@bamboolik Myslela jsem si, že to je tak, jen jsem se radši zeptala 🙂 Děkuju. Fotku pošlu.

ivuska.h
21. říj 2012

@geena77 Přesně proto dávám v noci jednorázovky, tem puch mi prostě vadil a čpavek z rozkládající se moči může i dost dráždit kůži. Malým miminům to většinou takto nedělá, ale jak jsou na příkrmech, tak to začne, aspoň teda u našich vždy... Takže neporadím, ta desinfekce to částečně řeší, ale mě prostě v tomto případě přijde, že i látkování má své limity a nechat dítě v takovém sajrajtu se mi fakt nechce. Prostě jednorázovky se někdy hodí 😉 To, že je plína nacucaná, je v pořádku, vždyť nemá žádnou nepromokavou vrstvu, takže prostě saje a saje až dokud není na ždímání 😀

geena77
21. říj 2012

@bamboolik Děkuji, za odpověď, ale odkaz mě hází na Modrý koník PRO - což já nejsem, firmu žádnou nemám, jsem pouhý trapný zaměstnanec 🙂

bamboolik
21. říj 2012

@geena77 promiň, vyhledávala jsem to pod svým profilem, diskuze je tady https://www.modrykonik.cz/diskuse/volne-diskuze...

geena77
21. říj 2012

@bamboolik Moc děkuji za odkaz, je to sice (co jsem zběžně koukala) prakt. jen o těch kalíšcích, který teda moc nechci, ale třeba se můj názor změní, jen teda nevím, kdy těch 153 stránek přečtu 🙂

geena77
21. říj 2012

@ivuska.h Teď mi psala jedna paní, že ten smrad může souviset s nemocí a jestli není nachlazený a on opravdu je, třeba to souvisí, protože doteď tolik nesmrděl. Co se týče jednorázovky x látkovky na noc, tak když to beru objektivně - je to nejednoznačné. Určitě v jednorázovkách tolik nesmrdí, ale ta moč tam přeci taky je, takže jaký sajrajt. Ten je v jednorázovce i v látkovce. Navíc mám flísové separačky, takže zadek má v suchu. Jen ty jednorázovky mají přísady pro pohlcování pachu. Takže jediný rozdíl je, že v jednorázovce nesmrdí a v látkovce smrdí. A navíc, my jsme taky byli na látkových plínách a nikdo našim maminám neříkal, že to je sajrajt. Ale je to zase takový ten chabý argument, to bych taky mohla říkat, že v pravěku se jedlo rukama 🙂, tak proč na jídlo bereme příbor, že?! Tak nevím, nenadávám ani na jednorázovky ani na látkovky, jen mám látkovky radši a víc jim věřím. Ale doufám, že až se uzdraví, tak to třeba opravdu přejde.

bamboolik
21. říj 2012

@geena77 naprostý souhlas, ta moč je tam i tam, jen v jednorázovkách přes tu chemii to tak necítíme.

bamboolik
21. říj 2012

@geena77 no diskutovaly jsme tam i o látkovkách, protože drtivá většina holek, co má kalíšek používá jako doplněk právě látkovky 😉 Ale samostatná diskuze je dobrý nápad, o tom žádná 🙂

filipatereza
21. říj 2012

@briuska JJ, vystačím. Půl roku jsem dávala na novosklad a teď dávám narovno. Nejdřív dvě, ale ted už dost chodí na nočník,tak dávám jen jednu. Ty vkládačky bambusové bych určitě nějaké koupila. Budou se ti hodit jak do novoskladu tak k tomu čtverci narovno místo toho druhého čtverce (nebude to pak takový balík na zadečku). Kalhotovky bych pořídila tak 3-4 (jsou dobré u starších dětí na noc a já je dávala třeba na cesty). Doporučuju Anavy kalhotovky - stojí do 400 Kč a v ceně je i dlouhá a krátká vkládačka...

betysek
21. říj 2012

@briuska Určitě vystačíš doma s čč, já dávala od narození čč narovno, je to sice trochu náročnější na svrchňáky, ale dá se to. Měla jsem výhodu, že se Julča narodila v červnu a ze začátku jsem prala denně a pěkně to schlo venku. U první jsem taky jela doma jen čč na rovno, ale pokud dáš jen jednu čč, tak musíš dát vkládačku. Dávám raději vkládačku než druhou čč - je tak menší zadeček. Pokud budeš látkovat jen na 1/2, tak by jsi možná ani kalhotovky mít nemusela, když dáš na noc, ven a později na delší spaní ve dne jednorázovku, tak si myslím, že můžeš vystačit jen s čč a svrchňáky. Jinak se nám osvědčily kalhotovky Anavy na snapku, ty jsou krapet levnější.

geena77
21. říj 2012

@bamboolik Já, pochopila, že to tam někde schovaný bude 🙂 Ale souvisle pročíst tolik stránek? Určitě je alespoň prolistuju, někde tam na to narazím 🙂 Díky.

filipatereza
21. říj 2012

@briuska Třeba tohle jsou kalhotovky s dobrým poměrem cena-výkon. Doporučuju. http://ekopleny.cz/kalhotkove-pleny/972-latkova...

aemmi
21. říj 2012

@geena77 Naší malý teda ta noční plenka smrdí močí dlouhodobě, takže z nastydnutí to asi nebude, navíc nastydlá ještě vlastně pořádně nebyla 🙂 já si říkám, že je to prostě jen smrad 🙂 v posteli s námi není, aby mi to tolik vadilo a ráno ji co nejdřív přebalím. Já na noc nemám s jednorázovkama moc dobrou zkušenost, nacucaná plína většinou klesne, to pak malá bývala mokrá na bříšku, někdy se i rozepne... navíc ona občas nad ránem kadí a ta mokrá plenka to pak nepojme. Třeba je to jen blbou značkou, ale nějak se mi s jednorázovkama nechce experimentovat, ani kupvoat nějaký extra drahý, když je téměř nepoužíváme.

rebelie
21. říj 2012

@geena77 Kalíšek je boží, fakt doporučuji.

geena77
21. říj 2012

@rebelie Když mně to pořád přijde nějaký divný ☹ Navíc, může se to s Mirenou?! Prostě furt mi to tam vzadu v mozku říká ne. Ale třeba časem přijdu na to, že je to ta nejúžasnější věc pod sluncem. Tedy spíše ve tmě 😀

bamboolik
21. říj 2012

@geena77 hele, fakt je 😉

geena77
21. říj 2012

Jo, jo, jen mi dejte čas. Až se prokoušu vložkama, dojde možná i na kalíšek 😉
@bamboolik

rebelie
21. říj 2012

@geena77 To každýmu ze začátku... ale kdybys nezanala tampony a někdo Ti to popisoval, tak Ti to taky přijde divný... možná i vložky... jde prostě jen o zvyk... a pak pochopíš, jak je to skvělý... A do vložek raděj nekousej 😀

geena77
21. říj 2012

@rebelie No,jo, když já mám stejný vztah k tampónům. Ty taky nerada. Já jsem asi prostě vložkový typ 🙂 P.S. Něco dobrého bych ale docela zakousla, chm... 😒