Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pampeliska1
22. říj 2012

@lenka5731 no já si myslím, že nemám nějak extra velký "oběh" plínek a žmolky řeším taky.. Na noc používám jednorázy, když někam jdeme taktéž, takže si nemyslím, že bych je měla nějaké opotřebované..Jinak jsou pěkné, jen ty žmolky 🙄

ivuska.h
22. říj 2012

@janakkk To netuším...

ivuska.h
22. říj 2012

Za ty žmolky může bambusový velur i jiné bambusové materiály, protože ta bamb, viskóza je hrozně jemná a podléhá opotřebení dřív, než bavlna... Nejvíc trpí určitě velur, potom flís, když je chlupem ven a froté je nejvíc trvanlivé, protože tam není nijak narušená struktura té látky česáním nebo sestřižením (= velur). Pomáhá sušička a máchání ve větším množství vody.

zuzu_elen_richard
22. říj 2012

Ahojky holky, Prodám bummis s žabkami jako nová za 200kč a baby lucy za 50kč kukněte do mého bazárku 😉 Obě novorozenecké!

pampeliska1
22. říj 2012

@ivuska.h hmm, díky za odpověď, takže třeba máchání navíc by pomohlo?

ivuska.h
22. říj 2012

@pampeliska1 Myslím, že by mohlo.

zlatelevizeedna
23. říj 2012

@pampeliska1 myslim, ze nepomohlo, pridavam machani navic po kazdem prani a zmolky mam 🙂 plinek mam dost, na noc taky pouzivam jednorazovky, tak nevim, co delam spatne.

lenka5731
23. říj 2012

@pampeliska1 to měl být spíš vtip 🙂 látkujeme plně, ale zrovna kalhotkové Anavy, na kterých asi budou žmolky nejvíc vidět, nepoužíváme až tak často, aby se na nich stihly za 2,5 měsíce "používání" vytvořit. Máme je max. 15x prané, a to myslím dost přeháním 🙂 Máchání navíc dávám vždy.

dandelion
23. říj 2012

@pampeliska1 Eli a myslíš žmolky jako žmolky, nebo jako chlupy z čč? to já zase řešila ze začátku.. třeba ta hnědá byla úplně pokrytá chlupama z čč.. ale teď už to ani neřeším.. Ovšem tím jak mám tři z druhé ruky, tak vím jak Anavky dopadnou, ale zase mnohem líp sajou 🙂)

lenka5731
23. říj 2012

@dandelion je pravda, že naše čč už nemají co chlupatět, jsou po několika dětech a nové čč jsem s plínama prala jen na začátku, když jsme používali novorozenecké, teď už se nevejdou

pampeliska1
23. říj 2012

@lenka5731 jj, v podstatě jsem to pochopila 😀 Jako jo, na tom častějším praní určitě něco bude 😉
@dandelion no já vlastně myslím chlupy z čč..Asi jsem to napsala blbě, když jsem napsala žmolky z čč nebo jak přesně 😅 Já mám některé čč nové, některé staré, pak mám bmb tetra osušky Kikko a peru to všechno dohromady.
No zkusím to máchání navíc a uvidíme 🙂 Jinak dík za radu s "třením" sekáčových Anavek - jsou fakt o poznání měkčí 🙂)

dandelion
23. říj 2012

@pampeliska1 a na kolik pereš? že tam dáváš i bmb Kikko...

pampeliska1
23. říj 2012

@dandelion když jsou jen počůrané, tak na 40. Jinak na 60 s předpírkou.

dandelion
23. říj 2012

@pampeliska1 já se ty bmb kikka bojím prát na 60... i osušky.. tak je peru s oblečením (to peru naše i Štěpánky dohromady - bez spodního prádla a ručníků)

petkula
23. říj 2012

@dandelion není lepší prát plenky na 60? Psala jsi, že malou trápí ta plíseň, při nižší teplotě se těch bakterií určitě nezbavíš ☹

dandelion
23. říj 2012

@petkula já peru na 60 se sanytolem ;) i jsem plenky vyvařovala.. 🙂 na 40 peru jen bmb kikko, a bmb osušky 🙂

petkula
23. říj 2012

@briuska jak jste se bavily o kosmetice Bubchen, tak měla jsem ji při starším synovi. Je sice velmi příjemná a není moc parfémovaná ale když se objevil problém se zapařením pokožky, tak vůbec nezabral (myslím mastičku na opruzeniny). Takže nám se osvědčil jedině Sudocrem a s tím si vystačíme až doteď. Jinak, šampón a gel na mytím máme Babylove z DM drogerie ale stejné mají asi v Rossmanovi, jen jiná nálepka 😀

petkula
23. říj 2012

@ameliejulliette jo, a jak jsi psala o těch PUL kalhotkách, tak ty se v sušičce taky můžou sušit - je tam ta značka "tečka ve čtverci" - takže při nižší teplotě a AIO by se mohly taky, akorát se asi časem opotřebí ty gumičky ☹ Já tam PUL nesuším a z plenek mám jen vv bambus Anavy, takže ty tam suším.

dandelion
23. říj 2012

Jak často můžu prát plenky se Sanytolem? Hlavně teda Anavy kalhotovky?

janakkk
23. říj 2012

zdravím, mám dotaz trochu mimo téma, malej má opět průjem a doktorka mi doporučila dočasně malýmu omezit mlíko a mlíčný výrobky včetně kojení.....prý mléčný cukr i v mateřském mlíku vadí podrážděným střevům, ty ho nestravují, tím se natáhne do střev voda a vzniká vodnatý průjem......omezení mléčných výrobků chápu, ale omezení kojení jsem ještě nikdy neslyšela.....zní to celkem logicky, ale já považovala kojení za takovej všelék, co spraví všechny neduhy.....holky @katyxq @bamboolik (nebo ostatní) vy máte zkušenosti s průjmama, slyšely jste to někdy? malej je na kojení závislej, kor když mu není dobře, tak je přisátej pořád.... 😒

dandelion
23. říj 2012

@janakkk podle mě je omezení kojení blbost.. spíš taky omez mléko apod.. Jako hlavně kojení omezíš a můžeš odstavovat.. prsa potřebují neustálý stimul...

mahafi
23. říj 2012

@janakkk kojení bych určo neomezovala, je tam hodně tekutin, který do malýho asi jinak nedostaneš.. mám taky neustálou přísavku, hlavně, když jí je špatně. Ale s průjmem jsme nebojovali, ale co jsem četla (takže jen teorie), tak se právě doporučuje zvýšit frekvenci, právě kvůli tekutinám. Ať je mu brzo líp 🙂

janakkk
23. říj 2012

@dandelion no právě, to je další věc..... 😒 prostě se mi to celý nějak nezdá....

janakkk
23. říj 2012

@mahafi díky 😉 taky jsem slyšlea spíš názory, že kojit víc....

dandelion
23. říj 2012

@janakkk nasaď dočasně oboum bezmléčnou dietu a koj koj koj 🙂) ;)

bamboolik
23. říj 2012

@janakkk jj taky mi to říkali. A víš jak to u nás dopadlo? Malý nejedl a nepil vůbec nic a 48h byl jen a jen na infůzích, zesláblý a úplně hotový. Pak jsem se na všechny dr vykašlala a začala jsem kojit a on se začal lepšit.
Já mám vypozorováno, že když teď (13m) když mu zaze začnou průjmy, tak si sám automaticky přejde na plné kojení a nechce nic jiného jíst. Trvá to vždycky tak 2-3 dny, kdy se dostane z nejhoršího a pak zase pomalu začne jíst a lepší se to. Celkově čisté kojení bude podporovat řidší stolici, ale je rozdíl mezi řídkou stolicí a opravdu infekčním-chronickým průjmem.
Můj dr říká, že některé děti jsou na to prostě náchylnější (malý má i sníženou imunitu) a že jediné, čím mu můžu pomoct je dlouho ho spolu s příkrmy kojit. Omezit ho na MM je o ničem, navíc přijde o živiny, které (v době průjmu) do sebe stejně jinak nedostane.
A ať si tvoje dr přečtě něco o složení MM.. vysazení KM ale určitě zaveď pro sebe, to by mu mohlo pomoct, u nás to pomáhá dost i přestože dle krve alergický na BKM není.
Když tak mi napiš do IP, napíšu ti víc z našich "průjmových" zkušeností, ať tady neplevelíme diskuzi 😉

janakkk
23. říj 2012

@bamboolik vy jste si teda zažili hrůzy... :(

ivuska.h
23. říj 2012

@dandelion Podle mě jak často chceš, tvrdí tam, že to prádlu nijak neškodí...

dandelion
23. říj 2012

@ivuska.h oki 🙂 protože mi to voní :D

bamboolik
23. říj 2012

@janakkk tojo a pořád je to u nás boj o každou lžičku a každý pevný bobek 😒