Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
4. lis 2012

@terezka312 já bych taky nekupovala bez zkoušení. Já strašně moc chtěla Manducu, jak ji všichni chválí, ale vůůůbec mi neseděla, Zato ergo sedí jako ulíté. Takže jsem oželela hezké vzory a mám šedé ergo už 3 roky a neměnila bych.

bamboolik
4. lis 2012

@aemmi Ha, tak jsme 2, kterým nesedí Manduca 😀

terezka312
4. lis 2012

@bamboolik Tak jo, ukecaly jste mě, že nemám chtít hned Manducu 😀 Nakonec jsem se domluvila s paní z Dítě v šátku a dnes večer za ní jedem a vyzkoušíme všechna nosítka a vyberem. Maj i MaM kapsu, tak to peněženku trochu zabolí, ale srdce potěší 🙂 Ve ˇSpuntíkovi maj jen tu Manducu, nic jinýho, takže tohle je lepší varianta a paní otevře jen pro nás, i když normálně maj v neděli zavřeno 😀

lenka5731
4. lis 2012

@terezka312 na první jsem měla ergo, na druhou mám manducu a myslím si, že ergo bylo výrazně lepší 😒
tak jen dumám, jestli ještě počkat a dát manduce šanci a nebo prostě manducu prodat a koupit ergo. 😝

branakdetem2
4. lis 2012

Také mi sedělo víc Ergo🙂

Zde jsou ty videa ze seriálu Ekodítě. Zaregistrovala jsem, že jste se na ně ptaly. Já žel byla ted tři týdny nemocná, takže dvě místo mě vzala kamarádka Linda, ale myslím, že informací padlo hodně. Další díl bude v prosinci o nošení dětí v zimě🙂 i s modelkama.
http://www.branakdetem.cz/clanek/reference-69

branakdetem2
4. lis 2012

a pokud by jste někdy potřebovaly jít do Brány i v neděli, napište mi na soukromý email lucka2 zavinac email.cz některé víkendy by to v pohodě šlo.

janistr
4. lis 2012

@bamboolik @aemmi Taky mi Manduca neseděla 🙂. Nakonec máme KiBi 🙂.

svha
4. lis 2012

Peru většinou na 60 st, pokud mám AIO, tak některé jsou na 60 st, ale některé ne. Takže pokud si je nechci moc zničit, peru na 40 st. Pokud je tam uvedeno na 40 st, tak je při vyvařování můžete zničit, to samé při praní na 60 st. Jak už je zde uvedené, perte podle cedulky a sem tam to hoďte na 60 st a uvidíte, co plenky na to. Existuje prací prášek, co plenky desinfikuje už při praní na 30 st. Používala jsem ho jen ze začátku.
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-...
Teď střídám tyto
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-...
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-... a budu zkoušet toto:
http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-...
Ale docela dlouho jsem prala jen v Persilu senzitive.

terezka312
4. lis 2012

Tak máme nosítko 😀 Zkoušeli jsme Manducu, Ergo, Beco, Tulu a Kibi. Nejdřív jsem vyřadila Ergo a Beco, pak ty zbylé jsem zkoušela s dítětem a to musím říct, že ač bych nic takového předtím byla neřekla, tak nejlepší bylo Kibi! Jednak super pohodlné pro nás a hlavně ideální i pro dítě. U Manduci mi neseděla výška pro dítě, ta kratší délka byl moc malá a ta rozeplá zas moc velká, Kibi se dá upravovat po kouscích, což je super. Takže ač jsem si dřív myslela, že je to spíš "dizajnovka", tak už ji máme doma. K tomu kapsu MaM deluxe, manymonths botičky na nošení, jedny vln´áky 😀 😅 No jo no, ale mám radost!

bamboolik
4. lis 2012

@terezka312 to KiBi se mi taky líbí, zvažovala jsem ho pro tříleťáka, ale nakonec máme Tula. Ale to Kibi je dobře promyšlené, tak ať se dobře nosí 🙂

terezka312
4. lis 2012

@bamboolik Tula bylo v konečném souboji s KiBi, bylo taky super a krásný vzory 😀 Ale KiBi bylo nakonec pohodlnější a přišlo mi praktičtější 🙂

ivuska.h
4. lis 2012

@bamboolik Mě taky nesedí 😀

ivuska.h
4. lis 2012

@terezka312 Týjo, dobrý průvan v peněžence 😀 😀

bamboolik
4. lis 2012

@terezka312 Tula je spíš batolecí ne? My ho kupovali fakt pro 3 leťáka, toho mojeho ročního kluka je ještě dost velké, i když se zimníma věcma je to ok. Ale vzory mají suprové, blueberácké 😀

mmiirrkkaa
5. lis 2012

@bamboolik Noční plenka sedí nádherně a co je hlavní, splnila účel 🙂 Jednu batolecí vkládačku jsem poskládala napůl a druhou na třtiny, aby byla jistota. A ráno měl vkládačky počůrané, ale ta všitá vkládačka byla ještě úplně suchá, takže příště dostane obě vkládačky poskládané jan napolovic. BŃo jenže teď zas vymýšlím, co bych si u tebe koupila, co "nutně potřebuju, páč jsem nadšená. Jestli to chápu dobře, tak ty batolecí vkládačky se pak nechají použít do tréninkových kalhotek?

terezka312
5. lis 2012

@bamboolik To ti nevim, pani nám ho normálně pro prcka nabízela a bylo by ok, nebýt tam KiBi 🙂

terezka312
5. lis 2012

@ivuska.h 😀 Ale ta radost 😀

aemmi
5. lis 2012

@bamboolik
@janistr no holky, já nevím, jestli to prodat, nebo ne 😒 nechat ho za tisícovku se mi nechce a za vyšší cenu to asi nikdo moc chtít nebude, fakt je, že ho používáme jen na výlety, kde se blbě projede s kočárem a zámky, hrady, abysme malou nemuseli tahat na ruce, takže nosí manžel a jemu to sedí krásně, na druhé docela přemýšlím o šátku...

janakkk
5. lis 2012

@terezka312
@bamboolik já jsem to pochopila tak, že Tula má 2 druhy nosítek...obyčejný pro prcky(tula) a pak pro větší(Tula toddler) http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/nositka... 🙂

mahafi
5. lis 2012

@aemmi co jsem koukala na mmb a i na bazaru na nošení dětí, tak se tam manduca prodává minimálně za 2, spíš víc.. 🙂.
Mně teď přestává sedět beco, když byla malá, tak bylo fajn a sedělo nejlíp, ale teď už to nějak není ono.. ☹, tak přemýšlím, jestli investovat do něčeho batolecího, nebo se nosit přestane, ale to zatím moc nevypadá.. 🙂. já jsem i zkoušela bluebear, ale v době, kdy byla přesně mezi velikostma ☹, takže si testování ještě zopakuju. Jinak to nosítko je naprdoto dokonalý, pěkně promakaný, český, paní, co ho šije moc ochotná.. jen Madle ještě bylo batolecí velký..

mahafi
5. lis 2012

@janakkk taky jsem to tak pochopila.. 🙂

aemmi
5. lis 2012

@mahafi to jo, jenže koupí to pak někdo? se mi zdá, že třeba tady na bazárku o ně moc zájem není, jako já bych to klidně prodala, ale manžel by měl asi řeči, že pořád něco prodávám a kupuju 😀

lenka5731
5. lis 2012

@aemmi jestli někdo koupí použitou manducu za 2 tisíce? to si piš, že koupí.. já jsem nošené ergo tenkrát prodala za 2150.

mahafi
5. lis 2012

@aemmi no zkusit se to dá 🙂, já jsem takhle kupovala to beco, něco přees 2 tisíce, nošený málo.., a chápu, manžel na mě taky kouká divně, když chci něco prodat.. pořád se ptá.. a nevyužijem to pro další?? 😀

aemmi
5. lis 2012

@lenka5731 já se tomu docela divím, novou jsme měli asi za 2500kč, byla teda v akci, je fakt, že používaná moc není a i kdyby, ono se to jen tak nezničí, no pak bych musela zkoušet, co bude sedět nám oběma, stejně když půjdeme oba, tak nosit bude manžel, vlastně pak asi bude třeba nosit obě děti 😅

aemmi
5. lis 2012

@mahafi právě že já když kupuju něco drahýho, tak vždycky tvrdím, jak to využijeme na všechny děti, tak se pak diví, že to prodávám 😀

janinek
5. lis 2012

S tou manducou me nedeste, lezi mi v kumbale. Ta jako sedet bude, ze neumotam satek, to je vec jina, ale manduca proste bude.

mahafi
5. lis 2012

@aemmi to máme taky stejně 😀. Já jsem i jednu chvíli uvažovala, že koupím to bluebear v miminěcí velikosti a prodám beco, ale ten jeho pohled byl výmluvný 😀.. Jo a na mimi je šátek super 🙂, mimi spinká v šátku a ty se můžeš věnovat starší (zkušenosti kamarádek 🙂 ).

goldlady
5. lis 2012

Ahojte, možná hloupý dotaz, ale pořád jenom čtu pro a proti látkových plen, rozhodla jsem se pro látkovky, ale nikde jsem se nedočetla, zda se k nim dá do pračky přidat i jiné věci, nebo je to třeba prát zvlášť. Díky za odpověd. Jinak předpokládám, že dávat látkovky do susičky není problém... ?

jasekd
5. lis 2012

@goldlady dokud deti do plenek i kakaly, prala jsem spis jen pliny a na 60, ted kdyz jsou maximalne pocurane, a pokud nejsou v kyblu nejak dlouho, peru je se svetlym oblecenim klidne na 40. Pokud bych nemela problemy (trpim na mykozy), prala bych klido na 60 treba s nasima rucnikama (takhle peru rucniky a nase pradlo na 60 zvlast od ostatniho pradla). Susicku nemam, ale pliny do ni urcite muzou (mozna krome nejakych AIO s PULem? TOhle nevim... Ctvercovky a kalhotkovky do susicky kamoska dava...).